Bareback - 6
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
|
2.
Bodie Miller - Schurz, NV
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Cole Puckett - Kyle, SD
|
4. Sun, June 23 2019, 1:00 PM 1.
Jacoby Johns - Okeechobee, FL
|
2.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
|
3.
Clancy Clifford - Porcupine, SD
|
|
Barrel Racing - 58
|
1S. Fri, June 21 2019, 9:00 AM 1.
Blaezi Calico - Oktaha, OK
|
2.
Kaley Conway - Wickenberg, AZ
|
3.
Sloan Anderson - White Horse, SD
|
4.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
5.
Keira Simonson - Loring, MT
|
6.
Megan Lunak - Valier, MT
|
7.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
|
8.
Chaise Teehee - Muskogee, OK
|
9.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
10.
Sie Anna Real Bird - Garryowen, MT
|
11.
Megan Danks - Mandaree, ND
|
12.
Mashaya Alden - Fort Smith, MT
|
13.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
14.
Peggy Fredericks - Busby, MT
|
15.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
16.
Kyra Teehee - Muskogee, OK
|
17.
Keanna Dedman - Nazlini, AZ
|
18.
Julie Lenoir - Cut Bank, MT
|
19.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
20.
Mary Mitzel - Sundance, WY
|
21.
Chantel Whiteman - Crow Agency, MT
|
22.
Kesse Deal - Dupree, SD
|
23.
Katie Fisher - Kyle, SD
|
24.
Jade Bends - Hardin, MT
|
25.
Carsyn Hibbs - Billings, MT
|
26.
Wiwinu Mills - White Swan, WA
|
27.
Duaneah Wheeler - White Swan, WA
|
28.
Enyis Colliflower - Rocky Boy, MT
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
2.
Yvette Vega - Charlo, MT
|
3.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
|
4.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
5.
Lita Crawler - Morley, AB
|
6.
Kenzi Fox - Hays, MT
|
7.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
|
8.
Kinahlei Armajo - Lodge Grass, MT
|
9.
Amber Crowley - Poplar, MT
|
10.
Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
2.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
3.
Shay Campbell - Valier, MT
|
4.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
5.
KY Longbrake - Dupree, SD
|
6.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
|
7.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
|
8.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
9.
Greta Gustafson - Browning, MT
|
10.
Kaelyn Marchand - Omak, WA
|
4. Sun, June 23 2019, 1:00 PM 1.
Taylor Christensen - Kyle, SD
|
2.
Amanda Not Afraid - Crow Agency, MT
|
3.
Jakki Hunt - Dupree, SD
|
4.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
5.
Pam Williams - Skiatook, OK
|
6.
Jocee Louis - Browning, MT
|
7.
Talyssa Horn - Harlem, MT
|
8.
Jessica Havener - Lodge Grass, MT
|
9.
Taci Flinn - Newman Grove, NE
|
10.
Ashten Tibbles - Skiatook, OK
|
|
Bull Riding - 17
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Taylor Wells - Standoff, AB
|
2.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
|
3.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
4.
Stran Smith - Lantry, SD
|
5.
Jace Augare - Cut Bank, MT
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Tyrell Todachine - Big Sky, MT
|
2.
Wynn Wells - Browning, MT
|
3.
Donnie Whirlwind Horse - Kyle, SD
|
4.
Zac Osborne - Lander, WY
|
5.
Bo White Clay - Crow Agency, MT
|
6.
Jayde Murphy - Cut Bank, MT
|
4. Sun, June 23 2019, 1:00 PM 1.
Slick Phelps - Porcupine, SD
|
2.
Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
|
3.
Alex Grant - East Glacier Park, MT
|
4.
Preston Louis - Browning, MT
|
5.
RJ Amyotte - Lodge Grass, MT
|
6.
Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
|
|
Calf Roping - 35
|
1S. Fri, June 21 2019, 9:00 AM 1.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
|
2.
Jesse Chase - Mandaree, ND
|
3.
Daylon Danks - Mandaree, ND
|
4.
Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
|
5.
Preston Watson - Box Elder, MT
|
6.
Dalton Lessert - Martin, SD
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Jc Lawrence - Ashland, MT
|
2.
Sterling Small - Busby, MT
|
3.
Dax Eagle Bear - Standoff, AB
|
4.
Devyn Campbell - Valier, MT
|
5.
Sacree Real Bird - Crow Agency, MT
|
6.
Alonzo Skunkcap - Browning, MT
|
7.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
8.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
9.
Jacoby Heathershaw - Martin, SD
|
10.
Ethan Marceau - Browning, MT
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Terry Fischer - Fort Yates, ND
|
2.
Troy Crawler - Morley, AB
|
3.
Chance Barnes - Flora Vista, NM
|
4.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
5.
Spur White Clay - Fort Smith, MT
|
6.
Bode Scott - Custer, MT
|
7.
