Martin, SD
Bareback - 3
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Kaden Clark - Black Hawk, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Reigns Provost - Martin, SD
2. Dylan Riggins - Kadoka, SD
Barrel Racing - 51
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Sandy Hickey - Comstock, NE
2. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
3. Brooklyn Hanson - Faith, SD
4. Mataya Eklund - Valentine, NE
5. Rosanne Ewan - Sparks, NE
6. Paytin Johnson - Kyle, SD
7. Jane Burke - Newell, SD
8. Misti Brown - Valentine, NE
9. Jessica Leach - Rockville, NE
10. Becky Barry - Belle Fourche, SD
11. Jenna Humble - Mud Butte, SD
12. Britta Thiel - Belle Fourche, SD
13. Amy Wilcox - Red Owl, SD
14. Jolynn Grieves - Winner, SD
15. Jena Garwood - Atkinson, NE
2S. Sun, August 09 2020, 8:00 AM
1.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Jayda Tibbs - Ft Pierre, SD
3. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
4. Quincy Segelke - Douglas, WY
5. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
6. Justine Jobman - Bayard, NE
7. Anna Rorison - Rozet, WY
8. Latricia Mundorf - Three Rivers, TX
9. Kailyn Groves - Faith, SD
10. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
11. Tae Heathershaw - Martin, SD
12. Mackenzie Bryce - Three Rivers, TX
13. Jill Moody - Pierre, SD
14. Sue Sell - Martin, SD
15. Hannah Rupprecht - Bladen, NE
16. Karissa Rayhill - Torrington, WY
17. Sierra Lee - Rhame, ND
18. Shantel Kolb - Belle Fourche, SD
19. Deb Thompson - Gordon, NE
20. Brylee Grubb - Spearfish, SD
21. Ginalee Sinner - Sargent, NE
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Jenna Cox - Valentine, NE
2. Haley Brown - Porcupine, SD
3. Wanda Brown - Edgemont, SD
4. Libby Diedrichs - Kennebec, SD
5. Taylor Engesser - Spearfish, SD
6. Katie Dibbern - Interior, SD
7. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
8. Kristi Steffes - Vale, SD
9. Rayel Livermont - Martin, SD
10. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
11. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE
12. Dori Hollenbeck - Winner, SD
13. Christy Davidson - Vale, SD
14. Kari Cable - New Underwood, SD
15. Talli Pokorny - Bartlett, NE
Bull Riding - 6
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
TY Allen - Martin, SD
2. Peyton Sterkel - Merriman, NE
3. Miles Englebert - Burdock, SD
4. Jack Rodenbaugh - Box Elder, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Rowdy Hughson - Kadoka, SD
2. Kane Grant - Whitewood, SD
Calf Roping - 49
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Terry Graff - Long Pine, NE
2. Rafe Wientjes - Onida, SD
3. Tarin Arneson - Enning, SD
4. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
5. Miles Garwood - Atkinson, NE
6. Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Matt Elliot - Sparks, NE
10. Nathan Sandoz - Newell, SD
11. Patrick Martin - Lexington, NE
12. Grant Lindsley - Osceola, NE
13. Boe Brown - Valentine, NE
14. Clay Bauer - Arcadia, NE
15. Rio Nutter - Rapid City, SD
16. Austin Barstow - Sparks, NE
2S. Sun, August 09 2020, 8:00 AM
1.
Clayton Collmorgen - Gering, NE
2. Kade Kinghorn - Buffalo, WY
3. Colby Sturgeon - Torrington, WY
4. Ty Moser - Wolsey, SD
5. Cody Rieker - Lexington, NE
6. Lee Sievertsen - Ree Heights, SD
7. Nick Becker - Garden City, KS
8. Canton Afdahl - Torrington, WY
9. Travis Lymber - Broken Bow, NE
10. Jason Schaffer - Broadus, MT
11. Grant Turek - St. Paul, NE
12. Drew Neuerburg - Whitman, NE
13. Dillon Mundorf - Three Rivers, TX
14. Dakota Button - Elwood, NE
15. Cole Robinson - Moorcroft, WY
16. Tanner Fite - Hermosa, SD
17. Riley Pruitt - Gering, NE
18. Cody Henderson - Alliance, NE
19. Chip Wilson - Lemoyne, NE
20. Chance Barnes - Chadron, NE
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Thane Lockhart - Olerichs, SD
2. Matt Peters - Hot Springs, SD
3. Jace Thorstenson - New Underwood, SD
4. Chance Derner - New Underwood, SD
5. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
6. Tanner Stec - Smithwick, SD
7. Myles Kenzy - Iona, SD
8. Tanner McInerney - Alzada, MT
9. Blaze Steffen - Gregory, SD
10. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
11. Brian Garr - Belle Fourche, SD
12. Brody Davis - Cody, NE
13. Scot Meeks - Abilene, TX
Goat Tying - 19
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Taylin Montague - New Underwood, SD
2. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
2S. Sun, August 09 2020, 8:00 AM
1.
