Lame Deer, MT
Bareback - 6
2. Thurs, July 4 2019 2:00PM
1.
Bodie Miller - Schurz, NV
2. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
3. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
4. Fri, July 5 2019 2:00PM
1.
Lyle Dean Tibbits - Kyle, SD
2. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
3. Clancy Clifford - Porcupine, SD
Barrel Racing - 59
1S. Thurs, July 4 2019 9:00AM
1.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
2. Karlee Meyers - Box Elder, MT
3. Taci Flinn - Newman Grove, NE
4. Tiffany Teehee - Claremore, OK
5. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
6. Talyssa Horn - Harlem, MT
7. KY Longbrake - Dupree, SD
8. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
9. Leslie Maker - Tahlequah, OK
10. Greta Gustafson - Browning, MT
11. Shannoah Danks - Mandaree, ND
12. Megan Danks - Mandaree, ND
13. Sie Anna Real Bird - Garryowen, MT
14. Ashten Tibbles - Skiatook, OK
15. Sloan Anderson - White Horse, SD
16. Phannette Gray - Ridgeview, SD
17. Jakki Hunt - Dupree, SD
18. Jessica Havener - Lodge Grass, MT
19. Pam Williams - Skiatook, OK
20. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
21. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
22. Jennifer Turner - Vinita, OK
23. Sydney Gray - Ridgeview, SD
24. Katie Fisher - Kyle, SD
25. Mashaya Alden - Fort Smith, MT
26. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
27. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
28. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
29. Kenzi Fox - Hays, MT
30. Brittany Bird - Cut Bank, MT
31. Jocee Louis - Browning, MT
32. Yvette Vega - Charlo, MT
33. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
34. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
35. Jade Bends - Hardin, MT
36. Tierra Lafranier - Lame Deer, MT
37. Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
38. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
39. Wiwinu Mills - White Swan, WA
2. Thurs, July 4 2019 2:00PM
1.
Amanda Not Afraid - Crow Agency, MT
2. Paige Shade - Cardston, AB
3. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
4. Shay Campbell - Valier, MT
5. Shantell Brewer - Dupree, SD
6. Piper Brown - Henryetta, OK
7. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
8. Jareth Hale - Ganado, AZ
9. Vanessa Horn - Harlem, MT
10. Taylor Christensen - Kyle, SD
4. Fri, July 5 2019 2:00PM
1.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
2. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
3. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
4. Sweetpea Jensen - Flagstaff, AZ
5. Kinahlei Armajo - Lodge Grass, MT
6. Sallye Williams - Skiatook, OK
7. Megan Lunak - Busby, MT
8. Stacy Bacon - Idabel, OK
9. Tandra Klein Thrall - Hazen, ND
10. Amber Crowley - Poplar, MT
Bull Riding - 17
2. Thurs, July 4 2019 2:00PM
1.
Kobe Whitford - Cut Bank, MT
2. Jayde Murphy - Cut Bank, MT
3. Wynn Wells - Browning, MT
4. Stran Smith - Lantry, SD
5. Preston Louis - Browning, MT
6. Tieler Cummings - Henryetta, OK
7. Kdawg Smedley - Okeechobee, FL
8. Tyrell Todachine - Big Sky, MT
9. RJ Amyotte - Lodge Grass, MT
4. Fri, July 5 2019 2:00PM
1.
Brad Moreno - Kayenta, AZ
2. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
3. Cain Thomas - Window Rock, AZ
4. Sam Willcox - Riverton, WY
5. Chance Thomas - Window Rock, AZ
6. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
7. Coy Doore - Siksika, AB
8. Alex Grant - East Glacier Park, MT
Calf Roping - 35
1S. Thurs, July 4 2019 9:00AM
1.
Allen Charley - Window Rock, AZ
2. Alonzo Skunkcap - Browning, MT
3. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
4. Daylon Danks - Mandaree, ND
5. Britt Givens - Riverton, WY
6. J.C. Crowley - Poplar, MT
7. Sterling Small - Busby, MT
8. Neil Tatsey - Valier, MT
9. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
10. Jesse Chase - Mandaree, ND
11. Emerson Long Jr - Yatahey, NM
12. Lance Boyd - Blackfoot, ID
13. Terry Fischer - Fort Yates, ND
14. Keene Bends - Ashland, MT
15. Nolan Conway - Cut Bank, MT
16. Johnny Friday Sr - Fort Washakie, WY
2. Thurs, July 4 2019 2:00PM
1.
JC Lawrence - Ashland, MT
2. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
3. Ty Pablo - Crownpoint, NM
4. Spur White Clay - Fort Smith, MT
5. Andre Lafrance - Wyola, MT
6. Quinton Inman - Ketchum, OK
7. Terence Limberhand - Lame Deer, MT
8. Joshua Felicia - Hardin, MT
9. Aj Haven - Window Rock, AZ
4. Fri, July 5 2019 2:00PM
1.
