Timber Lake, SD
Bareback - 4
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
2. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Ethan Bruguier - Timber Lake, SD
2. Colt Hokana - Columbia, SD
Barrel Racing - 48
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Krystal Dorsey - Isabel, SD
2. Laura O'Leary - Timber Lake, SD
3. Lorenda Long - Timber Lake, SD
4. Acacia Anderberg - Mobridge, SD
5. Jenna Humble - Mud Butte, SD
6. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
7. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
8. Wacey Brown - Piedmont, SD
9. Summer Kosel - Glenham, SD
10. Sierra Schott - McLaughlin, SD
11. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
2S. Sun, July 28 2019 8:00AM
1.
Hallie Fulton - Miller, SD
2. Kelly Wheelhousr - Pierre, SD
3. Tayle Brink - Newell, SD
4. Becky Barry - Belle Fourche, SD
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
6. Lacy Maher - Eagle Butte, SD
7. Amy Tierney - Reva, SD
8. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
9. Amy Wilcox - Red Owl, SD
10. Pamela Lei - Camp Crook, SD
11. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD
12. Kailee Webb - Isabel, SD
13. Heather Bosse - Cogswell, ND
14. Haiden Thompson - Torrington, WY
15. Brandy Holzer - Mobridge, SD
16. Kailyn Groves - Faith, SD
17. Jacey Thompson - Yoder, WY
18. Landry Haugen - Sturgis, SD
19. Shantell Brewer - Dupree, SD
20. Sidni Ferguson - Dupree, SD
21. Emily Zimba - McIntosh, SD
22. Melinda Mattson - Sturgis, SD
23. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
24. Jenny Belkham - Blunt, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD
2. Courtney Maier - Almont, ND
3. Ashley Graber - Columbia, SD
4. Sydney Maher - Timber Lake, SD
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Kaylee Williams - Faith, SD
7. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
8. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
11. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
12. Brandee Wardell - Buffalo, SD
13. Rayel Livermont - Sturgis, SD
Bull Riding - 20
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Trenton Hansen - Timberlake, SD
2. Justin McCall - Colome, SD
3. Teigan Gray - Eagle Butte, SD
4. Cole Brewer - Eagle Butte, SD
5. Justin Hofer - Ipswich, SD
6. Gabriel Gill - Mobridge, SD
7. Dawson Reedy - Philip, SD
8. Jestyn Woodward - Custer, SD
9. Angelo Gibson - Rhame, ND
10. Chance Schott - McLaughlin, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Dylan Rice - Flandreau, SD
2. Thunder Boomer - Wessington Springs, SD
3. Collin Hunt - Interior, SD
4. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
5. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
6. Justin Lindskov - Isabel, SD
7. Elliot Talks - Hoven, SD
8. Tate Ardch - Selby, SD
9. JW Fredrick - Hoven, SD
10. Ryan Walker - Killdeer, ND
Calf Roping - 15
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Winston Brown - Piedmont, SD
2. Jason Lawrence - Washburn, ND
2S. Sun, July 28 2019 8:00AM
1.
Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
2. Trae Smith - Belle Fourche, SD
3. Bodie Mattson - Sturgis, SD
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Doug Lawrence - White Horse, SD
2. Thane Lockhardt - Oelrichs, SD
3. Garrett Murphy - Torrington, WY
4. Trey Young - Dupree, SD
5. Logan Murphy - Alzada, MT
6. Wynn Schaack - Wall, SD
7. Nathan Sandoz - Newell, SD
Goat Tying - 27
2S. Sun, July 28 2019 8:00AM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Lacey Tech - Fairfax, SD
3. Mikenzy Miller - Faith, SD
4. Karissa Rayhill - Martin, SD
5. Jacey Thompson - Yoder, WY
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Madison Doerr - Creighton, NE
8. Haiden Thompson - Torrington, WY
9. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Tayle Brink - Newell, SD
11. Opal Harkins - Deadwood, SD
12. Landry Haugen - Sturgis, SD
13. Tawny Barry - Carter, SD
14. Jill Donnelly - Elk Point, SD
15. Catherine Clayton - Dublin, TX
16. Amy Tierney - Reva, SD
17. Sidni Ferguson - Dupree, SD
18. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
19. Natalie Leisinger - Highmore, SD
20. Kailyn Groves - Faith, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Maci Maher - McLaughlin, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD
5. Kaylee Williams - Faith, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
7. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
Ladies Breakaway - 74
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
2. Cassidy Clark - Meadow, SD
3. Kristy Lawrence - Washburn, ND
4. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
5. Gracie Sandquist - Trail City, SD
6. Patty Jo Burress - Isabel, SD
7. Rieley Maier - Chadron, NE
8. Carole Hollers - Sturgis, SD
9. Sidney Hanson - Belle Fourche, SD
10. Laura Hunt - Ridgeview, SD
11. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
12. Acacia Anderberg - Mobridge, SD
13. Jacque Peterson - Isabel, SD
14. Krista Schopp - Meadow, SD
15. Brooklyn Hanson - Faith, SD
16. Whitney Knippling - Whitewood, SD
2S. Sun, July 28 2019 8:00AM
1.
