Timber Lake, SD
Bareback - 5
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Logan Van Well - Selby, SD
2. Coleman Hays - Sheridon, WY
3. Cole Gerhardt - Mandan, ND
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Cayden Wolfe - Faith, SD
2. Jhett Knight - Porquipine, SD
Barrel Racing - 61
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Tia Jandreau - Highmore, SD
2. Phannette Gray - Ridgeview, SD
3. Kennedy McLellan - Dupree, SD
4. Kyla Macconnell - Veblen, SD
5. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
6. Rayel Livermont - Martin, SD
7. Natalie Veit - Dupree, SD
8. Kadence Haug - Britton, SD
9. Anna Garon - Philip, SD
10. Kesse Deal - Dupree, SD
11. Sidni Ferguson - Dupree, SD
12. Shaw Nelson - Hartford, SD
13. Acacia Anderberg - Mobridge, SD
14. Bailey Long - Britton, SD
2S. Sun, July 31 2022, 8:00 AM
1.
Brandee Wardell - Buffalo, SD
2. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
3. Amber Garrett - Pierre, SD
4. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
5. Piper Cordes - Wall, SD
6. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
7. Brooke White Bear - Wolf Point, MT
8. Madison Rau - Mobridge, SD
9. Ryen Sheppick - Pierre, SD
10. Becky Barry - Belle Fourche, SD
11. Emilee Pauley - Wall, SD
12. Brooke Dietrichs - Kennebec, SD
13. Jody Marone - Chamberlain, SD
14. Kari Salverson - Mound City, SD
15. Sierra Stuwe - Hoven, SD
16. Shantell Brewer - Dupree, SD
17. Amanda Wells - Sturgis, SD
18. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
19. Sidney Hanson - Faith, SD
20. Holly Costello - Newell, SD
21. Kailyn Groves - Faith, SD
22. Cashae McGee - Rhame, ND
23. Brooklyn Hanson - Faith, SD
24. Carole Hollers - Sturgis, SD
25. Addison Salverson - Mound City, SD
26. Brandy Holzer - Mobridge, SD
27. Megan Marone - Pukwana, SD
28. Sidney Johnson - Sisseton, SD
29. Abilene McGuire - Hoven, SD
30. Lana Rau - Mobridge, SD
31. Kristen Zancanella - Aurora, SD
32. Keylee Zancanella - Aurora, SD
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Sherri Knippling - Chamberlain, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Minda Woodward - Dupree, SD
4. Jenna Humble - Oshoto, WY
5. Jaycie West - New Underwood, SD
6. Kailee Webb - Isabel, SD
7. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
8. Tatum Ward - Whitehorse, SD
9. Heather Bosse - Cogswell, ND
10. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
11. Kaylee Williams - Faith, SD
12. Macy Schiley - Meadow, SD
13. Sydney Maher - Timber Lake, SD
14. Krystal Dorsey - Isabel, SD
15. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
Bull Riding - 21
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Xavian Laplante - Eagle Butte, SD
2. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
3. Hadley Jones - Eagle Butte, SD
4. Reece Reder - Belle Fourche, SD
5. Cody Booth - Dickinson, SD
6. Austin Pateneaude - Timber Lake, SD
7. Karter Kuhn - Glen Ullin, ND
8. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
9. Thane Keller - Trail City, SD
10. Trenton Hansen - Timber Lake, SD
11. Tyan Grey - Eagle Butte, SD
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Mason Jones - Lake City, SD
2. Jaiden Ducheneaux - Timber Lake, SD
3. Mark Sandquist - Trail City, SD
4. Slater Ducheneaux - Timber Lake, SD
5. Chazz Gabe - Timber Lake, SD
6. Tyler Stambach - Dupree, SD
7. Isaac Dykema - Strasburg, ND
8. John Jacobs - Aberdeen, SD
9. Tel Trohkimoinen - Sturgis, SD
10. Kash Krogman - Sturgis, SD
Calf Roping - 20
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Cole Gerhardt - Mandan, ND
2. Jace Ullerich - Humbodlt, SD
3. JC Lawerence - White Horse, SD
4. Lane Schoenfeld - Astoria, SD
5. Tobin Esser - Frankfurt, SD
6. Grey Gilbert - Buffalo, SD
7. Clay Gerhardt - Mandan, ND
8. Rafe Wientjes - Onida, SD
2S. Sun, July 31 2022, 8:00 AM
1.
Ty Moser - Wolsey, SD
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
3. Chandler Comfort - St. Onge, SD
4. Stratton Kohr - Gillette, WY
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. John Thelen - Pierre, SD
3. Winston Brown - Piedmont, SD
4. Jess Woodward - Dupree, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD
6. Brayden Price - Red Owl, SD
7. Tristan Spencer - Pierre, SD
8. Treg Thorstenson - Lantry, SD
Goat Tying - 16
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Sidni Ferguson - Dupree, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2S. Sun, July 31 2022, 8:00 AM
1.