Steve Brickey - Tahlequah, OK
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT
3. Kenny Glasses - Chinle, AZ
4. Roy Begay - Window Rock, AZ
5. Brad Moreno - Kayenta, AZ
6. Rilee Fisher - Ashland, MT
7. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
8. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
9. Walker Small - Ashland, MT
10. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 52
1S. Thurs, July 4 2019 9:00AM
1.
Amy Eagleton - Sallisaw, OK
2. Elauna Nelson - Hardin, MT
3. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
4. Wiwinu Mills - White Swan, WA
5. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
6. Brittany Bird - Cut Bank, MT
7. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. Tiffany Teehee - Claremore, OK
9. Courtney Small - Pryor, MT
10. Katelin Conway - Cut Bank, MT
11. Taryn Lessert - Eagle Butte, SD
12. Mari Ereaux - Hays, MT
13. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
14. Mykayla Tatsey - Busby, MT
15. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
16. Lizzie Boyd - Blackfoot, ID
17. Megan Danks - Mandaree, ND
18. Arena Ben - Peridot, AZ
19. Sierra Farland - Tonalea, AZ
20. Arena Plenty - Garryowen, MT
21. Jocee Louis - Browning, MT
22. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
23. Kana Tucker - Garryowen, MT
24. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
25. Shelly Vocu - Ashland, MT
26. Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
27. Jakki Hunt - Dupree, SD
28. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
29. Phannette Gray - Ridgeview, SD
30. Sloan Anderson - White Horse, SD
31. Aimee Rose Dixon - Morley, AB
32. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Thurs, July 4 2019 2:00PM
1.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
2. Shantell Brewer - Dupree, SD
3. Callie Dixon - Morley, AB
4. Taniah Nez - Ganado, AZ
5. Jareth Hale - Ganado, AZ
6. Bailey Bruised Head - Standoff, AB
7. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Sharon Small - Ashland, MT
9. Shay Campbell - Valier, MT
10. Kash Pablo - Crown Point, NM
4. Fri, July 5 2019 2:00PM
1.
Kelsey Pepion - Browning, MT
2. Tuesday Washakie - Fort Washakie, WY
3. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
4. Shawndeana Smith - Crownpoint, NM
5. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
6. Sunni Dixon - Morley, AB
7. Amber Crowley - Poplar, MT
8. Kaycee Werdel - Chadron, NE
9. Megan Lunak - Busby, MT
10. Laci K. Begay - Window Rock, AZ
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 17
2. Thurs, July 4 2019 2:00PM
1.
Montana Barlow - Rock Point, AZ
2. Ned Pretty On Top - Garryowen, MT
3. Louis Yellowmule - Crow Agency, MT
4. Terence Limberhand - Lame Deer, MT
5. Leegene Barlow - Rock Point, AZ
6. Wyatt Pretty On Top - Garryowen, MT
7. Tyrell Old Coyote - Wyola, MT
8. Bryan Moreno - Kayenta, AZ
4. Fri, July 5 2019 2:00PM
1.
Kaden Deal - Eagle Butte, SD
2. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Marty Young Bear - Halliday, ND
4. Traden Anderson - Hanna, OK
5. Seth Longbrake - Milesville, SD
6. T.O Yazzie - Aneth, UT
7. Cash Wilson - Wall, SD
8. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
9. Denver Spotted Bear - Mandaree, ND
Sr. Breakaway - 30
3S. Fri, July 5 2019 9:00AM
1.
Marty Not Afraid - Lodge Grass, MT
2. Art Sells - Chinle, AZ
3. Ray Augare - Browning, MT
4. Billy Lamere - Box Elder, MT
5. Robie Inman - Ketchum, OK
6. Clayton Danks - Mandaree, ND
7. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
8. Ralph Williams - Skiatook, OK
9. Brenda Rowland - Lamedeer, MT
10. Frank Lawrence - Whittman, AZ
11. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
12. Spider Ramone - Hays, MT
13. Terry Tatsey - Browning, MT
14. Eric C. Watson - Box Elder, MT
15. Allen Fisher - Ashland, MT
16. Ivan Small - Lodge Grass, MT
17. Bruce Iron - Yellowtail, MT
18. Darryl Crowley - Poplar, MT
19. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
20. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
21. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
22. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
23. Keith Tatsey - Heart Butte, MT
24. Hardee Skunkcap - Browning, MT
25. Jake Longbrake - Dupree, SD
26. Ken Augare - Browning, MT
27. Lee Tom - Warm Springs, OR
28. Britt Givens - Riverton, WY
29. Johnny Friday Sr - Fort Washakie, WY
30. Kenny Watson - Box Elder, MT
Steer Wrestling - 27
1S. Thurs, July 4 2019 9:00AM
1.
