Standoff, AB
Bareback - 4
2. Fri, July 15 2022, 5:00 PM
1.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
2. Jacob Todechine - Gallup, NM
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Dallas Young Pine - Calgary, AB
2. Curly Twigg - Lethbridge, AB
Barrel Racing - 45
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Greta Gustafson - Browning, MT
2. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
3. Katelin Conway - Cut Bank, MT
4. Camille Whitney - Cochrane, AB
5. Jessica Allen - Kamloops, BC
6. Tracey Duck Chief - Siksika, AB
7. Sharlee Scout - Cardston, AB
8. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
9. Lacy Runner - Calgary, AB
10. Claire Myers - Ponoka, AB
11. Sheryl Manychief - Calgary, AB
12. Crystal Kaquitts - Morley, AB
13. Brittany Bird - Cut Bank, MT
14. Jocee Louis - Browning, MT
15. Sahvanne Weasel Traveller - Calgary, AB
16. Shayanne Bear - Whitewood, SK
17. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
18. Janae Devine - Cardston, AB
19. Simone Soop - Calgary, AB
20. Chantelle Day Chief - Cardston, AB
21. Cheyenne Doore - Cardston, AB
22. Sue Krebs - Fort Macleod, AB
23. Carly Day Chief - Standoff, AB
24. Buffy Littlelight - Tsuut'Ina, AB
25. Tyressa Labelle - Morley, AB
2. Fri, July 15 2022, 5:00 PM
1.
Langeline Whitney-Holloway - Tsuu Tina, AB
2. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
3. Destiny Stevens - Strathmore, AB
4. Aarianna Henry - Box Elder, MT
5. Cee Littlelight - Tsuu' Tina Nation, AB
6. Missy Givens - Riverton, WY
7. Katrina Williams - Mount Currie, BC
8. Lita Crawler - Morley, AB
9. Lacey Bish - Calgary, AB
10. Karlee Meyers - Box Elder, MT
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Charmayne Pickens - Standoff, AB
2. Sonya Dodginghorse - Tsuu T'Ina Nation, AB
3. McKenzie Phillips - Fort Mccloud, AB
4. Jorgia Wildman - Siksika, AB
5. Paige Shade - Carston, AB
6. Chyana Johnson - Browning, MT
7. Pj Fox - Cardston, AB
8. Fallyn Creighton - Cardston, AB
9. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
10. Jackie Colliflower - Cardston, AB
Bull Riding - 9
2. Fri, July 15 2022, 5:00 PM
1.
Lucky David - Brocket, AB
2. Jacob Todechine - Gallup, NM
3. Kole Martell - Waterten, SK
4. Preston Louis - Browning, MT
5. Coy Doore - Siksika, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Shooter Good Striker - Coalhurst, AB
2. Tahj Wells - Browning, MT
3. Kaw-Liga Jackson - Goodfish Lake, AB
4. Tate Jackson - Goodfish Lake, AB
Calf Roping - 31
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Jay Crawler - Morley, AB
2. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
3. Dustin Bird - Cut Bank, MT
4. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
5. Bailee Benjamin - Cardston, AB
6. Chad Johnson - Cut Bank, MT
7. Nolan Conway - Cut Bank, MT
8. John Pickens - Babb, MT
9. Adam Soop - Cardston, AB
10. Colton Yellow Horn - Brocket, AB
11. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
12. Benny Powell - Babb, MT
2. Fri, July 15 2022, 5:00 PM
1.
Preston Watson - Box Elder, MT
2. Lane Dixon - Morley, AB
3. Kale Day Chief - Cardston, AB
4. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
5. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
6. Lane Little Bear - Standoff, AB
7. BO Wells - Cardston, AB
8. Allan Bruised Head - Calgary, AB
9. Leon Littlelight - Tsuut'Tina Nation, AB
10. Joshua Felicia - Wyola, MT
11. Kes Black Water - Okotoks, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Jake Fox - Cardston, AB
2. Slim Creighton - Standoff, AB
3. Dory Shade - Black Diamond, AB
4. Tecee Rider - Calgary, AB
5. Tristin Dixon - Morley, AB
6. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
7. Mike White Quills - Cardston, AB
8. Rick Fox - Cardston, AB
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 42
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Carly Day Chief - Standoff, AB
2. Kaylyn Day Chief - Standoff, AB
3. Danielle Augare - Browning, MT
4. Darcy Skunkcap - Browning, MT
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
7. Sunni Dixon - Morley, AB
8. Callie Dixon - Morley, AB
9. Jocee Louis - Browning, MT
10. Kristie Ward - Maskwacis, AB
11. Cheyenne Doore - Cardston, AB
12. Aimee Rose Dixon - Morley, AB
13. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
14. Dawn Potts - Brocket, AB
15. Chase Creighton - Standoff, AB
16. Cee Littlelight - Tsuu' Tina Nation, AB
17. Kelsey Pepion - Browning, MT
18. Raven Shade - Cardston, AB
19. Leanne Johnson - Cut Bank, MT
20. Skilee Dixon - Morley, AB
21. Katelin Conway - Cut Bank, MT
22. Tess Potts - Vernon, BC
2. Fri, July 15 2022, 5:00 PM
1.
