Scotland, SD
Bareback - 2
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Whitten Hoover - Ainsworth, NE
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Job Dunlave - Kempton, IL
Barrel Racing - 59
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Sindi Jandreau - Kennebec, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Kellie Reichmuth - Humphrey, NE
4. Jordan Fischer - Lesterville, SD
5. Katie Dibbern - Interior, SD
6. Dori Hollenbeck - Winner, SD
7. Taylor Hoxeng - Volin, SD
8. Rayel Livermont - Martin, SD
9. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
10. Jacey Camac - Kimball, SD
11. Olivia Selleck - White, SD
12. Haley Brown - Porcupine, SD
13. Jordan Hermelbracht - Bancroft, NE
14. Lanae Drozd - Columbus, NE
15. Sami Schumacher - Beresford, SD
16. Carli Girton - Mitchell, SD
17. Heather Bosse - Cogswell, ND
18. Jill Moody - Pierre, SD
19. Haley Huls - Lennox, SD
2S. Sun, August 09 2020, 9:00 AM
1.
Raelin Jurgens - Parker, SD
2. Morgan Dalchow - Mayer, MN
3. Jayme Peterson - Belle Fouch, SD
4. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
5. Carrie Dieters - Hartford, SD
6. Christy Davidson - Vale, SD
7. Grace Nelson - Zimmerman, MN
8. Tomi Bradford - Selby, SD
9. Courtney Otto - Marshall, MN
10. Jill Donnelly - Elk Point, SD
11. Kiley Dalchow - Mayer, MN
12. Kathy Stoker - Tomah, WI
13. Stephanie Miller - New Market, IA
14. Mercedes Wessels - Crosslake, MN
15. Debbie McCutcheon - Brookings, SD
16. Wanda Brown - Edgemont, SD
17. Jojo Wagner - Hillman, MN
18. Tatum Carey - Huron, SD
19. Raylee Fagerhaug - Wessington Springs, SD
20. Kensey Allen - Larchwood, IA
21. Kristi Steffes - Vale, SD
22. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
23. Jackie Dalchow - Mayer, MN
24. Bailey Moody - Letcher, SD
25. Victoria Blatchford - Brookings, SD
26. Shannon Jensen - Lawton, IA
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Kelly Wheelhouse - Pierre, SD
2. Sarah Rose - Volga, SD
3. Tera Moody - Letcher, SD
4. Teya Moody - Woonsocket, SD
5. Katlyn Knoll - Avon, SD
6. Jolynn Grieves - Winner, SD
7. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
8. Shaw Nelson - Hartford, SD
9. Allison Pauley - Honey Creek, IA
10. Kassidy Peters - Brookings, SD
11. Karen Jenson - Onowa, IA
12. Jessica Leach - Rockville, NE
13. Lexy Leischner - Parkston, SD
14. Shada Beeson - Wagner, SD
Bull Riding - 22
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Dillan Cronk - Mitchell, SD
2. Kevin Erb - Wessington Springs, SD
3. Seth York - White Lake, SD
4. Hayden Ellis - Centerville, SD
5. Austin Kessler - Jamestown, ND
6. Robert Hoppe - Norfolk, NE
7. Jake Herrboldt - Tripp, SD
8. Dusty Harr - Jamestown, ND
9. Riley Johnsen - Beresford, SD
10. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
11. Jensen Raabe - Wayne, NE
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Justin Hofer - Ipswich, SD
2. Kenny Stahler - Mitchell, SD
3. Justin McCall - Winner, SD
4. David Murnion - Jordan, MT
5. Mason Moody - Letcher, SD
6. Dawson Petrik - Lake Andes, SD
7. Jeremy Havranek - Wagner, SD
8. Jack Walters - Centerville, SD
9. Ethan Lesiak - Clarks, NE
10. KW Hickey - Platte, S.D
11. Kyle Hapney - Harrold, SD
Calf Roping - 35
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Hunter Haberman - Olivet, SD
2. Blaze Steffen - Gregory, SD
3. Myles Kenzy - Iona, SD
4. Scot Meeks - Abilene, TX
5. Isaiah Pemberton - New Germany, MIN
6. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MIN
7. Cole Robinson - Moorcroft, WY
8. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
9. Jason Schaffer - Broadus, MT
10. Chance Derner - New Underwood, SD
2S. Sun, August 09 2020, 9:00 AM
1.
