Britton, SD
Bareback - 5
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Kaden Clark - Black Hawk, SD
2. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Gunner McGee - Harrisburg, SD
3. Ethan Buguier - Whitehorse, SD
Barrel Racing - 57
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Kimberly Ose - Echo, MN
2. Kathy Stoker - Tomah, WI
3. Sierra Darrah - Brookings, SD
4. Molly Riermann - Somerset, WI
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Megan Marone - Pukwana, SD
7. Korah Agre - Shafer, MN
8. Taylor Engesser - Spearfish, SD
9. Megan Stegura - St. Joseph, MN
10. Emily Zimba - McIntosh, SD
11. Kaylee Carlson - Britton, SD
12. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
2S. Sat, June 22 2019 11:00AM
1.
Cindy Loiseau - Egan, SD
2. Jasmine Macconnell - Veblen, SD
3. Nikki James - Becker, MN
4. Ally Zehrer - Dayton, MN
5. Sage Kohr - Gilette, WY
6. Morgan Chappell - Boscobel, WI
7. Kathleen Biron - Henderson, MN
8. Anessa Sutton - Hillman, MN
9. Sterling Mertens - Veblen, SD
10. Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
11. Denise Lecy - Rushford, MN
12. Heather Bosse - Cogswell, ND
13. Paige Storlie - Holmen, WI
14. Courtney Teubert - White, SD
15. Summer Kosel - Glenham, SD
16. Jojo Wagner - Hillman, MN
17. Morgan Kowitz - McGregor, MN
18. Courtney Otto - Marshall, MN
19. Mallory Gross - Little Falls, MN
20. Heidi Johnson - Flandrau, SD
21. Jill Moody - Pierre, SD
22. Sarah Rose - Volga, SD
23. Lexi Thyberg - Hartford, SD
24. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
25. Shasta Buss - Lake City, SD
26. Sierra Schott - McLaughlin, SD
27. Harmony Mertens - Veblen, SD
28. Lindsey Zuehlke - Huron, SD
29. Cedar Kohr - Gilette, WY
30. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
31. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
32. Jenelle Raflik - Wisc Rapids, WI
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Bailey Rathbun - White, SD
2. Courtney Loiseau - Flandreau, SD
3. Annie Fulton - Miller, SD
4. Kris Lammers - Chancellor, SD
5. Bailey Long - Britton, SD
6. Jenna Smith - Kathryn, ND
7. Crystal Helmin - North Ranch, MN
8. Haley Huls - Lennox, SD
9. Shandra Stromer - Harrold, SD
10. Brenda Deters - Colton, SD
11. Kyla Macconnell - Britton Sd, SD
12. Ashley Graber - Columbia, SD
13. Kadence Haug - Britton, SD
Bull Riding - 8
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Tate Arbach - Selby, SD
2. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
3. Gabe Gill - Mobridge, SD
4. Tanner Tyler - Forman, ND
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Clay Macconnell - Britton, SD
2. Chance Levins - Lucedale, MS
3. Devin Jensrud - North Ranch, MN
4. JW Fedricks - Hoven, SD
Calf Roping - 24
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Matt Nelson - Colman, SD
2. Grady Lockhart - Oelrichs, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Nolan Richie - Bristol, SD
5. Thane Lockhart - Olerichs, SD
6. Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Judd Grover - Cresco, IA
2S. Sat, June 22 2019 11:00AM
1.
Myles Kenzy - Iona, SD
2. Corey Braskamp - Wentworth, SD
3. Blake Eggl - Minot, ND
4. Evan Thyberg - Hartford, SD
5. Preston Lecy - Rushford, MN
6. Jamie Thompson - Brookings, SD
7. Michael Filkouski - Marshall, WI
8. Clayton Nelson - Zimmerman, MN
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Rex Treeby - Hecla, SD
2. Nathan Sandoz - Newell, SD
3. Matt Peters - Smithwick, SD
4. Andy Schubert - Brainerd, MN
5. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
6. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
7. Tanner Stec - Bassett, NE
8. Wyatt Treeby - Hecla, SD
9. Josh Laursen - Comstock, WI
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 45
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Sierra Lee - Rhame, ND
2. Kallie Tepoel - Lindstrom, MN
3. Shannon Ellig - Aberdeen, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Syerra Christensen - Kennebec, SD
6. Alicia Mengelkoch - Litchfield, MN
7. Taylor Engesser - Spearfish, SD
8. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
9. Molly Riermann - Somerset, WI
10. Korah Agre - Shafer, MN
2S. Sat, June 22 2019 11:00AM
1.
