Brocket, AB
Bareback - 4
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Jacob Todechine - Gallup, NM
2. Curly Twigg - Lethbridge, AB
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
2. Dallas Young Pine - Calgary, AB
Barrel Racing - 48
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Simone Soop - Calgary, AB
2. Alexi Buffalo - Dillon, MT
3. Tracey Duck Chief - Siksika, AB
4. Shayanne Bear - Whitewood, SK
5. Katrina Williams - Mount Currie, BC
6. Camille Whitney - Cochrane, AB
7. Raquel Wildman - Morley, AB
8. Jackie Colliflower - Cardston, AB
9. Paige Shade - Cardston, AB
10. Lacey Bish - Calgary, AB
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
Greta Gustafson - Browning, MT
2. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. Brittany Bird - Cut Bank, MT
4. Tessie Lamere - Box Elder, MT
5. Jocee Louis - Browning, MT
6. Lita Crawler - Morley, AB
7. Katelin Conway - Cut Bank, MT
8. Yvette Vega - Charlo, MT
9. Sheryl Manychief - Calgary, AB
10. Ashley Picard - Pendleton, OR
11. Charmayne Pickens - Standoff, AB
12. Langeline Whitney-Holloway - Tsuu Tina, AB
13. K'La Gonzalez - Polson, MT
14. Chantelle Day Chief - Cardston, AB
15. Karlee Meyers - Box Elder, MT
16. Destiny Stevens - Strathmore, AB
17. PJ Fox - Cardston, AB
18. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
19. Sonya Dodginghorse - Tsuu T'Ina Nation, AB
20. Sahvanne Weasel Traveller - Calgary, AB
21. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Fallyn Creighton - Cardston, AB
2. Missy Givens - Riverton, WY
3. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
4. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
5. Kylie Gilbert - Farmington, NM
6. Sharlee Scout - Cardston, AB
7. Raynell Holgate - Page, AZ
8. Aarianna Henry - Box Elder, MT
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
McKenzie Phillips - Fort Mccloud, AB
2. Cheyenne Doore - Cardston, AB
3. Jorgia Wildman - Siksika, AB
4. Carly Day Chief - Standoff, AB
5. Cee Littlelight - Tsuu' Tina Nation, AB
6. Tyressa Labelle - Morley, AB
7. Sue Krebs - Fort Macleod, AB
8. Janae Devine - Cardston, AB
9. Joann Holmes - Merritt, BC
Bull Riding - 8
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Jacob Todechine - Gallup, NM
2. Shooter Good Striker - Coalhurst, AB
3. Tate Jackson - Goodfish Lake, AB
4. Lucky David - Brocket, AB
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Kaw-Liga Jackson - Goodfish Lake, AB
2. Tahj Wells - Browning, MT
3. Coy Doore - Siksika, AB
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
Preston Louis - Browning, MT
Calf Roping - 35
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Bailee Benjamin - Cardston, AB
2. Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
3. Colton Yellow Horn - Brocket, AB
4. Leon Littlelight - Tsuut'Tina Nation, AB
5. Colton Yellow Horn - Brocket, AB
6. Tristin Dixon - Morley, AB
7. Blair Burk - Durant, OK
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
Kash Weasel Fat - Cardston, AB
2. Jay Crawler - Morley, AB
3. Tecee Rider - Calgary, AB
4. Lane Dixon - Morley, AB
5. Preston Watson - Box Elder, MT
6. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
7. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
8. Slim Creighton - Standoff, AB
9. Dustin Bird - Cut Bank, MT
10. Benny Powell - Babb, MT
11. Marty Watson - Box Elder, MT
12. Kale Day Chief - Cardston, AB
13. Nolan Conway - Cut Bank, MT
14. Blake Blomberg - Fallbrook, CA
15. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
16. Dory Shade - Black Diamond, AB
17. Jake Crawler - Morley, AB
18. Troy Crawler - Morley, AB
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Rick Fox - Cardston, AB
2. Allan Bruised Head - Calgary, AB
3. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
4. Mike White Quills - Cardston, AB
5. Jake Fox - Cardston, AB
6. Bo Wells - Cardston, AB
7. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
Adam Soop - Cardston, AB
2. Kes Black Water - Okotoks, AB
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 46
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Raven Shade - Cardston, AB
2. Kelsey Pepion - Browning, MT
3. Chyana Johnson - Browning, MT
4. Lacey Bish - Calgary, AB
5. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
6. Julie Dodginghorse - Tsuut'Ina, AB
7. Katrina Williams - Mount Currie, BC
8. Danielle Augare - Browning, MT
9. Skilee Dixon - Morley, AB
10. Mykayla Tatsey - Valier, MT
11. Erin Jones - Chinle, AZ
12. Jolynn Martinez - Gallup, NM
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
Nyis Colliflower - Box Elder, MT
2. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. Chase Creighton - Standoff, AB
4. Sunni Dixon - Morley, AB
5. Tammy Dodginghorse - Calgary, AB
6. Katelin Conway - Cut Bank, MT
7. Tessie Lamere - Box Elder, MT
8. Aimee Rose Dixon - Morley, AB
9. Jocee Louis - Browning, MT
10. Lita Crawler - Morley, AB
11. Charmayne Pickens - Standoff, AB
12. Callie Dixon - Morley, AB
13. Brittany Bird - Cut Bank, MT
14. Destiny Stevens - Strathmore, AB
15. PJ Fox - Cardston, AB
16. Colleen Crawler - Morley, AB
17. Kristie Ward - Maskwacis, AB
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Camille Hodgson - Tsuu'Tina, AB
2. Kiley Shade - Cardston, AB
3. Darcy Skunkcap - Browning, MT
4. Cammie Fox - Cardston, AB
5. Kylie Gilbert - Farmington, NM
6. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Robyn Holgate - Page, AZ
8. Sara Little Bear - Standoff, AB
9. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
10. Bailey Bruised Head - Standoff, AB
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
Cee Littlelight - Tsuu' Tina Nation, AB
2. Carly Day Chief - Standoff, AB
3. Dawn Potts - Brocket, AB
4. Kaylyn Day Chief - Standoff, AB
5. Cheyenne Doore - Cardston, AB
6. Savannah Joe - Sacaton, AZ
7. Olivia Many Wounds - Calgary, AB
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 6
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Theo Ironbow - Edmonton, AB
2. Tommy Whitebear - Maskwacis, AB
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Lionel Shade - Cardston, AB
2. Will Bruised Head - Standoff, AB
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
Stade Riggs - Tuba City, AZ
2. Jacob T Yazzie - Houck, AZ
Sr. Breakaway - 32
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
John Pickens - Babb, MT
2. Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
3. Elliot Benjamin - Morley, AB
4. Dwayne Big Old Man - Gleichen, AB
5. Keith Johnson - Maskwacis, AB
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
7. Darcy Dixon - Morley, AB
8. Frid England - Cut Bank, MT
9. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
10. Leon Littlelight - Tsuut'Tina Nation, AB
11. Ken Augare - Browning, MT
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
Darrell James - Oliver, BC
2. Colleen Crawler - Morley, AB
3. Troy Crawler - Morley, AB
4. Lawrence Crawler - Morley, AB
5. Ray Augare - Browning, MT
6. Ollie Benjamin - Morley, AB
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Keith Tatsey - Heart Butte, MT
2. Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
3. Daryl St. Goddard - Browning, MT
4. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB
5. Terry Tatsey - Browning, MT
6. Hardee Skunkcap - Browning, MT
7. Robert Wells - Cardston, AB
8. Allan Bruised Head - Calgary, AB
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
Olin Young Pine - Lethbridge, AB
2. Jeff Fox - Cardston, AB
3. Rudy McLean - Morley, AB
4. Carver Salter - Morley, AB
5. Jordon Head - Standoff, AB
6. Greg Two Young Men - Morley, AB
7. Henny Bruised Head - Standoff, AB
Steer Wrestling - 27
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Virgil Jacobs - Calgary, AB
2. Bart Holloway - Siksika, AB
3. Tucker Rabbit - Standoff, AB
4. Armond Duck Chief - Siksika, AB
5. Tristin Dixon - Morley, AB
6. Derek Azure - Harlem, MT
7. Kyle Jacobs - Tsuut'Ina, AB
8. Lane Little Bear - Standoff, AB
9. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
10. Rowdy Many Grey Horses - Standoff, AB
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
JR Weasel Fat - Cardston, AB
2. Jim Stevens - Strathmore, AB
3. Nolan Conway - Cut Bank, MT
4. Otys Little Mustache - Brocket, AB
5. Keenan Crane - Cardston, AB
6. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
7. Shane Day Chief - Standoff, AB
8. Mason Dodginghorse - Calgary, AB
9. Tuck Johnson - Browning, MT
10. Greg Louis - Browning, MT
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Arlan Minue - Warner, AB
2. John Colliflower Iv - Cardston, AB
3. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
4. Nick Clairmont - Ronan, MT
5. Kash Shade - Lethbridge, AB
6. Jon Wells - Lethbridge, AB
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
Jonathan Day Chief - Standoff, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 73
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Tye Yellow Bird - Maskwacis, AB & David Bearspaw - Morley, AB
2. Blair Burk - Durant, OK & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
3. Jackson Louis - Vernon, BC & Elliot Benjamin - Morley, AB
4. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
5. Darcy Dixon - Morley, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
6. Benji Salter - Morley, AB & Marty Wildman - Morley, AB
7. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Bailey Bearspaw - Morley, AB
8. Jackson Louis - Vernon, BC & Bailee Benjamin - Cardston, AB
9. Darcy Dixon - Morley, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
10. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Levi Bearspaw - Morley, AB
11. Colton Yellow Horn - Brocket, AB & Marty Wildman - Morley, AB
12. Tye Yellow Bird - Maskwacis, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
Billy Potts - Brocket, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
2. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Marty Watson - Box Elder, MT
3. Tristin Dixon - Morley, AB & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Mike Hoyt - Browning, MT & Gayle Matt - Browning, MT
5. Darrell James - Oliver, BC & Raf Deguevara - Westbank, BC
6. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
7. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Otys Little Mustache - Brocket, AB
8. Polite Pepion - Browning, MT & Greg Louis - Browning, MT
9. Tecee Rider - Calgary, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
10. Keenan Crane - Cardston, AB & Bailee Benjamin - Cardston, AB
11. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB
12. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
13. Polite Pepion - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
14. Keenan Crane - Cardston, AB & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
15. Jay Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Morley, AB
16. Garcia Bearspaw - Morley, AB & Lane Dixon - Morley, AB
17. Kale Day Chief - Cardston, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
18. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
19. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
20. Mike Hoyt - Browning, MT & Benny Powell - Babb, MT
21. Boyd Wesley - Morley, AB & Spider Ramone - Hays, MT
22. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
23. Andre Lafrance - Wyola, MT & Callie Dixon - Morley, AB
24. Cameron Billy - Box Elder, MT & Marty Watson - Box Elder, MT
25. Greg Louis - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
26. Hayden Many Grey Horses - Standoff, AB & Taran Black Rabbit - Cardston, AB
27. Boyd Wesley - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
28. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
29. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Callie Dixon - Morley, AB
30. Sam Bird - Cut Bank, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
31. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
32. Troy Crawler - Morley, AB & Jay Crawler - Morley, AB
33. Benny Powell - Babb, MT & Gayle Matt - Browning, MT
34. Buddie Dixon - Cluny, AB & Trevor Medicine Shield - Cardston, AB
35. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
36. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
37. Allan Bruised Head - Calgary, AB & Tammy Dodginghorse - Calgary, AB
38. Tecee Rider - Calgary, AB & Jake Crawler - Morley, AB
39. David Shade - Cardston, AB & Trevor Medicine Shield - Cardston, AB
40. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Garcia Bearspaw - Morley, AB
41. Buddie Dixon - Cluny, AB & Andre Lafrance - Wyola, MT
42. Cameron Billy - Box Elder, MT & Justin Four Colors - Box Elder, MT
43. Kale Day Chief - Cardston, AB & Kash Weasel Fat - Cardston, AB
44. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
45. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Dustin Bird - Cut Bank, MT
46. Billy Potts - Brocket, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
47. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
2. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
3. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Spider Ramone - Hays, MT
4. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
5. Dustin Bearspaw - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
6. Jeremy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
8. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
9. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
10. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
Lonny Labelle - Morley, AB & Trevor Many Wounds - Tsuu' Tina, AB
2. Benji Salter - Morley, AB & Lonny Labelle - Morley, AB
3. Trevor Many Wounds - Tsuu' Tina, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
4. Colton Yellow Horn - Brocket, AB & Kes Black Water - Okotoks, AB
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 4
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Ryder Jackson - Goodfish Lake, AB
2. Noah Calf Robe - Lethbridge, AB
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Chase Blue - Browning, MT
2. Tahj Wells - Browning, MT
Jr. Breakaway - 13
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
2. Elaina Simon - Calgary, AB
3. Leela Pepion - Browning, MT
4. Byron Simon - Tsuu Tina, AB
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
2. Martin Watson - Box Elder, MT
3. Addison Conway - Cut Bank, MT
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Rhegan Shade - Lethbridge, AB
2. Cassie Deroche - Browning, MT
3. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
4. Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
5. Aarianna Henry - Box Elder, MT
6. Brooke Fox - Cardston, AB
Jr. Barrel Racing - 17
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Brynlee Benjamin - Morley, AB
2. Addison Dodginghorse - Tsuut'Ina, AB
3. Elaina Simon - Calgary, AB
4. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
5. Nevaeh Little Bear - Cochrane, AB
6. Leela Pepion - Browning, MT
7. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
Hayden Edwards - Browning, MT
2. Addison Conway - Cut Bank, MT
3. Kashlyn Speak Thunder - Wolf Point, MT
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
2. Aarianna Henry - Box Elder, MT
3. Jada Wells - Cardston, AB
4. Cassie Deroche - Browning, MT
5. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
6. Brooke Fox - Cardston, AB
7. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
SRTR - 39
1. Fri, July 29 2022, 5:00 PM
1.
Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
2. Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB & Dexter Donald - Tonalea, AZ
3. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marty Wildman - Morley, AB
4. Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
5. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
6. Frid England - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
7. Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
8. Darcy Dixon - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
9. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
10. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Dexter Donald - Tonalea, AZ
11. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
12. Ken Augare - Browning, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
2S. Sat, July 30 2022, 9:00 AM
1.
Darrell James - Oliver, BC & Raf Deguevara - Westbank, BC
2. David Shade - Cardston, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
3. Hank Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
4. Hoss Pepion - Browning, MT & Frid England - Cut Bank, MT
5. Troy Crawler - Morley, AB & Ollie Benjamin - Morley, AB
6. Hank Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
7. Sam Bird - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
8. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
9. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
10. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
11. Sam Bird - Cut Bank, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
12. Jim Stevens - Strathmore, AB & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
3. Sat, July 30 2022, 2:00 PM
1.
Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
2. Sooney Little Plume - Browning, MT & Harvey Sansavere - Browning, MT
3. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
4. Sooney Little Plume - Browning, MT & Daryl St. Goddard - Browning, MT
5. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB & Robert Wells - Cardston, AB
6. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
7. Daryl St. Goddard - Browning, MT & Harvey Sansavere - Browning, MT
8. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Allan Bruised Head - Calgary, AB
9. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
4. Sun, July 31 2022, 2:00 PM
1.
Carver Salter - Morley, AB & Greg Two Young Men - Morley, AB
2. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
3. Rudy McLean - Morley, AB & Greg Two Young Men - Morley, AB
4. Jeff Fox - Cardston, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
5. Jim Potts - Brocket, AB & James Plain Eagle - Brocket, AB
6. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Evans Day Chief - Standoff, AB
Steer Roping - 0