Poplar, MT
Bareback - 7
2. Sat, September 03 2022, 2:00 PM
1.
J.R. Chino - Mescalero, NM
2. Jacob Etsitty - Black Mesa, AZ
3. Sun, September 04 2022, 1:00 PM
1.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
2. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
3. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
4. Cam Bruised Head - Standoff, AB
5. Shawn Best Ii - Omak, WA
Barrel Racing - 30
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Tara Seaton - Queen Creek, AZ
2. Megan Small - Busby, MT
3. Katelin Conway - Cut Bank, MT
4. Karlee Meyers - Box Elder, MT
5. Kelly Hunter Boomer - Kyle, SD
6. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
7. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
8. Raynell Holgate - Page, AZ
9. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
10. Amber Alsterlund - Viola, ID
11. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
12. Tessie Lamere - Box Elder, MT
13. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
14. K'La Gonzalez - Polson, MT
15. Yvette Vega - Charlo, MT
16. Maddey Clary - Ronan, MT
17. Brittany Bird - Cut Bank, MT
2. Sat, September 03 2022, 2:00 PM
1.
Jodelle Bitloy - Navajo, NM
2. Deven Sells - Chinle, AZ
3. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
4. Shayanne Bear - Whitewood, SK
5. Shantell Brewer - Dupree, SD
6. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
7. Sallye Williams - Skiatook, OK
8. Carsyn Hibbs - Shepard, MT
9. Missy Givens - Riverton, WY
10. Taylor Christensen - Kyle, SD
3. Sun, September 04 2022, 1:00 PM
1.
Cheyenne Black Water - Cardston, AB
2. Kristen Kipp - Browning, MT
3. Destiny Stevens - Strathmore, AB
Bull Riding - 9
2. Sat, September 03 2022, 2:00 PM
1.
Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
2. Anthony Bonifer - Pendleton, OR
3. Jeremy Begay - Round Rock, AZ
3. Sun, September 04 2022, 1:00 PM
1.
Tell Jacobs - Halliday, ND
2. Weston Grant - Toppenish, WA
3. Shawn Best Ii - Omak, WA
4. Cannon Cravens - Tahlequah, OK
5. Spur White Clay - Fort Smith, MT
6. Preston Louis - Browning, MT
Calf Roping - 29
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Aaron Henry - Box Elder, MT
2. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
3. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT
5. Sterling Small - Busby, MT
6. Spencer Whipple - St. Francis, SD
7. Keene Bends - Ashland, MT
8. Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
9. Robert Kittson - Harlem, MT
10. Wyatt Gibson - Thoreau, NM
11. Joshua Felicia - Wyola, MT
2. Sat, September 03 2022, 2:00 PM
1.
Preston Watson - Box Elder, MT
2. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Bill Watson - Box Elder, MT
4. Quinton Inman - Ketchum, OK
5. Eric C. Watson - Box Elder, MT
6. Andre Lafrance - Wyola, MT
7. Lincoln Yarama - Chase, BC
8. Chops Yazzie - Fort Yates, ND
9. Dillon Wickum - South Heart, ND
10. Marty Watson - Box Elder, MT
3. Sun, September 04 2022, 1:00 PM
1.
Tristin Dixon - Morley, AB
2. Milen Fisher - Ashland, MT
3. Norman Mitchell - Lame Deer, MT
4. Collin Johnson - Browning, MT
5. Rush Hodges - Coweta, OK
6. Bo Wells - Cardston, AB
7. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
8. Spur White Clay - Fort Smith, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 33
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
2. Tessie Lamere - Box Elder, MT
3. Josey Johnson - Porcupine, SD
4. Katelin Conway - Cut Bank, MT
5. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
6. Sunni Dixon - Morley, AB
7. Kadie Bends - Ashland, MT
8. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
9. Danielle Augare - Browning, MT
10. Jodelle Bitloy - Navajo, NM
11. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
12. Bailey Nelson - Hardin, MT
13. Vanessa Begay - Window Rock, AZ
14. Chelsey Gibson - Thoreau, NM
15. Megan Small - Busby, MT
16. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
17. Mykayla Tatsey - Valier, MT
18. Lynelle Lee - Fruitland, NM
2. Sat, September 03 2022, 2:00 PM
1.
Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
2. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Kayla Wickum - South Heart, ND
4. Shantell Brewer - Dupree, SD
5. Cammie Fox - Cardston, AB
6. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
7. Kyla Two Bulls - Lame Deer, MT
8. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Carsyn Hibbs - Shepard, MT
10. Raynell Holgate - Page, AZ
3. Sun, September 04 2022, 1:00 PM
1.
Callie Dixon - Morley, AB
2. Destiny Stevens - Strathmore, AB
3. Chyana Johnson - Browning, MT
4. Amber Carson - Grassy Butte, ND
5. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 14
2. Sat, September 03 2022, 2:00 PM
1.
Ned Pretty On Top - Garryowen, MT
2. Justin Whiteman - Busby, MT
3. Wyatt Pretty On Top - Garryowen, MT
4. TY Rattler - Browning, MT
5. Randin Wagner - Browning, MT
6. Shane Bird Rattler - Browning, MT
7. Montana Barlow - Rock Point, AZ
3. Sun, September 04 2022, 1:00 PM
1.
Llewellyn Paul - Shiprock, NM
2. Joe Scott Iii - Madras, OR
3. Joe Scott Jr - Madras, OR
4. Soshane Kee - Many Farms, AZ
5. Phillip Whiteman - Busby, MT
6. Shawn Best Ii - Omak, WA
7. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
Sr. Breakaway - 21
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Ivan Small - Lodge Grass, MT
2. Billy Lamere - Box Elder, MT
3. Keith Johnson - Maskwacis, AB
4. Bart Ness - Kennebec, SD
5. Terry Fischer - Fort Yates, ND
6. Spider Ramone - Hays, MT
7. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
8. Sam Bird - Cut Bank, MT
9. Ralph Williams - Skiatook, OK
10. Ken Augare - Browning, MT
11. Darrel Watson - Box Elder, MT
12. Lynelle Lee - Fruitland, NM
13. Allen Fisher - Ashland, MT
14. Darryl Crowley - Poplar, MT
15. Eric C. Watson - Box Elder, MT
16. Robie Inman - Ketchum, OK
17. Keith Tatsey - Heart Butte, MT
18. Clayton Small Jr. - Busby, MT
19. Jake Longbrake - Dupree, SD
20. Terry Tatsey - Browning, MT
21. Ray Augare - Browning, MT
Steer Wrestling - 14
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
2. Sat, September 03 2022, 2:00 PM
1.
Kash Shade - Lethbridge, AB
2. Arlan Minue - Warner, AB
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Joshua Felicia - Wyola, MT
5. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
6. Walker Small - Ashland, MT
3. Sun, September 04 2022, 1:00 PM
1.
Lane Dixon - Morley, AB
2. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
3. Derek Azure - Harlem, MT
4. Tuck Johnson - Browning, MT
5. Kaiden White Bear - Wolf Point, MT
6. Collin Johnson - Browning, MT
7. Clay Martinez - Sacaton, AZ
Team Penning - 0
Team Roping - 67
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Karson Campbell - Lame Deer, MT & Yancy Hawley - Harlem, MT
2. Michael Butterfly - Hays, MT & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
3. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
4. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
5. Dwight Sells - Chinle, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
6. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
7. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
8. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
9. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Jim Cole - Harlem, MT
10. Dylan Johnson - Shepherd, MT & Colten Fisher - Billings, MT
11. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
12. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
13. Cameron Billy - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
14. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
15. TY St. Goddard - Browning, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
16. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
17. Arlen Armajo Jr - Fort Washakie, WY & Ben Hall - New Town, ND
18. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Terry Fischer - Fort Yates, ND
19. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
20. Mykayla Tatsey - Valier, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
21. Dale Hall - New Town, ND & Billy Hall - New Town, ND
22. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Colten Fisher - Billings, MT
23. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
24. Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Spider Ramone - Hays, MT
25. Dwight Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
26. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
27. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
28. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
29. Dale Hall - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
30. Cameron Billy - Box Elder, MT & Branden Cole - Harlem, MT
31. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
32. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
33. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
34. Trey Begay - Tuba City, AZ & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
35. Spencer Whipple - St. Francis, SD & Josh Whipple - Saint Francis, SD
36. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
37. Dale Campbell - Lame Deer, MT & Karson Campbell - Lame Deer, MT
38. Enos Johnson, Jr. - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
39. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Branden Cole - Harlem, MT
40. Jess Hall - New Town, ND & Kolton Keplin - Belcourt, ND
41. TY St. Goddard - Browning, MT & Jim Cole - Harlem, MT
42. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dylan Johnson - Shepherd, MT
43. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
44. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
45. Arlen Armajo Jr - Fort Washakie, WY & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
46. JD Youngbird - Wilton, ND & Neil Karlson - Garrison, ND
47. Joshua Felicia - Wyola, MT & Quinton Inman - Ketchum, OK
48. Jess Hall - New Town, ND & Ben Hall - New Town, ND
49. Dale Campbell - Lame Deer, MT & Sterling Small - Busby, MT
50. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
2. Sat, September 03 2022, 2:00 PM
1.
