Siksika, AB
Bareback - 2
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Kenton Francis - Regina, SK
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Dallas Young Pine - Calgary, AB
Barrel Racing - 28
1S. Sat, April 23 2022, 10:00 AM
1.
Aarianna Henry - Box Elder, MT
2. Sheryl Manychief - Calgary, AB
3. Katrina Williams - Mount Currie, BC
4. Carly Day Chief - Standoff, AB
5. Lacey Bish - Calgary, AB
6. McKenzie Phillips - Fort Mccloud, AB
7. Fallyn Creighton - Cardston, AB
8. Simone Soop - Calgary, AB
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
2. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. TJ Starlight - Tsuut'Ina, AB
4. Shayanne Bear - Whitewood, SK
5. PJ Fox - Cardston, AB
6. Chantelle Day Chief - Cardston, AB
7. Anessa Big Snake - Strathmore, AB
8. Kelsey Gillin - Ronan, MT
9. Jessica Allen - Kamloops, BC
10. Jorgia Wildman - Siksika, AB
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Destiny Stevens - Strathmore, AB
2. Ashley Picard - Pendleton, OR
3. Lacy Runner - Calgary, AB
4. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
5. Sharlee Scout - Cardston, AB
6. Janae Devine - Cardston, AB
7. Sonya Dodginghorse - Tsuu T'Ina Nation, AB
8. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
9. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
10. Katelin Conway - Cut Bank, MT
Bull Riding - 7
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
William Pooyak - Siksika, AB
2. Cailen Stevenson - Balgonie, SK
3. Coy Doore - Siksika, AB
4. Kole Martell - Waterten, SK
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Tahj Wells - Browning, MT
2. Preston Louis - Browning, MT
3. Lucky David - Brocket, AB
Calf Roping - 23
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Lane Little Bear - Standoff, AB
2. Dory Shade - Black Diamond, AB
3. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
4. Leon Littlelight - Tsuut'Tina Nation, AB
5. Kale Day Chief - Cardston, AB
6. Tristin Dixon - Morley, AB
7. Jake Fox - Cardston, AB
8. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
9. Kes Black Water - Okotoks, AB
10. Jay Crawler - Morley, AB
11. Slim Creighton - Standoff, AB
12. Jake Crawler - Cardston, AB
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
2. John Pickens - Babb, MT
3. Bo Wells - Cardston, AB
4. Bailee Benjamin - Cardston, AB
5. Nolan Conway - Cut Bank, MT
6. Preston Watson - Box Elder, MT
7. Rick Fox - Cardston, AB
8. Shawn Bird - Cut Bank, MT
9. Alonzo Skunkcap - Browning, MT
10. Dustin Bird - Cut Bank, MT
11. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 26
1S. Sat, April 23 2022, 10:00 AM
1.
Lita Crawler - Morley, AB
2. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
3. Carly Day Chief - Standoff, AB
4. Tess Potts - Vernon, BC
5. Charmayne Pickens - Standoff, AB
6. Colleen Crawler - Morley, AB
7. Olivia Many Wounds - Calgary, AB
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Brandi Onespot - Tsuut'Ins, AB
2. Sherris McArthur - Maskwacis, AB
3. Camille Hodgson - Tsuu'Tina, AB
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
7. Kelsey Pepion - Browning, MT
8. PJ Fox - Cardston, AB
9. Aimee Rose Dixon - Morley, AB
10. Bailey Bruised Head - Standoff, AB
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Kiley Shade - Cardston, AB
2. Sunni Dixon - Morley, AB
3. Destiny Stevens - Strathmore, AB
4. Katelin Conway - Cut Bank, MT
5. Raven Shade - Cardston, AB
6. Skilee Dixon - Morley, AB
7. Cammie Fox - Cardston, AB
8. Callie Dixon - Morley, AB
9. Janae Devine - Cardston, AB
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 2
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Lionel Shade - Cardston, AB
2. Cory Fox - Standoff, AB
Sr. Breakaway - 26
1S. Sat, April 23 2022, 10:00 AM
1.
Lawrence Crawler - Morley, AB
2. Elliot Benjamin - Morley, AB
3. Emmet Crowchild - T'Suu Tina, AB
4. Hardee Skunkcap - Browning, MT
5. Troy Crawler - Morley, AB
6. Colleen Crawler - Morley, AB
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Olin Young Pine - Lethbridge, AB
2. Terry Tatsey - Browning, MT
3. Keith Johnson - Maskwacis, AB
4. Henny Bruised Head - Standoff, AB
5. Ray Augare - Browning, MT
6. Jordon Head - Standoff, AB
7. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
8. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB
9. Dwayne Big Old Man - Gleichen, AB
10. Keith Tatsey - Heart Butte, MT
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB
2. Darcy Dixon - Morley, AB
3. Jim Stevens - Strathmore, AB
4. Carver Salter - Morley, AB
5. Rudy McLean - Morley, AB
6. Greg Two Young Men - Morley, AB
7. Marvin Big Stony - Morley, AB
8. John Pickens - Babb, MT
9. Jeff Fox - Cardston, AB
10. Robert Wells - Cardston, AB
Steer Wrestling - 19
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Lane Little Bear - Standoff, AB
2. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
3. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
4. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
5. JR Weasel Fat - Cardston, AB
6. Shane Day Chief - Standoff, AB
7. TY Day Chief - Standoff, AB
8. Tucker Rabbit - Standoff, AB
9. Tristin Dixon - Morley, AB
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Nolan Conway - Cut Bank, MT
2. Jim Stevens - Strathmore, AB
3. John Colliflower Iv - Cardston, AB
4. Keenan Crane - Cardston, AB
5. Derek Azure - Harlem, MT
6. Bart Holloway - Siksika, AB
7. Kash Shade - Lethbridge, AB
8. Virgil Jacobs - Calgary, AB
9. Arlan Minue - Warner, AB
10. Jon Wells - Lethbridge, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 49
1S. Sat, April 23 2022, 10:00 AM
1.
Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
2. Hayden Many Grey Horses - Standoff, AB & Trevor Medicine Shield - Carston, AB
3. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
4. Daryl Wright - Rocky Boy, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
5. Darcy Dixon - Morley, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
6. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Emmet Crowchild - T'Suu Tina, AB
7. Boyd Wesley - Morley, AB & Jim Cole - Harlem, MT
8. Tecee Rider - Calgary, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
9. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
10. Tecee Rider - Calgary, AB & Jake Crawler - Cardston, AB
11. David Shade - Cardston, AB & Trevor Medicine Shield - Carston, AB
12. Troy Crawler - Morley, AB & Jay Crawler - Morley, AB
13. Boyd Wesley - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
14. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Trevor Many Wounds - Tsuu' Tina, AB
15. Bailey Bearspaw - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
16. Elliot Benjamin - Morley, AB & Jim Cole - Harlem, MT
17. Billy Potts - Brocket, AB & Jay Louis - Vernon, BC
18. Jay Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Cardston, AB
19. Shane Many Wounds - Tsuut'Ina, AB & Trevor Many Wounds - Tsuu' Tina, AB
20. TY St. Goddard - Browning, MT & Alonzo Skunkcap - Browning, MT
21. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
22. Tess Potts - Vernon, BC & Jay Louis - Vernon, BC
23. Dustin Bearspaw - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
24. Billy Potts - Brocket, AB & Hayze Stevens - Strathmore, AB
25. Troy Crawler - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
26. Benji Salter - Morley, AB & Carver Salter - Morley, AB
27. Aaron Henry - Box Elder, MT & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
28. Shane Many Wounds - Tsuut'Ina, AB & Emmet Crowchild - T'Suu Tina, AB
29. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Kale Day Chief - Cardston, AB & Kash Weasel Fat - Cardston, AB
2. Polite Pepion - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
3. Hayden Many Grey Horses - Standoff, AB & Taran Black Rabbit - Cardston, AB
4. John Pickens - Babb, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
5. JR Weasel Fat - Cardston, AB & Kash Weasel Fat - Cardston, AB
6. Polite Pepion - Browning, MT & Justin Boggs - Browning, MT
7. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Otys Little Mustache - Brocket, AB
8. Kale Day Chief - Cardston, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
9. Sam Bird - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
10. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Bailee Benjamin - Cardston, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
2. Darcy Dixon - Morley, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
3. John Pickens - Babb, MT & Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
4. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
5. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
6. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
7. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Alonzo Skunkcap - Browning, MT
8. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Shawn Bird - Cut Bank, MT
9. Hayze Stevens - Strathmore, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
10. Keenan Crane - Cardston, AB & Bailee Benjamin - Cardston, AB
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 2
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Noah Calf Robe - Lethbridge, AB
2. Tahj Wells - Browning, MT
Jr. Breakaway - 7
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
2. Leela Pepion - Browning, MT
3. Aarianna Henry - Box Elder, MT
4. Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Rhegan Shade - Lethbridge, AB
2. Addison Conway - Cut Bank, MT
3. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
Jr. Barrel Racing - 12
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Leela Pepion - Browning, MT
2. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
3. Aarianna Henry - Box Elder, MT
4. Elaina Simon - Calgary, AB
5. Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
2. Jada Wells - Cardston, AB
3. Brooke Fox - Cardston, AB
4. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
5. Addison Conway - Cut Bank, MT
6. Brynlee Benjamin - Morley, AB
7. Nevaeh Little Bear - Cochrane, AB
SRTR - 33
1S. Sat, April 23 2022, 10:00 AM
1.
David Shade - Cardston, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
2. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
3. Hank Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
4. Troy Crawler - Morley, AB & Ted Hoyt - Browning, MT
5. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
6. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marty Wildman - Morley, AB
7. Terry Tatsey - Browning, MT & John Pickens - Babb, MT
8. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
9. Hank Shade - Cardston, AB & Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB
10. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
11. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Evans Day Chief - Standoff, AB
12. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
13. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
14. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
2. Sat, April 23 2022, 2:00 PM
1.
Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Browning, MT
2. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
3. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
4. Sooney Little Plume - Browning, MT & Grant Fox - Cardston, AB
5. Frid England - Cut Bank, MT & Ray Augare - Browning, MT
6. Sooney Little Plume - Browning, MT & Daryl St. Goddard - Browning, MT
7. Hoss Pepion - Browning, MT & Frid England - Cut Bank, MT
8. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
9. Daryl St. Goddard - Browning, MT & Grant Fox - Cardston, AB
10. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
3. Sun, April 24 2022, 1:00 PM
1.
Marvin Big Stony - Morley, AB & Van Poucette - Cochrane, AB
2. Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
3. Greg Two Young Men - Morley, AB & Rudy Mclean - Morley, AB
4. Jeff Fox - Cardston, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
5. Carver Salter - Morley, AB & Van Poucette - Cochrane, AB
6. Jeff Fox - Cardston, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
7. Darcy Dixon - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
8. Jim Stevens - Strathmore, AB & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
9. Marvin Big Stony - Morley, AB & Rudy Mclean - Morley, AB
Steer Roping - 0