Kailyn Groves - Faith, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Paden Thompson - Yoder, WY
5. Maddee Doerr - Creighton, NE
6. Shania Macomber - Whitman, NE
7. Catherine Clayton - Dublin, TX
8. Isabel Risse - Martin, SD
9. Tawny Barry - Carter, SD
10. Jacey Thompson - Yoder, WY
11. Brylee Grubb - Spearfish, SD
12. Mary Risse - Martin, SD
13. Karissa Rayhill - Torrington, WY
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Keanna Hodson - Martin, SD
2. Natalie Leisinger - Recluse, WY
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
Ladies Breakaway - 81
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Brooklyn Hanson - Faith, SD
2. Peggy Garman - Sundance, WY
3. Jace Hurlburt - Arcadia, NE
4. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
5. Misti Brown - Valentine, NE
6. Claire Kohl - Surprise, NE
7. Gentry Hurlbert - Arcadia, NE
8. Rylee Jo Blomenkamp - Broadwater, NE
9. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
10. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
11. Sidney Hanson - Faith, SD
12. Mataya Eklund - Valentine, NE
13. Shayna Deal - Faith, SD
14. Brenda White - Oelrichs, SD
15. Megan Steiger - Rapid City, SD
16. Reann Crane - Whitewood, SD
2S. Sun, August 09 2020, 8:00 AM
1.
Shania Macomber - Whitman, NE
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Sarah Campbell - Hershey, NE
4. Macy Fuller - Wittmann, AZ
5. Karissa Rayhill - Torrington, WY
6. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
7. Kade Bettelyoun - Pine Ridge, SD
8. Mary Risse - Martin, SD
9. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
10. Danielle Wray - Ord, NE
11. Dana Judge - Emmet, NE
12. Hanna Hostutler - Philip, SD
13. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
14. Brylee Grubb - Spearfish, SD
15. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
16. Jacee Williams - Wall, SD
17. Jana Wiedman - Morrill, NE
18. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
19. Devin Robinson - Moorcroft, WY
20. Jayda Tibbs - Ft Pierre, SD
21. Paden Thompson - Yoder, WY
22. Brooke Nelson - Philip, SD
23. Maddee Doerr - Creighton, NE
24. Megan Turek - St. Paul, NE
25. Karlie Robertson - Philip, SD
26. Jessica McMaster - Madison, KS
27. Shawnee Sherwood - Grace, ID
28. Quincy Segelke - Douglas, WY
29. Bailey Wicker - Box Elder, SD
30. Jacey Thompson - Yoder, WY
31. Sierra Lee - Rhame, ND
32. Amber Coleman - Orchard, NE
33. Catherine Clayton - Dublin, TX
34. Sydney Graff - Long Pine, NE
35. Jessica Ryan - Aladdin, WY
36. Isabel Risse - Martin, SD
37. Kaycee Werdel - Chadron, NE
38. Peyton Mentzer - Ensign, KS
39. Kailyn Groves - Faith, SD
40. Shantel Kolb - Belle Fourche, SD
41. Ginalee Sinner - Sargent, NE
42. Rachel Tiedeman - Buffalo, WY
43. Brook Jamison - Ashby, NE
44. Makenzie Wilson - Lemoyne, NE
45. Charmane Macomber - Whitman, NE
46. Georgie Lage - Sutherland, NE
47. Tracy Paulsen - Primrose, NE
48. Loren Allen - Anchorage, AK
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Sidney Peters - Hot Springs, SD
2. Rayel Livermont - Martin, SD
3. Taryn Sippel - Box Elder, SD
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Keanna Hodson - Martin, SD
7. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
8. Samantha Fulton - Miller, SD
9. Talli Pokorny - Bartlett, NE
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Tessa Caspers - New Underwood, SD
12. Haley Brown - Porcupine, SD
13. Courtney Peters - Hot Springs, SD
14. Kristi Steffes - Vale, SD
15. Jayden Hollenbeck - Valentine, NE
16. Taylor Engesser - Spearfish, SD
17. CY Christensen - Kennebec, SD
Mixed Team Roping - 47
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD & Melissa Wilcox - Red Owl, SD
2. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
3. Gentry Hurlbert - Arcadia, NE & Monty Hurlburt - Arcadia, NE
4. Jace Hurlburt - Arcadia, NE & Tate Talkington - Scotts Bluff, NE
5. Rylee Jo Blomenkamp - Broadwater, NE & Trevor Blomenkamp - Broadwater, NE
6. Brenda White - Oelrichs, SD & Troy Wilcox - Red Owl, SD
7. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
2S. Sun, August 09 2020, 8:00 AM
1.
Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Lydia Van Aken - Yoder, WY & Clayton Van Aken - Yoder, WY
3. Harley Voss - Logan, KS & Cody Ware - Logan, KS
4. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
5. Tracy Paulsen - Primrose, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
6. Macy Fuller - Wittmann, AZ & Joe Bassett - Whitman, AZ
7. Shawnee Sherwood - Grace, ID & Clay Elkington - Firth, ID
8. Sarah Campbell - Hershey, NE & Lynn Campbell - Hershey, NE
9. Jana Wiedman - Morrill, NE & Mike Wiedman - Morrill, NE
10. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
11. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Luke Heninger - Ft. Pierre, SD
12. Peyton Mentzer - Ensign, KS & Toby Mentzer - Ensign, KS
13. Kendra Lowry - Almena, KS & Colton Lowry - Almena, KS
14. Jessica McMaster - Madison, KS & Dawson Mcmaster - Madison, KS
15. Sydney Graff - Long Pine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
16. Lakota Pappan - Ericson, NE & Gralyn Elkins - Ericson, NE
17. Hanna Hostutler - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
18. Lee Sherwood - Grace, ID & Steve Sherwood - Grace, ID
19. Ginalee Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
20. Charmane Macomber - Whitman, NE & Drew Neuerburg - Whitman, NE
21. Chanda Schnoor - Chambers, NE & Jason Schnoor - Chambers, NE
22. Mercedes Trenary - Arthur, NE & Jhett Trenary - Salida, CO
23. Brook Jamison - Ashby, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
24. Loren Allen - Anchorage, AK & Cooper Brott - Gothenburg, NE
25. Danielle Wray - Ord, NE & Brett Trenary - Salida, CO
26. Shelby Hinkle - Wallace, NE & Levi Tyan - Wallace, NE
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Taylor Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
2. Jenika Arens - Ponca, NE & Rod Brown - Porcupine, SD
3. Taryn Sippel - Box Elder, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
4. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
5. Rayel Livermont - Martin, SD & Jade Nelson - Midland, SD
6. Kristi Steffes - Vale, SD & Neal Engesser - Spearfish, SD
7. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
8. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
9. Payton Donnelly - Elk Point, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
10. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Nichols Caspers - New Underwood, SD
11. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
12. Talli Pokorny - Bartlett, NE & Marty Mcpherson - Piedmont, SD
13. Keanna Hodson - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
14. Haley Brown - Porcupine, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
Saddle Bronc - 13
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Seth Longbrake - Milesville, SD
2. Wyatt Schuelke - Opal, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Clint Donaldson - Sturgis, SD
2. Talon Elshere - Hereford, SD
3. Jake Foster - Quinn, SD
4. Cooper West - Philip, SD
5. Traded Lockwood - Hermosa, SD
6. Cash Wilson - Wall, SD
7. Jace Blackwell - Hermosa, SD
8. Chet Smith - Philip, SD
9. Malcom Heathershaw - Quinn, SD
10. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
11. Jeremy Meeks - Scenic, SD
Sr. Breakaway - 14
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
R.E. Lamle - Menzel, NE
2. Greg Swim - Springview, NE
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
5. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
2S. Sun, August 09 2020, 8:00 AM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD
2. Mike Nelson - Philip, SD
3. Barry Knippling - Chamberlain, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Lynn McNenny - Sturgis, SD
2. JB Lord - Sturgis, SD
3. Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. Neal Engesser - Spearfish, SD
Steer Wrestling - 32
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Quade Potter - Cambridge, NE
2. Brett Wilcox - Red Owl, SD
2S. Sun, August 09 2020, 8:00 AM
1.