Marty Watson - Box Elder, MT
|
8.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT
|
9.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
4. Sun, June 23 2019, 1:00 PM 1.
Rilee Fisher - Ashland, MT
|
2.
Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
|
3.
Andre Lafrance - Wyola, MT
|
4.
J.C. Crowley - Poplar, MT
|
5.
Cody Roy Hendren - Albuquerque, NM
|
6.
Joshua Felicia - Hardin, MT
|
7.
Blair Burk - Durant, OK
|
8.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
|
9.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
10.
Neil Tatsey - Valier, MT
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 49
|
1S. Fri, June 21 2019, 9:00 AM 1.
Mykayla Tatsey - Busby, MT
|
2.
Jade Bends - Hardin, MT
|
3.
Bailey Bruised Head - Standoff, AB
|
4.
Kana Tucker - Garryowen, MT
|
5.
Courtney Small - Pryor, MT
|
6.
Sloan Anderson - White Horse, SD
|
7.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
|
8.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
9.
Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
10.
Mari Ereaux - Hays, MT
|
11.
Tuesday Washakie - Fort Washakie, WY
|
12.
Cammie Fox - Cardston, AB
|
13.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
14.
Megan Danks - Mandaree, ND
|
15.
Amy Eagleton - Sallisaw, OK
|
16.
Shelly Vocu - Ashland, MT
|
17.
Rayne Bruised Head - Standoff, AB
|
18.
Megan Lunak - Valier, MT
|
19.
Tomie Peterson - Parade, SD
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Amber Crowley - Poplar, MT
|
2.
Carly Day Chief - Standoff, AB
|
3.
Elauna Nelson - Hardin, MT
|
4.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
|
5.
Tessie Lamere - Box Elder, MT
|
6.
Lita Crawler - Morley, AB
|
7.
Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
|
8.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
9.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
10.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Shay Campbell - Valier, MT
|
2.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
|
3.
Arena Plenty - Garryowen, MT
|
4.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
5.
Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
|
6.
Sarah Verhelst - Pryor, MT
|
7.
Tatum Ward - Whitehorse, SD
|
8.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
9.
Kaelyn Marchand - Omak, WA
|
10.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
4. Sun, June 23 2019, 1:00 PM 1.
Sharon Small - Ashland, MT
|
2.
Callie Dixon - Morley, AB
|
3.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
|
4.
Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
5.
Jakki Hunt - Dupree, SD
|
6.
Lillian Lupe - Whiteriver, AZ
|
7.
Sunni Dixon - Morley, AB
|
8.
Sara Little Bear - Standoff, AB
|
9.
Jocee Louis - Browning, MT
|
10.
Aimee Rose Dixon - Morley, AB
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 19
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Jake Frazier - Whitehorse, SD
|
2.
Jake Running Crow - Billing, MT
|
3.
Marty Young Bear - Halliday, ND
|
4.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
|
5.
Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
|
6.
Cole Elshere - Faith, SD
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Alan Kole Gobert - Browning, MT
|
2.
Phillip Whiteman - Busby, MT
|
3.
Seth Longbrake - Milesville, SD
|
4.
Casey Singer - Shonto, AZ
|
5.
Wyatt Grant - Pacific, WA
|
6.
Wyatt Pretty On Top - Garryowen, MT
|
7.
Ned Pretty On Top - Garryowen, MT
|
4. Sun, June 23 2019, 1:00 PM 1.
Byron Bruised Head - Standoff, AB
|
2.
Joe Scott Iii - Madras, OR
|
3.
Joe Scott Jr - Madras, OR
|
4.
Alec Hays - Wapato, WA
|
5.
Kane Kee - Keams Canyon, AZ
|
6.
Kolby Kittson - Browning, MT
|
|
Sr. Breakaway - 21
|
1S. Fri, June 21 2019, 9:00 AM 1.
Allen Fisher - Ashland, MT
|
2.
Marty Not Afraid - Lodge Grass, MT
|
3.
Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
|
4.
Clayton Danks - Mandaree, ND
|
5.
Gus Vaile - Babb, MT
|
6.
Bruce Iron - Yelloetail, MT
|
7.
Brenda Rowland - Lame Deer, MT
|
8.
Spider Ramone - Hays, MT
|
9.
Ivan Small - Lodge Grass, MT
|
10.
Mike Tatsey - Valier, MT
|
11.
Eric C. Watson - Box Elder, MT
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Darryl Crowley - Poplar, MT
|
2.
Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT
|
3.
Lee Tom - Warm Springs, OR
|
4.
Evans Day Chief - Standoff, AB
|
5.
Billy Lamere - Box Elder, MT
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Troy Crawler - Morley, AB
|
2.
Hoss Pepion - Browning, MT
|
3.
Keith Tatsey - Heart Butte, MT
|
4.
Terry Tatsey - Browning, MT
|
5.