Justin Whiteman - Busby, MT & Yancy Hawley - Harlem, MT
2. Marty Watson - Box Elder, MT & Quinton Inman - Ketchum, OK
3. Klay Duran - Box Elder, MT & Kale Ereaux - Hays, MT
4. Daniel Parrent - Cut Bank, MT & Gayle Matt - Browning, MT
5. Klay Duran - Box Elder, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
6. Justin Whiteman - Busby, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
7. Kolton Keplin - Belcourt, ND & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
8. Marty Watson - Box Elder, MT & Chops Yazzie - Fort Yates, ND
9. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
10. Preston Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
3. Sun, September 04 2022, 1:00 PM
1.
Willie Covers Up - Wadsworth, NV & Wacey Real Bird - Garryowen, MT
2. Michael Butterfly - Hays, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
3. Clay Martinez - Sacaton, AZ & Gene Curtis - Schurz, NV
4. Collin Johnson - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
5. Willie Covers Up - Wadsworth, NV & Gene Curtis - Schurz, NV
6. Clay Martinez - Sacaton, AZ & Wacey Real Bird - Garryowen, MT
7. Norman Mitchell - Lame Deer, MT & Milen Fisher - Ashland, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 6
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
2. Rio Luger - Lame Deer, MT
3. Bre'Zhon Paul Spang - Busby, MT
4. Tyren Stewart - Crow Agency, MT
5. Kody Lafrance - Crow Agency, MT
6. Kyler Notah - Sheepsprings, NM
Jr. Breakaway - 20
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Logan Cummins - Owyhee, NV
2. Kruz Ereaux - Hays, MT
3. Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
4. Kody Lafrance - Crow Agency, MT
5. Martin Watson - Box Elder, MT
6. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
7. Bailey Nelson - Hardin, MT
8. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
9. Addison Conway - Cut Bank, MT
10. TY Kittson - Harlem, MT
11. Hanson King - Crownpoint, NM
12. Cassie Deroche - Browning, MT
13. Kadie Bends - Ashland, MT
14. Tanner Not Afraid - Lame Deer, MT
15. Curtis Pretty On Top - Hardin, MT
16. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
17. Janae Wagner - Crownpoint, NM
18. Kale Ereaux - Hays, MT
19. Aarianna Henry - Box Elder, MT
20. Brooke Fox - Cardston, AB
Jr. Barrel Racing - 26
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
2. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
3. Bailey Nelson - Hardin, MT
4. Kashlyn Speak Thunder - Wolf Point, MT
5. Neepin Houle - Box Elder, MT
6. Anjulie Baker - Poplar, MT
7. Maddey Clary - Ronan, MT
8. Shylo Whipple - St. Francis, AZ
9. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
10. Cassie Deroche - Browning, MT
11. Tee Livermont - Kyle, SD
12. Rebecca Gorder - Poplar, MT
13. Zoey Ontiveros - Ashland, MT
14. Quinley Inman - Vinita, OK
15. Tristin Small - Ashland, MT
16. Joclynn Williams - Wolf Point, MT
17. Addison Conway - Cut Bank, MT
18. Karsyn Yazzie - Rough Rock, AZ
19. Jo Jo Fischer - Manderson, SD
20. Brooke Fox - Cardston, AB
21. Kinzie Small - Ashland, MT
22. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
23. Roz Clifford - Lame Deer, MT
24. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
25. Tashina Neztsosie - Ganado, AZ
26. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
SRTR - 26
1S. Sat, September 03 2022, 8:00 AM
1.
Delvin Ereaux - Hays, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
2. Dale Hall - New Town, ND & Billy Lamere - Box Elder, MT
3. Stephen Fox - Coolage, AZ & Ray Augare - Browning, MT
4. Billy Lamere - Box Elder, MT & Dexter Donald - Tonalea, AZ
5. Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
6. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
7. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
8. Allen Fisher - Ashland, MT & Darryl Crowley - Poplar, MT
9. Stephen Fox - Coolage, AZ & Dexter Donald - Tonalea, AZ
10. JD Youngbird - Wilton, ND & Neil Karlson - Garrison, ND
11. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
12. Delvin Ereaux - Hays, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
13. JD Youngbird - Wilton, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
14. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
15. David Madison - Wolf Point, MT & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
16. Sam Bird - Cut Bank, MT & Bart Ness - Kennebec, SD
17. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darryl Crowley - Poplar, MT
18. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
19. Robie Inman - Ketchum, OK & Spider Ramone - Hays, MT
20. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
21. Dale Hall - New Town, ND & Everett Hall - New Town, ND
22. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ralph Williams - Skiatook, OK
23. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
24. Jake Longbrake - Dupree, SD & Everett Hall - New Town, ND
25. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
26. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
Steer Roping - 0