Buffalo, SD
Bareback - 5
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Iver Paul - Faith, SD
2. Kashton Ford - Sturgis, SD
3. TJ Andrews - Bowman, ND
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Cash Clendenen - Rhame, ND
2. Jett Price - Buffalo, SD
Barrel Racing - 42
2S. Sun, September 04 2022, 9:00 AM
1.
Jenna Humble - Oshoto, WY
2. Piper Cordes - Wall, SD
3. Bradi Bachand - Kadoka, SD
4. Robyn Floyd - Buffalo, SD
5. McKenzi Plummer - Baker, MT
6. Brandy Holzer - Mobridge, SD
7. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
8. Jane Burke - Newell, SD
9. Alexis Rising - Wibaux, MT
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Sydney Maher - Timber Lake, SD
12. Bethany Keller - Spearfish, SD
13. Brandee Wardell - Buffalo, SD
14. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
15. Callie Robinson - Moorcroft, WY
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Carlee Miller - Bowman, ND
2. Hailey Davis - Newell, SD
3. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
4. Dede Anders - Baker, MT
5. Jamie Binstock - Bowman, ND
6. Kesse Deal - Dupree, SD
7. Cashae McGee - Rhame, ND
8. Sidney Hanson - Faith, SD
9. Brooklyn Hanson - Faith, SD
10. Deb Thompson - Gordon, NE
11. Heather Bosse - Cogswell, ND
12. Karli Verhulst - Reva, SD
13. Becky Barry - Belle Fourche, SD
14. Kennedy McLellan - Dupree, SD
15. Carly Bang - Belle Fourche, SD
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Maycie Brunelle - Spearfish, SD
2. Kelsi Costello - Buffalo, SD
3. Amy Johnson - Reva, SD
4. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
5. Saylor Wilson - Bowman, ND
6. Shaine Weishaar - Belle Fourche, SD
7. Taylor Engesser - Spearfish, SD
8. Bailee Murnion - Kinsey, MT
9. Carole Hollers - Sturgis, SD
10. Holly Costello - Newell, SD
11. Rickie Engesser - Spearfish, SD
12. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
Bull Riding - 6
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Stran Smith - Lantry, SD
2. Simon Arellano - Sioux Falls, SD
3. Michael Voigt - Whitewood, SD
4. Kash Krogman - Sturgis, SD
5. Stetson Long - Howes, SD
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Kane Grant - Whitewood, SD
Calf Roping - 21
2S. Sun, September 04 2022, 9:00 AM
1.
Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Jake Deveraux - Newcastle, WY
2. Keyton Hayden - Gillette, WY
3. Sam Andrews - Bowman, ND
4. Coy Thar - Rozet, WY
5. Winston Brown - Piedmont, SD
6. Chad Miller - Bowman, ND
7. Cole Dunagan - Sidney, MT
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Braden Routier - Buffalo, SD
2. Sterling Lee - Rhame, ND
3. Rance Bowden - Belle Fourche, SD
4. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
5. John Thelen - Pierre, SD
6. Dawson Kautzman - Buffalo, SD
7. Trey Young - Dupree, SD
8. Grey Gilbert - Buffalo, SD
9. Brayden Price - Faith, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD
11. Chandler Comfort - St. Onge, SD
12. Riley Routier - Buffalo, SD
13. Jess Woodward - Dupree, SD
Goat Tying - 13
2S. Sun, September 04 2022, 9:00 AM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Riley Donnelly - Elk Point, SD
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Hailey Davis - Newell, SD
2. Claire Verhulst - Reva, SD
3. Bailey Verhulst - Reva, SD
4. Karli Verhulst - Reva, SD
5. Cashae McGee - Rhame, ND
6. Acelyn Brink - Newell, SD
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
2. Arina Haugen - Sturgis, SD
3. Landry Haugen - Sturgis, SD
4. Saylor Wilson - Bowman, ND
Ladies Breakaway - 59
2S. Sun, September 04 2022, 9:00 AM
1.
