Flandreau, SD 6/4
Bareback - 4
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Logan Stiller - Thief River Falls, MN
2. Alex McElmory - Volga, SD
3. Bubba Holcomb - New Harmony, UT
4. Hunter Big Eagle - Harrold, SD
Barrel Racing - 38
1S. Fri, June 04 2021, 11:00 AM
1.
Jordan Jehn - Mondovi, WI
2. Tammy Watson - Mitchell, SD
3. Keylee Zancanella - Aurora, SD
4. Carli Maruska - Mitchell, SD
5. Kassidy Peters - Brookings, SD
6. Heather Bosse - Cogswell, ND
7. Sierra Darrah - Brookings, SD
8. Gabi Irving - Pierre, SD
9. Bobbi Grann - Flandreau, SD
10. Sloan Olson - Flandreau, SD
11. Bailey Horejsi - Echo, MN
12. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
13. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
14. Sarah Rose - Volga, SD
15. Raelin Jurgens - Parker, SD
16. Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
17. Taylor Kuntz - North Branch, MN
18. Ruth Schwichtenberg - Kendall, WI
19. Halle Kennedy - Brookings, SD
20. Kayce Engen - Brookings, SD
21. Grace Nelson - Zimmerman, MN
22. Kathy Stoker - Tomah, WI
23. Kaydi Anderson - St James, MN
24. Kristen Zancanella - Aurora, SD
25. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
26. Haley Reisch - Letcher, SD
27. Cindy Loiseau - Eagan, SD
28. Rachel Kelderman - Hudson, SD
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Dori Hollenbeck - Winner, SD
2. Olivia Selleck - White, SD
3. Sarah Hossle - Winner, SD
4. Jacey Camac - Kimball, SD
5. Morgan Kowitz - McGregor, MN
6. Olivia Scholle - Brookings, SD
7. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
8. Tia Jandreau - Highmore, SD
9. Shaw Nelson - Hartford, SD
10. Jodi Nelson - Hartford, SD
Bull Riding - 19
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Andrew Sheperd - Watertown, SD
2. Dylan Gerberding - Castlewood, SD
3. Mitch Muelken - Montgomery, MN
4. Mason Moody - Letcher, SD
5. Kyle Hapney - Harrold, SD
6. Elliot Talks - Lebanon, SD
7. Colton Provost - Dante, SD
8. Garrett Golliher - Cherry Creek, SD
9. Tristan Anderson - Sebeka, MN
10. Levi Berends - Maynard, MN
11. Dillan Cronk - Mitchell, SD
12. Jack Walters - Centerville, SD
13. Travis Petersen - Tyler, MN
14. Jesse Kline - Hartford, SD
15. Eric Schueler - Lake Henry, MN
16. Blaine Petersen - Tyler, ND
17. Stetson Baloun - Redfield, SD
18. Cullen Berentschot - Inwood, MN
19. Lance Crawford - Mondovi, WI
Calf Roping - 29
1S. Fri, June 04 2021, 11:00 AM
1.
Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
2. Trent Sorey - Oelrichs, SD
3. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
4. Jeremy Olson - Stoughton, WI
5. Cooper Schmidt - Marietta, MN
6. Dakota Locken - Elroy, WI
7. Michael Filkouski - Marshall, WI
8. Rex Treeby - Hecla, SD
9. Chance Locken - Reedsburg, WI
10. Tanner McInerney - Alzada, MT
11. Steve Kuntz - North Branch, MN
12. Todd Rose - Volga, SD
13. Bodie Mattson - Sturgis, SD
14. Reece Ullerich - Humbolt, SD
15. Jamie Thompson - Brookings, SD
16. John Thelen - Pierre, SD
17. Cole Schneider - Brookings, SD
18. Dillon Sackett - Alcester, SD
19. Wyatt Treeby - Hecla, SD
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Rance Johnson - Philip, SD
2. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
3. TY Moser - Volga, SD
4. Nathan Sandoz - Newell, SD
5. Newt Bruley - Willow Lake, SD
6. Brock Belkham - Flandreau, SD
7. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
8. Seth Gaikowski - Waubay, SD
9. Brody Jones - Brookings, SD
10. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
Goat Tying - 7
1S. Fri, June 04 2021, 11:00 AM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Sarah Vos - Caputa, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Josie Mousel - Colman, SD
5. Madison Moody - Letcher, SD
6. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
7. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
Ladies Breakaway - 35
1S. Fri, June 04 2021, 11:00 AM
1.
