Buffalo, SD
Bareback - 3
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Jacob Carmody - Mobridge, SD
2. Andy Gingerich - Peever, SD
3. Jet Price - Buffalo, SD
Barrel Racing - 48
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Brooke Howell - Belle Fourche, SD
2. Christy Willert - Kadoka, SD
3. Robyn Floyd - Buffalo, SD
4. Sydney Pedersen - Ludlow, SD
5. Becky Barry - Belle Fourche, SD
6. Taylor Engesser - Spearfish, SD
7. Karli Verhulst - Reva, SD
8. Brooklyn Hanson - Faith, SD
9. Kimberly Bail - Camp Crook, SD
10. Jenny Belkham - Blunt, SD
11. Coven Kautzman - Capital, MT
12. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
13. Meza Ham - Shadehill, SD
14. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
15. Tawny Barry - Carter, SD
16. Logen Kautzman - Capital, MT
17. Jacey Thompson - Yoder, WY
18. Cheyenne Howell - Belle Fourche, SD
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Pamela Lei - Camp Crook, SD
2. Amanda Harris - Spearfish, SD
3. Kailee Webb - Isabel, SD
4. Holly Costello - Newell, SD
5. Kris Bartholomew - Ismay, MT
6. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
7. Elli Rettinger - New England, ND
8. Tracy Knodel - Buffalo, SD
9. Jada Rokke - Camp Crook, SD
10. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
11. Summer Kosel - Glenham, SD
12. Brandee Wardell - Buffalo, SD
13. Rudie Hepper - Mobridge, SD
14. Tessa Caspers - New Underwood, SD
15. Brianna Williams - Buffalo, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Shelly Christensen - Sturgis, SD
2. Jodi Olind - Lodgepole, SD
3. Acelyn Brink - Newell, SD
4. Emilee Pauley - Wall, SD
5. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
6. Lainee Sampson - Interior, SD
7. Wendy Bechen - Rapid City, SD
8. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
9. Cydney Peterson - Ree Heights, SD
10. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
11. Tayle Brink - Newell, SD
12. Amy Wilcox - Red Owl, SD
13. Carey Rivinius - Carson, ND
14. Savana Johnston - Elm Springs, SD
15. Wanda Brown - Edgemont, SD
Bull Riding - 9
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Chris Fischer - Faith, SD
2. Kane Grant - Whitewood, SD
3. Jacob Schalesky - Faith, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Justin McCall - Winner, SD
2. Collin Hunt - Interior, SD
3. Justin Hofer - Ipswich, SD
4. John Jacobs - Alexandrea, SD
5. Neil Muscat - Wall, SD
6. Teigan Gray - Gettysburg, SD
Calf Roping - 19
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Tarin Arneson - Enning, SD
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Sam Bolden - Oglala, SD
2. Barry Blair - Ekalaka, MT
3. Matt Peters - Hot Springs, SD
4. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Marty McPherson - Piedmont, SD
3. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
4. Jordan Staton - Hickson, NORTH DAKOTA
5. Logan Murphy - Torrington, WY
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
8. Matthew Wznick - Sidney, MT
9. Bodie Mattson - Sturgis, SD
10. Carson Johnston - Elm Springs, SD
11. Tyus Olson - Mud Butte, SD
12. Troy Wilcox - Red Owl, SD
13. Jason Schaffer - Broadus, MT
14. Kourt Starr - Dupree, SD
Goat Tying - 18
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Jacey Thompson - Yoder, WY
2. Karli Verhulst - Reva, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Brianna Williams - Buffalo, SD
2. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
3. Amy Tierney - Oral, SD
4. Jada Rokke - Camp Crook, SD
5. Elli Rettinger - New England, ND
6. Mikenzy Miller - Faith, SD
7. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
8. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Acelyn Brink - Newell, SD
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Emilee Pauley - Wall, SD
4. Tayle Brink - Newell, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
7. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
Ladies Breakaway - 56
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Cheyenne Howell - Belle Fourche, SD
2. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
3. Taylor Engesser - Spearfish, SD
4. Jacey Thompson - Yoder, WY
5. Brandi Cwach - Geddes, SD
6. Stacy Kraupie - Bridgeport, NE
7. Meza Ham - Shadehill, SD
8. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
9. Brooklyn Hanson - Faith, SD
10. Jenny Belkham - Blunt, SD
11. Whitley Reder - Fruitdale, SD
12. Lexy Williams - Piedmont, SD
13. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
14. Krista Schopp - Meadow, SD
15. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
16. Brittany Eymer - Spearfish, SD
17. Tearnee Nelson - Faith, SD
18. Tawny Barry - Carter, SD
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Whitney Knippling - Spearfish, SD
2. Sierra Lee - Rhame, ND
3. Brianna Williams - Buffalo, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Alex Christen - Elwood, NE
6. Megan Steiger - Rapid City, SD
7. Sidney Carey - Oral, SD
8. Jacque Peterson - Isabel, SD
9. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
10. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
11. Madison Rotenberger - Ludlow, SD
12. Mikenzy Miller - Faith, SD
13. Kailee Webb - Isabel, SD
14. Elli Rettinger - New England, ND
15. Shayna Miller - Faith, SD
16. Tessa Caspers - New Underwood, SD
17. Callie Shepherd - Camp Crook, SD
18. Amy Tierney - Oral, SD
19. Jada Rokke - Camp Crook, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Tayle Brink - Newell, SD
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD
3. Kamira Miller - Newell, SD
4. Sadie Dale - Timber Lake, SD
5. Kecia Miller - Newell, SD
6. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
7. Acelyn Brink - Newell, SD
8. Emilee Pauley - Wall, SD
9. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
10. Savana Johnston - Elm Springs, SD
11. Kayla Olind - Rhame, ND
12. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
13. Kaycee Nelson - Buffalo, SD
14. Jodi Olind - Lodgepole, SD
15. Jamie Thybo - Reva, SD
16. Courtney Peters - Hot Springs, SD
17. Codi Sebastian - Dickinson, ND
18. Peggy Garman - Sundance, WY
19. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
Mixed Team Roping - 27
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Brandi Cwach - Geddes, SD & Preston Novak - Newell, SD
2. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
3. Bryn Brown - Buffalo, SD & Tim Stevenson - Buffalo, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
5. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
6. Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
7. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wade Nelson - Faith, SD
8. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
9. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD & Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
2. Callie Shepherd - Camp Crook, SD & Jared Lei - Camp Crook, SD
3. Alex Christen - Elwood, NE & Tee Hale - Union Center, SD
4. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
5. Alisa McGrath - Belle Fourche, SD & Devin Mcgrath - Belle Fourche, SD
6. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Shaine Weishaar - Buffalo, SD & Seth Weishaar - Belle Fourche, SD
2. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
3. Sadie Dale - Timber Lake, SD & Tucker Dale - Timber Lake, SD
4. Amy Tierney - Oral, SD & Jason Thorstenson - Rapid City, SD
5. Derek Brink - Newell, SD & Acelyn Brink - Newell, SD
6. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
7. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
8. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Logan Murphy - Torrington, WY
9. Jamie Thybo - Reva, SD & Ty Thybo - Reva, SD
10. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
11. Lindsey O'Keeffe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keeffe - Belle Fourche, SD
12. Tayle Brink - Newell, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
Saddle Bronc - 8
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
John Thelen - Mitchell, SD
2. Trampus Thompson - Sturgis, SD
3. Dillon Ducheneaux - Mobridge, SD
4. Jake Frazier - White Horse, SD
5. Tanner Lesch - Mound City, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Jd Anderson - Camp Crook, SD
2. Travis Koenig - Baker, MT
3. Will Bagley - Baker, MT
Sr. Breakaway - 18
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Tim Stevenson - Buffalo, SD
2. Les Haugen - Alexander, ND
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Gary Simon - Timber Lake, SD
2. Joe Painter - Buffalo, SD
3. Jim Hale - White Owl, SD
4. Shane Peabody - Ekalaka, MT
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
6. Gary Zilverberg - Holabird, SD
7. Lynn McNenny - Sturgis, SD
8. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2. Tim Nelson - Midland, SD
3. Jay Mattson - Sturgis, SD
4. Mike McInerney - Sundance, WY
5. Rod Schaffer - Broadus, MT
6. Scott Lammers - Hermosa, SD
7. Gerald McInerney - Sundance, WY
Steer Wrestling - 26
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Thad Olson - Sturgis, SD
3. Forrest Sainsbury - Spearfish, SD
4. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
5. Andy Selle - Baker, MT
6. Tye Hale - Faith, SD
7. Clay Smith - Ekalaka, MT
8. Brad Johnson - Reva, SD
9. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
10. Casey Olson - Prairie City, SD
11. Sterling Lee - Rhame, ND
12. Colbey Steeke - Rhame, ND
13. Colt Floyd - Buffalo, SD
14. Sam Olson - Buffalo, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Kody Woodward - Dupree, SD
2. Taz Olson - Prarie City, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Carson Johnston - Elm Springs, SD
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
7. Eli Lord - Sturgis, SD
8. Tucker Chytka - Spearfish, SD
9. Tanner McInerney - Alzada, MT
10. Cyler Dowling - Newell, SD
11. Jason Schaffer - Broadus, MT
12. Brice Carmichael - Meadow, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 35
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Justin Collins - Belle Fourche, SD & Preston Novak - Newell, SD
2. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
3. Jared Farella - New Castle, WY & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Wade Nelson - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
5. Tony Farella - New Castle, WY & Neal (shorty) Engesser - Spearfish, SD
6. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
7. Cooper White - Hershey, NE & Denton Shaw - Lusk, WY
2. Sun, Sept 2 2018 4:00PM
1.
Jace Jensen - Ralph, SD & Ryan Routier - Buffalo, SD
2. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
3. Madison Rotenberger - Ludlow, SD & Sierra Lee - Rhame, ND
4. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
5. Casey Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
6. Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
7. Devin McGrath - Belle Fourche, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
8. Shane Peabody - Ekalaka, MT & Barry Blair - Ekalaka, MT
9. Allen Auer - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
10. Don Selle - Baker, MT & Andy Selle - Baker, MT
3. Mon, Sept 3 2018 1:30PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
2. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jace Thorstenson - New Underwood, SD
3. Jordan Staton - Hickson, NORTH DAKOTA & Reed Marmon - Bowman, ND
4. Eli Lord - Sturgis, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Levi O'Keeffe - Belle Fourche, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
8. Marty McPherson - Piedmont, SD & Blair Lammers - Hartford, SD
9. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
10. Dawson Kautzman - Capital, MT & Cayden Floyd - Buffalo, SD
11. Jason Schaffer - Broadus, MT & Rod Schaffer - Broadus, MT
12. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
13. Tyrell Moody - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
14. Tucker Dale - Timber Lake, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
15. Wade Monnens - Hulett, WY & Seth Weishaar - Belle Fourche, SD
16. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
17. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
18. TY Thybo - Reva, SD & Jd Wendt - Newell, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0