Whitney Knippling - Whitewood, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Jayda Reinert - Wall, SD
4. Riley Donnelly - Elk Point, SD
5. Sierra Lee - Rhame, ND
6. Skyler Hulm - Belle Fourche, SD
7. McKenzi Plummer - Baker, MT
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
9. Tessa Caspers - New Underwood, SD
10. Devin Robinson - Moorcroft, WY
11. Callie Robinson - Moorcroft, WY
12. Brenda White - Oelrichs, SD
13. Jessica Caspers - New Underwood, SD
14. Baili Nielsen - Beach, ND
15. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
16. Sloan Anderson - White Horse, SD
17. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
18. Sadee Hurst - Bowman, ND
19. Caitlyn Olson - Buffalo, SD
20. Lexy Smith - Box Elder, SD
21. Emilia Schaffer - Broadus, MT
22. Bobbi Jo Nielsen - Beach, ND
23. Maciejewski Kasey - Hermosa, SD
24. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
25. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
26. Bailie Donner - Morristown, SD
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
2. Wacey Brown - Piedmont, SD
3. Sidney Hanson - Faith, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD
5. Wregan Brown - Piedmont, SD
6. Carly Bang - Belle Fourche, SD
7. Kaycee Moody - Buffalo, SD
8. Wraylee Brown - Piedmont, SD
9. Ella Sander - Buffalo, SD
10. Acelyn Brink - Newell, SD
11. Carlee Miller - Bowman, ND
12. Meza Ham - Shadehill, SD
13. Kamira Miller - Newell, SD
14. Hailey Davis - Newell, SD
15. Brooklyn Hanson - Faith, SD
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Shaine Weishaar - Belle Fourche, SD
2. Colbee Woodward - Dupree, SD
3. Kelsi Costello - Buffalo, SD
4. Carole Hollers - Sturgis, SD
5. Taylor Engesser - Spearfish, SD
6. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
7. Jessica Magilke - Solen, ND
8. Amy Johnson - Reva, SD
9. Landry Haugen - Sturgis, SD
10. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
11. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
12. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
13. Syerra Christensen - Kennebec, SD
14. Saylor Wilson - Bowman, ND
15. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
16. Arina Haugen - Sturgis, SD
17. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
18. Rickie Engesser - Spearfish, SD
Mixed Team Roping - 25
2S. Sun, September 04 2022, 9:00 AM
1.
Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
2. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
3. Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sadie Podzimek - Ludlow, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Seth Norman - Ft. Pierre, SD
5. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Slater Topal - Ft. Pierre, SD
6. Alisa McGrath - Belle Fourche, SD & Devin Mcgrath - Belle Fourche, SD
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
2. Kaycee Moody - Buffalo, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
2. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Amy Johnson - Reva, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
5. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Tanielle Arneson - Enning, SD & Chandler Comfort - St. Onge, SD
7. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
8. Shaine Weishaar - Belle Fourche, SD & Sern Weishaar - Belle Fourche, SD
9. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
10. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD & Brayden Price - Faith, SD
12. Landry Haugen - Sturgis, SD & Colby Olson - Faith, SD
13. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
14. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Jade Schmidt - Box Elder, SD
15. Wyett Magilke - Solen, ND & Jessica Magilke - Solen, ND
16. Ashly Price - Faith, SD & Jade Nelson - Midland, SD
17. Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
Saddle Bronc - 9
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Cian Ahern - Wyarno, WY
2. Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Parker Monor - Gillette, WY
4. Teigan Clark - Meadow, SD
5. Jackson Ford - Sturgis, SD
6. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Cade Costello - Newell, SD
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. John Thelen - Pierre, SD
Sr. Breakaway - 18
2S. Sun, September 04 2022, 9:00 AM
1.
