Geddes, SD
Bareback - 5
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Tanner Langdeau - Kyle, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Whitten Hoover - Ainsworth, NE
2. Jacob Carmody - Mobridge, SD
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Jake Choate - Lakeside, NE
2. Andrew Hall - Wagner, SD
Barrel Racing - 37
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Rachel Dahl - Volin, SD
2. Sarah Myers - Platte, SD
3. Jacey Camac - Kimball, SD
4. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
5. Jenny Belkham - Blunt, SD
6. Jessica Kott - Platte, SD
7. Keva Lindquist - Burke, SD
8. Shandra Stromer - Harrold, SD
2S. Sat, July 21 2018 9:00AM
1.
Summer Kosel - Glenham, SD
2. Kailee Webb - Isabel, SD
3. Heather Bosse - Cogswell, ND
4. Lindsey Horner - Dawson, ND
5. Abby Jo Treeby - Kennebec, SD
6. Jennifer Sasser - Carthage, SD
7. Jorry Lammers - Avon, SD
8. Karissa Rayhill - Martin, SD
9. Haiden Thompson - Yoder, WY
10. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
11. Jacey Thompson - Yoder, WY
12. Haley Brown - Ponca, NE
13. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Annie Fulton - Miller, SD
2. Haley Huls - Lennox, SD
3. Becky Barry - Belle Fourche, SD
4. Hallie Fulton - Miller, SD
5. Cydney Peterson - Ree Heights, SD
6. Jenna Clark - Brookings, SD
7. Amy Wilcox - Red Owl, SD
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Halle Kroeplin - Highmore, SD
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Elizabeth Davis - Monroe, SD
4. Carli Maruska - Mitchell, SD
5. Melodi Christensen - Kennebec, SD
6. Megan Van Liere - Pierre, SD
7. Makayla Kroeplin - Highmore, SD
8. Jill Moody - Pierre, SD
9. Taylor Barry - Carter, SD
Bull Riding - 23
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Justin McCall - Winner, SD
2. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
3. Adonis Ruml - Howard, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Jacob Schalesky - Faith, SD
2. Lane Gambill - Johnstown, NE
3. Josh Baretta - Wall, SD
4. Dawson Patrik - Wagner, SD
5. Chris Fischer - Faith, SD
6. Collin Hunt - Interior, SD
7. Jett Peterson - Parade, SD
8. Kolton Lee - Viborg, SD
9. Thunder Boomer - Eagle Butte, SD
10. Neil Muscat - Wall, SD
11. Dustin Thompson - Mitchell, SD
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Dustin Fischer - Delmont, SD
2. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Ricky Clouse - Atkinson, NE
4. Jason Alder - O'Neill, NE
5. Dillon Micheel - Broken Bow, NE
6. Justin Cleveland - Armout, SD
7. Lane Roettele - Aberdeen, SD
8. Trevor Engeltjes - Sioux Center, IA
9. Trey Gates - Woolsey, SD
Calf Roping - 33
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Brady Petrik - Avon, SD
2. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Rich Marone - Pukwana, SD
4. Cole Wilson - Osage City, KS
5. Nolan Richie - Bristol, SD
2S. Sat, July 21 2018 9:00AM
1.
Tanner Stec - Bassett, NE
2. Matt Peters - Hot Springs, SD
3. Todd Flinn - Newman Grove, NE
4. Bernard Girard - Alliance, NE
5. Kourt Starr - Dupree, SD
6. Riley Wakefield - Concordia, KS
7. Scott Halberson - Fairview, SD
8. Rance Johnson - Alliance, NE
9. Seth Peterson - Elk Point, SD
10. Braeden Edleman - Huron, SD
11. Rex Treeby - Hecla, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Justin Scofield - Wessington Springs, SD
2. Samuel Boldon - Oglala, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD
5. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD
2. Newt Bruley - Willow Lake, SD
3. Terry Graff - Long Pine, NE
4. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
5. Nathan Sandoz - Atkinson, NE
6. Trey Young - Dupree, SD
7. Lane Day - Bartlett, NE
8. Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
9. Bodie Mattson - Sturgis, SD
10. Miles Garwood - Atkinson, NE
11. Reis Bruley - Willow Lake, SD
12. Chase Lako - Arthur, ND
Goat Tying - 18
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Lacey Tech - Fairfax, SD
3. Jacey Hupp - Huron, SD
2S. Sat, July 21 2018 9:00AM
1.
Haiden Thompson - Yoder, WY
2. Amy Tierney - Oral, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Brandi Cwach - Geddes, SD
5. Jacey Thompson - Yoder, WY
6. Sierra Spratt - Gering, NE
7. Talli Pokorny - Bartlett, NE
8. Karissa Rayhill - Martin, SD
9. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Meghan Corr - Hermosa, SD
2. Callie Aamot - Desmet, SD
3. Jazz McGirr - Huron, SD
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Emily Knust - Verdigre, NE
3. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
Ladies Breakaway - 61
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Jenny Belkham - Blunt, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Bailey Zacharias - Wagner, SD
5. Kallie Carey - Huron, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Michelle Wilson - Osage City, KS
8. Josey Aasby - Highmore, SD
9. Natalie Zacharias - Wagner, SD
10. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
11. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
12. Courtney Peters - Hot Springs, SD
2S. Sat, July 21 2018 9:00AM
1.
Amy Tierney - Oral, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Sierra Spratt - Gering, NE
5. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
6. Jacey Thompson - Yoder, WY
7. Taylor Lagasse - Concordia, KS
8. Haley Brown - Ponca, NE
9. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
10. Codi Sebastian - Dickinson, ND
11. Katie Bell - Wabasso, MN
12. Brandi Cwach - Geddes, SD
13. Talli Pokorny - Bartlett, NE
14. Cheyenne Brown - Ponca, NE
15. Nikki Opatrny - Philip, SD
16. Jacque Peterson - Isabel, SD
17. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
18. Payton Donnelly - Elk Point, SD
19. Denise Nelson - Midland, SD
20. Abby Jo Treeby - Kennebec, SD
21. Kailee Webb - Isabel, SD
22. Brooke Nelson - Philip, SD
23. Brenda White - Oelrichs, SD
24. Karissa Rayhill - Martin, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Shannon Ellig - Horace, ND
2. Lexy Williams - Piedmont, SD
3. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
4. Hallie Fulton - Miller, SD
5. Shelby Hinkle - Wallace, NE
6. Sierra Lee - Rhame, ND
7. Jazz McGirr - Huron, SD
8. Annie Fulton - Miller, SD
9. Hanna Hostutler - Philip, SD
10. Whitney Knippling - Spearfish, SD
11. Sidney Carey - Oral, SD
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Sydney Graff - Long Pine, NE
2. Shannon Fagerhaug - Plankinton, SD
3. Kassie Kautzman - Walcott, ND
4. Teagan Gustafson - Willow Lake, SD
5. Tracy Paulsen - Primrose, NE
6. Tawny Barry - Carter, SD
7. Tearnee Nelson - Faith, SD
8. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
9. Emily Knust - Verdigre, NE
10. Dana Judge - Emmet, NE
11. Amber Coleman - Orchard, NE
12. Josey Poppens - Larchwood, IA
13. Tanya Goad - Reydon, OK
14. Shawnee Sherwood - San Tan Valley, AZ
Mixed Team Roping - 38
Saddle Bronc - 9
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
2. Traden Lockwood - Hot Springs, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Callan Connolley - Ogallala, NE
2. Chet Smith - Kadoka, SD
3. Lane Hall - Winner, SD
4. Cole Hindman - Kadoka, SD
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
2. Zane Smith - Callaway, NE
Sr. Breakaway - 29
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Dave Marone - Pukwana, SD
2. Gregory Swim - Springview, NE
3. Gary Zilverberg - Holabird, SD
2S. Sat, July 21 2018 9:00AM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Scott Vandenberg - Orange City, IA
3. Harold Gerdes - Hecla, SD
4. Bart Ness - Kennebec, SD
5. Chuck Hamlin - Highmore, SD
6. Kirk Ford - Sturgis, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD
8. Mike Nelson - Philip, SD
9. Gary Zimbelmann - Hamill, SD
10. Darren Lammers - Chancellor, SD
11. Lynn McNenny - Sturgis, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Billy Gallino - Wasta, SD
2. Scott Lammers - Hermosa, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
5. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Jim Hale - White Owl, SD
8. Terry Trower - Dell Rapids, SD
9. Scott Reiners - Lennox, SD
10. Glen Hostutler - Midland, SD
11. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Shawn Carey - Highmore, SD
2. Jay Mattson - Sturgis, SD
3. Stephen Sherwood - San Tan Valley, AZ
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
Steer Wrestling - 27
1. Fri, July 20 2018 7:00PM
1.
Sawyer Strand - Souix Falls, SD
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Lucas Camac - Kimball, SD
2S. Sat, July 21 2018 9:00AM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD
2. Mike Stephen - Springview, NE
3. Ty Melvin - Hyannis, NE
4. Russell Hipke - Stuart, NE
5. Clint Nelson - Philip, SD
6. Gabe Taylor - Valentine, NE
7. Jake Fulton - Rosebud, SD
8. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
9. Carter Kennedy - Beresford, SD
3. Sat, July 21 2018 7:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Colby Steeke - Rhame, ND
3. Trig Olson - Prairie City, SD
4. Jace Christensen - Flandreau, SD
5. Tye Hale - Faith, SD
6. Tee Hale - Union Center, SD
7. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
8. Beau Dean - Platte, SD
9. Justin Boll - Hartford, SD
10. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Sun, July 22 2018 7:00PM
1.
Ethan Parr - Mitchell, SD
2. Lane Day - Bartlett, NE
3. Joe Ross - Millboro, SD
4. Devin Dibbern - Riverdale, NE
5. Taylor Davis - Ericson, NE
Team Penning - 15
Team Roping - 55
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0