Ft. Pierre, SD
Bareback - 9
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Iver Paul - Faith, SD
2. Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
3. Kashton Ford - Sturgis, SD
4. Tanner Jarret - South Heart, ND
5. Lucas Yellow Hawk - Blunt, SD
6. Connor Heinert - New Underwood, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
2. Tyler Gras - Gordan, NE
3. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
Barrel Racing - 63
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Ryen Sheppuck - Pierre, SD
2. Shannon Sokolowski - Wakonda, SD
3. Sherri Knippling - Chamberlain, SD
4. Sierra McGregor - Canistota, SD
5. Taylor Bothwell - Pierre, SD
6. Abilene McGuire - Hoven, SD
7. Katie Hostutler - Ft. Pierre, SD
8. Tessa Caspers - New Underwood, SD
9. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
10. Neli Kvale - Volin, SD
11. Brandy Holzer - Mobridge, SD
12. Taylor McGregor - Canistota, SD
13. Sierra Schott - McLaughlin, SD
14. Cindy Wall - Pierre, SD
15. Kyli Hapney - Quinn, SD
16. McKenzie Raaen - Volin, SD
17. Jonnie Anders - Quinn, SD
18. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
19. Kassidy Rozell - Brookings, SD
20. Teya Moody - Woonsocket, SD
21. Karissa Rayhill - Torrington, WY
22. Cheyenne Carroll - Harrold, SD
23. Kailey Dejong - Harrisburg, SD
24. Jaymi Zacharias - Hartford, SD
25. Shannon McBride - Brookings, SD
26. Victoria Blatchford - Brookings, SD
27. Kelly Anders - Quinn, SD
28. Kesse Deal - Dupree, SD
29. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
30. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
31. Megan Marone - Pukwana, SD
32. Dale Forman - Ree Heights, SD
33. Raelin Jurgens - Parker, SD
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
2. Callie Robinson - Moorcroft, WY
3. Katie Bibbern - Interior, SD
4. Sierra Lee - Rhame, ND
5. Sarah Hossle - Winner, SD
6. Heather Bosse - Cogswell, ND
7. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
8. Sydney Theobald - Ft Pierre, SD
9. Avery Schacht - Lake Andes, SD
10. Cashae McGee - Rhame, ND
11. Alyssa Lockhart - Olerichs, SD
12. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
13. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
14. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
15. Megan Van Liere - Pierre, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Melissa Morris - Pierre, SD
3. Charleigh Brewer - Wessington, SD
4. Sidney Hanson - Faith, SD
5. Carole Hollers - Sturgis, SD
6. Shelby Lang - Chancellor, SD
7. Brooklyn Hanson - Faith, SD
8. Kaylee Williams - Faith, SD
9. Shaw Nelson - Hartford, SD
10. Stephanie Lang - Chancelor, SD
11. Tia Jandreau - Highmore, SD
12. Jaycie West - Rapid City, SD
13. Phannette Gray - Ridgeview, SD
14. Emelia Vandermay - Longvalley, SD
15. Layna Tibbs - Fort Pierre, SD
Bull Riding - 13
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Wacey Ferguson - Hermosa, SD
2. Tyson Hill - White River, SD
3. Michael Voigt - Whitewood, SD
4. Raile Jones - Eagle Butte, SD
5. DJ Martin - Bowman, ND
6. Reece Reder - Fruitdale, SD
7. Hadley Jones - Eagle Butte, SD
8. Chaz Carda - Humboldt, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
3. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
4. Tell Pearman - Eagle Butte, SD
5. Steven Garrigan - Ft Pierre, SD
Calf Roping - 30
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD
2. Trey Young - Dupree, SD
3. Chase Lako - Mandan, ND
4. Tate Hoffman - Highmore, SD
5. Kolton Miller - Gillette, WY
6. Beau Dean - Platte, SD
7. Rio Nutter - Rapid City, SD
8. Conner Herren - Crooks, SD
9. Braden Routier - Buffalo, SD
10. Rafe Wientjes - Onida, SD
11. Jamie Wolf - Winner, SD
12. Treg Thorstenson - Lantry, SD
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Stratton Kohr - Gillette, WY
2. Tate Petrak - Martin, SD
3. Nathan Ruth - Big Timber, MT
4. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
5. Blaze Steffen - Gregory, SD
6. Cole Robinson - Moorcroft, WY
7. Cade Lockhart - Olerichs, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Grey Gilbert - Buffalo, SD
2. John Thelen - Mitchell, SD
3. Bodie Mattson - Sturgis, SD
4. Cooper Deveraux - Newcastle, WY
5. Newt Bruley - Willow Lake, SD
6. Weston Mills - Gillette, WY
7. Jake Deveraux - Newcastle, WY
8. Troy Wilcox - Red Owl, SD
9. Dillion Sackett - Alcester, SD
10. Chance Derner - New Underwood, SD
11. Jace Ullerich - Humbodlt, SD
Goat Tying - 22
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Shea Husted - Harrold, SD
2. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
3. Sarah Vos - Caputa, SD
4. Karissa Rayhill - Torrington, WY
5. Tierney Breen - Woonsocket, SD
6. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
7. Riley Donnelly - Elk Point, SD
8. Haley Husted - Harrold, SD
9. Jacey Hupp - Huron, SD
10. Timber Kelly - Gordon, NE
11. Dale Forman - Ree Heights, SD
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Taylee Stroup - Fort Pierre, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Molly Rotenberger - Ludlow, SD
4. Cashae McGee - Rhame, ND
5. Avery Schacht - Lake Andes, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Kaylee Williams - Faith, SD
3. Jaysee Jones - Howes, SD
4. Shelby Lang - Chancellor, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Charleigh Brewer - Wessington, SD
Ladies Breakaway - 87
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Sierra McGregor - Canistota, SD
2. Wacey Brown - Piedmont, SD
3. Whitney Knippling - Whitewood, SD
4. Josie Mousel - Colman, SD
5. Tessa Caspers - New Underwood, SD
6. Karissa Rayhill - Torrington, WY
7. Shea Husted - Harrold, SD
8. Jessica Caspers - New Underwood, SD
9. Anna Rathe - Brookings, SD
10. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
11. Breelyn Cowan - Highmore, SD
12. Josey Aasby - Highmore, SD
13. Jenna Fulton - St. Lawrence, SD
14. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD
15. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
16. Wregan Brown - Piedmont, SD
17. Hannah Wagner - Cambridge, MN
18. Jacey Hupp - Huron, SD
19. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
20. McKenzie Raaen - Volin, SD
21. Josey Poppins - Larchwood, IA
22. Lainee Schonebaum - Burke, SD
23. Daisy Dean - Platte, SD
24. Ryen Sheppuck - Pierre, SD
25. Chloe Herren - Crooks, SD
26. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
27. Samantha McGuire - Hoven, SD
28. Sarah Vos - Caputa, SD
29. Tierney Breen - Woonsocket, SD
30. Megan Marone - Pukwana, SD
31. Corey Hart - Mobridge, SD
32. Reann Crane - Whitewood, SD
33. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
34. Jewel Bettelyoun - Eagle Buttle, SD
35. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
36. Timber Kelly - Gordon, NE
37. Kassidy Rozell - Brookings, SD
38. Abilene McGuire - Hoven, SD
39. Wraylee Brown - Piedmont, SD
40. Taylor McGregor - Canistota, SD
41. Riley Donnelly - Elk Point, SD
42. Haley Husted - Harrold, SD
43. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
44. Kallie Carey - Wall, SD
45. Mercedes Williams - Faith, SD
46. Taylor Bothwell - Pierre, SD
47. Sage Gabriel - Quinn, SD
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Haley Brown - Porcupine, SD
2. Callie Robinson - Moorcroft, WY
3. Meza Ham - Shadehill, SD
4. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
5. Alyssa Lockhart - Olerichs, SD
6. Joey Carley - Philip, SD
7. Maddee Doerr - Creighton, NE
8. Savana Johnston - Elm Springs, SD
9. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
10. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
11. Molly Rotenberger - Ludlow, SD
12. Devin Robinson - Moorcroft, WY
13. Taylee Stroup - Fort Pierre, SD
14. Laurie Bergeson - Hartford, SD
15. Samantha Bergeson - Hartford, SD
16. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
17. Sierra Lee - Rhame, ND
18. Sydney Theobald - Ft Pierre, SD
19. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
20. Jennifer Gale - Humboldt, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Tayla Thorstenson - Dupree, SD
2. Taylor Engesser - Spearfish, SD
3. Bailey Wickre - Platte, SD
4. Kaylee Williams - Faith, SD
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Sarah Morrissey - Gilette, WY
7. Sidney Hanson - Faith, SD
8. Teagan Bruley - Willow Lake, SD
9. Layna Tibbs - Fort Pierre, SD
10. Rickie Engesser - Spearfish, SD
11. Taryn Sippel - Pierpont, SD
12. Syerra Christensen - Kennebec, SD
13. Phannette Gray - Ridgeview, SD
14. Brook Jamison - Ashby, NE
15. Cassidy Schuelke - Opal, SD
16. Laura Hunt - Ridgeview, SD
17. Brooklyn Hanson - Faith, SD
18. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
19. Megan Steiger - Rapid City, SD
20. Carole Hollers - Sturgis, SD
Mixed Team Roping - 37
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Cheyenne Carroll - Harrold, SD & Kenny Hoffman - Highmore, SD
2. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Slater Toupal - Ft. Pierre, SD
3. Jacey Hupp - Huron, SD & Jade Nelson - Philip, SD