Matt Peters - Hot Springs, SD
2. Dillon Sackett - Alcester, SD
3. Jeff Grill - New Underwood, SD
4. Brett Hewitt - Rice Lake, WIS
5. Rob McPhail - Tomah, WI
6. Dakota Locken - Elroy, WI
7. Chance Locken - Reedsburg, WI
8. Josey Miller - New Market, IA
9. Tanner Stec - Smithwick, SD
10. Matt Nelson - Colman, SD
11. Chance Oftedahl - Pemberton, MN
12. Tate Oftedahl - Pemberton, MN
13. Scott Halverson - Fairview, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Justin Scofield - Wessington Springs, SD
2. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
3. Reece Ullerich - Humbolt, SD
4. Todd Rose - Volga, SD
5. Terry Graff - Long Pine, NE
6. Ty Moser - Wolsey, SD
7. Lee Sievertsen - Ree Heights, SD
8. Jess Woodward - Dupree, SD
9. Trey Young - Dupree, SD
10. Lane Day - Bartlett, NE
11. Dillon Wickum - Mandan, ND
12. Luke Madsen - Marshalltown, IA
Goat Tying - 18
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Josey Anstine - Volin, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
4. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
2S. Sun, August 09 2020, 9:00 AM
1.
Jill Donnelly - Elk Point, SD
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Maggie Connor - Winfred, SD
4. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
5. Jessica Stevens - Creighton, NEB
6. Josie Mousel - Colman, SD
7. Desta Misegades - Henning, MN
8. Natalie Leisinger - Recluse, WY
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Catherine Clayton - Dublin, TX
2. Lexy Leischner - Parkston, SD
3. Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
4. Maddee Doerr - Creighton, NE
5. Jacey Hupp - Huron, SD
6. Jazz McGirr - Huron, SD
Ladies Breakaway - 47
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Haley Huls - Lennox, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Samantha Fulton - Miller, SD
4. Devin Robinson - Moorcroft, WY
5. Shaina Clifford - Lame Deer, MT
6. Hanna Hostutler - Philip, SD
7. Rayel Livermont - Martin, SD
8. Brooke Nelson - Philip, SD
9. Courtney Teubert - White, SD
10. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
11. Haley Brown - Porcupine, SD
12. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
13. Payton Donnelly - Elk Point, SD
14. Cora Borman - Backus, MN
15. CY Christensen - Kennebec, SD
2S. Sun, August 09 2020, 9:00 AM
1.
Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
2. Stephanie Miller - New Market, IA
3. Grace Nelson - Zimmerman, MN
4. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
5. Maggie Connor - Winfred, SD
6. Anna Rathe - Brookings, SD
7. Whitney Locken - Reedsburg, WI
8. Kristi Steffes - Vale, SD
9. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
10. Jill Donnelly - Elk Point, SD
11. Sidney Peters - Hot Springs, SD
12. Courtney Otto - Marshall, MN
13. Tatum Carey - Huron, SD
14. Morgan Dalchow - Mayer, MN
15. Kayla Wickum - Mandan, ND
16. Jojo Wagner - Hillman, MN
17. Jayme Peterson - Belle Fouch, SD
18. Jessica Stevens - Creighton, NEB
19. Josey Poppens - Larchwood, IA
20. Desta Misegades - Henning, MN
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Makenzee Wheelhouse - Pierre, SD
2. Rylee Rich - Emerson, NE
3. Jazz McGirr - Huron, SD
4. Maddee Doerr - Creighton, NE
5. Catherine Clayton - Dublin, TX
6. Jacey Hupp - Huron, SD
7. Kaycee Wilking - Hartford, SD
8. Tracy Paulsen - Primrose, NE
9. Kassidy Peters - Brookings, SD
10. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
11. Jennifer Gale - Colton, SD
12. Molly Winckler - Brandon, SD
Mixed Team Roping - 30
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
3. Jordan Fischer - Lesterville, SD & Hunter Haberman - Olivet, SD
4. Cora Borman - Backus, MN & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
5. Rayel Livermont - Martin, SD & Jade Nelson - Midland, SD
6. Megan Delay - Beresford, SD & Ben Delay - Beresford, SD
7. Payton Donnelly - Elk Point, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
9. Jennica Arens - Ponca, NE & Don Christensen - Beresford, SD
10. Tyler Hoxeng - Volin, SD & Taylor Hoxeng - Volin, SD
11. Hanna Hostutler - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
12. Luke Thomsen - Mitchell, SD & Kaysee Christensen - Beresford, SD
13. CY Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
14. Ryley Lusk - Sioux City, IA & Cody Kingston - Sioux City, IA
15. Lindzie Fuhrer - Scotland, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
2S. Sun, August 09 2020, 9:00 AM
1.
