Las Vegas, NV - Round 1
Bareback - 22
1. Tues, Oct 22 2019 12:30PM
1.
Lyle Dean Tibbitts - Kyle, SD
2. Jesse Wager - Gillette, WY
3. Fran Marchand - Omak, WA
4. Jayco Roper - Oktaha, OK
5. Clay Ramone - Kirtland, NM
6. Clifford Williams - Winslow, AZ
7. Kelsey Nordvold - Pierre, SD
8. Curly Twigg - Lethbridge, AB
9. Jhett Knight - Rushville, NE
10. Buck Lunak - Florence, MT
11. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
2. Tues, Oct 22 2019 6:30PM
1.
Tyrick Wilson - Chinle, 0
2. Myron Johnson - New Town, ND
3. Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
4. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
5. Whystle Joe - Round Rock, AZ
6. Cam Bruised - Standoff, AB
7. Jeff Johnson - Tulsa, OK
8. Rodney Begay - Rock Point, AZ
9. Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
10. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
11. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
Barrel Racing - 34
1. Tues, Oct 22 2019 12:30PM
1.
Emma Patterson - Toppenish, WA
2. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. Cyiah Avila - Clewiston, FL
4. Shantell Brewer - Dupree, SD
5. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
6. Kynder Starr - Catoosa, OK
7. Ashley Whatley - Hennepin, OK
8. Traci Worker - Shonto, AZ
9. Paige Shade - Cardston, AB
10. Hanna Smith - Colville, WA
11. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
12. Stolei Fredericks-Perkins - Casa Grande, AZ
13. Brittany Bird - Cut Bank, MT
14. Kaelyn Marchand - Omak, WA
15. Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
16. Keira Simonson - Loring, MT
17. Jessica Havener - Lodge Grass, MT
2. Tues, Oct 22 2019 6:30PM
1.
Jennifer Turner - Vinita, OK
2. Raynell Holgate - Page, AZ
3. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
4. Ashlie Withrow - Henryetta, OK
5. Tara Seaton - Queen Creek, AZ
6. Ashley Picard - Pendleton, OR
7. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
8. Sonya Dodging Horse - Calgary, AB
9. Sharlee Scout - Cardston, AB
10. Jakki Hunt - Dupree, SD
11. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
12. Karlee Meyers - Box Elder, MT
13. Kassidy Dennison - Tohatchi, NM
14. Sierra Farland - Tonalea, AZ
15. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
16. Loretta Peterson - Okeechobee, FL
17. Sallye Williams - Skiatook, OK
Bull Riding - 22
1. Tues, Oct 22 2019 12:30PM
1.
Bud Hostler - Hoopa, CA
2. Dakota Louis - Browning, MT
3. Chance Thomas - Window Rock, AZ
4. Austin Covington - Omak, WA
5. Ryan Roberts - Okmulgee, OK
6. Slick Phelps - Porcupine, SD
7. Trey Soosay - Maskwacis, AB
8. Lane Granger - Tuba City, AZ
9. Wynn Wells - Browning, MT
10. Wyatt Nez - Flagstaff, AZ
11. Wyatt Covington - Omak, WA
2. Tues, Oct 22 2019 6:30PM
1.
Jaylen Baker - Okeechobee, FL
2. Tustin Daye - Lupton, AZ
3. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
4. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
5. Tieler Cummings - Henryetta, 0K
6. Riel Bruised Head - Calgary, AB
7. Justin Little Plume - Browning, MT
8. Latrell Long - Winslow, AZ
9. Preston Louis - Browning, MT
10. Cleve Spang - Billings, MT
11. Stran Smith - Lantry, SD
Calf Roping - 34
1. Tues, Oct 22 2019 12:30PM
1.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
2. Corbin Fisher - Ashland, MT
3. Jay Guerrero - Wadsworth, NV
4. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
5. Mike Holyan - Warms Springs, OR
6. Jay Crawler - Morley, AB
7. Terry Fischer - Fort Yates, ND
8. Aaron Johnson - Morriss, OK
9. Blevyns Jumper - Clewiston, FL
10. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
11. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
12. Quinton Inman - Ketchum, OK
13. Jaxon Clegg - Coweta, OK
14. Jake Parker - Sperry, OK
15. Emerson Long - Yahtahey, NM
16. Ivan Bruised Head - Okeechobee, FL
17. Jc Guardipee - Cut Bank, MT
2. Tues, Oct 22 2019 6:30PM
1.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
2. Sterling Small - Busby, MT
3. Jesse Chase - Mandaree, ND
4. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
5. BO Wells - Cardston, AB
6. Dillon Wickum - Mandan, ND
7. JC Lawrence - Ashland, MT
8. Oliver Williams - Omak, WA
9. John Pickens - Babb, MT
10. Blake Tatham - Pryor, 0K
11. Brent Belkham - Blunt, SD
12. Mike White Quills - Cardston, AB
13. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
14. Nolan Conway - Cut Bank, MT
15. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
16. Casey Green - Warm Springs, OR
17. Casey Bird - Cut Bank, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 34
1. Tues, Oct 22 2019 12:30PM
1.
