White Shield, ND
Bareback - 6
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Kelsey Nordvold - Pierre, SD
2. Jhett Knight - Rushmore, NE
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
2. Goldman Real Bird - Garryowen, MT
3. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
4. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
Barrel Racing - 50
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Keira Simonson - Loring, MT
2. Taylor Christensen - Kyle, SD
3. Kesse Deal - Dupree, SD
4. Brittany Bird - Cut Bank, MT
5. Keanna Dedman - Nazlini, AZ
6. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
7. Jakki Hunt - Dupree, SD
2S. Sat, July 13 2019 9:00AM
1.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Amber Crowley - Poplar, MT
3. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
4. Bailey King - Mandan, ND
5. Sallye Williams - Skiatook, OK
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
8. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
9. Kaycee Werdel - Chadron, NE
10. Hailey Vigen - Mandaree, ND
11. Taci Flinn - Newman Grove, NE
12. Tatum Ward - Whitehorse, SD
13. Brandee Brugh - New Town, ND
14. Chaise Teehee - Muskogee, OK
15. Sadie Dale - Halliday, ND
16. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
17. Susan Kolb - Buffalo Gap, SD
18. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
19. Maelee Heart - Parshall, ND
20. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
21. Mary Fredericks - New Town, ND
22. Karlee Meyers - Box Elder, MT
23. Megan Danks - Mandaree, ND
24. Megan Lunak - Busby, MT
25. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
26. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
27. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
28. Sloan Anderson - White Horse, SD
29. Bobbi Sherwood-Widmann - Flasher, ND
30. Sydney Kukla - Killdeer, ND
31. Tomi Bradford - Selby, SD
32. Blaezi Calico - Oktaha, OK
33. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
34. Mashaya Alden - Fort Smith, MT
35. Regan Dunn - Fort Yates, ND
36. KY Longbrake - Dupree, SD
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Kelci Bends - Cherry Creek, SD
2. Stacy Bacon - Idabel, OK
3. Taniah Nez - Ganado, AZ
4. Kasi Prather - Ochelata, OK
5. Jessee Vigen - Mandaree, ND
6. Katie Fisher - Kyle, SD
7. Sherri Lucas - Ochelata, OK
Bull Riding - 15
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
2. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
3. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
4. Slick Phelps - Porcupine, SD
5. Kdawg Smedley - Okeechobee, FL
6. Cleve Spang - Billings, MT
7. Cole Brewer - Dupree, SD
8. Lane Vocu - Bowdie, SD
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Kelin Keplin - St. John Nd 58369, ND
2. Casey Fredericks - Lame Deer, MT
3. Julius Y. Begay - Shiprock, NM
4. Goldman Real Bird - Garryowen, MT
5. Rj Amyotte - Lodge Grass, MT
6. Zechariah Lupe - Whiteriver, AZ
7. Ethan Smith - Ponderosa, NM
Calf Roping - 26
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Jesse Chase - Mandaree, ND
2. Levi Jackson - Eufaula, OK
3. Dillon Wickum - Mandan, ND
4. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
5. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
6. Spur White Clay - Fort Smith, MT
7. Bode Scott - Custer, MT
8. J.C. Crowley - Poplar, MT
9. Cole Brewer - Dupree, SD
2S. Sat, July 13 2019 9:00AM
1.
Darrel Watson - Box Elder, MT
2. Rilee Fisher - Ashland, MT
3. Terry Fischer - Fort Yates, ND
4. Daylon Danks - Mandaree, ND
5. Corbin Fisher - Ashland, MT
6. Britt Givens - Riverton, WY
7. Joedon McKenzie - Mandaree, ND
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Bryton Edmundson - Henrietta, OK
2. Jason Lawrence - Washburn, ND
3. Eric C. Watson - Box Elder, MT
4. Preston Watson - Box Elder, MT
5. Kenny Glasses - Chinle, AZ
6. Joshua Felicia - Hardin, MT
7. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
8. Keene Bends - Ashland, MT
9. Sterling Small - Busby, MT
10. Brent Belkham - Blunt, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 42
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Kesse Deal - Dupree, SD
2. Jakki Hunt - Dupree, SD
3. Cammie Fox - Cardston, AB
4. Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
7. Kayla Fanning - Mandan, ND
8. Tomie Peterson - Parade, SD
2S. Sat, July 13 2019 9:00AM
1.
Sierra Fisher - Scenic, SD
2. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
3. Arena Plenty - Garryowen, MT
4. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Jessica Whitecalfe - Garrison, ND
7. Megan Lunak - Busby, MT
8. Tatum Ward - Whitehorse, SD
9. Sadie Dale - Halliday, ND
10. Hailey Vigen - Mandaree, ND
11. Mercedes Williams - Faith, SD
12. Amber Crowley - Poplar, MT
13. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
14. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
15. Maelee Heart - Parshall, ND
16. Taryn Lessert - Eagle Butte, SD
17. Leah Platero - Fruitland, NM
18. Sloan Anderson - White Horse, SD
19. Sharon Small - Ashland, MT
20. Kaycee Werdel - Chadron, NE
21. Megan Danks - Mandaree, ND
22. Sydney Kukla - Killdeer, ND
23. Jackie Whitecalfe - Garrison, ND
24. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
25. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Taniah Nez - Ganado, AZ
2. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
3. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
4. Courtney Small - Pryor, MT
5. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
6. Kana Tucker - Garryowen, MT
7. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
8. Jessee Vigen - Mandaree, ND
9. Kasi Prather - Ochelata, OK
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 17
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Seth Longbrake - Milesville, SD
2. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
3. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
4. Jeremy Meeks - Scenic, SD
5. Montana Barlow - Rock Point, AZ
6. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
7. Iwobla'Ska Plenty Chief - Cannonball, ND
8. Brenden Dogskin - Cannonball, ND
9. Jake Frazier - Whitehorse, SD
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
2. Kelin Keplin - St. John Nd 58369, ND
3. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
4. Goldman Real Bird - Garryowen, MT
5. Robert Burbank - Gallup, NM
6. Llewellyn Paul - Shiprock, NM
7. Marty Young Bear - Halliday, ND
8. Soshane Kee - Many Farms, AZ
Sr. Breakaway - 28
2S. Sat, July 13 2019 9:00AM
1.
Steve Pourier - Kyle, SD
2. Johnson Stevenson - Kirtland, NM
3. Jake Longbrake - Dupree, SD
4. Britt Givens - Riverton, WY
5. Lynn Williams - Faith, SD
6. Tom Mount - Newtown, ND
7. Bart Ness - Kennebec, SD
8. Frank Whitecalfe - Garrison, ND
9. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
10. Spider Ramone - Hays, MT
11. Tom Knight - Eagle Butte, SD
12. Don McKenzie - Mandaree, ND
13. Lee Tom - Warm Springs, OR
14. Darryl Crowley - Poplar, MT
15. Clayton Danks - Mandaree, ND
16. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
17. Kenny Watson - Box Elder, MT
18. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
19. Blair Matheson - Mandan, ND
20. Eric C. Watson - Box Elder, MT
21. Allen Fisher - Ashland, MT
22. Clayton Keplin - Belcourt, ND
23. Ivan Small - Lodge Grass, MT
24. Ralph Williams - Skiatook, OK
25. Mervin Packineau - Parshall, ND
26. Frank Lawrence - Whittman, AZ
27. Bruce Parisien - Belcourt, ND
28. Lloyd Vigen - Mandaree, ND
Steer Wrestling - 15
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Rowdy Benson - Morristown, SD
2. Bode Scott - Custer, MT
3. Cole Brewer - Dupree, SD
4. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD
6. Kash Shade - Lethbridge, AB
7. TJ Heinert - Mission, SD
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Brent Belkham - Blunt, SD
2. Tyler John Byrne - Martin, SD
3. Shawn Buffalo - Maskwascis, AB
4. Joe Ross - Millboro, SD
5. Walker Small - Ashland, MT
6. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
7. Joe Wilson - Martin, SD
8. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 80
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Kourt Starr - Dupree, SD & Riggin Mortenson - Eagle Butte, SD
2. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
3. Rance Nez - Chinle, AZ & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
4. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
5. Tristan J. Hall - Mandaree, ND & Tommy Hall - Bismark, ND
6. Dwight Sells - Chinley, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
7. Thad Baker - New Town, ND & Tommy Hall - Bismark, ND
8. Rance Nez - Chinle, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
9. Dwight Sells - Chinley, AZ & Cody Lansing - Cortez, CO
10. Casey Cummins - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
2S. Sat, July 13 2019 9:00AM
1.
Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Daylon Danks - Mandaree, ND
3. Jay Longbrake - Dupree, SD & Tate Longbrake - Dupree, SD
4. Preston Watson - Box Elder, MT & Darrel Watson - Box Elder, MT
5. Chaundee Chase - Mandaree, ND & Kevin Keplin - Belcourt, ND
6. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Jacoby Heathershaw - Martin, SD & Gunner Plenty - Garryowen, MT
8. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
9. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Jim Cole - Harlem, MT
10. Chris Cole - Harlem, MT & Branden Cole - Harlem, MT
11. Joedon McKenzie - Mandaree, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
12. Shannoah Danks - Mandaree, ND & Hailey Vigen - Mandaree, ND
13. Dalton Lessert - Martin, SD & Casey Stone - Sallisaw, OK
14. Jordan Longtimesleeping - Newtown, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
15. Dale Campbell - Lame Deer, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
16. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
17. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD
18. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT & Justin Three Irons - Hardin, MT
19. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
20. Randall Baker - New Town, ND & Jon J. Keplin - Belcourt, ND
21. Britt Givens - Riverton, WY & Ralph Williams - Skiatook, OK
22. Monte Dan - Rock Point, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
23. Dalton Lessert - Martin, SD & Rope Three Irons - Lodge Grass, MT
24. Jordan Longtimesleeping - Newtown, ND & Royce Heart - Parshall, ND
25. Maelee Heart - Parshall, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
26. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT & Gunner Plenty - Garryowen, MT
27. Megan Danks - Mandaree, ND & Daylon Danks - Mandaree, ND
28. Jace Johnson - New Town, ND & Jess Hall - New Town, ND
29. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
30. Brent Vigen - Bismark, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
31. Jessee Vigen - Mandaree, ND & Eskie Heart - Parshall, ND
32. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
33. Dale Campbell - Lame Deer, MT & Branden Cole - Harlem, MT
34. Mervin Packineau - Parshall, ND & Toby Delorme - Mandan, ND
35. Monte Dan - Rock Point, AZ & Tyson Charley - Crownpoint, NM
36. Randall Baker - New Town, ND & Thad Baker - New Town, ND
37. Terry Fischer - Fort Yates, ND & Justin Tom - Pryor, MT
38. Rilee Fisher - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
39. Nelson Long - Gallup, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
40. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Brandon Armajo - Lodge Grass, MT
41. Trey Begay - Tuba City, AZ & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
42. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Eskie Heart - Parshall, ND
43. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
44. Denny Wolf - New Town, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
45. Brent Vigen - Bismark, ND & Bryce Vigen - Adams, ND
46. Maelee Heart - Parshall, ND & Joedon Mckenzie - Mandaree, ND
47. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
48. Dugan Bad Warrior - Dupree, SD & Robert Smith - Lantry, SD
49. Chris Cole - Harlem, MT & Jim Cole - Harlem, MT
50. Denny Wolf - New Town, ND & Jon J. Keplin - Belcourt, ND
51. Wacey Real Bird - Garryowen, MT & Justin Tom - Pryor, MT
52. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
53. Jess Hall - New Town, ND & Everette Hall - New Town, ND
54. Trey Begay - Tuba City, AZ & Clay Gunshows - Lodge Grass, MT
55. Sloan Anderson - White Horse, SD & Casey Stone - Sallisaw, OK
56. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
57. Jace Johnson - New Town, ND & Everette Hall - New Town, ND
58. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
59. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
60. Kourt Starr - Dupree, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
2. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
3. Bryan Sells - Chinle, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
4. Bryan Sells - Chinle, AZ & Wyatt Gibson - Thoneau, NM
5. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
6. Keene Bends - Ashland, MT & Shawn Fisher - Ashland, MT
7. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
8. Wroper Kosel - Mobridge, SD & Brent Belkham - Blunt, SD
9. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
10. Keene Bends - Ashland, MT & Sterling Small - Busby, MT
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 7
1. Fri, July 12 2019 6:00PM
1.
Jeremy Lester - McLaughlin, ND
2. Tyrus Ashley - Cherry Creek, SD
3. Dylan Bradford - Selby, SD
4. Kasen Johnson - Mandaree, ND
3. Sat, July 13 2019 6:00PM
1.
Bowen Simpson - Lame Deer, MT
2. Wynn Lawrence - White Horse, SD
3. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
Jr. Breakaway - 24
2S. Sat, July 13 2019 9:00AM
1.
Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
2. Caleb Cole - Lame Deer, MT
3. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
4. Justin Three Irons - Hardin, MT
5. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
6. Kadie Bends - Ashland, MT
7. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Maize Two Bears - Cannon Ball, ND
9. Bailey Chase - Mandaree, ND
10. Paden Belkham - Blunt, SD
11. Arena Delorme - Mandan, ND
12. Wynn Lawrence - White Horse, SD
13. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
14. Marla Klein - Hazen, ND
15. Laney Keplin - St. Johns, ND
16. Bradi Fisher - Scenic, SD
17. Tyress Watson - Box Elder, MT
18. Keegan Dee - Mandaree, ND
19. Tanner Not Afraid - Billings, MT
20. Gunner Plenty - Garryowen, MT
21. Eskie Heart - Parshall, ND
22. Shannoah Danks - Mandaree, ND
23. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
24. Karson Campbell - Lame Deer, MT
Jr. Barrel Racing - 32
2S. Sat, July 13 2019 9:00AM
1.
Bailey Chase - Mandaree, ND
2. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
3. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
4. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
5. Kali Young - Dupree, SD
6. Kyra Teehee - Muskogee, OK
7. Marla Klein - Hazen, ND
8. Rayna Grimes - Kyle, SD
9. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
10. Kayclynn Young - Dupree, SD
11. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
12. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
13. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
14. Tayla Ward - Whitehorse, SD
15. Laney Keplin - St. Johns, ND
16. Bailey Not Afraid - Billings, MT
17. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
18. Tae Heathershaw - Martin, SD
19. Taysia Hall - New Town, ND
20. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
21. Shannoah Danks - Mandaree, ND
22. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
23. Bobbi Fisher - Scenic, SD
24. Nizhoni Davis - New Town, ND
25. Tymber Benson - Morristown, SD
26. Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
27. Boe Maggie Calico - Oktaha, OK
28. Tristin Small - Ashland, MT
29. Kayla Bacon - Idabel, OK
30. Taci Flinn - Newman Grove, NE
31. Savaya Alden - Fort Smith, MT
32. Alex Whipple - Parmalee, SD
SRTR - 24
2S. Sat, July 13 2019 9:00AM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
2. Clayton Danks - Mandaree, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
3. Clayton Keplin - Belcourt, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
4. Bart Ness - Kennebec, SD & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
5. Randall Baker - New Town, ND & Everette Hall - New Town, ND
6. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
7. Britt Givens - Riverton, WY & Ralph Williams - Skiatook, OK
8. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Spider Ramone - Hays, MT
9. Blair Matheson - Mandan, ND & Tom Mount - Newtown, ND
10. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
11. Mervin Packineau - Parshall, ND & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
12. Clayton Danks - Mandaree, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
13. Denny Wolf - New Town, ND & Bruce Parisien - Belcourt, ND
14. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & James Louis Baker Sr. - New Town, ND
15. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD & Darryl Crowley - Poplar, MT
16. Jake Longbrake - Dupree, SD & Ralph Williams - Skiatook, OK
17. Clayton Keplin - Belcourt, ND & Bruce Parisien - Belcourt, ND
18. Allen Fisher - Ashland, MT & Frank Lawrence - Whittman, AZ
19. Lloyd Vigen - Mandaree, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
20. Clarence Three Irons - Lodge Grass, MT & Tom Mount - Newtown, ND
21. Randall Baker - New Town, ND & Frank Lawrence - Whittman, AZ
22. Allen Fisher - Ashland, MT & Everette Hall - New Town, ND
23. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Spider Ramone - Hays, MT
24. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Robert Smith - Lantry, SD