Oelrichs, SD 9/13
Bareback - 2
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Andy Gingerich - Peever, SD
2. Dylan Riggins - Kadoka, SD
Barrel Racing - 28
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
Wanda Brown - Edgemont, SD
2. Kristen Zancanella - Aurora, SD
3. Wacey Brown - Piedmont, SD
4. Nancee Welling - Crawford, NE
5. Rhiannon Allen - Oelrichs, SD
6. Becky Barry - Belle Fourche, SD
7. Jodi Nelson - Hartford, SD
8. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
9. Jane Burke - Newell, SD
10. Keylee Zancanella - Aurora, SD
11. Cydney Peterson - Rapid City, SD
12. Jenna Humble - Mud Butte, SD
13. Michelle Alley - Madisonville, TX
14. Blaise Lange - Harrison, NE
15. Ashley Davis - Belle Fourche, SD
16. Haley Brown - Porcupine, SD
17. Codi Sebastian - Dickinson, ND
18. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2. Jolynn Grieves - Winner, SD
3. Amy Brunson - New Underwood, SD
4. Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
5. Amy Wilcox - Red Owl, SD
6. Rayel Livermont - Martin, SD
7. Brandee Wardell - Buffalo, SD
8. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
9. Jessica Holmes - Buffalo, SD
10. Heather Bosse - Cogswell, ND
Bull Riding - 4
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Dylan Bradford - Selby, SD
2. Miles Engelbert - Burdock, SD
3. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
4. Rowdy Hughson - Provost, SD
Calf Roping - 20
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
2. Trey Young - Dupree, SD
3. Collin Palmer - Bison, SD
4. Matt Peters - Hot Springs, SD
5. Tanner Fite - Hermosa, SD
6. TY Moser - Wolsey, SD
7. Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
8. Tegan Fite - Hermosa, SD
9. Clint Kindred - Oral, SD
10. Cole Robinson - Moorcroft, WY
11. Chance Barnes - Chadron, NE
12. Rio Nutter - Rapid City, SD
13. Jason Schaffer - Broadus, MT
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Nick Rettinger - New England, ND
5. Bodie Mattson - Sturgis, SD
6. Blake Eggl - Minot, ND
7. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
Goat Tying - 9
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
Jacey Hupp - Huron, SD
2. Jacee Williams - Wall, SD
3. Tayle Brink - Newell, SD
4. Rhiannon Allen - Oelrichs, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Natalie Leisinger - Recluse, WY
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
Ladies Breakaway - 45
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
Toree Gunn - Oral, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Wacey Brown - Piedmont, SD
4. Jacee Williams - Wall, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Michelle Alley - Madisonville, TX
7. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
8. Wregan Brown - Piedmont, SD
9. Courtney Peters - Hot Springs, SD
10. Samantha Fulton - Miller, SD
11. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
12. Tayle Brink - Newell, SD
13. Codi Sebastian - Dickinson, ND
14. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
15. Kaycee Werdel - Chadron, NE
16. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
17. Tatum Carey - Huron, SD
18. Mykelsi Schnose - Hot Springs, SD
19. Savana Johnston - Elm Springs, SD
20. Sidney Peters - Hot Springs, SD
21. Peggy Garman - Sundance, WY
22. Jacey Hupp - Huron, SD
23. Jennifer Gale - Humboldt, SD
24. Brooke Nelson - Philip, SD
25. Cortney Haugen - Reliance, SD
26. Hanna Hostutler - Philip, SD
27. Kaycee Moody - Buffalo, SD
28. Kylene Baker - Buffalo Gap, SD
29. Blaise Lange - Harrison, NE
30. Haley Brown - Porcupine, SD
31. Rhiannon Allen - Oelrichs, SD
32. Brittany Eymer - Spearfish, SD
33. Nancee Welling - Crawford, NE
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Amy Johnson - Reva, SD
2. Kaycee Monnens - Hulett, WY
3. Brenda White - Oelrichs, SD
4. Rayel Livermont - Martin, SD
5. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
6. Jessica Holmes - Buffalo, SD
7. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
8. Taryn Sippel - Box Elder, SD
9. Jessica Ryan - Aladdin, WY
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
12. Natalie Leisinger - Recluse, WY
Mixed Team Roping - 19
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
Alex (alexis) Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
2. Haley Brown - Porcupine, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD & Jennifer Gale - Humboldt, SD
4. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
6. Blaise Lange - Harrison, NE & Bryan Lange - Harrison, NE
7. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
8. Hanna Hostutler - Philip, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
9. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
10. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Courtney Peters - Hot Springs, SD & Jacey Shaul - Edgemont, SD
12. Jacey Hupp - Huron, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
13. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Brenda White - Oelrichs, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
2. Taryn Sippel - Box Elder, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
