Mandaree, ND - NBIRA 8/30
Bareback - 3
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
2. Jhett Knight - Rushville, NE
3. Myron Johnson - New Town, ND
Barrel Racing - 24
1S. Fri, Aug 30 2019 10:00AM
1.
Maelee Heart - Parshall, ND
2. Mary Fredericks - New Town, ND
3. Megan Danks - Mandaree, ND
4. Amber Crowley - Poplar, MT
5. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
6. Danielle Stubstad - Sidney, MT
7. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
8. Tessie Lamere - Box Elder, MT
9. KY Longbrake - Dupree, SD
10. Sloan Anderson - White Horse, SD
11. Jakki Hunt - Dupree, SD
12. Megan Lunak - Busby, MT
13. Hailey Vigen - Mandaree, ND
14. Jessee Vigen - Mandaree, ND
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
2. Kesse Deal - Dupree, SD
3. Brandee Brugh - New Town, ND
4. Sadie Dale - Halliday, ND
5. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
6. Tatum Ward - Whitehorse, SD
7. Katie Fisher - Kyle, SD
8. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
9. Shannoah Danks - Mandaree, ND
10. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
Bull Riding - 3
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Casey Fredericks - Lame Deer, MT
2. Lane Vocu - Bowdie, SD
3. Myron Johnson - New Town, ND
Calf Roping - 17
1S. Fri, Aug 30 2019 10:00AM
1.
Jesse Chase - Mandaree, ND
2. Terry Fischer - Fort Yates, ND
3. Daylon Danks - Mandaree, ND
4. Chops Yazzie - Window Rock, AZ
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Corbin Fisher - Ashland, MT
7. Preston Watson - Box Elder, MT
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Tj Heinert - Mission, SD
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT
3. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
4. Dillon Wickum - Mandan, ND
5. Chance Barnes - Flora Vista, NM
6. Joedon McKenzie - Mandaree, ND
7. Sterling Small - Busby, MT
8. Keene Bends - Ashland, MT
9. Britt Givens - Riverton, WY
10. Jason Lawrence - Washburn, ND
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 23
1S. Fri, Aug 30 2019 10:00AM
1.
Hailey Vigen - Mandaree, ND
2. Jessee Vigen - Mandaree, ND
3. Tessie Lamere - Box Elder, MT
4. Jakki Hunt - Dupree, SD
5. Maelee Heart - Parshall, ND
6. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
7. Megan Danks - Mandaree, ND
8. Sydney Kukla - Killdeer, ND
9. Megan Lunak - Busby, MT
10. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
11. Sloan Anderson - White Horse, SD
12. Amber Crowley - Poplar, MT
13. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
2. Kaycee Werdel - Chadron, NE
3. Sadie Dale - Halliday, ND
4. Mercedes Williams - Faith, SD
5. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
6. Kelsey Pepion - Browning, MT
7. Tatum Ward - Whitehorse, SD
8. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
9. Kayla Fanning - Mandan, ND
10. Brittany Bird - Cut Bank, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 6
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Jeremy Lester - McLaughlin, ND
2. Marty Young Bear - Halliday, ND
3. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
4. Shad Agard - McLaughlin, SD
5. Tyrus Ashley - Cherry Creek, SD
6. Myron Johnson - New Town, ND
Sr. Breakaway - 16
1S. Fri, Aug 30 2019 10:00AM
1.
Tom Knight - Eagle Butte, SD
2. Mervin Packineau - Parshall, ND
3. Billy Lamere - Box Elder, MT
4. Spider Ramone - Hays, MT
5. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
6. Allen Fisher - Ashland, MT
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Lloyd Vigen - Mandaree, ND
2. Bart Ness - Kennebec, SD
3. Blair Matheson - Mandan, ND
4. Eric C. Watson - Box Elder, MT
5. Lynn Williams - Faith, SD
6. Don McKenzie - Mandaree, ND
7. Clayton Danks - Mandaree, ND
8. Jake Longbrake - Dupree, SD
9. Frank Whitecalfe - Garrison, ND
10. Britt Givens - Riverton, WY
Steer Wrestling - 9
1S. Fri, Aug 30 2019 10:00AM
1.
Tristan J. Hall - Mandaree, ND
2. JJ Hunt - Ridgeview, SD
3. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
4. Brent Belkham - Blunt, SD
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Tj Heinert - Mission, SD
3. Shawn Buffalo - Maskwacis, AB
4. Joe Ross - Millboro, SD
5. Tyler John Byrne - Martin, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 59
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
2. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
3. Dylan Bradford - Selby, SD
Jr. Breakaway - 15
1S. Fri, Aug 30 2019 10:00AM
1.
Kaydin Small - Lodgegrass, MT
2. Tyress Watson - Box Elder, MT
3. Paden Belkham - Blunt, SD
4. Eskie Heart - Parshall, ND
5. Marla Klein - Hazen, ND
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
2. Justin Three Irons - Hardin, MT
3. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
4. Bailey Chase - Mandaree, ND
5. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
6. Kadie Bends - Ashland, MT
7. Keegan Dee - Mandaree, ND
8. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
9. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
10. Shannoah Danks - Mandaree, ND
Jr. Barrel Racing - 14
1S. Fri, Aug 30 2019 10:00AM
1.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
2. Marla Klein - Hazen, ND
3. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
4. Ashley Lawrence - Ashland, MT
2. Fri, Aug 30 2019 2:00PM
1.
Alex Whipple - Parmalee, SD
2. Tae Heathershaw - Martin, SD
3. Shannoah Danks - Mandaree, ND
4. Kali Young - Dupree, SD
5. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
6. Kayclynn Young - Dupree, SD
7. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
8. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Taysia Hall - New Town, ND
10. Rayna Grimes - Kyle, SD
SRTR - 20