Lemmon, SD
Bareback - 4
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Jhett Knight - Dupree, SD
2. Kashton Ford - Sturgis, SD
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Iver Paul - Faith, SD
2. Kaden Clark - Piedmont, SD
Barrel Racing - 50
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Macy Schiley - Meadow, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Victoria Blatchford - Brookings, SD
4. Katie Hostetler - Midland, SD
5. Callie Aamot - Desmet, SD
6. Cheyanne Carroll - Harold, SD
7. Heather Bosse - Cogswell, ND
8. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
9. Sydney Maher - Timber Lake, SD
10. Piper Cordes - Wall, SD
11. Phannette Gray - Ridgeview, SD
12. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Sidni Ferguson - Dupree, SD
2. Katie Dibbern - Interior, SD
3. Callie Robinson - Moorcroft, WY
4. Kennedy McLellan - Dupree, SD
5. Cindy Jandreau - Kennebec, SD
6. Sierra Schott - McLaughlin, SD
7. Kesse Deal - Dupree, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Tia Jandreau - Highmore, SD
10. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
11. Jayda Miller - Bowman, ND
12. Cedar Kohr - Gillette, WY
3S. Sun, July 10 2022, 9:00 AM
1.
Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
2. Taylor Engesser - Spearfish, SD
3. Jayden Leiseth - Arnegard, ND
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Joey Carley - Philip, SD
6. Carole Hollers - Sturgis, SD
7. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
8. Rayel Livermont - Martin, SD
9. Sierra Lee - Rhame, ND
10. Sherri Knippling - Chamberlain, SD
11. Dale Forman - Ree Heights, SD
12. Kailyn Groves - Faith, SD
13. Emily Zimba - McIntosh, SOUTH DAKOTA
14. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
15. Shantell Brewer - Dupree, SD
16. Brooklyn Hanson - Faith, SD
17. McKenzi Plummer - Baker, MT
18. Jenna Humble - Oshoto, WY
19. Cashae McGee - Rhame, ND
20. Sidney Hanson - Faith, SD
21. Haylee Hepper - Shields, ND
22. Kari Salverson - Mound City, SD
23. Brandy Holzer - Mobridge, SD
24. Addison Salverson - Mound City, SD
25. Jodi Nelson - Hartford, SD
26. Shaw Nelson - Hartford, SD
Bull Riding - 10
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Raile Jones - Eagle Butte, SD
2. Jhett Knight - Dupree, SD
3. Chazz Gabe - Timber Lake, SD
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Rowdy Hughson - Edgemont, SD
2. Brody Nelson - Minot, ND
3. Reece Reder - Belle Fourche, SD
4. Blake Erlenbusch - Lemmon, SD
5. Karter Kuhn - Glen Ullin, ND
6. Hadley Joens - Eagle Butte, SD
7. Mark Sandquist - Trail City, SD
Calf Roping - 27
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Jory Boote - Binford, ND
2. Tyler Hansen - Killdeer, ND
3. Kale Hanson - Killdeer, ND
4. Scott Halverson - Fairview, SD
5. Treg Schaack - Edgemont, SD
6. Winston Brown - Piedmont, SD
7. Tate Hoffman - Highmore, SD
8. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Rafe Wientjes - Onida, SD
2. Stratton Kohr - Gillette, WY
3. Beau Dean - Platte, SD
4. Matt Peters - Hot Springs, SD
5. Cole Robinson - Moorcroft, WY
6. Ty Moser - Wolsey, SD
7. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
3S. Sun, July 10 2022, 9:00 AM
1.
Rio Nutter - Rapid City, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD
3. Trey Young - Dupree, SD
4. Rob Black - Congress, AZ
5. Myles Kenzy - Iona, SD
6. Stetson Jameson - Broadus, MT
7. Eric Deblanko - Thorsby, AB
8. Dawson Kautzman - Camp Crook, SD
9. Jess Woodward - Dupree, SD
10. Jason Schaeffer - Broadus, MT
11. Brayden Price - Red Owl, SD
12. Scot Meeks - Dublin, TX
Goat Tying - 21
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
3. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
4. Macy Schiley - Meadow, SD
5. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
6. Jaysee Jones - Faith, SD
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Jayda Miller - Bowman, ND
2. Sidni Ferguson - Dupree, SD
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Bailey Tibbs - Ft Pierre, SD
3S. Sun, July 10 2022, 9:00 AM
1.
