Britton, SD
Bareback - 5
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Andy Gingerich - Peever, SD
2. Delane German - Peever, SD
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
Melvin Cummings - Parade, SD
2. Tanner Langdeau - Presho, SD
3. Colt Hokana - Columbia, SD
Barrel Racing - 51
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Alyssa Gabrielson - Perham, MN
2. Koryn Jones - Britton, SD
3. Jenny Belkham - Blunt, SD
4. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
5. Bryanna Haluptzok - Tenstrike, MN
6. Brandee Wardell - Buffalo, SD
7. Sierra Darrah - Brookings, SD
8. Becky Barry - Belle Fourche, SD
9. Mercedes Wessels - Crosslake, MN
10. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
11. Taryn Sippel - Pierpont, SD
1SS. Fri, June 22 2018 9:00PM
1.
Kaitlyn Cutler - Veblen, SD
2. Courtney Otto - Marshall, MN
3. Kadence Haug - Britton, SD
4. Kennedi Kautzman - Mandan, ND
5. Jasmine Macconnell - Veblen, SD
6. Sterling Mertens - Veblen, SD
7. Harmony Mertens - Veblen, SD
8. Sierra Young - Pierre, SD
9. Tyra Leonhardt - Groton, SD
10. Ahnna Peterson - Velva, ND
11. Bailey Long - Britton, SD
12. Kyla Macconnell - Britton, SD
2S. Sat, June 23 2018 11:00AM
1.
Jodi Theisen - Clear Lake, SD
2. Heather Bosse - Cogswell, ND
3. Halle Kroeplin - Highmore, SD
4. Izzy Bucsko - Woodbury, MN
5. Jolene Loiseau - Flandrau, SD
6. Kara Robbins - Aurora, SD
7. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
8. Heidi Johnson - Flandrau, SD
9. Amy Wilcox - Red Owl, SD
10. Tabitha Tschanz - Beldenville, WI
11. Ashley Maack - Rothsay, MN
12. Tamie Jo Martin - Wood Lake, MN
13. Makayla Kroeplin - Highmore, SD
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
Morgan Janisch - Lake City, SD
2. Brianna Melby - Backus, MN
3. Autumn Hildebrandt - Havana, ND
4. Valarie Calder - Warroad, MINNESOTA
5. Teegan Wyffels - Watkins, MN
6. Sherry Wyffels - Watkins, MN
7. Summer Kosel - Glenham, SD
8. Morgan Chappell - Boscobel, WI
9. Shasta Buss - Lake City, SD
10. Nancy Calder - Warroad, MN
11. Cydney Peterson - Ree Heights, SD
12. Carole Hollers - Sturgis, SD
13. Kelly Neisius - Verndale, MN
14. Kathy Stoker - Tomah, WI
15. Krystal Dorsey - Isabel, SD
Bull Riding - 14
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Reed Gray - Mobrige, SD
2. Jordan Gianakos - West Fargo, ND
3. Chance Schott - McLaughlin, SD
4. Lane Macconnell - Britton, SD
5. John Jacobs - Alexandria, SD
6. Kyle Schnellbach - Sioux Falls, SD
7. Delane German - Peever, SD
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
Cole Skender - Crossett, AR
2. Justin McCall - Winner, SD
3. Blaine Beaty - Perham, MN
4. Collin Hunt - Interior, SD
5. Tanner Tyler - Veblen, SD
6. Kyle Blume - Redfield, SD
7. Wasu Bertsch - Sisseton, SD
Calf Roping - 23
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Rich Marone - Pukwana, SD
3. Jason Lawrence - Washburn, ND
4. Tyus Olson - Mud Butte, SD
5. Braeden Edleman - Huron, SD
6. Dillon Wickum - Minot, ND
2S. Sat, June 23 2018 11:00AM
1.
Wyatt Treeby - Hecla, SD
2. Nolan Richie - Bristol, SD
3. Nathan Tschanz - Beldenville, WI
4. Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD
6. Chase Lako - Fargo, ND
7. Rex Treeby - Hecla, SD
8. Jamie Thompson - Brookings, SD
9. Blake Eggl - Minot, ND
10. Tanner Wznick - Cavalier, ND
11. Brett Wilcox - Red Owl, SD
12. Colt Hokana - Columbia, SD
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
Newt Bruley - Willow Lake, SD
2. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
3. Reis Bruley - Willow Lake, SD
4. TY Clarke - Wessington Springs, SD
5. Chance Locken - Reedesburg, WI
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 35
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD
2. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
3. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
4. Taryn Sippel - Pierpont, SD
5. Jenny Belkham - Blunt, SD
6. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
7. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
8. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
9. Sierra Lee - Rhame, ND
1SS. Fri, June 22 2018 9:00PM
1.
