Scotland, SD
Bareback - 5
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Rowdy Cranston - Moorcroft, WY
2. Kashton Ford - Sturgis, SD
3. Carson Barney - Mitchell, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Payton Tovlin - Wessington Springs, SD
2. Whitten Hoover - Springview, NE
Barrel Racing - 55
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Chanda Schnoor - Chambers, NE
2. Taryn Starr - Geddes, SD
3. Jena Garwood - Atkinson, NE
4. Jennifer Maggs - Tabor, SD
5. Avery Schacht - Lake Andes, SD
6. Lexy Leischner - Parkston, SD
7. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
8. Carlee Nelson - Colman, SD
9. Karissa Rayhill - Torrington, WY
10. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
11. Bridget Biron - Henderson, MN
12. Megan Marone - Pukwana, SD
2S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Macy Diehl - Zimmerman, MN
2. Wendi King - Lawton, IA
3. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
4. Piper Cordes - Wall, SD
5. Jodi Nelson - Hartford, SD
6. Jordan Fischer - Lesterville, SD
7. Lily Ruhd - Toronto, SD
8. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
9. Morgan Anderson - Brookings, SD
10. Erin Staton - Crescent, IA
11. Cashae McGee - Rhame, ND
12. Bailey Wickre - Platte, SD
13. Daisy Dean - Platte, SD
14. Dori Hollenbeck - Winner, SD
15. Tia Jandreau - Highmore, SD
16. Taylor King - Lawton, IA
17. Opal Harkins - Deadwood, SD
18. Callie Robinson - Moorcroft, WY
19. McKensey Allen - Inwood, IA
20. Taya Skiles - Inwood, IA
21. Sarah Rose - Volga, SD
22. Kaydi Anderson - St James, MN
23. Jill Sundell - Elk River, MN
24. Tyra Harrington - Dell Rapids, SD
25. Brenda Deters - Colman, SD
26. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
27. Stephanie Lang - Chancellor, SD
28. Rayel Livermont - Martin, SD
29. Ashley Hewitt - Kerkhoven, MN
30. Lila Stutzman - Tabor, SD
31. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Jenny Belkham - Blunt, SD
2. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
3. Shada Beeson - Wagner, SD
4. La Nae Drozd - Columbus, NE
5. Courtney Otto - Marshall, MN
6. Branda Marsh - Thedford, NE
7. Shannon Sokolowski - Wakonda, SD
8. Megan Vanliere - Pierre, SD
9. Teyana Moody - Woonsocket, SD
10. Neli Kvale - Volin, SD
11. Haley Huls - Lennox, SD
12. Heather Bosse - Cogswell, ND
Bull Riding - 12
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Tel Trohkimoinen - Vale, SD
2. Kash Krogman - Sturgis, SD
3. Jesse Kruse - Scotland, SD
4. Cole Heckenlaible - Hartington, NE
5. Jac Conrad - Tyndall, SD
6. Dillan Cronk - Mitchell, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Dylan Fuerst - Tripp, SD
2. Hayden Ellis - Centerville, SD
3. Brendan Oien - Volin, SD
4. Mason Moody - Letcher, SD
5. Cullen Berentschot - Inwood, IA
6. Kolter Feilmeier - Yankton, SD
Calf Roping - 26
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Wyatt Treeby - Hecla, SD
2. John Thelen - Pierre, SD
3. Seth Gaikowski - Waubay, SD
4. Tristan Spencer - Pierre, SD
5. Matt Nelson - Colman, SD
6. Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
7. Drew Stroschein - Dell Rapids, SD
2S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Dawson Phillips - Winner, SD
2. Colton Carlson - Jamestown, ND
3. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
4. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
5. Dillion Sackett - Alcester, SD
6. Donovan Rose - Volga, SD
7. Todd Rose - Volga, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Jeff Grill - Mitchell, SD
2. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Stratton Kohr - Gillette, WY
4. Luke Madsen - Lawton, IA
5. Scott Halverson - Fairview, SD
6. Paden Belkham - Blunt, SD
7. TY Moser - Wolsey, SD
8. Rio Nutter - Rapid City, SD
9. Brent Belkham - Blunt, SD
10. Winston Brown - Piedmont, SD
11. Kade Odens - Scotland, SD
12. Brock Belkham - Flandreau, SD
Goat Tying - 23
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Karissa Rayhill - Torrington, WY
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Avery Schacht - Lake Andes, SD
4. Elle Goehring - Parkston, SD
5. Trisha Lammers - Miller, SD
2S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Michaela McCormick - Salem, SD
2. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
3. Opal Harkins - Deadwood, SD
4. Maddee Doerr - Creighton, NE
5. Cashae McGee - Rhame, ND
6. Linley Schmitz - Jefferson, SD
7. Kylie Hewett - Orchard, NE
8. Riley Donnelly - Elk Point, SD
9. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
10. Jordan Jehn - Brookings, SD
11. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
12. Kaci Wickersham - Verdigre, NE
13. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Layni Stevens - St. Lawrence, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Landry Haugen - Sturgis, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Morgan Maxwell - Parkston, SD
Ladies Breakaway - 55
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Megan Delay - Beresford, SD
2. Kathleen Biron - Henderson, MN
3. Carlee Nelson - Colman, SD
4. Heidi Johnson - Flandreau, SD
5. Wraylee Brown - Piedmont, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Alison Rice - Flandreau, SD
8. Karissa Rayhill - Torrington, WY
9. Teagan Bruley - Willow Lake, SD
10. Kassidy Rozell - Brookings, SD
11. Wacey Brown - Piedmont, SD
12. Wregan Brown - Piedmont, SD
2S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Calli Bauer - Arcadia, NE
2. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
3. Linley Schmitz - Jefferson, SD
4. Amanda Kooiker - Surprise, AZ
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
7. Courtney Birkholtz - White, SD
8. Riley Donnelly - Elk Point, SD
9. Chloe Herren - Crooks, SD
10. Daisy Dean - Platte, SD
11. Josey Poppens - Larchwood, IA
12. Opal Harkins - Deadwood, SD
13. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
14. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
15. Maddee Doerr - Creighton, NE
16. Callie Shepherd - Marshall, MN
17. Jenna Fulton - Miller, SD
18. Jordan Jehn - Brookings, SD
19. Rachel Kelderman - Hudson, SD
20. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA
21. Anna Rathe - Brookings, SD
22. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
23. Kylie Hewett - Orchard, NE
24. Bailey Wickre - Platte, SD
25. Callie Robinson - Moorcroft, WY
26. Kaydi Anderson - St James, MN
27. Kaci Wickersham - Verdigre, NE
28. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
29. Rayel Livermont - Martin, SD
30. Taya Skiles - Inwood, IA
31. Sierra Lee - Rhame, ND
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD
3. Haley Huls - Lennox, SD
4. Courtney Otto - Marshall, MN
5. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
6. Jacey Hupp - Huron, SD
7. Jennifer Gale - Humboldt, SD
8. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
9. Jenny Belkham - Blunt, SD
10. Landry Haugen - Sturgis, SD
11. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
12. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
Mixed Team Roping - 35
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Megan Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
2. Trisha Lammers - Miller, SD & Chase Olson - Hartford, SD
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
4. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
5. Tyler Hoxeng - Volin, SD & Taylor Hoxeng - Volin, SD
6. Jordyn Tibbs - Elk Point, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
7. Carlee Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
8. Sidney Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
9. Megan Delay - Beresford, SD & Ben Delay - Beresford, SD
2S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Calli Bauer - Arcadia, NE & Dawson Phillips - Winner, SD
2. Rayel Livermont - Martin, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
3. Riley Donnelly - Elk Point, SD & Cory Donnelly - Elk Point, SD
4. Callie Shepherd - Marshall, MN & Ty Jurgenson - Marshall, MN
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dillion Sackett - Alcester, SD
6. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
7. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
8. Chenoa Vande Stouwe - Inwood, IA & Brent Versteeg - Sioux Center, IA
9. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Lance Knutson - Flandreau, SD
10. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
11. Josey Poppens - Larchwood, IA & Dallas Koedem - Larchwood, IA
12. Colton Carlson - Jamestown, ND & Opal Harkins - Deadwood, SD
13. Kirk Kooiker - Surprise, AZ & Amanda Kooiker - Surprise, AZ
14. Michaela McCormick - Salem, SD & Matt Mccormick - Salem, SD
15. Rachel Kelderman - Hudson, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
16. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Anna Rathe - Brookings, SD
17. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Terry Anstine - Volin, SD & Kennedy Anstine - Volin, SD
3. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Payton Donnelly - Elk Point, SD & Don Christensen - Beresford, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Kade Odens - Scotland, SD & Josey Anstine - Volin, SD
7. Jacey Hupp - Huron, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
8. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
9. Layni Stevens - St. Lawrence, SD & Colton Musick - Pierre, SD
Saddle Bronc - 9
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Jackson Ford - Sturgis, SD
2. Christopher Neslson - Lake Andes, SD
3. John Thelen - Pierre, SD
4. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
5. Cooper West - Philip, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Traden Lockwood - Hermosa, SD
2. Mason Hood - Burke, SD
3. Dylan Suhr - Canton, SD
4. Kyle Hapney - Harrold, SD
Sr. Breakaway - 21
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Chuck Hamlin - Highmore, SD
2. Terry McCutcheon - Brookings, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Guy Howell - Belle Fourche, SD
5. Dave Marone - Pukwana, SD
6. Mark Schumacher - Wolsey, SD
7. Shawn Carey - Highmore, SD
2S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Brent Versteeg - Sioux Center, IA
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Fay Jandreau - Highmore, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Dean Moncur - Piedmont, SD
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD
5. Scott Reiners - Lennox, SD
6. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
7. Bart Ness - Kennebec, SD
8. Bogie Webb - Volin, SD
9. Tim Nelson - Midland, SD
10. Barry Knippling - Chamberlain, SD
11. Scott Hollenbeck - Winner, SD
Steer Wrestling - 23
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Brady Lammers - Orient, SD
4. Colt Dunkelberger - Huron, SD
5. Jason Hapney - Harrold, SD
6. Jimmy Lammers - Orient, SD
7. Tristan Spencer - Pierre, SD
8. Mike Sheridan - Brookings, SD
2S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Josh Heckenlaible - Menno, SD
2. Trig Olson - Prairie City, SD
3. Jace Christiansen - Flandreau, SD
4. Sid Hart - Yankton, SD
5. Denton Good - Long Valley, SD
6. Cass Lytle - Quinn, SD
7. Tate Petrak - Martin, SD
8. Sawyer Strand - Platte, SD
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Lucas Cammack - Kennebec, SD
2. Daycen Hunt - Ridgeview, SD
3. Kade Odens - Scotland, SD
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
6. Dean Moncur - Piedmont, SD
7. Tucker Even - Burke, SD
Team Penning - 19
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Robert Runge - Davis, SD & Jay Reurink - Colton, SD & Katie Pollard -
2. Kerry Horn - Tripp, SD & Randy Olson - Harrisburg, SD & David Horn -
3. Glen Dieters - Larchwood, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin -
4. Vern Dubbelde - Canistota, SD & Raelin Jurgens - Parker, SD & Cassie Mehlbrech -
5. Christine Connot - Winner, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen -
6. Chris Suess - Scotland, SD & Tyler Suess - Tabor, SD & Jon Soukup -
7. Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Robert Devitt - Harrisburg, SD & Eric Sandbulte -
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower - Wentworth, SD & Teresa Mead -
2. Tyler Steever - Lennox, SD & Todd Steever - Parker, SD & Charlie Walters -
3. Doni Zeller - Reliance, SD & Taryn Guinn - Chamberlain, SD & Wally Bakke -
4. Scott Reiners - Lennox, SD & Leroy Giken - Lennox, SD & Kelsy Wilde -
5. Heather Bosse - Cogswell, ND & Warren Kiehn - Chamberlain, SD & Tom Varilek -
6. Joann Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael - Yankton, SD & Scott Vandenberg -
7. Terry Pollard - Plankinton, SD & Bryan Runge - Tea, SD & Jim Dunkelberger -
8. Darren Lammers - Chancellor, SD & Tom Jones - Sioux Falls, SD & Brad Nesheim -
9. Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann Zobrist -
10. Anna Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt -
11. Stephanie Jacobsen - Mitchell, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & John Havranek -
12. Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe -
Team Roping - 36
1. Sat, August 13 2022, 6:30 PM
1.
Travis Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
2. Phil Gerard - St Lawrence, SD & Colt Dunkelberger - Huron, SD
3. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
4. Dave Marone - Pukwana, SD & Emit Valnes - Eden, SD
5. Clay Bauer - Arcadia, NE & Tommy Hall - Mandaree, ND
6. Tyler Suess - Tabor, SD & Mark Maggs - Tabor, SD
7. Matt Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
8. Jared Lynch - Valley Springs, SD & Tucker Rozell - Brookings, SD
9. Jeremy Wagner - Ewing, NE & Bret Kneivel - Ewing, NE
10. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Chambers, NE
11. Kurt Freudenburg - Madison, NE & Mike Powell - Ames, NE
12. Mike Sheridan - Brookings, SD & Brady Lammers - Orient, SD
2S. Sun, August 14 2022, 9:00 AM
1.
Garret Phillips - Winner, SD & Dawson Phillips - Winner, SD
2. Cody Hilzendeger - Yankton, SD & Conner Herren - Crooks, SD
3. Kirk Kooiker - Surprise, AZ & Brent Versteeg - Sioux Center, IA
4. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
5. Levi Heckenlaible - Menno, SD & Josh Heckenlaible - Menno, SD
6. Lucas Thomsen - Fulton, SD & Lane Severson - Beresford, SD
7. Matt McCormick - Salem, SD & Jarad Deters - Colman, SD
8. Cory Donnelly - Elk Point, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
9. Randy Fuhrerr - Wagner, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
10. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Wade Monnens - Hulett, WY
11. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
12. Callie Shepherd - Marshall, MN & Ty Jurgenson - Marshall, MN
3. Sun, August 14 2022, 6:30 PM
1.
Rio Nutter - Rapid City, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
2. Brent Belkham - Blunt, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
4. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
5. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Dean Moncur - Piedmont, SD
7. Daycen Hunt - Ridgeview, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
8. Scott Halverson - Fairview, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
9. Mason Appleton - Chelsey, OK & Cole Stevens - Hammond, WI
10. Terry Anstine - Volin, SD & Kade Odens - Scotland, SD
11. Tim Nelson - Midland, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
12. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0