Tim Stevenson - Buffalo, SD
2. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Wes Hartwigsen - Gillette, WY
4. Arlie Hulm - Spearfish, SD
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Shawn Wiseman - Baker, MT
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Shane Peabody - Ekalaka, MT
4. Neil Kittelmann - Ekalaka, MT
5. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
6. Jeff Elmore - Ekalaka, MT
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Dean Moncur - Piedmont, SD
2. JB Lord - Brookings, SD
3. Jim Hale - White Owl, SD
4. Joe Painter - Buffalo, SD
5. Neal Engesser - Spearfish, SD
6. Chad Hetzel - Lemmon, SD
7. Guy Howell - Belle Fourche, SD
8. Lynn Williams - Faith, SD
Steer Wrestling - 20
2S. Sun, September 04 2022, 9:00 AM
1.
Sam Olson - Buffalo, SD
2. Brent Woodward - Dupree, SD
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Kody Woodward - Dupree, SD
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Cass Lytle - Quinn, SD
2. Calder Johnston - Elm Springs, SD
3. Seth Shorb - Hermosa, SD
4. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
5. Teil Glaus - Chamberlain, SD
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Joe Ross - Rosebud, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Tegun Spring - Enning, SD
5. Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Forest Sainsbury - Belle Fourche, SD
7. Grey Gilbert - Buffalo, SD
8. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
9. Sterling Lee - Rhame, ND
10. Trig Olson - Prairie City, SD
11. Dean Moncur - Piedmont, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 36
2S. Sun, September 04 2022, 9:00 AM
1.
Tim Stevenson - Buffalo, SD & Cole Stevenson - Buffalo, SD
2. Sam Larson - Prairie City, SD & Wyatt Maciejewski - Hermosa, SD
3. Arlie Hulm - Spearfish, SD & Skyler Hulm - Belle Fourche, SD
4. Casey Holmes - Buffalo, SD & Tyrel Thybo - Reva, SD
5. TJ Andrews - Bowman, ND & Kaydon Wolbaum - Bowman, ND
6. Jim Podzimek - Ludlow, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
7. Devin McGrath - Belle Fourche, SD & Logan Schlinz - Whitewood, SD
3. Sun, September 04 2022, 4:30 PM
1.
Kevin Rahn - Buffalo, SD & Shawn Wiseman - Baker, MT
2. Brett Mattson - Sturgis, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Tyrell Moody - Buffalo, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Coy Johnson - Buffalo, WY & Jade Espenscheid - Big Piney, WY
5. Shane Peabody - Ekalaka, MT & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
6. Jake Deveraux - Newcastle, WY & Cash Hetzel - Lemmon, SD
7. Wyatt Schuelke - Opal, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
8. Jeff Elmore - Ekalaka, MT & Ches Meyer - Ekalaka, MT
9. Tenadore Kittelmann - Ekalaka, MT & Neil Kittelmann - Ekalaka, MT
4. Mon, September 05 2022, 2:00 PM
1.
Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
2. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
5. Jess Woodward - Dupree, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
6. Marty McPherson - Piedmont, SD & Lynn Williams - Faith, SD
7. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Wade Monnens - Hulett, WY
8. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
9. Trevor Olson - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
10. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Hunter Carlson - White Shield, ND
11. Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD & Cody Hanson - Belle Fourche, SD
12. Braden Routier - Buffalo, SD & Riley Routier - Buffalo, SD
13. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
14. John Peterson - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - St. Onge, SD
15. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
16. Chad Hetzel - Lemmon, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
17. JB Lord - Brookings, SD & Seth Weishaar - Belle Fourche, SD
18. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
19. Rance Bowden - Belle Fourche, SD & Sern Weishaar - Belle Fourche, SD
20. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 4
1SR. Sat, September 03 2022, 6:00 PM
1.
Hank Taton - Bison, SD
2. Daine McNenny - Sturgis, SD
3. Ora Taton - Rapid City, SD
4. Matthew Jones - Midland, SD