Sioux Falls, SD
Bareback - 10
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Kashton Ford - Sturgis, SD
2. Alex McElmury - Brookings, SD
3. Andy Gingerich - Leola, SD
4. Lucas Yellow Hawk - Blunt, SD
5. Connor Heinert - New Underwood, SD
6. Nick Schwedhelm - Sioux Falls, SD
7. Bobby Reynolds - Garreston, SD
8. Logan Stiller - Grassy Butte, ND
9. Chase Yellow Hawk - Blunt, SD
10. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
Barrel Racing - 44
1S. Sat, May 07 2022, 9:00 AM
1.
Melissa Morris - Pierre, SD
2. Lenna Peterson - Watkins, MN
3. Kassidy Rozell - Brookings, SD
4. Bailey Woehler - Zimmerman, MN
5. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
6. Macy Diehl - Zimmerman, MN
7. Jenny Belkham - Blunt, SD
8. Morgan Anderson - Brookings, SD
9. Callie Aamot - Desmet, SD
10. Teresa Peterson - Watkins, MN
11. Oliva Selleck - Clear Lake, SD
12. Allison Burgau - Sioux Falls, SD
13. Lila Luedemann - Hanover, MN
14. Lexy Leischner - Parkston, SD
15. Oilvia White - Oak Grove, MN
16. Jaymi Zacharias - Hartford, SD
17. Billie Treeby - Hecla, SD
18. Taylor McGregor - Canistota, SD
19. Sierra McGregor - Canistota, SD
20. Carlee Nelson - Colemen, SD
21. Kensey Allen - Larchwood, IA
22. Sara Miller - Bowdle, SD
23. Courtney Otto - Marshall, MN
24. Kailey Dejong - Harrisburg, SD
25. Desta Misegades - Henning, MN
26. Emma Postma - Brookings, SD
27. Kaydi Anderson - St James, MN
28. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
29. McKenzie Jendersee - Box Elder, SD
30. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
31. Ava German - Peever, SD
32. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
2. Neli Kvale - Volin, SD
3. Sarah Hossle - Winner, SD
4. Sarah Rose - Volga, SD
5. Grace Hancock - Waconia, MN
6. Lanae Drozd - Columbus, NE
7. Jodi Nelson - Hartford, SD
8. Samantha Hancock - Waconia, MN
9. Haley Huls - Lennox, SD
10. Teya Moody - Letcher, SD
11. Dori Hollenbeck - Winner, SD
12. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
Bull Riding - 28
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Tyler Viers - Granite Falls, MN
2. Mason Moody - Fletcher, SD
3. Kevin Erb - Erwin, SD
4. Draven Young - St. Francis, SD
5. Levi Schonebaum - Burke, SD
6. Tanner Young - Pierz, MN
7. Jack Rodenbaugh - Box Elder, SD
8. Matthew Fenton - Mills, WY
9. Robert Hoppe - Norfolk, NE
10. Kane Grant - Whitewood, SD
11. Jackson Penk - St. Cloud, MN
12. Colton Arvila - Angora, MN
13. Eli Hartman - Ruthon, MN
14. Garrett Jorgensen - Volin, SD
15. Lane Miller - Bowdle, SD
16. David Hartshorn - Rapid City, SD
17. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
18. Blain Holcomb - New Underwood, SD
19. Blaine Petersen - Tyler, MN
20. Jac Conrad - Tyndall, SD
21. Dusty Sell - Carter, SD
22. Jesse Kline - Hartford, SD
23. Blake Poland - St. Paul, NE
24. Dylan Rice - Flandreau, SD
25. Carter Hanson - Alcester, SD
26. Tyson Hill - White River, SD
27. Riley Shippy - Colome, SD
28. Travis Petersen - Tyler, MN
Calf Roping - 11
1S. Sat, May 07 2022, 9:00 AM
1.
Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
2. Matt Nelson - Colemen, SD
3. Dillon Sackett - Alcester, SD
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Donovan Rose - Volga, SD
2. Seth Gaikowski - Waubay, SD
3. Merit Van Horn - Page, NE
4. Todd Rose - Volga, SD
5. Marcus Gotchell - Atkinson, SD
6. Patrick Martin - Lexington, NE
7. Rex Treeby - Hecla, SD
8. Nathan Sandoz - Atkinson, NE
Goat Tying - 8
1S. Sat, May 07 2022, 9:00 AM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Sara Miller - Bowdle, SD
4. Sarah Vos - Caputa, SD
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
4. Rehme Dibbet - Geddes, SD
Ladies Breakaway - 36
1S. Sat, May 07 2022, 9:00 AM
1.
Megan Marone - Pukwana, SD
2. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
3. Syerra Christensen - Kennebec, SD
4. Kassidy Rozell - Brookings, SD
5. Jessica Hemphill - Rapid City, SD
6. Courtney Otto - Marshall, MN
7. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
8. Samantha Bergeson - Hartford, SD
9. Carlee Nelson - Colemen, SD
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Jennifer Gale - Humboldt, SD
12. Desta Misegades - Henning, MN
13. Anna Rathe - Brookings, SD
14. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
15. Callie Shepherd - Marshall, MN
16. Jenny Belkham - Blunt, SD
17. Holly Oftedahl - Hanley Falls, MN
18. Courtney Birkholtz - White, SD
19. Sarah Vos - Caputa, SD
20. Josey Poppens - Larchwood, IA
21. Sierra McGregor - Canistota, SD
22. Becky Christenson - St. James, MN
23. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
24. Faith Gustafson - Wood Lake, SD
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD
2. Rehme Dibbet - Geddes, SD
3. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
4. Maggie Conner - Winferd, SD
5. Haley Huls - Lennox, SD
6. Jazz McGirr - Huron, SD
7. Haley Brown - Porcupine, SD
8. Chloe Herren - Crooks, SD
9. Jacey Hupp - Huron, SD
10. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
11. Braelee Viers - Granite Falls, MN
12. Ally Zehrer - Dayton, MN
Mixed Team Roping - 19
1S. Sat, May 07 2022, 9:00 AM
1.
Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
2. Brent Versteeg - Sioux Center, IA & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Callie Shepherd - Marshall, MN & Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
4. Chanda Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Chambers, NE
5. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Josey Poppens - Larchwood, IA & Ryan Hulstein - Sioux Center, IA
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Dillon Sackett - Alcester, SD
9. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
10. Kasey Christiansen - Beresford, SD & Lane Seversen - Beresford, SD
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Katie Nelson - Alta, IA & Jw Nelson - Alta, IA
3. Haley Brown - Porcupine, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
4. Jacey Hupp - Huron, SD & Isaac Tilstra - Hills, MN
5. Jenika Arens - Ponca, NE & Rod Brown - Philip, SD
6. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Lance Knutson - Flandreau, SD
7. Ally Zehrer - Dayton, MN & Emit Valnes - Eden, SD
8. Jodi Nelson - Hartford, SD & Don Christenson - Beresford, SD
9. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
Saddle Bronc - 10
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Jacob Philips - Manderson, SD
2. Cody Owens - Truman, MN
3. Zane Howe - Rapid City, SD
4. Kyle Hapney - Harold, SD
5. TJ Morrison - Piedmont, SD
6. Tanner Williamson - Box Elder, SD
7. Jake Aanden - Fertile, MN
8. Cooper West - Philip, SD
9. Jackson Ford - Sturgis, SD
10. Dylan Suhr - Canton, SD
Sr. Breakaway - 11
1S. Sat, May 07 2022, 9:00 AM
1.
Scott Reiners - Lennox, SD
2. Chuck Nelson - Hartford, SD
3. Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Bogie Webb - Volin, SD
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
JB Lord - Brookings, SD
2. Terry Trower - Dell Rapids, SD
3. Rod Brown - Philip, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
7. Dave Marone - Pukwana, SD
Steer Wrestling - 4
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Chase Olson - Hartford, SD
2. Sid Hart - Yankton, SD
3. Colt Dunkelberger - Huron, SD
4. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
Team Penning - 13
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Leon Baier - Mitchell, SD & Robert Runge - Davis, SD & Eric Sandbulte -
2. Harold Fischer - Vermillion, SD & Stephanie Jacobsen - Mitchell, SD & Scott Vandenberg -
3. Bogie Webb - Volin, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Terry Trower -
4. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Anna Braunschmidt -
5. Darren Lammers - Chancellor, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
6. Kerry Horn - Tripp, SD & Randy Olson - Harrisburg, SD & David Horn -
7. Colin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsey Borgmann -
8. Larry Fossum - Hartford, SD & Glen Dieters - Larchwood, SD & Mike Austin -
9. Mick Varilek - Geddes, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe -
10. Brodie Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Rodney Hammerstrom -
11. Dennis Michael - Yankton, SD & Jo Syrovatka - Utica, SD & Sam Kruger -
12. Tyler Steever - Lennox, SD & Charles Walters - Dell Rapids, SD & Todd Steever -
13. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Bryan Runge -
Team Roping - 15
1S. Sat, May 07 2022, 9:00 AM
1.
Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Ryan Hulstein - Sioux Center, IA & Brent Versteeg - Sioux Center, IA
4. Matt Nelson - Colemen, SD & Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
5. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Chambers, NE
6. Lucas Thompsen - Fulton, SD & Lane Seversen - Beresford, SD
2. Sat, May 07 2022, 6:00 PM
1.
Blaire Lammers - Hermosa, SD & Clayton Simons - Scottsbluff, NE
2. Travis Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
3. Kole Latham - Flandreau, SD & Jw Nelson - Alta, IA
4. Tater Moody - Letcher, SD & Myles Cuka - Letcher, SD
5. Darren Lammers - Chancellor, SD & Conner Herren - Crooks, SD
6. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
7. Cole Bakke - Clarissa, MN & Emit Valnes - Eden, SD
8. JB Lord - Brookings, SD & Dustin Harris - O'Neill, NE
9. Isaac Tilstra - Hills, MN & Lance Knutson - Flandreau, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0