Scott Halverson - Fairview, SD & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
2. Jayme Peterson - Belle Fouch, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
3. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
4. Jojo Wagner - Hillman, MN & Mikey Loiseau - Egan, SD
5. Natalie Leisinger - Recluse, WY & Wade Monnens - Belle Fourche, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Shaw Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
2. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Chanda Schnoor - Chambers, NE & Jason Schnoor - Chambers, NE
4. Molly Winckler - Brandon, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
5. Jennifer Gale - Colton, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD
6. Kassidy Peters - Brookings, SD & Tucker Rozell - Watertown, SD
7. Trey Hermelbracht - Homer, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
8. Tracy Paulsen - Primrose, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
9. Kayla Wickum - Mandan, ND & Dillon Wickum - Mandan, ND
10. Jacey Hupp - Huron, SD & Wyatt Killion - Huron, SD
Saddle Bronc - 4
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Seth York - White Lake, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Kyle Hapney - Harrold, SD
2. Kenneth Glick - Benton, SC
3. John Thelen - Mitchell, SD
Sr. Breakaway - 21
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Kirk Ford - Sturgis, SD
2. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
4. Bart Ness - Kennebec, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
6. Shawn Carey - Huron, SD
7. Bogie Webb - Volin, SD
8. Mike Nelson - Philip, SD
9. Mark Schumacher - Woolsey, SD
10. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
11. Lynn McNenny - Sturgis, SD
12. Gary Zilverberg - Holabird, SD
13. JB Lord - Sturgis, SD
2S. Sun, August 09 2020, 9:00 AM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Chuck Donnelly - Elk Point, SD
3. Blaine Carey - Huron, SD
4. Terry McCutcheon - Brookings, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Chuck Nelson - Hartford, SD
3. Scott Hollenbeck - Winner, SD
4. Greg Swim - Springview, NE
Steer Wrestling - 18
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD
2. Brayden Burrus - Rapid City, SD
3. Bryce Dibbern - Interior, SD
4. Carter Kennedy - Beresford, SD
5. Dean Moncur - Piedmont, SD
6. Lucas Camac - Kimball, SD
7. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
2. TY Talsma - Avon, SD
3. William Herbold - Lawton, IA
4. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
5. Jeff Johnston - Thedford, NE
6. Sawyer Strand - Platte, SD
7. Shane Anderson - Hurley, SD
8. Reed Kraeger - Elwood, NE
9. Kyle Albers - Hartford, SD
10. Cameron Fanning - Olivet, SD
11. Lane Day - Bartlett, NE
Team Penning - 18
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin - Centerville, SD & Glen Dieters -
2. Jon Soukup - Lesterville, SD & Tyler Suess - Tabor, SD & Chris Suess -
3. Jensen Raabe - Wayne, NE & Kevin Erb - Wessington Springs, SD & Taylor Vogt -
4. James Kuiper - Canton, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Tara Thompson -
5. Sydney Zeller - Reliance, SD & Doni Zeller - Reliance, SD & Charlie Walters -
6. Raelin Jurgens - Parker, SD & Tami Jurgens - Parker, SD & Tom Jurgens -
7. Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn -
8. Tucker Ashley - Pukwanna, SD & Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Leon Baier -
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann - Stickney, SD & Collin Borgmann -
2. Bogie Webb - Volin, SD & Terry Trower - Dell Rapids, SD & Robert Devitt -
3. Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones -
4. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Barbara Hammerstrom - Davis, SD & Rodney Hammerstrom -
5. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristi Hoggarth -
6. Bryan Runge - Tea, SD & Travis Olson - Harrisburg, SD & Randall Olson -
7. Chuck Nelson - Hartford, SD & Mick Varilek - Geddes, SD & Gary Garbe -
8. Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Tyler Steever -
9. JO Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael - Yankton, SD & Todd Steever -
10. Brad Neshiem - Parkston, SD & Terry Pollard - Plankington, SD & Katie Pollard -
Team Roping - 42
1. Sat, August 08 2020, 6:30 PM
1.
Wyatt Tibbitts - Piedmont, SD & Tracer Olson - White River, SD
2. Blaze Steffen - Gregory, SD & Riley Hannum - Ft. Pierre, SD
3. Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
4. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
5. Luke Thomsen - Mitchell, SD & Don Christensen - Beresford, SD
6. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
7. JB Lord - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
8. Cody Kingston - Sioux City, IA & Lane Severson - Beresford, SD
9. Tyler Hoxeng - Volin, SD & Ben Delay - Beresford, SD
10. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
11. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
12. Kurt Freudenburg - Madison, NE & Brent Reichmuth - Humphrey, NE
13. Marty McPherson - Piedmont, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
14. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jade Nelson - Midland, SD
15. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2S. Sun, August 09 2020, 9:00 AM
1.
Dugan Smith - Utica, SD & Maveric Smith - Utica, SD
2. Wes Hermelbracht - Rosalee, NE & Ty Hermelbracht - Rosalee, NE
3. Lance Knutson - Flandreau, SD & Cole Latham - Flandreau, SD
4. Mitch Dejong - Hospers, IA & Levi Mouw - Edgerton, MN
5. Rob McPhail - Tomah, WI & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
6. Randall Fuhrer - Scotland, SD & Steve Cobel - Bassett, NE
7. Cameron Irwin - Buffalo, WY & Rory Brown - Edgemont, SD
8. Isaac Tilstra - Hills, MN & Dylan Hart - Flandreau, SD
9. Mikey Loiseau - Egan, MN & Emit Valnes - Eden, SD
10. Tate Oftedahl - Pemberton, MN & Chance Oftedahl - Pemberton, MN
11. Jeff Dejong - Volin, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
12. Dillon Sackett - Alcester, SD & Dillon Evens - Akron, IA
13. Wade Monnens - Belle Fourche, SD & Ryan Harris - Gillette, WY
3. Sun, August 09 2020, 6:30 PM
1.
Trey Moody - Woonsocket, SD & Toby Moody - Woonsocket, SD
2. William Herbold - Lawton, IA & David Herbold - Lawton, IA
3. Corby Chytka - Ericson, NE & Monte Snider - Ericson, NE
4. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
5. Jason Schnoor - Chambers, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
6. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
7. Troy Hermelbracht - Homer, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
8. Clay Holz - Niobrara, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
9. Jon Soukup - Lesterville, SD & Tyler Suess - Tabor, SD
10. Jared Odens - Pierre, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
11. Kipp Austin - Norfolk, NE & Cole Austin - Meadowgrove, NE
12. Jeff Johnston - Thedford, NE & Ty Talsma - Avon, SD
13. Greg Faehnrich - Brandon, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
14. Cayden Slykhuis - Letcher, SD & Tater Moody - Woonsocket, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0
Steer Roping - 0