Tyler John Byrne - Martin, SD
2. Joe Ross - Millboro, SD
3. Donavin Limberhand - Lame Deer, MT
4. Joe Wilson - Martin, SD
5. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
6. Emerson Long Jr - Yatahey, NM
7. Nolan Conway - Cut Bank, MT
2. Thurs, July 4 2019 2:00PM
1.
Greg Louis - Browning, MT
2. Randy Claw - Chinle, AZ
3. Tuck Johnson - Browning, MT
4. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
5. Derek Azure - Harlem, MT
6. Quinton Inman - Ketchum, OK
7. Wacey Real Bird - Garryowen, MT
8. Rian Conway - Wickenberg, AZ
9. Sam Sumpter - Chinle, AZ
10. Kash Shade - Lethbridge, AB
4. Fri, July 5 2019 2:00PM
1.
Virgil Jacobs - Calgary, AB
2. Kyle Smith - Crownpoint, NM
3. Traden Anderson - Hanna, OK
4. Steve Brickey - Tahlequah, OK
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
6. Matt Jodie - Churchrock, NM
7. Josh Anderson - Hanna, OK
8. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
9. Walker Small - Ashland, MT
10. Collin Johnson - Browning, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 84
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 6
3S. Fri, July 5 2019 9:00AM
1.
Wynn Lawrence - White Horse, SD
2. Wynn Wells - Browning, MT
3. Tieler Cummings - Henryetta, OK
4. Chance Thomas - Window Rock, AZ
5. Kasen Johnson - Mandaree, ND
6. Wawa Ben Jr - Peridot, AZ
Jr. Breakaway - 33
3S. Fri, July 5 2019 9:00AM
1.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
2. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Gunner Plenty - Garryowen, MT
4. Tate Birdinground - Lodge Grass, MT
5. Wynn Lawrence - White Horse, SD
6. Michael Williams - Lukachukai, AZ
7. Arena Ben - Peridot, AZ
8. Kadie Bends - Ashland, MT
9. Karson Campbell - Lame Deer, MT
10. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
11. Wyatt Earle - Window Rock, AZ
12. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
13. Justin Three Irons - Hardin, MT
14. Kaydin Small - Lodgegrass, MT
15. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
16. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
17. Kylee Jo Washakie - Fort Washakie, WY
18. JW Boyd - Kayenta, AZ
19. Bailey Chase - Mandaree, ND
20. Marla Klein - Hazen, ND
21. Logan Vocu - Ashland, MT
22. Noah Haven - Window Rock, AZ
23. Twinney Washakie - Fort Washakie, WY
24. Wawa Ben Jr - Peridot, AZ
25. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
26. Kadin Jodie - Churchrock, NM
27. Kermit Clary - Ronan, MT
28. Shannoah Danks - Mandaree, ND
29. Curtis Pretty On Top - Ft. Smith, MT
30. Nick Three Irons - Lodge Grass, MT
31. Tanner Not Afraid - Billings, MT
32. Tyress Watson - Box Elder, MT
33. Colton Zubach - Shepherd, MT
Jr. Barrel Racing - 35
3S. Fri, July 5 2019 9:00AM
1.
Kenzi Fox - Hays, MT
2. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
3. Leela Pepion - Browning, MT
4. Shannoah Danks - Mandaree, ND
5. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
6. Tristin Small - Ashland, MT
7. Kali Young - Dupree, SD
8. Emery Nicholas - Garryowen, MT
9. Kelsey Gillin - Ronan, MT
10. Kayla Bacon - Idabel, OK
11. Marla Klein - Hazen, ND
12. Hayden Edwards - Browning, MT
13. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
14. Maddie Lou Gray - Ridgeview, SD
15. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
16. Kaley Conway - Wickenberg, AZ
17. Kayclynn Young - Dupree, SD
18. Zia Washakie - Fort Washakie, WY
19. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
20. Oodessa Barlow - Rock Point, AZ
21. Taci Flinn - Newman Grove, NE
22. Rocksie Marchand - Wilbur, WA
23. Sweetpea Jensen - Flagstaff, AZ
24. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
25. Savaya Alden - Fort Smith, MT
26. Rosalinda Ben - Peridot, AZ
27. Maddey Clary - Ronan, MT
28. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
29. Twinney Washakie - Fort Washakie, WY
30. Bailey Chase - Mandaree, ND
31. Kinahlei Armajo - Lodge Grass, MT
32. Sierra Farland - Tonalea, AZ
33. Andrea Three Irons - Hardin, MT
34. Bailey Nelson - Hardin, MT
35. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
SRTR - 25