Mandaree, ND - NBIRA 8/29
Bareback - 1
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Myron Johnson - New Town, ND
Barrel Racing - 22
1S. Thurs, Aug 29 2019 10:00AM
1.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Megan Lunak - Busby, MT
3. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
4. Mary Fredericks - New Town, ND
5. Danielle Stubstad - Sidney, MT
6. Megan Danks - Mandaree, ND
7. Maelee Heart - Parshall, ND
8. Sloan Anderson - White Horse, SD
9. Hailey Vigen - Mandaree, ND
10. Jessee Vigen - Mandaree, ND
11. Brittany Bird - Cut Bank, MT
12. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
2. Kesse Deal - Dupree, SD
3. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
4. Reba Foote - Parshall, ND
5. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
6. Katie Fisher - Kyle, SD
7. Sadie Dale - Halliday, ND
8. Brandee Brugh - New Town, ND
9. Tatum Ward - Whitehorse, SD
10. Amber Crowley - Poplar, MT
Bull Riding - 3
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Lane Vocu - Bowdie, SD
2. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
3. Myron Johnson - New Town, ND
Calf Roping - 17
1S. Thurs, Aug 29 2019 10:00AM
1.
Brent Belkham - Blunt, SD
2. Terry Fischer - Fort Yates, ND
3. Corbin Fisher - Ashland, MT
4. Preston Watson - Box Elder, MT
5. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
6. Jesse Chase - Mandaree, ND
7. Daylon Danks - Mandaree, ND
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Britt Givens - Riverton, WY
2. Tj Heinert - Mission, SD
3. Sterling Small - Busby, MT
4. Chance Barnes - Flora Vista, NM
5. Joedon McKenzie - Mandaree, ND
6. Eric C. Watson - Box Elder, MT
7. Jason Lawrence - Washburn, ND
8. Keene Bends - Ashland, MT
9. Chops Yazzie - Window Rock, AZ
10. Dillon Wickum - Mandan, ND
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 21
1S. Thurs, Aug 29 2019 10:00AM
1.
Hailey Vigen - Mandaree, ND
2. Jessee Vigen - Mandaree, ND
3. Brittany Bird - Cut Bank, MT
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Kelsey Pepion - Browning, MT
6. Maelee Heart - Parshall, ND
7. Megan Lunak - Busby, MT
8. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
10. Megan Danks - Mandaree, ND
11. Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Sydney Kukla - Killdeer, ND
2. Tatum Ward - Whitehorse, SD
3. Kaycee Werdel - Chadron, NE
4. Sadie Dale - Halliday, ND
5. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
6. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
7. Mercedes Williams - Faith, SD
8. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
9. Amber Crowley - Poplar, MT
10. Kayla Fanning - Mandan, ND
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 6
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
2. Jeremy Lester - McLaughlin, ND
3. Shad Agard - McLaughlin, SD
4. Tyrus Ashley - Cherry Creek, SD
5. Marty Young Bear - Halliday, ND
6. Myron Johnson - New Town, ND
Sr. Breakaway - 16
1S. Thurs, Aug 29 2019 10:00AM
1.
Allen Fisher - Ashland, MT
2. Mervin Packineau - Parshall, ND
3. Frank Whitecalfe - Garrison, ND
4. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
5. Bart Ness - Kennebec, SD
6. Tom Knight - Eagle Butte, SD
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Lloyd Vigen - Mandaree, ND
2. Clayton Danks - Mandaree, ND
3. Billy Lamere - Box Elder, MT
4. Britt Givens - Riverton, WY
5. Lynn Williams - Faith, SD
6. Spider Ramone - Hays, MT
7. Don McKenzie - Mandaree, ND
8. Blair Matheson - Mandan, ND
9. Jake Longbrake - Dupree, SD
10. Eric C. Watson - Box Elder, MT
Steer Wrestling - 9
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Wacey Real Bird - Garryowen, MT
2. Tj Heinert - Mission, SD
3. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Tristan J. Hall - Mandaree, ND
5. Joe Ross - Millboro, SD
6. Shawn Buffalo - Maskwacis, AB
7. JJ Hunt - Ridgeview, SD
8. Tyler John Byrne - Martin, SD
9. Joe Wilson - Martin, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 56
1S. Thurs, Aug 29 2019 10:00AM
1.
Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
2. Dalton Lessert - Martin, SD & Branden Cole - Harlem, MT
3. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Justin Three Irons - Hardin, MT & Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
5. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
6. Britt Givens - Riverton, WY & Casey Stone - Sallisaw, OK
7. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Justin Three Irons - Hardin, MT
8. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Jesse Chase - Mandaree, ND
9. Joe Wilson - Martin, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
10. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Eskie Heart - Parshall, ND
11. Casey Stone - Sallisaw, OK & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
12. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
13. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
14. Maelee Heart - Parshall, ND & Royce Heart - Parshall, ND
15. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
16. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Daylon Danks - Mandaree, ND
17. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
18. Rilee Fisher - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
19. Maelee Heart - Parshall, ND & Eskie Heart - Parshall, ND
20. Thad Baker - New Town, ND & Tommy Hall - Bismark, ND
21. Terry Fischer - Fort Yates, ND & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
22. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
23. Jordan Longtimesleeping - Newtown, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
24. Brent Vigen - Bismark, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
25. Randall Baker - New Town, ND & Jon J. Keplin - Belcourt, ND
26. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
27. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
28. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
29. Jake Longbrake - Dupree, SD & Lynn Williams - Faith, SD
30. Brent Vigen - Bismark, ND & Bryce Vigen - Adams, ND
31. Jordan Longtimesleeping - Newtown, ND & Royce Heart - Parshall, ND
32. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
33. Dwight Sells - Chinley, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
34. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
35. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
36. Dugan Bad Warrior - Dupree, SD & Robert Smith - Lantry, SD
37. Dwight Sells - Chinley, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
38. Chris Cole - Harlem, MT & Branden Cole - Harlem, MT
39. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
40. Chris Cole - Harlem, MT & Jim Cole - Harlem, MT
41. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
42. Tristan J. Hall - Mandaree, ND & Tommy Hall - Bismark, ND
43. Chaundee Chase - Mandaree, ND & Preston Watson - Box Elder, MT
44. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Jim Cole - Harlem, MT
45. Randall Baker - New Town, ND & Thad Baker - New Town, ND
46. Mervin Packineau - Parshall, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Lloyd Vigen - Mandaree, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
2. Jace Johnson - New Town, ND & Everette Hall - New Town, ND
3. Jace Johnson - New Town, ND & Jess Hall - New Town, ND
4. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Lynn Williams - Faith, SD
5. Marty Watson - Box Elder, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
6. Bryan Sells - Chinle, AZ & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
7. Jess Hall - New Town, ND & Everette Hall - New Town, ND
8. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
9. Marty Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
10. Joedon McKenzie - Mandaree, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Dylan Bradford - Selby, SD
2. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
3. Kasen Johnson - Mandaree, ND
Jr. Breakaway - 14
1S. Thurs, Aug 29 2019 10:00AM
1.
Paden Belkham - Blunt, SD
2. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Eskie Heart - Parshall, ND
4. Marla Klein - Hazen, ND
5. Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
2. Justin Three Irons - Hardin, MT
3. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
4. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
5. Bailey Chase - Mandaree, ND
6. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
7. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
8. Keegan Dee - Mandaree, ND
9. Tyress Watson - Box Elder, MT
Jr. Barrel Racing - 10
1S. Thurs, Aug 29 2019 10:00AM
1.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Tae Heathershaw - Martin, SD
4. Marla Klein - Hazen, ND
5. Ashley Lawrence - Ashland, MT
6. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
7. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Rayna Grimes - Kyle, SD
2. Taysia Hall - New Town, ND
3. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
SRTR - 20
1S. Thurs, Aug 29 2019 10:00AM
1.
Denny Wolf - New Town, ND & Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT
2. Allen Fisher - Ashland, MT & Everette Hall - New Town, ND
3. Randall Baker - New Town, ND & Frank Lawrence - Whittman, AZ
4. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
5. Mervin Packineau - Parshall, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
6. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Robert Smith - Lantry, SD
7. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
8. Randall Baker - New Town, ND & Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT
9. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
10. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
2. Thurs, Aug 29 2019 2:00PM
1.
Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
2. Clayton Danks - Mandaree, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
3. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
4. Blair Matheson - Mandan, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
6. Clayton Danks - Mandaree, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
7. Lloyd Vigen - Mandaree, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
8. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Eric C. Watson - Box Elder, MT
9. Jake Longbrake - Dupree, SD & Lynn Williams - Faith, SD
10. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT