Poplar, MT
Bareback - 7
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
2. Jesse Wager - Gillette, WY
3. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
4. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
2. Jhett Knight - Rushville, NE
3. Myron Johnson - New Town, ND
Barrel Racing - 30
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
2. Courtney Herrera - White Swan, WA
3. Shannoah Danks - Mandaree, ND
4. Sloan Anderson - White Horse, SD
5. Jade Bends - Hardin, MT
6. Megan Danks - Mandaree, ND
7. Karlee Meyers - Box Elder, MT
8. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
9. Tessie Lamere - Box Elder, MT
10. Ashley Whatley - Hennepin, OK
11. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Cooweesta Williams - Skiatook, OK
2. Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
3. Keira Simonson - Loring, MT
4. Brittany Bird - Cut Bank, MT
5. Jessica Havener - Lodge Grass, MT
6. Sallye Williams - Skiatook, OK
7. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
8. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
9. Tatum Ward - Whitehorse, SD
10. Randi Azure - Poplar, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Sydney Gray - Ridgeview, SD
2. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
3. Reba Foote - Parshall, ND
4. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
5. Megan Lunak - Busby, MT
6. Amber Crowley - Poplar, MT
7. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
8. Carsyn Hibbs - Billings, MT
9. Mashaya Alden - Fort Smith, MT
Bull Riding - 16
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
2. Alex Grant - East Glacier Park, MT
3. Jayde Murphy - Cut Bank, MT
4. Cain Thomas - Window Rock, AZ
5. Chance Thomas - Window Rock, AZ
6. Cleve Spang - Billings, MT
7. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
8. Charles Winters - Porcupine, SD
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
T'Jay Allen - Harlem, MT
2. Wynn Wells - Browning, MT
3. Slick Phelps - Porcupine, SD
4. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
5. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
6. Dugan Black - Lukachukai, AZ
7. Preston Louis - Browning, MT
8. Myron Johnson - New Town, ND
Calf Roping - 25
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Preston Watson - Box Elder, MT
2. Terry Fischer - Fort Yates, ND
3. Britt Givens - Riverton, WY
4. Nolan Conway - Cut Bank, MT
5. Eric C. Watson - Box Elder, MT
6. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
7. Daylon Danks - Mandaree, ND
8. Corbin Fisher - Ashland, MT
9. Chops Yazzie - Window Rock, AZ
10. Jesse Chase - Mandaree, ND
11. Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Aj Haven - Window Rock, AZ
2. J Billingsley - Glasgow, MT
3. Blair Burk - Durant, OK
4. Sacree Real Bird - Crow Agency, MT
5. J.C. Crowley - Poplar, MT
6. Neil Tatsey - Valier, MT
7. Andre Lafrance - Wyola, MT
8. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
9. JC Lawrence - Ashland, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Merval Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Keene Bends - Ashland, MT
3. Sterling Small - Busby, MT
4. Chance Barnes - Flora Vista, NM
5. Ty Pablo - Crownpoint, NM
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 32
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Courtney Small - Pryor, MT
2. Mykayla Tatsey - Busby, MT
3. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
4. Katelin Conway - Cut Bank, MT
5. Arena Plenty - Garryowen, MT
6. Shay Campbell - Valier, MT
7. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
8. Tessie Lamere - Box Elder, MT
9. Sara Little Bear - Standoff, AB
10. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
11. Jade Bends - Hardin, MT
12. Megan Danks - Mandaree, ND
13. Arianna Jones - Chinle, AZ
14. Sloan Anderson - White Horse, SD
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Sunni Dixon - Morley, AB
2. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
3. Brenda Rowland - Lame Deer, MT
4. Kelsey Pepion - Browning, MT
5. Tatum Ward - Whitehorse, SD
6. Callie Dixon - Morley, AB
7. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
8. Shelly Vocu - Ashland, MT
9. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
10. Brittany Bird - Cut Bank, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
2. Jocee Louis - Browning, MT
3. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
4. Megan Lunak - Busby, MT
5. Amber Crowley - Poplar, MT
6. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
7. Kaycee Werdel - Chadron, NE
8. Mari Ereaux - Hays, MT
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 15
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Soshane Kee - Many Farms, AZ
2. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
3. Doug Fitzgerald - Babb, MT