Destiny Stevens - Strathmore, AB
2. Lita Crawler - Morley, AB
3. Olivia Many Wounds - Calgary, AB
4. Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
5. Cammie Fox - Cardston, AB
6. Tammy Dodginghorse - Calgary, AB
7. Julie Dodginghorse - Tsuut'Ina, AB
8. Kiley Shade - Cardston, AB
9. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
10. Lacey Bish - Calgary, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
2. Camille Hodgson - Tsuu'Tina, AB
3. Nyis Colliflower - Box Elder, MT
4. Bailey Bruised Head - Standoff, AB
5. Pj Fox - Cardston, AB
6. Chyana Johnson - Browning, MT
7. Fallyn Creighton - Cardston, AB
8. Sara Little Bear - Standoff, AB
9. Charmayne Pickens - Standoff, AB
10. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 9
2. Fri, July 15 2022, 5:00 PM
1.
Chazz Crowchild - T'Suu Tina, AB
2. Cory Fox - Standoff, AB
3. Kole Martell - Waterten, SK
4. Lionel Shade - Cardston, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Tommy Whitebear - Maskwacis, AB
2. Jarrett Monroe - Fort Macleod, AB
3. Lance Abraham - Rocky Mountain House, AB
4. Samuel Roasting - Maskwacis, AB
5. Oshyn Raine - Maskwacis, AB
Sr. Breakaway - 33
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Terry Tatsey - Browning, MT
2. Keith Johnson - Maskwacis, AB
3. Marty Wildman - Morley, AB
4. Lloyd Niddery - Welliung, AB
5. Ray Augare - Browning, MT
6. Hardee Skunkcap - Browning, MT
7. Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
8. Chad Johnson - Cut Bank, MT
9. Elliot Benjamin - Morley, AB
10. Daryl St. Goddard - Browning, MT
11. Carver Salter - Morley, AB
12. John Pickens - Babb, MT
13. Henny Bruised Head - Standoff, AB
14. Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
15. Frid England - Cut Bank, MT
16. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
17. Arnie Johnson - Cut Bank, MT
18. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB
19. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
20. Jeff Fox - Cardston, AB
21. Darcy Dixon - Morley, AB
22. Allan Bruised Head - Calgary, AB
23. Marvin Big Stony - Morley, AB
24. Troy Crawler - Morley, AB
25. Robert Wells - Cardston, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Olin Young Pine - Lethbridge, AB
2. Rudy McLean - Morley, AB
3. Keith Tatsey - Heart Butte, MT
4. Greg Two Young Men - Morley, AB
5. Lawrence Crawler - Morley, AB
6. Dwayne Big Old Man - Gleichen, AB
7. Spider Ramone - Hays, MT
8. Darrell Taypotat - Broadview, SK
Steer Wrestling - 27
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Shane Day Chief - Standoff, AB
2. Otys Little Mustache - Brocket, AB
3. Keenan Crane - Cardston, AB
4. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
5. Bart Holloway - Siksika, AB
6. Nolan Conway - Cut Bank, MT
7. Tuck Johnson - Browning, MT
2. Fri, July 15 2022, 5:00 PM
1.
