Sisseton, SD
Bareback - 9
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Gunner McGee - Harrisburg, SD
2. Louis Brown - Sabin, MN
3. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Dylan Pratt - Clarissa, MN
2. Nick Pelke - Mondovin, WI
3. Dylan Riggins - Kadoka, SD
4. Logan Stiller - Thief River Falls, MN
5. Colt Hokana - Columbia, SD
6. Travis Faegn - Scared Heart, MN
Barrel Racing - 55
1S. Sat, June 29 2019 2:00PM
1.
Shannon McBride - Shevlin, MN
2. Mallory Gross - Little Falls, MN
3. Olivia Butler - Mondovi, WI
4. Morgan Dalchow - Hollywood, MN
5. Carly Buchholz - Mondovi, WI
6. Courtney Loiseau - Egan, SD
7. Jackie Dalchow - Hollywood, MN
8. Lindsey Zuehlke - Huron, SD
9. Hallie Fulton - Miller, SD
10. Allison Burgau - Black River Falls, WI
11. Jamie Wendt - Little Fork, MN
12. Brianna Melby - Backus, MN
13. Elayna Butler - Mondovi, WI
14. Jojo Wagner - Hillman, MN
15. Courtney Teubert - White, SD
16. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Melissa Morris - Pierre, SD
2. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
3. Denise Lecy - Rushford, MN
4. Annie Fulton - Miller, SD
5. Dessie Taylor - Brookings, SD
6. Anna Rather - Stevens Point, WI
7. Kathleen Biron - Henderson, MN
8. Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Summer Kosel - Glenham, SD
11. Payton Jacques - Buffalo, MN
12. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Cora Borman - Backus, MN
2. Haley Hughes - Osaki, MN
3. Jill Moody - Pierre, SD
4. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
5. Heather Bosse - Cogswell, ND
6. Jenny Belkham - Blunt, SD
7. Morgan Janisch - Lake City, SD
8. McKenzee Wheelhouse - Pierre, SD
9. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
10. Jessica Borntrager - Staple, MN
11. Bailey Rathbun - White, SD
12. Kimberly Ose - Echo, MN
3SS. Sun, June 30 2019 2:00PM Sect 2
1.
Nikki James - Becker, MN
2. Bailey Long - Britton, SD
3. Shasta Buss - Lake City, SD
4. Heidi Johnson - Flandreau, SD
5. Molly Riermann - Somerset, WI
6. Kyla Macconnell - Britton, SD
7. Courtney Otto - Marshall, MN
8. Sarah Rose - Volga, SD
9. Jodi Nelson - Hartford, SD
10. Cindy Baltezore - Beresford, SD
11. Ally Zehrer - Dayton, MN
12. Ashley Graber - Columbia, SD
13. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
14. Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
15. Brenda Deters - Colton, SD
Bull Riding - 14
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Preston Mabb - Steuben, WI
2. Justin McCall - Colome, SD
3. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
4. Kolten Achenbach - Steuben, WI
5. Chance Levins - Mobridge, SD
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Clay Macconnell - Britton, SD
2. Justin Hofer - Ipswich, SD
3. Rowdy Hughson - Provo, SD
4. Blaine Beaty - Detroit Lakes, MN
5. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
6. Gabe Gill - Mobridge, SD
7. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
8. Dylan Rice - Flandreau, SD
9. Nick Pelke - Mondovin, WI
Calf Roping - 18
1S. Sat, June 29 2019 2:00PM
1.
Ron Skovly - Aurora, SD
2. Myles Kenzy - Iona, SD
3. Wyatt Treeby - Hecla, SD
4. Jamie Thompson - Brookings, SD
5. Rex Treeby - Hecla, SD
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Dexter Davis - Buffalo, MN
2. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
3. Chance Locken - Reedsburg, WI
4. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
5. Josh Laursen - Comstock, WI
6. Brody Jones - Brookings, SD
7. Reece Ullerich - Humbolt, SD
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Thane Lockhart - Olerichs, SD
3. Scott Halverson - Fairview, SD
4. Trey Young - Dupree, SD
5. Chayse McKenney - Parker, SD
6. Corey Braskamp - Wentworth, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 37
1S. Sat, June 29 2019 2:00PM
1.
Abby Richie - Bristol, SD
2. Hallie Fulton - Miller, SD
3. Courtney Teubert - White, SD
4. Jojo Wagner - Hillman, MN
5. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Sydney Theobald - Ft. Pierre, SD
2. Annie Fulton - Miller, SD
3. Taryn Sippel - Pierpont, SD
4. Katie Bell - Wabasso, MN
5. Syerra Christensen - Kennebec, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
8. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
9. Tatum Carey - Huron, SD
10. Anna Rather - Stevens Point, WI
11. Whitney Locken - Reedsburg, WI
12. Kathleen Biron - Henderson, MN
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Caden Borman - Backus, MN
2. Callie Shepherd - Dawson, MN
3. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
4. Kate Helmer - Andover, SD
5. Kaycee Wilking - Hartford, SD
6. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
7. Josey Poppens - Larchwood, IA
8. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
9. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
10. Morgan Janisch - Lake City, SD
11. Cora Borman - Backus, MN
12. Jenny Belkham - Blunt, SD
3SS. Sun, June 30 2019 2:00PM Sect 2
1.
Courtney Otto - Marshall, MN
2. Ally Zehrer - Dayton, MN
3. Allison Moore - Toronto, SD
4. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
5. Braelee Aus - Granite Falls, MN
6. Molly Riermann - Somerset, WI
7. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
8. Ashley Graber - Columbia, SD
Mixed Team Roping - 14
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Mitchell, SD
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Annie Fulton - Miller, SD & Trey Gates - Wolsey, SD
4. Courtney Schaefer - Sisseton, SD & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
5. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Kole Latham - Flandreau, SD
6. Katie Bell - Wabasso, MN & Eric Nelson - Wabasso, MN
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Scott Halverson - Fairview, SD & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
2. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Ally Zehrer - Dayton, MN & Cash Hetzel - Lemmon, SD
4. Kate Helmer - Andover, SD & Austin Beaty - Frazee, MN
5. Callie Shepherd - Dawson, MN & Ty Jurgenson - Dawson, MN
6. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Cora Borman - Backus, MN & Cory A Borman - Backus, MN
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
Saddle Bronc - 9
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
2. Trey Gates - Wolsey, SD
3. Kolton Salonen - Gregory, SD
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Blaine Beaty - Detroit Lakes, MN
2. Cole Owens - Sherman, MN
3. Lance Crawford - Mondovi, WI
4. Rowdy Hughson - Provo, SD
5. Cody Owens - Sherman, MN
6. Jason Cole - Warroad, MN
Sr. Breakaway - 10
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Mark Lecy - Rushford, MN
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Shawn Carey - Highmore, SD
5. Greg Hewitt - Shell Lake, WI
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Chuck Nelson - Hartford, SD
5. Harold Gerdes - Hecla, SD
Steer Wrestling - 7
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
2. Jace Christiansen - Flandreau, SD
3. Justin Tekrony - Clearlake, SD
4. Cameron Fanning - Olivet, SD
5. Nolan Hart - Eagle Bend, MN
6. Logan Lemmel - Sturgis, SD
7. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 22
1S. Sat, June 29 2019 2:00PM
1.
Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
2. Marty McPherson - Piedmont, SD & Myles Kenzy - Iona, SD
3. Rex Treeby - Hecla, SD & Jimmy Jacobsen - Dundas, MN
4. Tate Johnson - Sisseton, SD & Travis Johnson - Sisseton, SD
5. Mikey Loiseau - Egan, SD & Cory A Borman - Backus, MN
6. Ryan Carlson - Britton, SD & Tyan Johnson - Sisseton, SD
7. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Brad Oland - Britton, SD
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Lan Fuhrer - Belle Fourche, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Kole Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Mitchell, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Jace Ullerich - Humbolt, SD & Reece Ullerich - Humbolt, SD
5. Brody Jones - Brookings, SD & Koltyn Louwagie - Cottonwood, MN
6. Eric Nelson - Wabasso, MN & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Matt McCormick - Salem, SD & Jarad Deters - Colton, SD
2. Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
3. Nicholas Bjork - Mankato, MN & Cooper Schmidt - Marietta, MN
4. Chuck Nelson - Hartford, SD & Brad Nelson - Hartford, SD
5. Ally Zehrer - Dayton, MN & Alyssa Gabrielson - Perham, MN
6. Justin Tekrony - Clearlake, SD & Jace Tekrony - Clearlake, SD
7. Ryan Alexander - Hammond, WI & Cole Stevens - Hammond, WI
8. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
9. Josey Poppens - Larchwood, IA & Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
Over 40 CR - 8
1S. Sat, June 29 2019 2:00PM
1.
Travis Johnson - Sisseton, SD
2. Royce Larson - Finlayson, MN
3. Jamie Thompson - Brookings, SD
4. Ron Skovly - Aurora, SD
2. Sat, June 29 2019 7:00PM
1.
Greg Hewitt - Shell Lake, WI
3. Sun, June 30 2019 2:00PM
1.
Todd Rose - Volga, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Corey Braskamp - Wentworth, SD
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0