4. Ned Pretty On Top - Garryowen, MT
5. Wyatt Pretty On Top - Garryowen, MT
6. Seth Longbrake - Milesville, SD
7. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Marty Young Bear - Halliday, ND
2. Wyatt Grant - Pacific, WA
3. Jay Joaquin - Sacaton, AZ
4. Robert Burbank - Gallup, NM
5. Cole Elshere - Faith, SD
6. Skye Joaquin - Sacaton, AZ
7. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
8. Myron Johnson - New Town, ND
Sr. Breakaway - 23
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Frank Whitecalfe - Garrison, ND
2. Robert Bruised Head - Standoff, AB
3. Clayton Danks - Mandaree, ND
4. Britt Givens - Riverton, WY
5. Billy Lamere - Box Elder, MT
6. Mervin Packineau - Parshall, ND
7. Jake Longbrake - Dupree, SD
8. Bart Ness - Kennebec, SD
9. Spider Ramone - Hays, MT
10. Bruce Iron - Yellowtail, MT
11. Eric C. Watson - Box Elder, MT
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Cort Herrera - Pendleton, OR
2. Ivan Small - Lodge Grass, MT
3. Brenda Rowland - Lame Deer, MT
4. Robie Inman - Ketchum, OK
5. Allen Fisher - Ashland, MT
6. Ralph Williams - Skiatook, OK
7. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Mike Tatsey - Valier, MT
2. Darryl Crowley - Poplar, MT
3. Terry Tatsey - Browning, MT
4. Hardee Skunkcap - Browning, MT
5. Evans Day Chief - Standoff, AB
Steer Wrestling - 14
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Rian Conway - Wickenberg, AZ
2. Nolan Conway - Cut Bank, MT
3. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
4. Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Derek Azure - Harlem, MT
2. Collin Johnson - Browning, MT
3. Jay Many Grey Horses - Standoff, AB
4. Walker Small - Ashland, MT
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
6. Tuck Johnson - Browning, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Armond Duck Chief - Siksika, AB
2. Ty Day Chief - Standoff, AB
3. Greg Louis - Browning, MT
4. Virgil Jacobs - Calgary, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 61
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
2. Dalton Lessert - Martin, SD & Branden Cole - Harlem, MT
3. Britt Givens - Riverton, WY & Casey Stone - Sallisaw, OK
4. Dalton Lessert - Martin, SD & Corbin Fisher - Ashland, MT
5. Dwight Sells - Chinley, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
6. Bryan Sells - Chinle, AZ & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
7. Marty Watson - Box Elder, MT & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
8. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
9. Brent Vigen - Bismark, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
10. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Nolan Conway - Cut Bank, MT
11. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
12. Bahe Henio - Pinehall, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
13. Casey Stone - Sallisaw, OK & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
14. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
15. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT & Gunner Plenty - Garryowen, MT
16. Brent Vigen - Bismark, ND & Bryce Vigen - Adams, ND
17. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Dylan Johnson - Shepherd, MT
18. Jim Cole - Harlem, MT & Nolan Conway - Cut Bank, MT
19. Jo Jo Billy - Box Elder, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
20. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Jesse Chase - Mandaree, ND
21. Jake Longbrake - Dupree, SD & Cort Herrera - Pendleton, OR
22. Chris Cole - Harlem, MT & Branden Cole - Harlem, MT
23. Justin Three Irons - Hardin, MT & Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
24. Delvin Ereaux - Hays, MT & Kaden Ereaux - Hays, MT
25. Mervin Packineau - Parshall, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
26. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
27. Terry Fischer - Fort Yates, ND & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
28. Bart Ness - Kennebec, SD & Chops Yazzie - Window Rock, AZ
29. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
30. Rawley Ben - Peridot, AZ & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
31. Chris Cole - Harlem, MT & Jim Cole - Harlem, MT
32. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
33. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
34. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
35. Marty Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
36. Rawley Ben - Peridot, AZ & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
37. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Dylan Johnson - Shepherd, MT
38. Dwight Sells - Chinley, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
39. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
40. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
41. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
42. Bahe Henio - Pinehall, NM & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
43. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Justin Tom - Pryor, MT
44. Trey Begay - Tuba City, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
45. Nelson Long - Gallup, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
46. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
2. Charlie Ereaux - Hays, MT & Kix Thomas - Crow Agency, MT
3. Neil Tatsey - Valier, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
4. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
5. Collin Johnson - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
6. Colin Begay - Tampe, AZ & Nelson Long - Gallup, NM
7. Charlie Ereaux - Hays, MT & Robert Nelson - Hardin, MT
8. Neil Tatsey - Valier, MT & Jimmy Racine - Cut Bank, MT
9. Colin Begay - Tampe, AZ & Scooter Garcia - Churchrock, NM
10. Robert Nelson - Hardin, MT & Kix Thomas - Crow Agency, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Dale Campbell - Lame Deer, MT
2. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
3. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Dale Campbell - Lame Deer, MT
4. Greg Louis - Browning, MT & Preston Louis - Browning, MT
5. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 8
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
2. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
2. Kacen Spang - Lame Deer, MT
3. Bowen Simpson - Lame Deer, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Ethan Marceau - Browning, MT
2. Wynn Wells - Browning, MT
3. Tahj Wells - Browning, MT
Jr. Breakaway - 23
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Justin Three Irons - Hardin, MT
2. Bailey Chase - Mandaree, ND
3. Gunner Plenty - Garryowen, MT
4. Keegan Dee - Mandaree, ND
5. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
6. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
7. Curtis Pretty On Top - Ft. Smith, MT
8. Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
9. Tyress Watson - Box Elder, MT
10. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
11. Wyatt Earle - Window Rock, AZ
12. Shannoah Danks - Mandaree, ND
13. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Caleb Cole - Lame Deer, MT
2. Noah Haven - Window Rock, AZ
3. Logan Vocu - Ashland, MT
4. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
5. Kadie Bends - Ashland, MT
6. Colton Zubach - Shepherd, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Savaya Alden - Fort Smith, MT
2. Karson Campbell - Lame Deer, MT
3. Kale Ereaux - Hays, MT
4. Ethan Marceau - Browning, MT
Jr. Barrel Racing - 16
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Kaylee Lessert - Porcupine, SD
2. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
3. Bailey Nelson - Hardin, MT
4. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
5. Shannoah Danks - Mandaree, ND
6. Ashley Lawrence - Ashland, MT
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Kaley Conway - Wickenberg, AZ
2. Hadley Not Afraid - Hays, MT
3. Tristin Small - Ashland, MT
4. Kinahlei Armajo - Lodge Grass, MT
5. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Kenzi Fox - Hays, MT
2. Maddie Lou Gray - Ridgeview, SD
3. Carsyn Hibbs - Billings, MT
4. Emery Nicholas - Garryowen, MT
5. Savaya Alden - Fort Smith, MT
SRTR - 23
1S. Sat, Aug 31 2019 9:00AM
1.
Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
3. Mervin Packineau - Parshall, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
4. Ted Hoyt - Cut Bank, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
5. Bart Ness - Kennebec, SD & Spider Ramone - Hays, MT
6. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
7. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
8. Jake Longbrake - Dupree, SD & Cort Herrera - Pendleton, OR
9. David Madison - Wolf Point, MT & Donald E Charging - Parshall, ND
10. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
11. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
2. Sat, Aug 31 2019 3:00PM
1.
Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
2. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
3. David Madison - Wolf Point, MT & Ralph Williams - Skiatook, OK
4. Robie Inman - Ketchum, OK & Cort Herrera - Pendleton, OR
5. Sam Bird - Cut Bank, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
3. Sun, Sept 1 2019 1:00PM
1.
Lee Tom - Warm Springs, OR & Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT
2. Mike Tatsey - Valier, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
3. Lee Tom - Warm Springs, OR & Tom Mount - Newtown, ND
4. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Cut Bank, MT
5. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
6. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
7. Hardee Skunkcap - Browning, MT & Mike Tatsey - Valier, MT