4. Kaylee Carson - Grassy Butte, ND & Chase Carson - Grassy Butte, ND
5. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
6. Tarin Blow - Pierre, SD & Levi Blow - Pierre, SD
7. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
8. Layni Stevens - Saint Lawrence, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
9. Denise Nelson - Midland, SD & Jade Schmidt - Box Elder, SD
10. Megan Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
11. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
12. Tyler Esser - Frankfurt, SD & Sierra Mcgregor - Canistota, SD
13. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Haley Brown - Porcupine, SD & Blaze Steffen - Gregory, SD
3. Calli Bauer - Arcadia, NE & Dawson Phillips - Winner, SD
4. Tucker McDaniel - Midland, SD & Kelsey Mcdaniel - Midland, SD
5. Donelle Cobb - Red Owl, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
6. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
7. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
8. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - St Onge, SD
9. Callie Robinson - Moorcroft, WY & Seth Anderson - Moorcroft, WY
10. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
11. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
12. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
13. Riley Donnelly - Elk Point, SD & Mason Bice - Nisland, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dillion Sackett - Alcester, SD
3. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
4. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
5. Brook Jamison - Ashby, NE & Shad Chadwick - Cave Creek, CO
6. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
8. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
9. Sloan Anderson - White Horse, SD & Zane Thompson - Cheyenne, WY
10. Shaw Nelson - Hartford, SD & Rafe Wientjes - Onida, SD
11. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
Saddle Bronc - 18
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
2. Clay Longbrake - Howes, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. Tanner Williamson - Box Elder, SD
5. TJ Morrison - Piedmont, SD
6. Isaac Pietz - Mitchell, SD
7. Jaedyn James - Reliance, SD
8. Buster Reis - Reliance, SD
9. Jackson Ford - Sturgis, SD
10. Cade Costello - Newell, SD
11. Izaah Bartels - Caputa, SD
12. Teigan Clark - Meadow, SD
13. Rowdy Fischbach - Faith, SD
14. Zane Howe - Rapid City, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Taycen Jones - Howes, SD
2. Ian Arneson - Meadow, SD
3. John Thelen - Mitchell, SD
4. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
Sr. Breakaway - 23
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Arlie Hulm - Spearfish, SD
2. Dave Marone - Pukwana, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Lynn Williams - Faith, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Ora Taton - Rapid City, SD
8. Glen Hostutler - Midland, SD
9. Bogie Webb - Volin, SD
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Rod Brown - Porcupine, SD
4. Scott Reiners - Lennox, SD
5. Terry Trower - Wentworth, SD
6. Scott Hollenbeck - Winner, SD
7. Blaine Carey - Huron, SD
8. Mark Schumacher - Wolsey, SD
9. Shawn Carey - Highmore, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Dean Moncur - Sturgis, SD
2. Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Neal Engesser - Spearfish, SD
4. Kirk Ford - Sturgis, SD
5. Chad Hetzel - Lemmon, SD
Steer Wrestling - 29
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Tucker Even - Burke, SD
2. Grady Aasby - Highmore, SD
3. Tyler Byrne - Martin, SD
4. Josh Heckenlaible - Menno, SD
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Trig Olson - Prairie City, SD
2. Sid Hart - Yankton, SD
3. Joe Ross - Rosebud, SD
4. Bryce Bibbern - Interior, SD
5. Cass Lytle - Wall, SD
6. Clint Nelson - Phillip, SD
7. Calder Johnston - Elm Springs, SD
8. Carson Johnston - Elm Springs, SD
9. Colt Dunkelberger - Huron, SD
10. Tate Petrak - Martin, SD
11. Jace Christiansen - Flandreau, SD
12. Teil Glaus - Chamberlain, SD
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Tevin Cowan - Harrold, SD
2. Sawyer Strand - Platte, SD
3. Wyatt Tibbitts - Sturgis, SD
4. Daycen Hunt - Dupree, SD
5. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Jason Hapney - Harold, SD
8. Tee Hale - Union Center, SD
9. Brent Woodward - Dupree, SD
10. Grey Gilbert - Buffalo, SD
11. Tegun Spring - Enning, SD
12. Dean Moncur - Sturgis, SD
13. Kody Woodward - Dupree, SD
Team Penning - 9
2TP. Sun, July 03 2022, 6:00 PM
1.