Emily Schack - Tolstoy, SD
2. Sierra Stuwe - Hoven, SD
3. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
4. Hattie Renfrow - Buffalo, SD
5. Taylor Burgee - Onida, SD
6. Shantell Brewer - Dupree, SD
7. Kailyn Groves - Faith, SD
8. McKenna Clingman - Moorcroft, WY
9. Cashae McGee - Rhame, ND
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Layni Stevens - St. Lawrence, SD
2. Kaylee Williams - Faith, SD
3. Karissa Rayhill - Torrington, WY
4. Maci Maher - McLaughlin, SD
5. Macy Schiley - Meadow, SD
Ladies Breakaway - 70
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
2. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Bailey Peterson - Dupree, SD
4. Patty Jo Burress - Isabel, SD
5. Brooklyn Williams - Buffalo, SD
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD
7. Acacia Anderberg - Mobridge, SD
8. Rylee Price - Faith, SD
9. Natalie Veit - Dupree, SD
10. Phannette Gray - Ridgeview, SD
11. Rayel Livermont - Martin, SD
12. Cedar Anderberg - Mobridge, SD
13. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
14. Sidni Ferguson - Dupree, SD
15. Shaw Nelson - Hartford, SD
16. Jessica Magilke - Solen, ND
2S. Sun, July 31 2022, 8:00 AM
1.
Keylee Zancanella - Aurora, SD
2. Bailie Donner - Morristown, SD
3. Caitlyn Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
5. Kailyn Groves - Faith, SD
6. Sidney Hanson - Faith, SD
7. Kristen Lawrence - Mobridge, SD
8. Samantha McGuire - Hoven, SD
9. McKenna Clingman - Moorcroft, WY
10. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
11. Amy Johnson - Reva, SD
12. Kelsi Costello - Newell, SD
13. Taylor Burgee - Onida, SD
14. Mercedes Williams - Faith, SD
15. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
16. Addison Salverson - Mound City, SD
17. Ella Sander - Buffalo, SD
18. Lainee Schonebaum - Burke, SD
19. Emilia Schaffer - Broadus, MT
20. Jenna Fulton - Saint Lawrence, SD
21. Ryen Sheppick - Pierre, SD
22. Brooklyn Hanson - Faith, SD
23. Emily Schack - Tolstoy, SD
24. Brooke White Bear - Wolf Point, MT
25. Sidney Johnson - Sisseton, SD
26. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
27. Abilene McGuire - Hoven, SD
28. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
29. Carole Hollers - Sturgis, SD
30. Hattie Renfrow - Buffalo, SD
31. Shantell Brewer - Dupree, SD
32. Emilee Pauley - Wall, SD
33. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
34. Kelly Vetter - Flasher, ND
35. Bailey Hapney - Fort Pierre, SD
36. Corey Hart - Mobridge, SD
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Laura Hunt - Ridgeview, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Jacque Peterson - Isabel, SD
4. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
5. Josie Mousel - Colman, SD
6. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
7. Kaylee Williams - Faith, SD
8. Tayla Thorstenson - Lantry, SD
9. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
10. Wraylee Brown - Piedmont, SD
11. Maci Maher - McLaughlin, SD
12. Wacey Brown - Piedmont, SD
13. Meza Ham - Shadehill, SD
14. Layni Stevens - St. Lawrence, SD
15. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
16. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
17. Sierra Lee - Rhame, ND
18. Wregan Brown - Piedmont, SD
Mixed Team Roping - 24
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Ashly Price - Faith, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
4. Acacia Anderberg - Mobridge, SD & Wroper Kosel - Leola, SD
5. Wyett Magilke - Solen, ND & Jessica Magilke - Solen, ND
6. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Sage Burress - Isabel, SD
7. Rylee Price - Faith, SD & Rope Roghair - Faith, SD
8. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
9. Bailey Peterson - Dupree, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
2S. Sun, July 31 2022, 8:00 AM
1.
