Bison, SD
Bareback - 1
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Mark Kenyon - Hayti, SD
Barrel Racing - 38
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Megan Vanliere - Pierre, SD
2. Kesse Deal - Dupree, SD
3. Cashae McGee - Rhame, ND
4. Joey Carley - Philip, SD
5. Kennedy McLellan - Dupree, SD
6. Bradi Bachand - Kadoka, SD
7. Sidni Ferguson - Dupree, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
9. Jade Alkire - Parshall, ND
10. Shyanne Howell - Belle Fourche, SD
11. Taylor Hanson - St Onge, SD
12. Reba Shearer - Parshall, ND
13. Amy Johnson - Reva, SD
14. Bridget Johnson - Belle Fourche, SD
2S. Sun, August 07 2022, 9:00 AM
1.
Jonnie Anders - Quinn, SD
2. Becky Barry - Belle Fourche, SD
3. Heather Bosse - Cogswell, ND
4. Brooklyn Hanson - Faith, SD
5. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
6. Sidney Hanson - Faith, SD
7. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
8. Kelly Anders - Quinn, SD
9. Katie Hostutler - Midland, SD
10. Kailee Webb - Isabel, SD
11. Natalie Veit - Dupree, SD
3. Sun, August 07 2022, 1:00 PM
1.
Taylor Engesser - Spearfish, SD
2. Jaycie West - New Underwood, SD
3. Tessa Caspers - New Underwood, SD
4. Rayel Livermont - Martin, SD
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
7. Callie Robinson - Moorcroft, WY
8. Maycie Brunelle - Spearfish, SD
9. Karissa Rayhill - Torrington, WY
10. Kristie Thorstenson - New Underwood, SD
11. Kailyn Groves - Faith, SD
12. Brandee Wardell - Buffalo, SD
13. Carole Hollers - Sturgis, SD
Bull Riding - 3
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Reece Reder - Belle Fourche, SD
2. Hadley Joens - Eagle Butte, SD
3. Raile Joens - Eagle Butte, SD
Calf Roping - 17
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Dawson Kautzman - Buffalo, SD
2. Nathan Ruth - Big Timber, MT
2S. Sun, August 07 2022, 9:00 AM
1.
Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Tristan Spencer - Pierre, SD
3. Sun, August 07 2022, 1:00 PM
1.
Lan Fuhrer - Belle Fourche, SD
2. Grey Gilbert - Buffalo, SD
3. Winston Brown - Piedmont, SD
4. Tanner Fite - Hermosa, SD
5. Stratton Kohr - Gillette, WY
6. Tegan Fite - Hermosa, SD
7. Kolton Miller - Gillette, WY
8. Troy Wilcox - Red Owl, SD
9. Bodie Mattson - Sturgis, SD
10. TY Moser - Wolsey, SD
11. Brayden Price - Red Owl, SD
12. Rio Nutter - Rapid City, SD
13. Brock Belkham - Flandreau, SD
Goat Tying - 15
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Jaysee Jones - Faith, SD
2. Cashae McGee - Rhame, ND
3. Josie Menzel - Quinn, SD
4. Tessa Menzel - Quinn, SD
5. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2S. Sun, August 07 2022, 9:00 AM
1.
Macy Schiley - Meadow, SD
2. Bailey Verhulst - Reva, SD
3. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
4. Claire Verhulst - Reva, SD
5. Karli Verhulst - Reva, SD
6. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Sun, August 07 2022, 1:00 PM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. Riley Donnelly - Elk Point, SD
3. Kailyn Groves - Faith, SD
4. McKenna Clingman - Laramie, WY
Ladies Breakaway - 61
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
2. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
3. Sidni Ferguson - Dupree, SD
4. Hanna Hostutler - Meadow, SD
5. Jaysee Jones - Faith, SD
6. Kaycee Moody - Buffalo, SD
7. Josie Menzel - Quinn, SD
8. Amy Johnson - Reva, SD
9. Cassidy Schuelke - Opal, SD
10. Jessica Magilke - Solen, ND
11. Madison Brooks - Faith, SD
12. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
13. Joey Carley - Philip, SD
14. Sierra Lee - Rhame, ND
15. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
16. Savana Johnston - Elm Springs, SD
17. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
2S. Sun, August 07 2022, 9:00 AM
1.
Devin Robinson - Moorcroft, WY
2. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
3. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
4. Meza Ham - Shadehill, SD
5. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD
7. Sidney Hanson - Faith, SD
8. Brooklyn Hanson - Faith, SD
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Jacey Hupp - Huron, SD
11. Laura Hunt - Ridgeview, SD
12. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
13. Tayla Thorstenson - Lantry, SD
14. Whitney Knippling - Whitewood, SD
15. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
16. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
17. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
18. Natalie Veit - Dupree, SD
19. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
3. Sun, August 07 2022, 1:00 PM
1.
Carole Hollers - Sturgis, SD
2. Jaicee Williams - Hermosa, SD
3. Kelly Vetter - Flasher, ND
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
6. Megan Steiger - Rapid City, SD
7. Kailyn Groves - Faith, SD
8. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
9. Riley Donnelly - Elk Point, SD
10. Wregan Brown - Piedmont, SD
11. Mercedes Williams - Faith, SD
12. Wraylee Brown - Piedmont, SD
13. Taylor Engesser - Spearfish, SD
14. Bailie Donner - Morristown, SD
15. Rayel Livermont - Martin, SD
16. Callie Robinson - Moorcroft, WY
17. Patty Jo Burress - Isabel, SD
18. Caitlyn Olson - Buffalo, SD
19. Kamira Miller - Newell, SD
20. Brenda White - Oelrichs, SD
21. Karissa Rayhill - Torrington, WY
22. Wacey Brown - Piedmont, SD
23. Tessa Caspers - New Underwood, SD
24. McKenna Clingman - Laramie, WY
25. Alyssa Gabrielson - Gary, SD
Mixed Team Roping - 27
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
2. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
4. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Nathan Ruth - Big Timber, MT
6. Hanna Hostutler - Meadow, SD & Joesy Hauser - Meadow, SD
7. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Tucker Mcdaniel - Midland, SD
8. Donelle Cobb - Red Owl, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
9. Wyett Magilke - Solen, ND & Jessica Magilke - Solen, ND
10. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
2S. Sun, August 07 2022, 9:00 AM
1.
Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Layni Stevens - St. Lawrence, SD & Treg Thorstenson - Eagle Butte, SD
3. Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD & Colton Musick - Pierre, SD
5. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
6. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
7. Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD & Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
9. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Sun, August 07 2022, 1:00 PM
1.
Laramie Nutter - Rapid City, SD & Rio Nutter - Rapid City, SD
2. Kristie Thorstenson - New Underwood, SD & Jace Thorstenson - New Underwood, SD
3. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Slater Koupal - Ft. Pierre, SD
4. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tee Hale - Union Center, SD
5. Rayel Livermont - Martin, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
7. Neal Engesser - Spearfish, SD & Taylor Engesser - Spearfish, SD
8. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Sage Buress - Isabel, SD
Saddle Bronc - 7
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Cooper West - Philip, SD
2. Clay Longbrake - Howes, SD
3. Tayson Jones - Howes, SD
4. Rowdy Fischbach - Faith, SD
5. Ian Arneson - Meadow, SD
6. Clint Donaldson - Sturgis, SD
7. Traden Lockwood - Hermosa, SD
Sr. Breakaway - 19
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Guy Howell - Belle Fourche, SD
2. Gary Simon - Timber Lake, SD
3. Shawn Carey - Highmore, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Blaine Carey - Huron, SD
7. JB Lord - Brookings, SD
8. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2S. Sun, August 07 2022, 9:00 AM
1.
Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
3. Sun, August 07 2022, 1:00 PM
1.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Lynn Williams - Faith, SD
3. Chad Hetzel - Lemmon, SD
4. Arlie Hulm - Spearfish, SD
5. Kirk Ford - Sturgis, SD
6. Neal Engesser - Spearfish, SD
Steer Wrestling - 20
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Cass Lytle - Quinn, SD
2. Sawyer Strand - Platte, SD
3. Jace Christiansen - Flandreau, SD
4. Trig Olson - Prairie City, SD
5. Sid Hart - Yankton, SD
2S. Sun, August 07 2022, 9:00 AM
1.
Joe Ross - Rosebud, SD
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Rowdy Benson - Morristown, SD
4. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
5. Tristan Spencer - Pierre, SD
6. Brent Woodward - Dupree, SD
7. Lucas Cammac - Kennebec, SD
8. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
3. Sun, August 07 2022, 1:00 PM
1.
Tate Petrak - Martin, SD
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Grey Gilbert - Buffalo, SD
4. Seth Shorb - Hermosa, SD
5. Carson Good - Long Valley, SD
6. Tegun Spring - Enning, SD
7. Sam Olson - Buffalo, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 29
1. Sat, August 06 2022, 6:30 PM
1.
Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
2. JB Lord - Brookings, SD & Taylor Brower - Parshall, ND
3. Nathan Ruth - Big Timber, MT & Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Casey Holmes - Buffalo, SD & Tyrel Thybo - Reva, SD
5. Ethan Wright - Wellfleet, NE & Trig Olson - Prairie City, SD
6. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Rope Roghair - Isabel, SD
7. Tyrell Moody - Buffalo, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
8. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
9. ED Shearer - White Shield, ND & Wylie Shearer - Parshall, ND
10. Dawson Kautzman - Buffalo, SD & Hagen Kemp - Weatherford, TX
11. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
2S. Sun, August 07 2022, 9:00 AM
1.
Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Wade Monnens - Hulett, WY
2. Tim Nelson - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
3. Kanton Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
4. Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD & Treg Thorstenson - Eagle Butte, SD
5. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
6. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
7. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Sun, August 07 2022, 1:00 PM
1.
Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
2. Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
3. Marty McPherson - Piedmont, SD & Eastan West - New Underwood, SD
4. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
5. Lan Fuhrer - Belle Fourche, SD & Clay Birkeland - Belle Fourche, SD
6. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Hunter Carlson - White Shield, ND
7. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
8. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Sage Buress - Isabel, SD & Jess Harper - Faith, SD
10. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
11. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0