Chenoa Vandestonne - Inwood, IA
2. Kristy Lawrence - Washburn, ND
3. Tyra Leonhardt - Groton, SD
4. Shannon Ellig - Horace, ND
5. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
6. Courtney Otto - Marshall, MN
7. Kassie Kautzman - Walcott, ND
8. Josey Poppens - Larchwood, IA
9. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
10. Kayla Scott - Spirit Wood, ND
2S. Sat, June 23 2018 11:00AM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Abby Jo Treeby - Kennebec, SD
3. Tamie Jo Martin - Wood Lake, MN
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Jolene Loiseau - Flandrau, SD
6. Tatym Carey - Huron, SD
7. Tabitha Tschanz - Beldenville, WI
8. Izzy Bucsko - Woodbury, MN
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
Calby Pearman - Parade, SD
2. Katie Bell - Wabasso, MN
3. Morgan Chappell - Boscobel, WI
4. Carm Schneider - Tomah, WI
5. Kate Helmer - Andover, SD
6. Whitney Locken - Reedesburg, WI
7. Carole Hollers - Sturgis, SD
8. Megan Steiger - Rapid City, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 5
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Blaine Beaty - Perham, MN
2. Tanner Lesch - Mound City, SD
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
James Calhoon - Midland, SD
2. Brady Hill - Onida, SD
3. Blayne Meier - Russell, MN
Sr. Breakaway - 21
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
3. Kelly Eggl - Minot, ND
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Harold Gerdes - Hecla, SD
6. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
7. Scott Reiners - Lennox, SD
8. Dave Marone - Pukwana, SD
9. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2S. Sat, June 23 2018 11:00AM
1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2. Andy Schurbert - Brainerd, MN
3. JB Lord - Sturgis, SD
4. Jay Mattson - Sturgis, SD
5. Shawn Carey - Highmore, SD
6. Jim Hale - White Owl, SD
7. Mark Schumacher - Wolsey, SD
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Caden Borman - Backus, MN
4. Daniel Bishoff - Cogswell, ND
Steer Wrestling - 14
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Sterling Lee - Rhame, ND
2. Casey Olson - Prairie City, SD
3. Sawyer Strond - Sioux Falls, SD
4. Cameron Fanning - Olivet, SD
5. Trig Olson - Prairie City, SD
2S. Sat, June 23 2018 11:00AM
1.
Miles Spicklemier - Buffalo, SD
2. Tee Hale - Union Center, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Tye Hale - Faith, SD
5. Lucas Camac - Kimball, SD
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
Jace Christensen - Flandreau, SD
2. Austin Bown - Arcadia, WI
3. Sutton Adams - Dell Rapids, SD
4. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 28
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Rich Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
2. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
3. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
4. Payton Pirrung - Hartford, SD & Tyus Olson - Mud Butte, SD
5. Jay Hagen - Britton, SD & Teejay Hagen - Britton, SD
6. Nathan Tempel - Wilmont, SD & Travis Johnson - Sisseton, SD
7. Ryan Carlson - Britton, SD & Luke Rounshaugen - Langford, SD
8. Lucas Cutler - Britton, SD & Steve Lapp - Milbank, SD
9. Carson Cutler - Veblen, SD & James Haugaard - Veblen, SD
10. Bill Vanlith - Big Stone City, SD & Tyler Schaffner - Stephenville, TX
2S. Sat, June 23 2018 11:00AM
1.
Shaw Loiseau - Flandrau, SD & Tel Schaack - Sheyenne, ND
2. Tanner Wznick - Cavalier, ND & Ethan Rodne - New Town, ND
3. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Nolan Richie - Bristol, SD
4. JB Lord - Sturgis, SD & Doug Kroeplin - Highmore, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Nathan Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
8. Rex Treeby - Hecla, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
9. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
3. Sat, June 23 2018 7:00PM
1.
Newt Bruley - Willow Lake, SD & Reis Bruley - Willow Lake, SD
2. Kate Helmer - Andover, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
3. Tate Oftedahl - Pemberton, MN & Cory A Borman - Backus, MN
4. Cody Neisius - Verndale, MN & Randy Melby - Backus, MN
5. Morgan Chappell - Boscobel, WI & Austin Bown - Arcadia, WI
6. Blayne Meier - Russell, MN & Austin Beaty - Frazee, MN
7. Eric Nelson - Wabasso, MN & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
8. Kevin Kosel - Glenham, SD & Wroper Kosel - Parade, SD
9. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
Over 40 CR - 4
1. Fri, June 22 2018 7:00PM
1.
Todd Rose - Volga, SD
2. Travis Johnson - Sisseton, SD
2S. Sat, June 23 2018 11:00AM
1.
Andy Schurbert - Brainerd, MN
2. Jamie Thompson - Brookings, SD
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0