Robert Devitt - Harrisburg, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Bryan Runge -
2. Taryn Guinn - Chamberlain, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Doni Zeller -
3. Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann Zobrist - Mt. Vernon, SD & Larry Fossum -
4. Mick Varilek - Geddes, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Chuck Nelson -
5. Christine Connot - Winner, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett -
6. Leon Baier - Mitchell, SD & Robert Runge - Davis, SD & Jay Reurink -
7. Terry Trower - Wentworth, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Teresa Mead -
8. David Horn - Piedmont, SD & Randy Olson - Harrisburg, SD & Kerry Horn -
9. Brad Nesheim - Dimock, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
Team Roping - 40
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Trevor Laurenz - Eagle Butte, SD
2. Tyler Esser - Frankfurt, SD & Chase Olson - Hartford, SD
3. Jess Harper - Faith, SD & Dace Harper - Faith, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD & Conner Herren - Crooks, SD
5. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Philip, SD
6. Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD & Treg Thorstenson - Lantry, SD
7. Luis Lahoz - Stephenville, TX & Jake Beard - Menoken, ND
8. Kenny Hoffman - Highmore, SD & Tate Hoffman - Highmore, SD
9. Kyle Mahon - Stephenville, TX & Dillon Alveras - Bismarck, ND
10. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
11. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
12. Tim Nelson - Midland, SD & Chase Carson - Grassy Butte, ND
3. Sun, July 03 2022, 7:00 PM
1.
Blaze Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
2. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
3. Garret Phillips - Winner, SD & Dawson Phillips - Winner, SD
4. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Hunter Carlson - White Shield, ND
5. Rod Brown - Porcupine, SD & Peter Haukaas - Winner, SD
6. Myles Clements - Philip, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
7. Wyatt Schaack - Wall, SD & Matthew Heathershaw - Quinn, SD
8. Nathan Ruth - Big Timber, MT & Guy Howell - Belle Fourche, SD
9. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - St Onge, SD
10. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Phillip, SD
11. Jackson Hauk - Wall, SD & Cade Hammerstrom - Hereford, SD
12. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
13. Cole Robinson - Moorcroft, WY & Seth Anderson - Moorcroft, WY
4. Mon, July 04 2022, 7:00 PM
1.
Blair Lammers - Hartford, SD & Shad Chadwick - Cave Creek, CO
2. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Daycen Hunt - Dupree, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. John Thelen - Mitchell, SD & Luke Heninger - Ft. Pierre, SD
6. Jake Deveraux - Newcastle, WY & Quincy Reynolds - Rozet, WY
7. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
8. Talon Larson - Gilette, WY & Kash Reynolds - Rosette, WY
9. Raff Wientjes - Onida, SD & Caelan Block - Mitchell, SD
10. Brook Jamison - Ashby, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
11. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
12. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
13. Zane Thompson - Cheyenne, WY & Jace Engesser - Spearfish, SD
14. Weston Mills - Gillette, WY & Cooper Deveraux - Newcastle, WY
15. Logan Wilson - Caputa, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 6
1S. Sun, July 03 2022, 10:00 AM
1.
Dave Marone - Pukwana, SD
2. Chris Reeves - Eagle Butte, SD
3. Matt Jones - Midland, SD
4. Hank Taton - Bison, SD
5. Ora Taton - Rapid City, SD
6. Will Haugen - Reliance, SD