Clay Ullery - Aurora, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
2. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
3. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Tanielle Arneson - Enning, SD & Chandler Comfort - St. Onge, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Sidney Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
7. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Belle Fourche, SD
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD & Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
2. Karissa Rayhill - Torrington, WY & Brock Gotschall - Torrington, WY
3. Denise Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
4. Clint Nelson - Philip, SD & Jessica Hemphill - Rapid City, SD
5. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
6. Sophia Sandquist - Trail City, SD & Sonny Sandquist - Trail City, SD
7. Layni Stevens - St. Lawrence, SD & Treg Thorstenson - Lantry, SD
8. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
Saddle Bronc - 17
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Teagan Gourneau - Presho, SD
2. Rowdy Fischbach - Faith, SD
3. Payson Jones - Howes, SD
4. Teigan Clark - Meadow, SD
5. Eastan West - Hereford, SD
6. Ian Arneson - Meadow, SD
7. TJ Morrison - Piedmont, SD
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Malcolm Heathershaw - Quinn, SD
2. Clay Longbrake - Howes, SD
3. Cade Costello - Newell, SD
4. Jhett Knight - Porquipine, SD
5. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
6. Ridge Ward - Martin, SD
7. Clint Donaldson - Sturgis, SD
8. Wyatt Schuelke - Opal, SD
9. Cooper West - Philip, SD
10. John Thelen - Pierre, SD
Sr. Breakaway - 22
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Fay Jandreau - Highmore, SD
2. Arlie Hulm - Spearfish, SD
3. Chuck Hamlin - Highmore, SD
4. Richard Enright - Timber Lake, SD
2S. Sun, July 31 2022, 8:00 AM
1.
Chad Hetzel - Lemmon, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
4. Dave Marone - Pukwana, SD
5. Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
7. Marty Jandreau - Kennebec, SD
8. Mark Schumacher - Wolsey, SD
9. Blaine Carey - Huron, SD
10. Shawn Carey - Highmore, SD
11. Lynn Williams - Faith, SD
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Tim Nelson - Midland, SD
2. Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD
3. Dean Moncur - Piedmont, SD
4. Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Bogie Webb - Volin, SD
6. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
7. Rod Brown - Porcupine, SD
Steer Wrestling - 25
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Lucas Cammac - Kennebec, SD
2. Rowdy Benson - Morristown, SD
3. Grey Gilbert - Buffalo, SD
4. Tevin Cowan - Harrold, SD
5. Colt Dunkelberger - Huron, SD
6. Teagan Gourneau - Presho, SD
7. Nathan Bradford - Selby, SD
2S. Sun, July 31 2022, 8:00 AM
1.
Tegun Spring - Enning, SD
2. Tye Hale - Red Owl, SD
3. Tee Hale - Union Center, SD
4. Kaiden White Bear - Wolf Point, MT
5. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
6. Brad Johnson - Reva, SD
7. Sam Olson - Buffalo, SOUTH DAKOTA
8. Tucker Even - Burke, SD
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Brent Woodward - Dupree, SD
2. Trig Olson - Prairie City, SD
3. Tristan Spencer - Pierre, SD
4. Joe Ross - Rosebud, SD
5. Kody Woodward - Dupree, SD
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Dean Moncur - Piedmont, SD
8. Cass Lytle - Quinn, SD
9. Clint Nelson - Philip, SD
10. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 31
1. Sat, July 30 2022, 6:00 PM
1.
Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
2. Brady Burress - Isabel, SD & Cal Peterson - Dupree, SD
3. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
4. Clay Gerhardt - Mandan, ND & Cole Gerhardt - Mandan, ND
5. Myles Clements - Philip, SD & Tyson Floyd - Presho, SD
6. Caden Stoddard - Corn Crick, SD & Eastan West - Hereford, SD
7. Richard Enright - Timber Lake, SD & Jd Enright - Timber Lake, SD
8. Jace Ullerich - Humbodlt, SD & Rafe Wientjes - Onida, SD
9. Colt Dunkelberger - Huron, SD & Phil Gerard - Wessington, SD
10. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
11. Wroper Kosel - Leola, SD & Wyett Magilke - Solen, ND
12. Sage Burress - Isabel, SD & Hayes Burress - Isabel, SD
2S. Sun, July 31 2022, 8:00 AM
1.
Clay Ullery - Aurora, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
2. Marty McPherson - Piedmont, SD & Lynn Williams - Faith, SD
3. Kritter Lamb - White Horse, SD & Jc Lawerence - White Horse, SD
4. Travis Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
5. Payton Pirrung - Hartford, SD & Mason Bice - Nisland, SD
6. Chad Hetzel - Lemmon, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
7. Nevada Berquist - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - St. Onge, SD
8. Brett Mattson - Sturgis, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
9. Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
3. Sun, July 31 2022, 6:00 PM
1.
Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Beau Dean - Platte, SD
3. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Trevor Laurenz - Eagle Butte, SD
4. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
5. Don Bettleyoun - Eagle Butte, SD & Treg Thorstenson - Lantry, SD
6. Wyatt Schuelke - Opal, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
8. Joe Ross - Rosebud, SD & Clint Nelson - Philip, SD
9. Jess Woodward - Dupree, SD & Trey Young - Dupree, SD
10. Kanton Hunt - Ridgeview, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0