Katie Bell - Wabasso, MN
2. Jenelle Raflik - Wisc Rapids, WI
3. Ally Zehrer - Dayton, MN
4. Kazney Knippling - Chamberlain, SD
5. Ricki Konze - Sparta, WI
6. Jojo Wagner - Hillman, MN
7. Courtney Teubert - White, SD
8. Morgan Foss - Harwood, ND
9. Miranda Hanson - Bristol, SD
10. Morgan Chappell - Boscobel, WI
11. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
12. Ella Sander - Steuben, WI
13. Courtney Otto - Marshall, MN
14. Sage Kohr - Gilette, WY
15. Kassie Kautzman - Walcott, ND
16. Grace Nelson - Zimmerman, MN
17. Tierny Hamlin - Highmore, SD
18. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
19. Carm Schneider - Tomah, WI
20. Cedar Anderson - Harrington, ND
21. Kathleen Biron - Henderson, MN
22. Hayden Carlson - Brainerd, MN
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Caden Borman - Backus, MN
2. Cora Borman - Backus, MN
3. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
4. Kaycee Wilking - Hartford, SD
5. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
6. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
7. Haley Huls - Lennox, SD
8. Annie Fulton - Miller, SD
9. Sidney Peters - Smithwick, SD
10. Kate Helmer - Andover, SD
11. Megan Steiger - Rapid City, SD
12. Taryn Sippel - Pierpont, SD
13. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 5
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Cooper West - Phillip, SD
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Trey Gates - Wolsey, SD
2. Jake Aanden - Fertile, MN
3. Jake Frazier - Whitehorse, SD
4. Straten Ducheneaux - Whitehorse, SD
Sr. Breakaway - 24
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
JB Lord - Menoken, ND
2. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
3. Grady Lockhart - Oelrichs, SD
4. Neal Engesser - Spearfish, SD
5. John Hoven - McLaughlin, SD
6. Emmett Davis - Estelline, SD
7. Harold Gerdes - Hecla, SD
8. Dave Marone - Pukwana, SD
2S. Sat, June 22 2019 11:00AM
1.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
2. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Shawn Carey - Huron, SD
4. Bill Murphy - Highmore, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
6. Mark Lecy - Rushford, MN
7. Tony Schneider - Tomah, WI
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Dick Keil - Newell, SD
2. Scott Lammers - Hermosa, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Greg Hewitt - Shell Lake, WI
5. Andy Schubert - Brainerd, MN
6. Darren Lammers - Chancellor, SD
7. Gary Zilverberg - Holabird, SD
8. Steve Klein - Sioux Falls, SD
9. Daniel Bishoff - Cogeswell, ND
Steer Wrestling - 7
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND
2S. Sat, June 22 2019 11:00AM
1.
Jordan Wagner - Cakotao, MN
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Jace Christiansen - Flandreau, SD
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
4. Cameron Fanning - Olivet, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 32
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
2. Ryan Richert - Lyndon Station, WI & Jesse Hume - Orfordville, WI
3. Jake Heidebrink - Royalton, MN & Mike Grinager - Miltona, MN
4. Luke Heninger - Pierre, SD & Wroper Kosel - Glenham, SD
5. Judd Grover - Cresco, IA & Cody Ward - Mabel, MN
6. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. JB Lord - Menoken, ND & Jakeb Beard - Menoken, ND
8. Matt Nelson - Colman, SD & Nolan Richie - Bristol, SD
9. Newt Konstant - Spearfish, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
10. Jace Engesser - Spearfish, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
11. Ryan Carlson - Britton, SD & Luke Ronshaugen - Langford, SD
2S. Sat, June 22 2019 11:00AM
1.
Jordan Wagner - Cakotao, MN & Jeremy Wagner - Brainard, MN
2. Marty McPherson - Piedmont, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
3. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
4. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
5. Eric Nelson - Wabasso, MN & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
6. Mark Lecy - Rushford, MN & Preston Lecy - Rushford, MN
7. Jojo Wagner - Hillman, MN & Wayne Sutton - Hillman, MN
8. Kevin Carlson - Brainerd, MN & Clayton Nelson - Zimmerman, MN
9. Tate Johnson - Sisseton, SD & Travis Johnson - Sisseton, SD
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Kate Helmer - Andover, SD & Austin Beaty - Frazee, MN
2. Cora Borman - Backus, MN & Cory Borman - Backus, MN
3. Kole Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Mitchell, SD
4. Dalton Stang - Lonsvale, MN & Tyler Manolis - Delano, MN
5. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
6. Rusty Toupal - Hurron, SD & Brad Oland - Britton, SD
7. Mikey Loiseau - Flandreau, SD & Emit Valnes - Eden, SD
8. Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
9. Wade Monnens - Belle Fouche, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
10. Matt McCormick - Salem, SD & Jarad Deters - Colton, SD
11. Jon Peterson - Belle Fouche, SD & Trae Smith - Belle Fouche, SD
12. Chuck Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
Over 40 CR - 15
1. Fri, June 21 2019 7:00PM
1.
Grady Lockhart - Oelrichs, SD
2. Ryan Richert - Lyndon Station, WI
3. Emmett Davis - Estelline, SD
4. Tim Christopher - Decorah, IA
5. Rob McPhail - Tomah, WI
2S. Sat, June 22 2019 11:00AM
1.
Todd Rose - Volga, SD
2. Michael Filkouski - Marshall, WI
3. Travis Johnson - Sisseton, SD
4. Jamie Thompson - Brookings, SD
5. Corey Braskamp - Wentworth, SD
3. Sat, June 22 2019 7:00PM
1.
Gary Zilverberg - Holabird, SD
2. Royce Larson - Finlayson, MN
3. Dave Ling - Windom, MN
4. Greg Hewitt - Shell Lake, WI
5. Andy Schubert - Brainerd, MN
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0