Korah Corrigan - Shafer, MN
2. Kallie Tepoel - Lindstrom, MN
3. Sarah Vos - Caputa, SD
4. Braelee Viers - Granite Falls, MN
5. Callie Shepherd - Canby, MN
6. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
7. Jacey Hupp - Huron, SD
8. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
9. Josey Poppens - Larchwood, IA
10. Heidi Johnson - Flandreau, SD
11. Kaycee Wilking - Hartford, SD
12. Caden Borman - Backus, MN
13. Grace Nelson - Zimmerman, MN
14. Danielle Fiene - Echo, MN
15. Jayme Peterson - Belle Fourche, SD
16. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
17. Courtney Birkholtz - White, SD
18. Keylee Zancanella - Aurora, SD
19. Kassidy Peters - Brookings, SD
20. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
21. Haley Brown - Porcupine, SD
22. Rachel Kelderman - Hudson, SD
23. Anna Rathe - Brookings, SD
24. Holly Oftedahl - Brookings, SD
25. Allison Moore - Toronto, SD
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Kayla Hemmingson - Brookings, SD
2. Maddee Doerr - Creighton, NE
3. Meza Ham - Shadehill, SD
4. Kayla Otto - Marshall, MN
5. Whitney Locken - Reedsburg, WI
6. Bailey Wickre - Rapid City, SD
7. Alison Rice - Flandreau, SD
8. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
9. Timber Kelly - Gardendale, TX
10. Haley Huls - Lennox, SD
Mixed Team Roping - 11
1S. Fri, June 04 2021, 11:00 AM
1.
Jayme Peterson - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Grace Nelson - Zimmerman, MN & Cooper Schmidt - Marietta, MN
3. Braden Pirrung - Hartford, SD & Keylee Zancanella - Aurora, SD
4. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
5. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA & Brent Versteeg - Fosters, IA
6. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
8. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
9. Callie Shepherd - Canby, MN & Ty Jurgenson - Canby, MN
10. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Seth Norman - Ft Pierre, SD
11. Jacey Hupp - Huron, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
Saddle Bronc - 6
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Kyle Hapney - Harrold, SD
2. Lance Crawford - Mondovi, WI
3. Dylan Suhr - Canton, SD
4. John Thelen - Pierre, SD
5. Cooper West - Philip, SD
6. Garrett Golliher - Cherry Creek, SD
Sr. Breakaway - 17
1S. Fri, June 04 2021, 11:00 AM
1.
Shawn Carey - Huron, SD
2. Michael Filkouski - Marshall, WI
3. Terry McCutcheon - Brookings, SD
4. Lynn McNenny - Sturgis, SD
5. Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
7. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Bogie Webb - Volin, SD
4. Darren Lammers - Chancellor, SD
5. Scott Hollenbeck - Winner, SD
6. John Dean - Geddes, SD
7. Fay Jandreau - Highmore, SD
8. Kirk Ford - Sturgis, SD
9. JB Lord - Sturgis, SD
10. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
Steer Wrestling - 12
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Colten Carlson - Wells, MN
2. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
3. Landon Severson - Ree Heights, SD
4. Lucas Camac - Kimball, SD
5. Brayden Burrus - Rapid City, SD
6. Jordan Wagner - Cokato, MN
7. Tanner Scheevel - Lester Prairie, MN
8. Wyatt McGee - Danvers, MN
9. Tyler Scheevel - Lester Prairie, MN
10. Clint Nelson - Philip, SD
11. Sawyer Strand - Platte, SD
12. Cameron Fanning - Olivet, SD
Team Penning - 13
2TP. Fri, June 04 2021, 5:00 PM
1.
Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Bryan Runge - Tea, SD & Robert Devitt -
2. Terry Trower - Dell Rapids, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Bogie Webb -
3. Brad Nesheim - Dimock, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
4. Lindsay Borgmann - Stickney, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann -
5. Bob Runge - Harrisburg, SD & Jim Dunkelberger - Sioux Falls, SD & Leslie Dunkelberger -
6. Lisa Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn - Tripp, SD & David Horn -
7. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Anna Braunschmidt -
8. Doni Zeller - Reliance, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Charlie Walters -
9. Mike Austin - Centerville, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Glen Dieters -
10. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Lane Fawcett -
11. Heather Bosse - Cogswell, ND & Tom Varilek - Geddes, SD & John Dean -
12. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Leon Baier - Mitchell, SD & Tucker Ashley -
13. Mick Varilek - Geddes, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Chuck Nelson -
Team Roping - 41
1S. Fri, June 04 2021, 11:00 AM
1.
TY Blasingame - Casper, WY & Jason James - Aurora, SD
2. Joe Jacobsen - Rush City, MN & Steve Kuntz - North Branch, MN
3. Blair Lammers - Hartford, SD & Brian Lemmon - Torrington, WY
4. Beau Dean - Platte, SD & Weston Vanderpol - Geddes, SD
5. Bruce Gustafson - Wood Lake, MN & Gannon Gustafson - Wood Lake, MN
6. Dawson Graham - Backus, MN & Cory Borman - Backus, MN
7. Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
8. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
9. Callie Shepherd - Canby, MN & Ty Jurgenson - Canby, MN
10. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA & Brent Versteeg - Fosters, IA
11. Cole Schneider - Brookings, SD & Brevin Gustafson - Wood Lake, MN
12. Ashley Trudeau - Nunda, SD & Mark Schmall - Aurora, SD
13. Payton Pirrung - Hartford, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
14. Trent Sorey - Oelrichs, SD & Thane Lockhart - Oelrichs, SD
15. Kole Latham - Flandreau, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
16. Lane Goebel - Marshall, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
17. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
18. Shawn Tibbs - Elkton, SD & Josh Bungard - White, SD
19. Tate Johnson - Sisseton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
20. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
21. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
22. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
23. Lucas Thomsen - Mitchell, SD & Brad Oland - Britton, SD
24. Braden Pirrung - Hartford, SD & Coley Nichols - Riverton, WY
25. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
26. Rob McPhail - Tomah, WI & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
27. Nicholas Bjork - Mietta, MN & Cody Mcmahon - Odessa, MN
28. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
29. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
30. Marty McPherson - Piedmont, SD & Ty Spickelmier - Faith, SD
31. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Jimmy Jacobsen Jr - Stacy, MN
3. Fri, June 04 2021, 6:30 PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
2. Ryan Carlson - Britton, SD & Mikey Loiseau - Eagan, SD
3. JB Lord - Sturgis, SD & Clint Nelson - Philip, SD
4. Wyatt McGee - Danvers, MN & Nathan Pelke - Mondovi, WI
5. David Kartek - Cokato, MN & Jordan Wagner - Cokato, MN
6. Lucas Camac - Kimball, SD & Fay Jandreau - Highmore, SD
7. Sutton Adams - Flandreau, SD & Tucker Rozell - Adrian, MN
8. Blase Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft Pierre, SD
9. Bart Ness - Kennebec, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
10. Tyler Christensen - Beresford, SD & Lane Severson - Beresford, SD
Over 40 CR - 5
1S. Fri, June 04 2021, 11:00 AM
1.
Jeremy Olson - Stoughton, WI
2. Todd Rose - Volga, SD
3. Jamie Thompson - Brookings, SD
4. Casey Hume - Brodhead, WI
5. Michael Filkouski - Marshall, WI
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0