Peggy Garman - Sundance, WY
2. Shantell Brewer - Dupree, SD
3. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
4. Tayla Thorstenson - Dupree, SD
5. Megan Steiger - Rapid City, SD
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
9. Brooke Nelson - Philip, SD
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Opal Harkins - Deadwood, SD
12. Sidni Ferguson - Dupree, SD
13. Tayle Brink - Newell, SD
14. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
15. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
16. Amy Tierney - Reva, SD
17. Jacey Thompson - Yoder, WY
18. Bailie Donner - Morristown, SD
19. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
20. Madison Doerr - Creighton, NE
21. Hallie Fulton - Miller, SD
22. Landry Haugen - Sturgis, SD
23. Catherine Clayton - Dublin, TX
24. Karissa Rayhill - Martin, SD
25. Kelly Vetter - Flasher, ND
26. Kaycee Monnens - Hulett, WY
27. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
28. Reann Crane - Whitewood, SD
29. Natalie Leisinger - Highmore, SD
30. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
31. Kailee Webb - Isabel, SD
32. Jenny Belkham - Blunt, SD
33. Haiden Thompson - Torrington, WY
34. Jill Donnelly - Elk Point, SD
35. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
36. Shayna Deal - Faith, SD
37. Taylor Bothwell - Pierre, SD
38. Mikenzy Miller - Faith, SD
39. Corey Hart - Mobridge, SD
40. Tawny Barry - Carter, SD
41. Alex Christen - Union Center, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD
3. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
4. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
5. Tomie Peterson - Parade, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Brooklyn Berg - Mandan, ND
8. Kecia Miller - Newell, SD
9. Kaylee Williams - Faith, SD
10. Rickie Engesser - Spearfish, SD
11. Bailey Berg - Mandan, ND
12. Kamira Miller - Newell, SD
13. Kari Jo Lawrence - White Horse, SD
14. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
15. Rayel Livermont - Sturgis, SD
16. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
17. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
Mixed Team Roping - 23
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
2. Russ Maier - Bowdel, SD & Rieley Maier - Chadron, NE
3. Sutton Sandquist - McLaughlin, SD & Sophie Sandquist - Trail City, SD
4. Brady Burress - Isabel, SD & Patty Jo Burress - Isabel, SD
2S. Sun, July 28 2019 8:00AM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
2. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
3. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
5. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
6. Jacey Thompson - Yoder, WY & Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
8. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Trevor Laurenz - Eagle Butte, SD
9. Wade Monnens - Hulett, WY & Landry Haugen - Sturgis, SD
10. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Amy Tierney - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
12. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
13. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
14. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
4. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD & Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD
Saddle Bronc - 13
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Seth Jacobs - Morristown, SD
2. Straten Ducheneaux - Eagle Butte, SD
3. Jake Frazier - Whitehorse, SD
4. Teigan Clark - Meadow, SD
5. Cooper West - Philip, SD
6. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Kyler Carmichael - Faith, SD
2. Rhett Fanning - Spearfish, SD
3. Cash Wilson - Wall, SD
4. Cole Pateneaude - Halliday, ND
5. Kolton Salonen - Gregory, SD
6. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
7. Elliot Talks - Hoven, SD
Sr. Breakaway - 25
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Russ Maier - Bowdel, SD
2. Richard Enright - Timber Lake, SD
3. Bart Ness - Kennebec, SD
2S. Sun, July 28 2019 8:00AM
1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2. Jay Mattson - Sturgis, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Scott Lammers - Hermosa, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
6. James (jim) Hale - White Owl, SD
7. Chad Hetzel - Lemmon, SD
8. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
9. Shawn Carey - Highmore, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD
11. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
12. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Gary Simon - Timber Lake, SD
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. JB Lord - Sturgis, SD
5. Lynn Williams - Faith, SD
6. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
7. Mike McInerney - Sundance, WY
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
9. Gerald McInerney - Sundance, WY
10. Kirk Ford - Sturgis, SD
Steer Wrestling - 27
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Lyman Colliflower - Ridgeview, SD
2. Quentin Wheeler - Baker, MT
3. Payne Dobler - McLaughlin, SD
4. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD
6. Taylor Corbett - Miles City, MT
7. Rowdy Benson - Morristown, SD
8. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
2S. Sun, July 28 2019 8:00AM
1.
Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
2. Jace Christiansen - Flandreau, SD
3. Tee Hale - Union Center, SD
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Seth Shorb - Hermosa, SD
7. Cole Trainor - Faith, SD
8. Kade Kinsella - Pierre, SD
9. Sam (shane) Olson - Buffalo, SD
10. Tye Hale - Faith, SD
11. Colbey Steeke - Rhame, ND
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Brent Woodward - Dupree, SD
3. Wynn Schaack - Wall, SD
4. Austin Maier - Almont, ND
5. Kody Woodward - Dupree, SD
6. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
7. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
8. Logan Lemmel - Whitewood, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 28
1. Sat, July 27 2019 6:00PM
1.
Alexander Lawrence - White Horse, SD & Lyman Colliflower - Ridgeview, SD
2. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
3. Brady Burress - Isabel, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
4. Wroper Kosel - Glenham, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
5. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
6. JD Enright - Timber Lake, SD & Richard Enright - Timber Lake, SD
7. Rowdy Benson - Morristown, SD & Luke Rice - Prairie City, SD
8. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
2S. Sun, July 28 2019 8:00AM
1.
Duffy Dupris - Timber Lake, SD & Trevor Laurenz - Eagle Butte, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
4. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
5. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
6. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
8. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
9. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
10. Jason Thorstenson - Piedmont, SD & Jade Nelson - Midland, SD
11. Wade Monnens - Hulett, WY & Jace Engesser - Spearfish, SD
3. Sun, July 28 2019 6:00PM
1.
Jade Schmidt - Box Elder, SD & Luke Morast - Holiday, ND
2. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Dalton Sheridan - Faith, SD & Wyatt Schuelke - Opal, SD
4. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
5. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - White Horse, SD
6. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
8. Wynn Schaack - Wall, SD & Clay Schaack - Wall, SD
9. JB Lord - Sturgis, SD & Jake Beard - Menoken, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0