Cammie Fox - Cardston, AB
2. Madisyn Osceola - Okeechobee, FL
3. Amber Crowley - Poplar, MT
4. Jaylyn Parrent - Cut Bank, MT
5. Kate Valdez - Toppenish, WA
6. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
7. Nicole Pimms - White Swan, WA
8. Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
9. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
10. Jareth Hale - Ganado, AZ
11. Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
12. Callie Dixon - Morley, AB
13. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
14. Sharon Small - Ashland, MT
15. Halle Tatham - Pryor, OK
16. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
17. Kendyl Hutton - Sperry, OK
2. Tues, Oct 22 2019 6:30PM
1.
Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Katelin Conway - Cut Bank, MT
3. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
4. Shantell Brewer - Dupree, SD
5. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
6. Aimee Dixon - Calgary, AB
7. Deedee Daswood - Galllup, NM
8. Bailey Bates - Tohatchi, NM
9. Bailey Bruised Head - Calgary, AB
10. Megan Danks - Mandaree, ND
11. Shelby Osceola - Troy, AL
12. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
13. Taniah Nez - Ganado, AZ
14. Destiny Stevens - Strathmore, AB
15. Brittany Bird - Cut Bank, MT
16. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
17. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 22
1. Tues, Oct 22 2019 12:30PM
1.
Cole Elshere - Faith, SD
2. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
3. Kane Kee - Keams Canyon, AZ
4. Seth Longbrake - Milesville, SD
5. Cash Wilson - Wall, SD
6. Kash Deal - Dupree, SD
7. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
8. Byron Bruised Head - Standoff, AB
9. Shoshane Kee - Many Farms, AZ
10. Creighton Curley - Window Rock, AZ
11. Jesse Wilson - Martin, SD
2. Tues, Oct 22 2019 6:30PM
1.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
2. Colton Goad - Enid, OK
3. Alan Cole Gobert - Browning, MT
4. Fran Marchand - Omak, WA
5. Robert Burbank - Gallup, NM
6. Marty Young Bear - Halliday, ND
7. Lionel Shade - Cardston, CA
8. Kolby Kittson - Browning, MT
9. Alec Hays - Wapato, WA
10. Bryan Moreno - Kayenta, AZ
11. Jay Joaquin - Sacaton, AZ
Sr. Breakaway - 34
3. Thurs, Oct 24 2019 12:30PM
1.
Cort Herrera - Pendleton, OR
2. Mervin Packineau - Parshall, ND
3. Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
4. Robert Bruised Head - Standoff, AB
5. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
6. Marty Jandreau - Kennebec, SD
7. Ken Augare - Browning, MT
8. Terry Tatsey - Browning, MT
9. Norbert Gibson - Owyhee, NV
10. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
11. Jeff Fox - Cardston, AB
12. Troy Crawler - Morley, AB
13. Eric C. Watson - Box Elder, MT
14. Theresa Johns - Okeechobee, FL
15. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
16. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB
17. Darryl Crowley - Poplar, MT
18. ED Harry - Wadsworth, NV
19. Clayton Danks - Mandaree, ND
20. Robie Inman - Ketchum, OK
21. Bill Lamere - Box Elder, MT
22. Howard Edmundson - Henryetta, OK
23. Rudy Blossom - Owyhee, NV
24. Bob Joseph - Oakdale, CA
25. Darcy Dixon - Morley, AB
26. Allen Fisher - Ashland, MT
27. Allen Hartness - Locust Grove, OK
28. Alfred Bates - Crownpoint, NM
29. Johnson Stevenson - Kirtland, NM
30. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
31. Bart Ness - Kennebec, SD
32. Spider Ramone - Hays, MT
33. Darrell Crow Child - Calgary, AB
34. Evans Day Chief - Standoff, AB
Steer Wrestling - 34
1. Tues, Oct 22 2019 12:30PM
1.
Dayne Johns - Moore Haven, FL
2. Jj Hunt - Ridgeview, SD
3. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
4. Jan Onespot - Calgary, AB
5. Kash Shade - Lethbridge, AB
6. Tj Heinert - Mission, SD
7. Clint Bruised Head - Warms Springs, 0
8. Matt Jodie - Churchrock, NM
9. Andrew Mills - White Swan, WA
10. Tuck Johnson - Browning, MT
11. Samson Valentino - Farmington, NM
12. Rooster Yazzie - Brimhall, NM
13. Graywolf Herrera - Wapato, WA
14. Nolan Conway - Cut Bank, MT
15. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
16. Rian Conway - Wickenberg, AZ
17. Blaine Wheeler - White Swan, WA
2. Tues, Oct 22 2019 6:30PM
1.
