Belcourt, ND
Bareback - 6
2. Sat, September 10 2022, 1:00 PM
1.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
2. Evan Betony - Tonalea, AZ
3. Cheyenne Autumn - Covelo, CA
3. Sun, September 11 2022, 1:00 PM
1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
2. Clancy Clifford - Porcupine, SD
3. Kashton Ford - Sturgis, SD
Barrel Racing - 30
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Jessica Havener - Lodge Grass, MT
2. Kristen Kipp - Browning, MT
3. Grace Kelly - Bismarck, ND
4. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
5. Saylor Wilson - Bowman, ND
6. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
7. Amber Alsterlund - Viola, ID
8. Taylor Christensen - Kyle, SD
9. Jaylie Roper Roberson - Oktaha, OK
10. Mesa Bell - Polson, MT
11. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
12. Jackie Colliflower - Cardston, AB
2. Sat, September 10 2022, 1:00 PM
1.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
2. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
3. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
4. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Mollie Bassett - Vinita, OK
7. Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
8. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
9. Deven Sells - Chinle, AZ
10. Tessie Lamere - Box Elder, MT
3. Sun, September 11 2022, 1:00 PM
1.
Riata Wimberley - Manderson, SD
2. Trula Churchill - Valentine, NE
3. Jocee Louis - Browning, MT
4. Shausta Blodgett - Amidon, ND
5. Tatum Ward - Whitehorse, SD
6. Sallye Williams - Skiatook, OK
7. Chantel Becenti - Lukachukai, AZ
8. Talyssa Horn - Harlem, MT
Bull Riding - 13
2. Sat, September 10 2022, 1:00 PM
1.
Norman Osceola - Okeechobee, FL
2. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
3. Tell Pearman - Eagle Butte, SD
4. Tyson Tsinnijinnie - Tuba City, AZ
5. Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
6. Kasen Johnson - Mandaree, ND
3. Sun, September 11 2022, 1:00 PM
1.
Kaler Kirkie - Chamberland, SD
2. Riggin Wimberley - Manderson, SD
3. Tell Jacobs - Halliday, ND
4. Jeremy Begay - Round Rock, AZ
5. Teigan Gray - Wall, SD
6. Cole Brewer - Dupree, SD
7. Stran Smith - Lantry, SD
Calf Roping - 30
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Tristin Dixon - Morley, AB
2. Joshua Felicia - Wyola, MT
3. Preston Watson - Box Elder, MT
4. Andre Lafrance - Wyola, MT
5. Dontre' Goff - Tulsa, OK
6. Bill Watson - Box Elder, MT
7. Aaron Henry - Box Elder, MT
8. Spencer Whipple - St. Francis, SD
9. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
10. Anthony Craig - Okmulgee, OK
2. Sat, September 10 2022, 1:00 PM
1.
Jesse Chase - Mandaree, ND
2. Norman Mitchell - Lame Deer, MT
3. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
4. Rush Hodges - Coweta, OK
5. Marty Watson - Box Elder, MT
6. TY Pablo - Crownpoint, NM
7. Chops Yazzie - Fort Yates, ND
8. Sterling Small - Busby, MT
9. Dustin Bassett - Vinita, OK
10. Wyatt Gibson - Thoreau, NM
3. Sun, September 11 2022, 1:00 PM
1.
Riggin Wimberley - Manderson, SD
2. Paden Belkham - Blunt, SD
3. Blair Burk - Durant, OK
4. Milen Fisher - Ashland, MT
5. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
6. Bodey Waln - Martin, SD
7. J.C. Crowley - Poplar, MT
8. Quinton Inman - Ketchum, OK
9. Brent Belkham - Blunt, SD
10. Dillon Wickum - South Heart, ND
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 29
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Erin Jones - Chinle, AZ
2. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
3. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
4. Saylor Wilson - Bowman, ND
5. Chooch Taypotat - Whitewood, SK
6. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
7. Mesa Bell - Polson, MT
8. Lynelle Lee - Fruitland, NM
9. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
10. Mykayla Tatsey - Valier, MT
11. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
12. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Sat, September 10 2022, 1:00 PM
1.