Trig Olson - Prairie City, SD
2. Sawyer Strand - Platte, SD
3. Hoyt Kraeger - Avoca, NE
4. Jeff Johnston - Thedford, NE
5. Kris Rasmussen - Riverdale, NE
6. Seth Shorb - Hermosa, SD
7. Cameron Fanning - Olivet, SD
8. Jeff Richardson - Kearney, NE
9. Dru Melvin - Hebron, NE
10. Weston Winkers - Nelson, NE
11. Tom Littell - Kearney, NE
12. Chad Vancampen - McCook, NE
13. Trevor Haake - Grand Island, NE
14. TY Talsma - Verdigre, NE
15. Colbey Steeke - Rhame, ND
16. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
17. Travis Kester - Clearwater, NE
18. Benjamin Robinson - Hastings, NE
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Brayden Burrus - Rapid City, SD
3. Dean Moncur - Piedmont, SD
4. Joe Wilson - Long Valley, SD
5. Bryce Dibbern - Interior, SD
6. Tyler Byrne - Martin, SD
7. Denton Good - Long Valley, SD
8. Carson Good - Long Valley, SD
9. Tate Tetrak - Martin, SD
10. Logan Lemmel - Whitewood, SD
11. Joe Ross - Rosebud, SD
12. Victor Dennis - Philip, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 53
1. Sat, August 08 2020, 6:45 PM
1.
Rio Nutter - Rapid City, SD & Tim Nutter - Rapid City, SD
2. Teagan Bentley - Casper, WY & Brad Schieck - Casper, WY
3. Clay Bauer - Arcadia, NE & Monty Hurlburt - Arcadia, NE
4. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD & Frank Ferguson - Kyle, SD
6. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Elliot - Sparks, NE
8. Rafe Wientjes - Onida, SD & Bodey Waln - Martin, SD
2S. Sun, August 09 2020, 8:00 AM
1.
Taylor Davis - Thedford, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
2. Brian Dunning - McClave, CO & Toby Mentzer - Ensign, KS
3. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
4. Terry Forrest - Gehring, NE & Lynn Campbell - Hershey, NE
5. Clay Holz - Niobrara, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
6. Nick Becker - Garden City, KS & Dawson Mcmaster - Madison, KS
7. Nathan Poss - Scotia, NE & Gunner Walker - Arthur, NE
8. Clayton Van Aken - Yoder, WY & Levi Tyan - Wallace, NE
9. Steve Sherwood - Grace, ID & Clay Elkington - Firth, ID
10. Colby Sturgeon - Torrington, WY & Eric Gewecke - Gillette, WY
11. Spencer Sinner - Sargent, NE & Doug Finney - Anselmo, NE
12. Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
13. Cole Remington - Lenora, KS & Cody Ware - Logan, KS
14. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
15. Jason Grubb - Spearfish, SD & Kade Kinghorn - Buffalo, WY
16. Tegan Fite - Hermosa, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
17. Brady Joseph - Chadron, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
18. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
19. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Matt Kasner - Cody, NE
20. Jhett Trenary - Salida, CO & Bret Trenary - Salida, CO
21. Canton Afdahl - Torrington, WY & Mike Wiedman - Morrill, NE
22. Colton Lowry - Almena, KS & Connor Stephens - Rexford, KS
23. Mark Wray - Ord, NE & Gralyn Elkins - Ericson, NE
24. Kalib Hinkle - Wallace, NE & Cj Pankonin - Grant, NE
25. Jeff Johnston - Thedford, NE & Ty Talsma - Verdigre, NE
3. Sun, August 09 2020, 6:45 PM
1.
Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
2. Jace Thorstenson - New Underwood, SD & Jeff Thorstenson - New Underwood, SD
3. JB Lord - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Cameron Irwin - Buffalo, WY & Rory Brown - Edgemont, SD
5. Cody Hilzendeger - Baldwin, ND & Jd Kirwan - Bone Steele, SD
6. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
7. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
8. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
9. Blair Lammers - Hermosa, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
10. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Lemmon, SD
11. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
12. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
13. Gabe Glin - Hot Springs, SD & Jade Byrne - Martin, SD
14. Blaze Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
15. Neal Engesser - Spearfish, SD & Jeran Thompson - Spearfish, SD
16. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
17. Marty McPherson - Piedmont, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
18. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
19. Reece Weber - Valentine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
20. Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Tracer Olson - White River, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0