Wyatt Rogers - Tahlequah, OK
2. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
5. Quinton Inman - Ketchum, OK
6. Michael Bates - Tohatchi, NM
7. TY Day Chief - Standoff, AB
8. Keenan Crane - Cardston, AB
9. Brandon Bates - Winslow, AZ
10. Wynn Bruised Head - Standoff, AB
11. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
12. Tyler Byrne - Martin, SD
13. Walker Small - Ashland, MT
14. Collin Johnson - Browning, MT
15. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
16. Blevyns Jumper - Clewiston, FL
17. Virgil Jacobs - Calgary, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 34
1. Tues, Oct 22 2019 12:30PM
1.
Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
2. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
3. Terry Fischer - Fort Yates, ND & Justin Tom - Pryor, MT
4. Chris Cole - Harlem, MT & Jim Cole - Harlem, MT
5. Terry Doka - Fountain, AZ & Ed Harry - Wadsworth, NV
6. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
7. Dustin Bearspaw - Morley, AB & Bailey Bearspaw - Morley, AB
8. Monte Dan - Rock Point, AZ & Willie Nez - Chinle, AZ
9. Gene Curtis - McDermitt, NV & Rc Crutcher - Owyhee, NV
10. Derrick Begay - Winslow, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
11. Bob Joseph - Oakdale, CA & Mike Holyan - Warms Springs, OR
12. Billy Potts - Brocket, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
13. Brayden Boyd - Vander Wagon, NM & Leonard Williams Jr. - Winslow, AZ
14. Edward Hawley - Surprise, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
15. Eric Flurry - Sallisaw, OK & Jessen James - Meyers, OK
16. Justin Gopher - Okeechobee, FL & Adale Driggers - Venus, FL
17. Chuck Sells - Rough Rock, AZ & Wacey Brady - Kirtland, NM
2. Tues, Oct 22 2019 6:30PM
1.
Danny Houser - Copan, 0K & Boop Williams - Skiatook, OK
2. Connor Osborn - Tecumseh, OK & Josh Jumper - Clewiston, FL
3. Jake Longbrake - Dupree, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
4. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
5. Rawley Ben - Peridot, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
6. Lance Boyd - Blackfoot, ID & Casey Green - Warm Springs, OR
7. Collin Johnson - Browning, MT & Preston Louis - Browning, MT
8. Blaine Redhorse - Chinle, AZ & Branden Cole - Harlem, MT
9. Bryan Sells - Chinle, AZ & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
10. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Lucius Sells - Chinle, AZ
11. J.R. Kaquitts - Morley, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
12. Casey Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
13. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
14. Bryan Labelle - Morley, AB & Levi Bearspaw - Morley, AB
15. Dwight Sells - Chinle, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
16. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
17. Bahe Henio - Pinehall, NM & Shawn Murphy Jr. - Tohatchi, NM
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 27
3. Thurs, Oct 24 2019 12:30PM
1.
Kolt Tom - Lupton, AZ
2. Caden Bunch - Tahlequah, OK
3. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
4. Wynn Wells - Browning, MT
5. Tieler Cummings - Henryetta, 0K
6. Kasen Johnson - Mandaree, ND
7. Kailar Charley - Winslow, AZ
8. Tanner Carlow - Rapid City, SD
9. Tom Odey - Lupton, AZ
10. Wawa Ben - Peridot, AZ
11. Ty Allen - Martin, SD
12. Dylan Bradford - Selby, SD
13. Seth Saulteaux - Maskwacis, AB
14. Chance Thomas - Window Rock, AZ
15. Chance Abrams - White Swan, WA
16. Rhone Schmidt - White River, SD
17. Tater Nez - Yerington, NV
18. Kacen Spang - Lame Deer, MT
19. Tahj Wells - Browning, MT
20. Brandon Louie - Cawston, BC
21. Bryce Wippel - Omak, WA
22. Shooter Good Stricker - Cardston, AB
23. Ethan Marceau - Browning, MT
24. Ethan Covers Up - Wadsworth, NV
25. Sage Terbasket - Cawston, BC
26. Richard Johnson - White River, AZ
27. Norman Osceola - Okeechobee, FL
Jr. Breakaway - 34
3. Thurs, Oct 24 2019 12:30PM
1.
