Sioux Falls, SD - AVG
Bareback - 4
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Dylan Riggins - Kadoka, SD
2. Andy Gringerich - Aberdeen, SD
3. Logan Van Well - Selby, SD
4. Iver Paul - Faith, SD
Barrel Racing - 12
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Dori Hollenbeck - Winner, SD
2. Haley Brown - Porcupine, SD
3. Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
4. Brandee Wardell - Buffalo, SD
5. Cindy Baltezore - Beresford, SD
6. Jodi Nelson - Hartford, SD
7. Jill Moody - Pierre, SD
8. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
9. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
10. Heather Bosse - Cogswell, ND
11. Jacey Camac - Kimball, SD
12. Kristen Zancanella - Aurora, SD
Bull Riding - 10
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Justin McCall - Winner, SD
2. Dylan Bradford - Selby, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Teigan Gray - Wall, SD
5. Mason Moody - Letcher, SD
6. Kw Hickey - Platte, SD
7. Miles Englebert - Burdock, SD
8. JW Frederick - Selby, SD
9. Levi Schonebaum - Burke, SD
10. Lane Roettele - Mitchell, SD
Calf Roping - 8
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Tanner Stec - Smithwick, SD
3. Myles Kenzy - Iona, SD
4. Ty Moser - Wolsey, SD
5. Matt Peters - Hot Springs, SD
6. Brent Belkham - Blunt, SD
7. Denton Good - Long Valley, SD
8. Todd Rose - Volga, SD
Goat Tying - 6
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Josie Mousel - Colman, SD
4. Keanna Hodson - Martin, SD
5. Jazz McGirr - Huron, SD
6. Chloe Herren - Crooks, SD
Ladies Breakaway - 12
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Taryn Sippel - Box Elder, SD
2. Anna Mae Rosencranz - Belle Fourche, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
5. Hanna Hostutler - Philip, SD
6. Brooke Nelson - Philip, SD
7. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
8. Cy Christensen - Kennebec, SD
9. Samantha Fulton - Miller, SD
10. Chloe Herren - Crooks, SD
11. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
12. Jenny Belkham - Blunt, SD
Mixed Team Roping - 11
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Taryn Sippel - Box Elder, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Hanna Hostutler - Philip, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
4. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
6. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
7. Rayel Livermont - Sturgis, SD & Jade Nelson - Midland, SD
8. Reann Crane - Whitewood, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
9. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
10. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herron - Crooks, SD
11. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
Saddle Bronc - 12
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Kyle Hapney - Harrold, SD
4. Talon Elshere - Hereford, SD
5. Seth Longbrake - Milesville, SD
6. Cole Pateneaude - Halliday, ND
7. John Thelen - Mitchell, SD
8. Louie Brunson - New Underwood, SD
9. Cooper West - Philip, SD
10. Traden Lockwood - Hermosa, SD
11. JD Anderson - Rapid City, SD
12. Wyatt Schuelke - Opal, SD
Sr. Breakaway - 12
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Jb Lord - Sturgis, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Glen Hostutler - Midland, SD
4. Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Tim Nelson - Midland, SD
6. Shawn Carey - Huron, SD
7. Chuck Nelson - Hartford, SD
8. Lynn McNenny - Sturgis, SD
9. Ora Taton - Rapid City, SD
10. Chad Hetzel - Lemmon, SD
11. Chuck Hamlin - Highmore, SD
12. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
Steer Wrestling - 12
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
2. Tyler Byrne - Martin, SD
3. Joe Wilson - Long Valley, SD
4. Denton Good - Long Valley, SD
5. Lucas Camac - Kimball, SD
6. Dean Moncur - Piedmont, SD
7. Brayden Burrus - Rapid City, SD
8. Brent Woodward - Dupree, SD
9. Kyle Albers - Hartford, SD
10. Sawyer Strand - Platte, SD
11. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
12. Jason Hapney - Harrold, SD
Team Penning - 12
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn -
2. Mick Varilek - Geddes, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Chuck Nelson -
3. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower -
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Varilek - Geddes, SD & Tom Jones -
5. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
6. Tami Jurgens - Parker, SD & Tom Jurgens - Parker, SD & Raelin Jurgens -
7. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristi Hoggarth -
8. Terry Pollard - Mt. Vernon, SD & Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Katie Pollard -
9. Harold Fischer - Vermillion, SD & Tyler Steever - Lennox, SD & Teresa Mead -
10. Travis Olson - Harrisburg, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
11. Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Sydney Zeller - Reliance, SD & Doni Zeller -
12. Wally Bakke - Irene, SD & James Kuiper - Canton, SD & Tara Thompson -
Team Roping - 12
4. Oct 2-4 2020 - AVG
1.
Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. JB Lord - Sturgis, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
6. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
7. Payton Pirrung - Hartford, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
8. Tucker McDaniel - Midland, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
9. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
10. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
11. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
12. Marty Jandreau - Kennebec, SD & Kaden Deal - Eagle Butte, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0