Ray Augare - Browning, MT
|
|
Steer Wrestling - 26
|
1S. Fri, June 21 2019, 9:00 AM 1.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
|
2.
Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
|
3.
Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
|
4.
Rooster Yazzie - Brimhall, NM
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
|
2.
Arlan Minue - Warner, AB
|
3.
Sheridan Jodie - Church Rock, NM
|
4.
TY Day Chief - Standoff, AB
|
5.
Walker Small - Ashland, MT
|
6.
Matt Jodie - Churchrock, NM
|
7.
Kash Shade - Lethbridge, AB
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
|
2.
Joe Wilson - Martin, SD
|
3.
Joe Ross - Millboro, SD
|
4.
Bode Scott - Custer, MT
|
5.
Virgil Jacobs - Calgary, AB
|
6.
Tyler Houle - Ronan, MT
|
7.
Rian Conway - Wickenberg, AZ
|
8.
Tyler John Byrne - Martin, SD
|
4. Sun, June 23 2019, 1:00 PM 1.
Derek Azure - Harlem, MT
|
2.
Tuck Johnson - Browning, MT
|
3.
Greg Louis - Browning, MT
|
4.
Tyler Doney - Havre, MT
|
5.
Clay Doney - Havre, MT
|
6.
Collin Johnson - Browning, MT
|
7.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 73
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 5
|
1S. Fri, June 21 2019, 9:00 AM 1.
Wynn Wells - Browning, MT
|
2.
Wawa Ben Jr - Peridot, AZ
|
3.
Tahj Wells - Browning, MT
|
4.
Ethan Marceau - Browning, MT
|
5.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
|
|
Jr. Breakaway - 28
|
1S. Fri, June 21 2019, 9:00 AM 1.
Tate Birdinground - Lodge Grass, MT
|
2.
Curtis Pretty On Top - Ft. Smith, MT
|
3.
Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
|
4.
Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
|
5.
Tanner Not Afraid - Billings, MT
|
6.
Colton Zubach - Shepherd, MT
|
7.
Kale Ereaux - Hays, MT
|
8.
Bailey Chase - Mandaree, ND
|
9.
TY Vaile - Babb, MT
|
10.
Kaydin Small - Lodgegrass, MT
|
11.
Karson Campbell - Lame Deer, MT
|
12.
Kadin Jodie - Churchrock, NM
|
13.
Wawa Ben Jr - Peridot, AZ
|
14.
Kylee Jo Washakie - Fort Washakie, WY
|
15.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
16.
Logan Vocu - Ashland, MT
|
17.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
18.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Ethan Marceau - Browning, MT
|
2.
Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
|
3.
Justin Three Irons - Hardin, MT
|
4.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
5.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Kermit Clary - Ronan, MT
|
2.
Twinney Washakie - Fort Washakie, WY
|
3.
Gunner Plenty - Garryowen, MT
|
4.
Talan Cummins - Lodge Grass, MT
|
5.
Susanna White Clay - Fort Smith, MT
|
|
Jr. Barrel Racing - 36
|
1S. Fri, June 21 2019, 9:00 AM 1.
Fallon Real Bird - Garryowen, MT
|
2.
Rocksie Marchand - Wilbur, WA
|
3.
Kyra Teehee - Muskogee, OK
|
4.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
|
5.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
|
6.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
|
7.
Kinahlei Armajo - Lodge Grass, MT
|
8.
Nizhoni Davis - New Town, ND
|
9.
Zia Washakie - Fort Washakie, WY
|
10.
Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
|
11.
Kaley Conway - Wickenberg, AZ
|
12.
Andrea Three Irons - Hardin, MT
|
13.
Kaylyn Day Chief - Standoff, AB
|
14.
Bailey Chase - Mandaree, ND
|
15.
Savaya Alden - Fort Smith, MT
|
16.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
|
17.
Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
|
18.
Rosalinda Ben - Peridot, AZ
|
19.
Kaylee Lessert - Porcupine, SD
|
20.
Tristin Small - Ashland, MT
|
21.
Emery Nicholas - Garryowen, MT
|
22.
Bailey Nelson - Hardin, MT
|
23.
Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
|
24.
Carsyn Hibbs - Billings, MT
|
25.
Ashley Lawrence - Ashland, MT
|
26.
Kyra Brown - Lodge Grass, MT
|
2. Fri, June 21 2019, 4:00 PM 1.
Addison Conway - Cut Bank, MT
|
2.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
3.
Hayden Edwards - Browning, MT
|
4.
Kenzi Fox - Hays, MT
|
5.
Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
|
3. Sat, June 22 2019, 1:00 PM 1.
Twinney Washakie - Fort Washakie, WY
|
2.
Kamber Good Luck - Crow Agency, MT
|
3.
Susanna White Clay - Fort Smith, MT
|
4.
Maddey Clary - Ronan, MT
|
5.
Tayla Ward - Whitehorse, SD
|
|
SRTR - 19
Steer Roping - 0
|