Kyle Jacob - Calgary, AB
2. Rowdy Many Grey Horses - Standoff, AB
3. Armond Duck Chief - Siksika, AB
4. Virgil Jacobs - Calgary, AB
5. Joshua Felicia - Wyola, MT
6. Lane Little Bear - Standoff, AB
7. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
8. Arlan Minue - Warner, AB
9. Greg Louis - Browning, MT
10. JR Weasel Fat - Cardston, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
2. Derek Azure - Harlem, MT
3. Tucker Rabbit - Standoff, AB
4. Nick Clairmont - Ronan, MT
5. Kash Shade - Lethbridge, AB
6. Mason Dodginghorse - Calgary, AB
7. Jon Wells - Lethbridge, AB
8. John Colliflower Iv - Cardston, AB
9. Jim Stevens - Strathmore, AB
10. Jake James Day Chief - Strandoff, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 79
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Carly Day Chief - Standoff, AB & Shane Day Chief - Standoff, AB
2. Andre Lafrance - Wyola, MT & Callie Dixon - Morley, AB
3. Andre Lafrance - Wyola, MT & Joshua Felicia - Wyola, MT
4. Keenan Crane - Cardston, AB & Dax Eagle Bear - Standoff, AB
5. Joshua Felicia - Wyola, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
6. Bailee Benjamin - Cardston, AB & Trevor Medicine Shield - Cardston, AB
7. Benny Powell - Babb, MT & Adam Soop - Cardston, AB
8. Greg Louis - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
9. Benny Powell - Babb, MT & Gayle Matt - Browning, MT
10. Aaron Henry - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
11. Kes Black Water - Okotoks, AB & Colton Yellow Horn - Brocket, AB
12. Keenan Crane - Cardston, AB & Bailee Benjamin - Cardston, AB
13. Kale Day Chief - Cardston, AB & Dax Eagle Bear - Standoff, AB
14. Darcy Dixon - Morley, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
15. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Levi Bearspaw - Morley, AB
16. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
17. Benji Salter - Morley, AB & Marty Wildman - Morley, AB
18. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
19. Polite Pepion - Browning, MT & Justin Boggs - Browning, MT
20. Jackson Louis - Vernon, BC & Elliot Benjamin - Morley, AB
21. Greg Louis - Browning, MT & Preston Louis - Browning, MT
22. Darcy Dixon - Morley, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
23. Shane Many Wounds - Tsuut'Ina, AB & Trevor Many Wounds - Tsuu' Tina, AB
24. Chad Johnson - Cut Bank, MT & Lloyd Niddery - Welliung, AB
25. Jace Loring - Cut Bank, MT & David Bearspaw - Morley, AB
26. Jeremy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
27. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Otys Little Mustache - Brocket, AB
28. Hayden Many Grey Horses - Standoff, AB & Taran Black Rabbit - Cardston, AB
29. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
30. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
31. Dustin Bearspaw - Morley, AB & David Bearspaw - Morley, AB
32. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Allan Bruised Head - Calgary, AB
33. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Callie Dixon - Morley, AB
34. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
35. Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
36. Chazz Crowchild - T'Suu Tina, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
37. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Jim Cole - Harlem, MT
38. Billy Potts - Brocket, AB & Jay Louis - Vernon, BC
39. Colton Yellow Horn - Brocket, AB & Marty Wildman - Morley, AB
40. Jace Loring - Cut Bank, MT & Bailey Bearspaw - Morley, AB
41. Boyd Wesley - Morley, AB & Spider Ramone - Hays, MT
42. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
43. Shane Many Wounds - Tsuut'Ina, AB & Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB
44. Boyd Wesley - Morley, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
45. Troy Crawler - Morley, AB & Jay Crawler - Morley, AB
46. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
47. Tess Potts - Vernon, BC & Jay Louis - Vernon, BC
48. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
49. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
50. Jackson Louis - Vernon, BC & Jim Cole - Harlem, MT
51. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
52. Hoss Pepion - Browning, MT & Justin Boggs - Browning, MT
53. Kale Day Chief - Cardston, AB & Kash Weasel Fat - Cardston, AB
54. Jay Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Morley, AB
55. Billy Potts - Brocket, AB & Garrett Benjamin - Morley, AB
56. Benji Salter - Morley, AB & Carver Salter - Morley, AB
57. Polite Pepion - Browning, MT & Preston Louis - Browning, MT
2. Fri, July 15 2022, 5:00 PM
1.
Garcia Bearspaw - Morley, AB & Lane Dixon - Morley, AB
2. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Dustin Bird - Cut Bank, MT
4. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
5. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
6. Lane Little Bear - Standoff, AB & Kes Black Water - Okotoks, AB
7. Talan Cummins - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
8. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Shawn Bird - Cut Bank, MT
9. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Garcia Bearspaw - Morley, AB
10. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
11. Allan Bruised Head - Calgary, AB & Tammy Dodginghorse - Calgary, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
TY St. Goddard - Browning, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
2. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Wyatt Gibson - Thoreau, NM
3. Tristin Dixon - Morley, AB & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Tecee Rider - Calgary, AB & Jake Crawler - Morley, AB
5. David Shade - Cardston, AB & Trevor Medicine Shield - Cardston, AB
6. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
7. Brent Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB & Mason Dodginghorse - Calgary, AB
8. Tecee Rider - Calgary, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
9. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
10. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
11. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Noah Calf Robe - Lethbridge, AB
2. Tahj Wells - Browning, MT
3. Jett Littlechild - Maskwacis, AB
Jr. Breakaway - 14
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Leela Pepion - Browning, MT
2. Brooke Fox - Cardston, AB
3. Aarianna Henry - Box Elder, MT
4. Elaina Simon - Calgary, AB
5. Mervin Whitford, Jr - Box Elder, MT
6. Martin Watson - Box Elder, MT
7. Addison Conway - Cut Bank, MT
8. Byron Simon - Tsuu Tina, AB
9. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
10. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
2. Cassie Deroche - Browning, MT
3. Westin Bruised Head - Tsuut'Ina, AB
4. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
Jr. Barrel Racing - 14
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Jada Wells - Cardston, AB
2. Brooke Fox - Cardston, AB
3. Addison Conway - Cut Bank, MT
4. Leela Pepion - Browning, MT
5. Nevaeh Little Bear - Cochrane, AB
6. Addison Dodginghorse - Tsuut'Ina, AB
7. Brynlee Benjamin - Morley, AB
8. Elaina Simon - Calgary, AB
9. Aarianna Henry - Box Elder, MT
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Memphis Dodginghorse - Calgary, AB
2. Cassie Deroche - Browning, MT
3. Cayda Dodginghorse - Tsuut'Ina Nation, AB
4. Rhegan Shade - Lethbridge, AB
5. Checotah Many Grey Horses - Cardston, AB
SRTR - 44
1S. Fri, July 15 2022, 9:00 AM
1.
Jim Potts - Brocket, AB & James Plain Eagle - Brocket, AB
2. Sooney Little Plume - Browning, MT & Harvey Sansavere - Browning, MT
3. Marvin Big Stony - Morley, AB & Rudy Mclean - Morley, AB
4. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Allan Bruised Head - Calgary, AB
5. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marty Wildman - Morley, AB
6. Arnie Johnson - Cut Bank, MT & Chad Johnson - Cut Bank, MT
7. Jeff Fox - Cardston, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
8. Troy Crawler - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
9. Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
10. Daryl St. Goddard - Browning, MT & Harvey Sansavere - Browning, MT
11. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
12. Henny Bruised Head - Standoff, AB & Allan Bruised Head - Calgary, AB
13. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
14. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
15. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
16. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
17. Sam Bird - Cut Bank, MT & Dexter Donald - Tonalea, AZ
18. Jeff Fox - Cardston, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
19. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
20. Frid England - Cut Bank, MT & Ray Augare - Browning, MT
21. Chad Johnson - Cut Bank, MT & Lloyd Niddery - Welliung, AB
22. Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
23. Troy Crawler - Morley, AB & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
24. Arnie Johnson - Cut Bank, MT & Lloyd Niddery - Welliung, AB
25. Marvin Big Stony - Morley, AB & Carver Salter - Morley, AB
26. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Evans Day Chief - Standoff, AB
27. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
28. Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
29. Darcy Dixon - Morley, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
30. Emmet Crowchild - Tsuu' Tina, AB & Dexter Donald - Tonalea, AZ
31. Darrell Crowchild - Tsuut'Ina, AB & Robert Wells - Cardston, AB
32. Sooney Little Plume - Browning, MT & Daryl St. Goddard - Browning, MT
33. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
34. Hoss Pepion - Browning, MT & Frid England - Cut Bank, MT
35. Jesse Starlight - Tsuu T'Ina, AB & Gil Blackwater - Fort Macleod, AB
3. Sat, July 16 2022, 1:00 PM
1.
Darrell Taypotat - Broadview, SK & Spider Ramone - Hays, MT
2. David Shade - Cardston, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
3. Hank Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
4. Jim Stevens - Strathmore, AB & Wright Bruised Head - Tsuu'Tina, AB
5. Darrell Taypotat - Broadview, SK & John Pickens - Babb, MT
6. David Shade - Cardston, AB & Slim Creighton - Standoff, AB
7. Jordon Head - Standoff, AB & Greg Two Young Men - Morley, AB
8. Hank Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
9. Rudy McLean - Morley, AB & Greg Two Young Men - Morley, AB
Steer Roping - 0