3. Rayel Livermont - Martin, SD & Jade Nelson - Midland, SD
4. Amy Johnson - Reva, SD & Brad Johnson - Reva, SD
5. Reann Crane - Whitewood, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
6. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
Saddle Bronc - 3
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Traden Lockwood - Hermosa, SD
2. Cooper West - Philip, SD
3. Traylin Martin - Faith, SD
Sr. Breakaway - 21
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
James (jim) Hale - White Owl, SD
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
5. Ora Taton - Rapid City, SD
6. Blaine Carey - Huron, SD
7. JB Lord - Sturgis, SD
8. Barry Knippling - Chamberlain, SD
9. Chuck Nelson - Hartford, SD
10. Shawn Carey - Huron, SD
11. Les Haugen - Alexander, ND
12. Mike Nelson - Philip, SD
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Chad Hetzel - Lemmon, SD
5. Lynn McNenny - Sturgis, SD
6. Mike McInerney - Sundance, WY
7. Chuck Hamlin - Highmore, SD
8. Bogie Webb - Volin, SD
9. Glen Hostutler - Midland, SD
Steer Wrestling - 18
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
Tee Hale - Union Center, SD
2. Tye Hale - Red Owl, SD
3. Kyle Albers - Hartford, SD
4. Joe Wilson - Long Valley, SD
5. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
6. Tyler Byrne - Martin, SD
7. Sawyer Strand - Platte, SD
8. Brayden Burrus - Rapid City, SD
9. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Jake Kraupie - Sulphur, LA
2. Dean Moncur - Piedmont, SD
3. Logan Lemmel - Whitewood, SD
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Sterling Lee - Rhame, ND
6. Jace Christiansen - Sioux Falls, SD
7. Seth Shorb - Hermosa, SD
8. Colbey Steeke - Rhame, ND
9. Denton Good - Long Valley, SD
Team Penning - 12
2TP. Sun, September 13 2020, 12:00 PM
1.
Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
2. Kristi Hoggarth - Ft. Pierre, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen -
3. Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn -
4. Terry Trower - Dell Rapids, SD & Todd Steever - Parker, SD & Robert Devitt -
5. James Kuiper - Canton, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Tara Thompson -
6. Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
7. Bryan Runge - Tea, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson -
8. Haley Brown - Porcupine, SD & Bogie Webb - Volin, SD & Daryl Hammerstrom -
9. Sydney Zeller - Reliance, SD & Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Doni Zeller -
10. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Anna Braunschmidt -
11. Bob Runge - Harrisburg, SD & Katie Pollard - Plakinton, SD & Terry Pollard -
12. Chuck Nelson - Hartford, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Mick Varilek -
Team Roping - 28
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
Tye Hale - Red Owl, SD & Tee Hale - Union Center, SD
2. Blair Lammers - Hermosa, SD & Bryan Lemmon - Torrington, WY
3. Tucker McDaniel - Midland, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
4. Payton Pirrung - Hartford, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Ora Taton - Rapid City, SD & Tyrel Taton - Bessie, OK
6. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
7. Joe Wilson - Long Valley, SD & Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
8. JB Lord - Sturgis, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
9. Wyatt Killion - Huron, SD & Mark Schmall - Aurora, SD
10. Rio Nutter - Rapid City, SD & Tim Nutter - Rapid City, SD
11. Gabe Glines - Martin, SD & Jade Byrne - Martin, SD
12. Terry McPherson - Piedmont, SD & Marty Mcpherson - Piedmont, SD
13. Curry Kirchner - Ames, OK & Austin Rogers - Crescent, OK
14. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
15. Dalton Magilke - Solen, ND & Tanner Fite - Hermosa, SD
16. Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
17. Bryan Lange - Harrison, NE & Dee Zimmerman - Harrison, NE
18. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
19. Tyrell Moody - Buffalo, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
3. Sun, September 13 2020, 1:00 PM
1.
Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
2. Connor McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
3. Scott White - Oelrichs, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
4. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
5. Brad Johnson - Reva, SD & Paul Tierney - Oral, SD
6. Nick Rettinger - New England, ND & Sterling Lee - Rhame, ND
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Bodie Mattson - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
9. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trey Smith - Georgetown, ID
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 10
1S. Sun, September 13 2020, 10:00 AM
1.
Hank Taton - Bison, SD
2. Paul Tierney - Oral, SD
3. Will Haugen - Reliance, SD
4. Chris Reeves - Eagle Butte, SD
5. Matthew Jones - Midland, SD
6. Rich Marone - Pukwana, SD
7. Tyrel Taton - Bessie, OK
8. Ora Taton - Rapid City, SD
9. Dave Marone - Pukwana, SD
10. Wayne Barber - Gretna, NE