Shaylyn Becenti - Lukachukai, AZ
2. Brittany Bird - Cut Bank, MT
3. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Tessie Lamere - Box Elder, MT
6. Keleigh Lee - Farmington, NM
7. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
8. Chelsey Gibson - Thoreau, NM
9. Mollie Bassett - Vinita, OK
10. Christi Braudrick - Caddo, OK
3. Sun, September 11 2022, 1:00 PM
1.
Jocee Louis - Browning, MT
2. Savannah Joe - Sacaton, AZ
3. Sunni Dixon - Morley, AB
4. Kayla Wickum - South Heart, ND
5. Amber Carson - Grassy Butte, ND
6. Shausta Blodgett - Amidon, ND
7. Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 13
2. Sat, September 10 2022, 1:00 PM
1.
Leegene Barlow - Rock Point, AZ
2. Justin Whiteman - Busby, MT
3. Randin Wagner - Browning, MT
4. Shane Bird Rattler - Browning, MT
5. TY Rattler - Browning, MT
6. Kelin Keplin - St. John Nd 58369, ND
7. Montana Barlow - Rock Point, AZ
3. Sun, September 11 2022, 1:00 PM
1.
Tyrus Ashley - Mandaree, ND
2. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Jackson Ford - Sturgis, SD
4. Kash Deal - Dupree, SD
5. Joe Scott Jr - Madras, OR
6. Joe Scott Iii - Madras, OR
Sr. Breakaway - 19
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Troy Crawler - Morley, AB
2. Chooch Taypotat - Whitewood, SK
3. Jake Longbrake - Dupree, SD
4. Darrel Watson - Box Elder, MT
5. Elliot Benjamin - Morley, AB
6. Terry Fischer - Fort Yates, ND
7. Robert Bruised Head - Standoff, AB
8. Eric C. Watson - Box Elder, MT
9. Ralph Williams - Skiatook, OK
10. Spider Ramone - Hays, MT
11. Robie Inman - Ketchum, OK
12. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
13. Chuck Morgan - Comanche, OK
14. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
15. Terry Tatsey - Browning, MT
16. Bart Ness - Kennebec, SD
17. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
18. Lynelle Lee - Fruitland, NM
19. Billy Lamere - Box Elder, MT
Steer Wrestling - 20
2. Sat, September 10 2022, 1:00 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Derek Azure - Harlem, MT
3. Phillip Sutherland - Box Elder, MT
4. Chops Yazzie - Fort Yates, ND
5. Nick Clairmont - Ronan, MT
6. John Colliflower Iv - Cardston, AB
7. Lyman Colliflower - Eagle Butte, SD
8. Joshua Felicia - Wyola, MT
3. Sun, September 11 2022, 1:00 PM
1.
Colby Stufflebean - McAlester, OK
2. Brent Belkham - Blunt, SD
3. Dan Tedrick - Pryor, OK
4. Joe Wilson - Martin, SD
5. Stetson Thompson - Alva, OK
6. Bodey Waln - Martin, SD
7. Rowdy Benson - Morristown, SD
8. TY Day Chief - Standoff, AB
9. Sawyer Strand - Platte, SD
10. Shane Day Chief - Standoff, AB
11. Quinton Inman - Ketchum, OK
12. Jordan Wiseman - El Reno, OK
Team Penning - 0
Team Roping - 59
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
3. Drew Delorme - Belcourt, ND & Bruk Frederick - Belcourt, ND
4. Preston Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
5. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
6. Aaron Henry - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
7. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
8. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
9. Spencer Whipple - St. Francis, SD & Josh Whipple - Saint Francis, SD
10. Dale Hall - New Town, ND & Billy Hall - New Town, ND
11. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
12. Charlie Ereaux - Hays, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
13. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
14. Troy Crawler - Morley, AB & Spider Ramone - Hays, MT
15. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
16. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Hunter Karlson - White Shield, ND
17. Preston Watson - Box Elder, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
18. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
19. Jess Hall - New Town, ND & Ben Hall - New Town, ND
20. Ryder Keplin - Belcourt, ND & Jon J. Keplin - Belcourt, ND
21. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Josh Whipple - Saint Francis, SD
22. JD Youngbird - Wilton, ND & Neil Karlson - Garrison, ND
23. Jess Hall - New Town, ND & Billy Hall - New Town, ND
24. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
25. Joshua Felicia - Wyola, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
26. Justin Whiteman - Busby, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
27. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
28. Blair Burk - Durant, OK & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
29. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
30. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
31. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
32. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
33. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
34. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
35. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Elliot Benjamin - Morley, AB
36. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Spencer Whipple - St. Francis, SD
37. Dale Hall - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
38. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
39. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
40. Ryder Keplin - Belcourt, ND & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
2. Sat, September 10 2022, 1:00 PM
1.
TY St. Goddard - Browning, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
2. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
3. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Colten Fisher - Billings, MT
4. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Hunter Karlson - White Shield, ND
5. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Jesse Chase - Mandaree, ND
6. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
7. Marty Watson - Box Elder, MT & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
8. TY St. Goddard - Browning, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
9. Marty Watson - Box Elder, MT & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
10. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
3. Sun, September 11 2022, 1:00 PM
1.
Bryan Sells - Chinle, AZ & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
3. Robie Inman - Ketchum, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Bodey Waln - Martin, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
6. Rowdy Benson - Morristown, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
7. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
8. Blair Burk - Durant, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
9. Bodey Waln - Martin, SD & Paden Belkham - Blunt, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 6
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Cordarrell Henry - Ft. Apache, AZ
2. Wynn Lawrence - White Horse, SD
3. Kody Lafrance - Crow Agency, MT
4. Kyler Notah - Sheepsprings, NM
5. Tyren Stewart - Crow Agency, MT
6. Bre'Zhon Paul Spang - Busby, MT
Jr. Breakaway - 17
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Martin Watson - Box Elder, MT
2. Roan Ereaux - Hays, MT
3. Kale Ereaux - Hays, MT
4. Hadley Not Afraid - Hays, MT
5. Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
6. Daylan Nez - Winslow, AZ
7. Riata Wimberley - Manderson, SD
8. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
9. Wynn Lawrence - White Horse, SD
10. Leevey Williams - Holbrook, AZ
11. Aarianna Henry - Box Elder, MT
12. Tuffy Limberhand - Lame Deer, MT
13. Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
14. Kody Lafrance - Crow Agency, MT
15. Kruz Ereaux - Hays, MT
16. Kayen Armajo - Lodge Grass, MT
17. Jernie Roper - Oktaha, OK
Jr. Barrel Racing - 13
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
2. Paytin Jo Johnson - Scenic, SD
3. Tee Livermont - Kyle, SD
4. Jernie Roper - Oktaha, OK
5. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
6. Aarianna Henry - Box Elder, MT
7. Riata Wimberley - Manderson, SD
8. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
9. Sattyn Wilson - Bowman, ND
10. Hadley Not Afraid - Hays, MT
11. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
12. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
13. Nevaeh Little Bear - Cochrane, AB
SRTR - 24
1S. Sat, September 10 2022, 9:00 AM
1.
Stephen Fox - Coolage, AZ & Billy Lamere - Box Elder, MT
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
3. Stephen Fox - Coolage, AZ & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
4. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
6. Jon J. Keplin - Belcourt, ND & Clayton Keplin - Belcourt, ND
7. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
8. Troy Crawler - Morley, AB & Spider Ramone - Hays, MT
9. Darrel Watson - Box Elder, MT & Elliot Benjamin - Morley, AB
10. David Madison - Wolf Point, MT & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
11. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
12. David Madison - Wolf Point, MT & Neil Karlson - Garrison, ND
13. Delvin Ereaux - Hays, MT & Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
14. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
15. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
16. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
17. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
18. Jon J. Keplin - Belcourt, ND & Kevin Keplin - Belcourt, ND
19. Delvin Ereaux - Hays, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
20. JD Youngbird - Wilton, ND & Neil Karlson - Garrison, ND
21. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Terry Tatsey - Browning, MT
22. Jimmy Roper - Oktaha, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
23. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
24. Robie Inman - Ketchum, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
Steer Roping - 0