Elizah Bearspaw - Morley, AB
2. Ty Vaile - Babb, MT
3. Tate Birdinground - Lodge Grass, MT
4. Colton Zubach - Shepard, MT
5. Dalton Porch - Kadoka, SD
6. Adam Soop - Cardston, AB
7. Tyress Watson - Box Elder, MT
8. Wyatt Earle - Window Rock, AZ
9. Jayton Ky Day Chief - Standoff, AB
10. Mesa Bell - Ronan, MT
11. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
12. James Arviso - Gallup, NM
13. Wawa Ben - Peridot, AZ
14. Logan Cummins - Owyhee, NV
15. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
16. Trey Nez - Chinle, AZ
17. Kale Day Chief - Cardston, AB
18. Atley Driggers - Venus, FL
19. Gunner Plenty - Garryowen, MT
20. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
21. Arena Ben - Peridot, AZ
22. Karsen Campbell - Lame Deer, MT
23. Tieler Cummings - Henryetta, 0K
24. Bradi Fisher - Scenic, SD
25. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
26. Savannah Joe - Sacaton, AZ
27. Michael Williams - Lukachukai, AZ
28. Kadin Jodie - Churchrock, NM
29. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
30. Jaytron Baker - Okeechobee, 0
31. Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
32. Justin Three Irons - Hardin, MT
33. Blake Tatham - Pryor, 0K
34. Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
Jr. Barrel Racing - 34
3. Thurs, Oct 24 2019 12:30PM
1.
Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
2. Janae Bankston - Hollywood, FL
3. Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
4. Tayla Ward - Whitehorse, SD
5. Ashley Lawrence - Ashland, MT
6. Savanna Adams - Checotah, OK
7. Sierra Farland - Tonalea, AZ
8. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
9. Maggie Passmore - Rose, OK
10. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
11. Kenzi Fox - Hays, MT
12. Isabela Timentwa - Omak, WA
13. Savaya Alden - Fort Smith, MT
14. Kali Young - Dupree, SD
15. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
16. Brinley Mae Holyan - Warms Springs, OR
17. Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
18. Tyressa Labelle - Morley, AB
19. Twinney Washakie - Fort Washakie, WY
20. Maddey Clary - Ronan, MT
21. Bianca Barney - Sanders, AZ
22. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
23. Aarianna Henry - Badger Creek, MT
24. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
25. Nevaeh Little Bear - Morley, AB
26. Stolei Fredericks-Perkins - Casa Grande, AZ
27. Alexandra Begay - Leupp, AZ
28. Emma Patterson - Toppenish, WA
29. Zayla Aguilar - Chinle, AZ
30. Janae Devine - Cardston, AB
31. Jalee Wilcox - Clewiston, FL
32. Kaley Conway - Wickenburg, AZ
33. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
34. Taci Flinn - Newman Grove, NE
SRTR - 34
3. Thurs, Oct 24 2019 12:30PM
1.
David Shade - Cardston, AB & John Pickens - Babb, MT
2. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Leon Monroe - Phoenix, AZ
3. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
4. Clint Bruised Head - Warms Springs, 0 & Jerry Parrish - Klamath Falls, OR
5. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marvin Yellowbird - Maskwacis, AB
6. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
7. David Bacon - Boswell, OK & Doyle Bacon - Boswell, OK
8. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
10. Herman Anderson - Beatty, OR & Robert Bruised Head - Standoff, AB
11. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
12. Allen Fisher - Ashland, MT & Everett Hall - New Town, ND
13. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
14. Rick Watlamet - White Swan, WA & Joe Moses - White Swan, WA
15. Robert Crutcher - Owyhee, NV & Leo Ramone - Bancroft, ID
16. Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT & Lee Tom - Warms Springs, OR
17. Karl Dennison - Tohatchi, NM & Albert Nez - Page, AZ
18. Evans Day Chief - Standoff, AB & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
19. Mick Foreman - Rose, OK & Chuck Morgan - Comanche, OK
20. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Del Brewer - Hermosa, SD
21. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
22. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
23. Troy Crawler - Morley, AB & Gus Vaile - Babb, MT
24. Bob Joseph - Oakdale, CA & Ed Harry - Wadsworth, NV
25. Rudy Blossom - Owyhee, NV & Norbert Gibson - Owyhee, NV
26. Ben Foreman - Oaks, OK & Tarz Foreman - Twin Oaks, OK
27. Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
28. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
29. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Bill Lamere - Box Elder, MT
30. Carl Begay - Leupp, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
31. Jake Longbrake - Dupree, SD & Cort Herrera - Pendleton, OR
32. Darcy Dixon - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
33. Gil Richardson - Page, AZ & Henry Dodson Sr. - Tonalea, AZ
34. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT