Buffalo, SD
Bareback - 1
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Jet Price - Buffalo, SD
Barrel Racing - 51
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Acelyn Brink - Newell, SD
2. Anna Jorgenson - Watford City, ND
3. Morgan Seymour - Newell, SD
4. Tessa Caspers - New Underwood, SD
5. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
6. Cindy Mankin - Gillette, WY
7. Ember Casperson - Gillette, WY
8. Kip Miller - Amidon, ND
9. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
10. Laurie Goehring - Buffalo, SD
11. Shandra Stromer - Harrold, SD
12. Katie Lensegrav - Interior, SD
13. Shelly Christensen - Sturgis, SD
14. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
15. Kelsey Costello - Buffalo, SD
16. Holly Costello - Buffalo, SD
17. Tayle Brink - Newell, SD
18. Lindsey Horner - Dawson, ND
19. Kailyn Groves - Faith, SD
20. Lacey Juelfs - Prairie City, SD
21. Kaycee Monnens - Hulett, WY
22. Kimberly Bail - Camp Crook, SD
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Jenna Humble - Mud Butte, SD
2. Joey Williams - Brodaus, MT
3. Erin Williams - Alzada, MT
4. Jill Moody - Pierre, SD
5. Rayel Livermont - Sturgis, SD
6. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
7. Brandee Wardell - Buffalo, SD
8. Kailee Webb - Isabel, SD
9. Jenny Belkham - Blunt, SD
10. Robyn Floyd - Buffalo, SD
11. Jessica Holmes - Buffalo, SD
12. Sydney Maher - Timber Lake, SD
13. Saylor Wilson - Bowman, ND
14. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Sydney Pedersen - Ludlow, SD
2. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
3. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
4. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD
5. Jessica Routier - Buffalo, SD
6. Sadie Dale - Halliday, ND
7. Wanda Brown - Edgemont, SD
8. Christy Willert - Kadoka, SD
9. Wacey Brown - Piedmont, SD
10. Tracy Knodel - Buffalo, SD
11. Heather Bosse - Cogswell, ND
12. Amy Wilcox - Red Owl, SD
13. Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
14. Becky Barry - Belle Fourche, SD
15. Melinda Mattson - Sturgis, SD
Bull Riding - 6
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Kane Grant - Whitewood, SD
2. Dakota Jones - Sidney, MT
3. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
4. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
5. Brody Rod - Rapid City, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Angelo Gibson - Rhame, ND
Calf Roping - 23
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Lane McGill - Powderville, MT
2. Garrett Murphy - Torrington, WY
3. Tanner Fite - Hermosa, SD
4. Grant Turek - Gillette, WY
5. Jason Schaffer - Broadus, MT
6. Cole Robinson - Moorcroft, WY
7. Carson Johnston - Elm Springs, SD
8. Logan Murphy - Alzada, MT
9. Matt Nelson - Colman, SD
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD
2. Barry Blair - Ekalaka, MT
3. Trae Smith - Belle Fourche, SD
4. Jon Peterson - Belle Fourche, SD
5. Riggs Rotenberger - Ludlow, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Dawson Kautzman - Capitol, MT
2. Grey Gilbert - Buffalo, SD
3. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Trey Young - Dupree, SD
6. Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
8. Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
9. Marty McPherson - Piedmont, SD
Goat Tying - 19
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Ember Casperson - Gillette, WY
3. Jacey Thompson - Yoder, WY
4. Kailyn Groves - Faith, SD
5. Acelyn Brink - Newell, SD
6. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
7. Savana Johnston - Elm Springs, SD
8. Tayle Brink - Newell, SD
9. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Saylor Wilson - Bowman, ND
2. Amy Johnson - Reva, SD
3. Hadley Pihl - Buffalo, SD
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Opal Harkins - Deadwood, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
4. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
Ladies Breakaway - 66
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Anna Jorgenson - Watford City, ND
3. Codi Sebastian - Dickinson, ND
4. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
5. Talli Pokorny - Gillette, WY
6. Jacque Peterson - Isabel, SD
7. Anna Mae Rosencrance - Belle Fourche, SD
8. Brandi Guttormson-White - Hazen, ND
9. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
10. Tayle Brink - Newell, SD
11. Sadee Hurst - Buffalo, SD
12. Kassidy Caspers - New Underwood, SD
13. Tessa Caspers - New Underwood, SD
14. Savana Johnston - Elm Springs, SD
15. Laura Hunt - Ridgeview, SD
16. Whitney Knippling - Whitewood, SD
17. Jacey Thompson - Yoder, WY
18. Kip Miller - Amidon, ND
19. Devin Robinson - Moorcroft, WY
20. Caitlyn Dowling - Buffalo, SD
21. Sierra Spratt - Phoenix, AZ
22. Katie Schuelke - Prairie City, SD
23. Katy Negaard - Wiboux, MT
24. Kiarra Reiss - Dickinson, ND
25. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
26. Acelyn Brink - Newell, SD
27. Morgan Seymour - Newell, SD
28. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
29. Lacey Hewitt - Whitewood, SD
30. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Shayna Deal - Faith, SD
2. Kailee Webb - Isabel, SD
3. Jenny Belkham - Blunt, SD
4. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
5. Saylor Wilson - Bowman, ND
6. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
7. Joey Williams - Brodaus, MT
8. Sadie Podzimek - Ludlow, SD
9. Rayel Livermont - Sturgis, SD
10. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
11. Hadley Pihl - Buffalo, SD
12. Amy Johnson - Reva, SD
13. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
14. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
15. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
16. Alaina Stangle - Philip, SD
17. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
18. Jessica Holmes - Buffalo, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Sawyer Gilbert - Buffalo, SD
2. Tomie Peterson - Parade, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
4. Brooke Nelson - Philip, SD
5. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Hanna Hostutler - Midland, SD
8. Megan Steiger - Rapid City, SD
9. Sydney Pedersen - Ludlow, SD
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Alex Christen - Union Center, SD
12. Brenda White - Oelrichs, SD
13. Kassie Meyer - Blaizedale, ND
14. Wacey Brown - Piedmont, SD
15. Carole Hollers - Sturgis, SD
16. Peggy Garman - Sundance, WY
17. Opal Harkins - Deadwood, SD
18. Sadie Dale - Halliday, ND
Mixed Team Roping - 34
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Whitney Knippling - Whitewood, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
2. Calder Johnston - Elm Springs, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
3. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
4. Jim (james) Graven - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
5. Bryn Brown - Buffalo, SD & Tim Stevenson - Buffalo, SD
6. Savana Johnston - Elm Springs, SD & Carson Johnston - Elm Springs, SD
7. Carlee Johnston - Elm Springs, SD & Matt Nelson - Colman, SD
8. Sadee Hurst - Buffalo, SD & Dalton Hurst - Buffalo, SD
9. Devin Robinson - Moorcroft, WY & Cole Robinson - Moorcroft, WY
10. Kassidy Caspers - New Underwood, SD & Tanner Fite - Hermosa, SD
11. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Lindsey O'Keefe - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
2. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
3. Jessica Holmes - Buffalo, SD & Casey Holmes - Buffalo, SD
4. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
5. Hadley Pihl - Buffalo, SD & Justin Pihl - Buffalo, SD
6. James Podzimek - Ludlow, SD & Sadie Podzimek - Ludlow, SD
7. Amy Johnson - Reva, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
8. Kailee Webb - Isabel, SD & Kody Woodward - Dupree, SD
9. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
11. Joey Williams - Brodaus, MT & Pj Painter - Cincinnati, OH
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Taylor Hanson - Belle Fourche, SD & Chandler Comfort - Belle Fourche, SD
2. Sawyer Gilbert - Buffalo, SD & Grey Gilbert - Buffalo, SD
3. Brenda White - Oelrichs, SD & Cash Hetzel - Lemmon, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
6. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
8. Shaine Weishaar - Belle Fouche, SD & Seth Weishaar - Belle Fouche, SD
9. Jamie Thybo - Reva, SD & Ty Thybo - Reva, SD
10. Chantel Kolb - Belle Fourche, SD & Nevada Berquist - Watford City, ND
11. Kaycee Moody - Buffalo, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
12. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