Dale Forman - Ree Heights, SD
2. Acelyn Brink - Newell, SD
3. Vollmer Haley - Wing, ND
4. Molly Rotenberger - Ludlow, SD
5. Shantell Brewer - Dupree, SD
6. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
7. Jacey Hupp - Huron, SD
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
9. Cashae McGee - Rhame, ND
10. Kailyn Groves - Faith, SD
11. Hattie Renfrow - Buffalo, SD
Ladies Breakaway - 79
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Jazz McGirr - Huron, SD
2. Jasmine Haug - Fairview, SD
3. Sarah Morrisey - Gilette, WY
4. Lainee Schonebaum - Burke, SD
5. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
6. Brooklyn Berg - Mandan, ND
7. Sarah Vos - Caputa, SD
8. Phannette Gray - Ridgeview, SD
9. Wregan Brown - Piedmont, SD
10. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
11. Brenlee Logan - Rock Springs, WY
12. Karissa Rayhill - Torrington, WY
13. Wraylee Brown - Piedmont, SD
14. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
15. Wacey Brown - Piedmont, SD
16. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
17. Madison Brooks - Faith, SD
18. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
19. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
20. Bailey Berg - Mandan, ND
21. Syerra Christensen - Kennebec, SD
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Sidni Ferguson - Dupree, SD
2. Kelly Vetter - Flasher, ND
3. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
5. Jenna Fulton - Miller, SD
6. Bailie Donner - Morristown, SD
7. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
8. Kassie Jo Kautzman - Walcott, ND
9. Devin Robinson - Moorcroft, WY
10. Shannah Peterson - Bismarck, ND
11. Kallie Carey - Wall, SD
12. Bailey Tibbs - Ft Pierre, SD
13. Jayda Miller - Bowman, ND
14. Sophia Sandquist - Trail City, SD
15. Whitney Knippling - Whitewood, SD
16. Callie Robinson - Moorcroft, WY
17. Sidney Peters - Hot Springs, SD
3S. Sun, July 10 2022, 9:00 AM
1.
Corey Hart - Mobridge, SD
2. Addison Salverson - Mound City, SD
3. Laura Hunt - Ridgeview, SD
4. Kailyn Groves - Faith, SD
5. Rayel Livermont - Martin, SD
6. Amy Johnson - Reva, SD
7. Sierra Lee - Rhame, ND
8. Jacey Hupp - Huron, SD
9. Teddi Morman - Glen Ullin, ND
10. Haley Brown - Porcupine, SD
11. Josee Saults - Big Springs, NE
12. Morgan Foss - Arwood, ND
13. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
14. Meza Ham - Shadehill, SD
15. Sidney Hanson - Faith, SD
16. Vollmer Haley - Wing, ND
17. Rylee Price - Faith, SD
18. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
19. Savana Johnston - Elm Springs, SD
20. Joey Carley - Philip, SD
21. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
22. Molly Rotenberger - Ludlow, SD
23. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
24. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
25. Rickie Engesser - Spearfish, SD
26. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
27. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
28. Kristen Lawrence - Eagle Butte, SD
29. Brooklyn Hanson - Faith, SD
30. Reann Crane - Whitewood, SD
31. Mercedes Williams - Faith, SD
32. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
33. Acelyn Brink - Newell, SD
34. Ella Sander - Buffalo, SD
35. McKenzi Plummer - Baker, MT
36. Carole Hollers - Sturgis, SD
37. Shantell Brewer - Dupree, SD
38. Brandi White - Hazen, ND
39. Taylor Engesser - Spearfish, SD
40. Jayden Leiseth - Arnegard, ND
41. Hattie Renfrow - Buffalo, SD
Mixed Team Roping - 33
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Layni Stevens - St. Lawrence, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
3. Tanielle Arneson - Red Owl, SD & Chandler Comfort - St. Onge, SD
4. Kaylee Carson - Grassy Butte, ND & Chase Carson - Grassy Butte, ND
5. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
6. Cheyanne Carroll - Harold, SD & Kenny Hoffman - Highmore, SD
7. Scott Halverson - Fairview, SD & Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
8. Rebekah Nottenstad - Mandan, ND & Jake Beard - Menoken, ND
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Kim Hofer - Rosette, WY & Rich Enright - Timber Lake, SD
2. Sophia Sandquist - Trail City, SD & Sonny Sandquist - Trail City, SD
3. Bailey Tibbs - Ft Pierre, SD & Casey Heninger - Ft Pierre, SD
4. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allan Auer - Whitewood, SD
5. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
6. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Lance Knutson - Flandreau, SD
7. Callie Robinson - Moorcroft, WY & Seth Anderson - Moorcroft, WY
8. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3S. Sun, July 10 2022, 9:00 AM
1.
Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
2. Bailey Peterson - Dupree, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
3. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
5. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
6. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
7. Jenika Arens - Brandon, SD & Rod Brown - Porcupine, SD
8. Ashley Price - Faith, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Jacey Hupp - Huron, SD & Jade Schmidt - Box Elder, SD
10. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
11. Rylee Price - Faith, SD & Grady Gifford - Faith, SD
12. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Caycee, WY
13. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
14. Shorty Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
15. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
16. Wyatt Schaack - Wall, SD & Brooklyn Hanson - Faith, SD
17. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Treg Thorstenson - Lantry, SD
Saddle Bronc - 15
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Cole Pateneaude - Golden Valley, ND
3. John Thelen - Pierre, SD
4. Cooper West - Philip, SD
5. TJ Morrison - Piedmont, SD
6. Jackson Ford - Sturgis, SD
7. Jhett Knight - Dupree, SD
8. Jack Skavdahl - Harrison, NE
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Teigan Clark - Meadow, SD
2. Ridge Ward - Martin, SD
3. Tanner Williamson - Box Elder, SD
4. Rowdy Fishbach - Faith, SD
5. Ashton Frei - Halliday, ND
6. Clint Donaldson - Sturgis, SD
7. Colter Martin - Beulah, ND
Sr. Breakaway - 27
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Glen Hostetler - Midland, SD
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD
6. R.E. Lamle - Cody, NE
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Joe Painter - Buffalo, SD
3. Rich Enright - Timber Lake, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Fay Jandreau - Highmore, SD
3S. Sun, July 10 2022, 9:00 AM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Shawn Carey - Highmore, SD
3. Rob Black - Congress, AZ
4. JB Lord - Mitchell, SD
5. Chad Hetzel - Lemmon, SD
6. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
7. Arlie Hulm - Spearfish, SD
8. Mark Schumacher - Wolsey, SD
9. Dean Moncur - Piedmont, SD
10. Lynn Williams - Faith, SD
11. Rod Brown - Porcupine, SD
12. Guy Howell - Belle Fourche, SD
13. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
14. Shorty Engesser - Spearfish, SD
15. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
16. Blaine Carey - Huron, SD
Steer Wrestling - 20
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Tyler Hansen - Killdeer, ND
2. Kale Hanson - Killdeer, ND
3. Tucker Even - Burke, SD
4. Joe Ross - Rosebud, SD
5. Clint Nelson - Philip, SD
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Bryce Dibbern - Interior, SD
3S. Sun, July 10 2022, 9:00 AM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Dean Moncur - Piedmont, SD
4. Teigen Marchant - Newcastle, WY
5. Trig Olson - Prairie City, SD
6. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
7. Seth Shorb - Hermosa, SD
8. Cass Lytle - Quinn, SD
9. Tye Hale - Red Owl, SD
10. Tee Hale - Union Center, SD
11. Brent Woodward - Dupree, SD
12. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
13. Kody Woodward - Dupree, SD
14. Tegun Spring - Enning, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 37
1. Fri, July 08 2022, 6:30 PM
1.
Rowdy Benson - Morristown, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Kyle Mahon - Stephenville, TX & Dillon Alvarev - Bismarck, ND
3. Tim Nelson - Midland, SD & Chase Carson - Grassy Butte, ND
4. Tate Hoffman - Highmore, SD & Kenny Hoffman - Highmore, SD
5. Logan Wilson - Caputa, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
6. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
7. Marty McPherson - Piedmont, SD & Michael Mcpherson - Box Elder, SD
8. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - St. Onge, SD
9. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Louis Lahoz - Stephenville, TX & Jake Beard - Menoken, ND
11. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Treg Thorstenson - Lantry, SD
2. Sat, July 09 2022, 6:30 PM
1.
Matt Peters - Hot Springs, SD & Riley Ruland - Wall, SD
2. Jace Johnson - Watford City, ND & Reece Wadahms - Watford City, ND
3. Casey Holmes - Buffalo, SD & Ty Thybo - Reva, SD
4. Jacob Hickman - Wilson, OK & Mason Okke - Glyndon, MN
5. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
6. Cole Robinson - Moorcroft, WY & Seth Anderson - Moorcroft, WY
7. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Hunter Carlson - White Shield, ND
8. Chasyn Ystaas - Dickinson, ND & Chad Ystaas - Dickinson, ND
9. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Tyus Olson - Mud Butte, SD
10. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Killdeer, ND
11. KY Redstrom - Watford City, ND & Trevor Schnaufer - Watford City, ND
3S. Sun, July 10 2022, 9:00 AM
1.
Cal Peterson - Dupree, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
2. Rich Marone - Arnegard, ND & Morgan Wagoner - Arnegard, ND
3. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Casey Beard - Lincoln, ND
4. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Riley Curuchet - Caycee, WY
5. JB Lord - Mitchell, SD & Tracer Olson - Dickinson, ND
6. Jess Harper - Faith, SD & Dace Harper - Faith, SD
7. Wyatt Schaack - Wall, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
8. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
10. Cameron Irwin - Buffalo, WY & Cash Hetzel - Lemmon, SD
11. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Rob Black - Congress, AZ
12. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
13. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
14. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
15. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0