Saddle Bronc - 6
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Clint Donaldson - Sturgis, SD
3. Rowdy Thompson - New Underwood, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Jd Anderson - Caputa, SD
2. Cole Pateneaude - Halliday, ND
3. John Thelen - Mitchell, SD
Sr. Breakaway - 19
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Neil Kittelmann - Ekalaka, MT
2. Tim Stevenson - Buffalo, SD
3. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
4. Jim (james) Graven - Minot, ND
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Barry Blair - Ekalaka, MT
3. Joe Painter - Buffalo, SD
4. Shane Pebody - Ekalaka, MT
5. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Mike McInerney - Sundance, WY
3. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
4. James (jim) Hale - White Owl, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Gerald McInerney - Sundance, WY
7. Scott Lammers - Hermosa, SD
8. Jay Mattson - Sturgis, SD
9. Kirk Ford - Sturgis, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD
Steer Wrestling - 30
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Bryce Dibbern - Interior, SD
2. Dalton Hurst - Buffalo, SD
3. Tenadore Kittelmann - Ekalaka, MT
4. Sam (shane) Olson - Buffalo, SD
5. Carson Johnston - Elm Springs, SD
6. Calder Johnston - Elm Springs, SD
7. Jj Hunt - Ridgeview, SD
8. Jason Hapney - Harrold, SD
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Forest Sainsbury - Camp Crook, SD
2. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
3. Rollie Wilson - Bowman, ND
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Chason Floyd - Ludlow, SD
6. Kody Woodward - Dupree, SD
7. Logan Lemmel - Whitewood, SD
8. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
9. Colt Floyd - Buffalo, SD
10. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
11. Casey Olson - Prairie City, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Tye Hale - Faith, SD
2. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
3. Tyler Byrne - Martin, SD
4. Colbey Steeke - Rhame, ND
5. Joe Ross - Rosebud, SD
6. Joe Wilson - Martin, SD
7. Seth Shorb - Hermosa, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Tee Hale - Union Center, SD
10. Andy Selle - Baker, MT
11. Clay Smith - Ekalaka, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 32
1S. Sun, Sept 1 2019 9:00AM
1.
Nate Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
2. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Casey Kalenze - Bowman, ND
3. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
4. Cole Stevenson - Buffalo, SD & Tim Stevenson - Buffalo, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
6. Tenadore Kittelmann - Ekalaka, MT & Neil Kittelmann - Ekalaka, MT
7. Jim (james) Graven - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
8. Jason Schaffer - Broadus, MT & Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Sun, Sept 1 2019 4:30PM
1.
Casey Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
2. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
3. Shane Pebody - Ekalaka, MT & Barry Blair - Ekalaka, MT
4. Jessica Holmes - Buffalo, SD & Pj Painter - Cincinnati, OH
5. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
6. Jace Jenson - Ludlow, SD & Riley Routier - Buffalo, SD
7. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Levi O'Keefe - Belle Fourche, SD
8. Wade Monnens - Hulett, WY & Jace Engesser - Spearfish, SD
9. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
11. James Podzimek - Ludlow, SD & Sam Podzimek - Ludlow, SD
3. Mon, Sept 2 2019 2:00PM
1.
Marty McPherson - Piedmont, SD & Terry Mcpherson - Piedmont, SD
2. Tucker Dale - Halliday, ND & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Cooper White - Hershey, NE & Jerren Johnson - Casper, WY
4. Tyrell Moody - Buffalo, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
5. Andy Selle - Baker, MT & Don Selle - Baker, MT
6. Ethan Wright - Sanborn, IA & Owen Gustafson - Browning, MT
7. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
8. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jade Nelson - Midland, SD
9. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Seth Weishaar - Belle Fouche, SD
12. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
13. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0