Geddes, SD
Bareback - 4
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Kaden Clark - Black Hawk, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Whitten Hoover - Ainsworth, NE
2. Ty Richardson - Ainsworth, NE
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
Barrel Racing - 40
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Haley Huls - Lennox, SD
2. Taya Heisinger - Parkston, SD
3. Brenda Deters - Colton, SD
4. Jenna Clark - Brookings, SD
5. Taryn Starr - Geddes, SD
2S. Sat, July 20 2019 9:00 AM
1.
Kristen Zancanella - Aurora, SD
2. Kristi Steffes - Vale, SD
3. Katie Dibbern - Interior, SD
4. Jena Garwood - Atkinson, NE
5. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
6. Keylee Zancanella - Aurora, SD
7. Summer Kosel - Glenham, SD
8. Jill Donnelly - Elk Point, SD
9. Amanda Lymber - Broken Bow, NE
10. Lexi Thyberg - Hartford, SD
11. Megan Marone - Pukwana, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Dawson Munger - Pukwana, SD
2. Heather Milligan - Torrington, WY
3. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
4. Jacey Thompson - Yoder, WY
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Shandra Stromer - Harrold, SD
7. Chancey Krantz - Mitchell, SD
8. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
9. Amy Wilcox - Red Owl, SD
10. Wanda Brown - Edgemont, SD
11. Kailee Webb - Isabel, SD
12. Tayle Brink - Newell, SD
13. Kris Lammers - Chancellor, SD
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Annie Fulton - Miller, SD
2. Kari Cable - New Underwood, SD
3. Taylor Barry - Ft. Pierre, SD
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
5. Heather Bosse - Cogswell, ND
6. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
7. Ryleigh Hauer - Greeley, CO
8. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
9. Hallie Fulton - Miller, SD
10. Brianna Twedt - Valley Springs, SD
11. Keva Lindquist - Lake Andes, SD
Bull Riding - 18
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Wacey Ferguson - Hermosa, SD
2. Jake Herrboldt - Tripp, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Shorty Rankin - Parkston, SD
2. Lane Gambill - Johnstown, NE
3. Dylan Rice - Flandreau, SD
4. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
5. Justin McCall - Colome, SD
6. Justin Hofer - Ipswich, SD
7. Colton Provost - Danty, SD
8. Loren Sherman - Ainsworth, NE
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Travis Hofmann - Plaineview, NE
2. Hunter Johnson - Kadoka, SD
3. Kane Grant - Whitewood, SD
4. Seth York - White Lake, SD
5. Ben Wood - Greeley, NE
6. Kaine Stokey - Southerland, NE
7. Sean Nicolaus - Brookings, SD
8. Brett McAbee - Ansley, NE
Calf Roping - 25
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Winston Brown - Piedmont, SD
2. Dillon Sackett - Alcester, SD
2S. Sat, July 20 2019 9:00 AM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Patrick Martin - Lexington, NE
3. Travis Lymber - Broken Bow, NE
4. Cody Rieker - Lexington, NE
5. Myles Kenzy - Iona, SD
6. Riley Wakefield - O'Neill, NE
7. Miles Garwood - Atkinson, NE
8. Evan Thyberg - Hartford, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Tye Milleson - Dunning, NE
2. Beau Dean - Platte, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Rex Treeby - Hecla, SD
5. Lane Day - Bartlett, NE
6. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Chance Derner - New Underwood, SD
2. Rance Johnson - Alliance, NE
3. Thane Lockhart - Olerichs, SD
4. Terry Graff - Long Pine, NE
5. Corey Braskamp - Wentworth, SD
6. Chip Wilson - Arthur, NE
7. Grey Gilbert - Buffalo, SD
8. Bernard Girard - Alliance, NE
Goat Tying - 18
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Callie Aamot - Desmet, SD
2. Jazz McGirr - Huron, SD
3. Mary Risse - Martin, SD
2S. Sat, July 20 2019 9:00 AM
1.
Lacey Tech - Fairfax, SD
2. Jill Donnelly - Elk Point, SD
3. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4. Keanna Ward - Fruitdale, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Jacey Thompson - Yoder, WY
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Karissa Rayhill - Martin, SD
6. Maddee Doerr - Creighton, NE
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Emily Knust - Burwell, NE
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
4. Ashleigh Williams - Fairfax, SD
5. Tawny Barry - Carter, SD
Ladies Breakaway - 52
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Mary Risse - Martin, SD
2. Haley Huls - Lennox, SD
3. Jenna Clark - Brookings, SD
4. Whitley Reder - Fruitdale, SD
2S. Sat, July 20 2019 9:00 AM
1.
Cheyenne Brown - Ponca, NE
2. Stannis Hoffmann - Dunlap, IA
3. Haley Brown - Ponca, NE
4. Tierny Hamlin - Highmore, SD
5. Jill Donnelly - Elk Point, SD
6. Rieley Maier - Chadron, NE
7. Sydney Hollenbeck - Winner, SD
8. Shayna Deal - Faith, SD
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
11. Courtney Peters - Hot Springs, SD
12. Keanna Ward - Fruitdale, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Tayle Brink - Newell, SD
3. Jacey Thompson - Yoder, WY
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
5. Sidney Peters - Smithwick, SD
6. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
7. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
8. Karissa Rayhill - Martin, SD
9. Maddee Doerr - Creighton, NE
10. Brenda White - Oelrichs, SD
11. Kailee Webb - Isabel, SD
12. Kelly Kohle - Johnstown, NE
13. Dawson Munger - Pukwana, SD
14. Brooke Nelson - Philip, SD
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Dana Judge - Emmet, NE
3. Shawnee Sherwood - Hillside, AZ
4. Tanya Goad - Reydon, OK
5. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
6. Ashleigh Williams - Fairfax, SD
7. Megan Steiger - Rapid City, SD
8. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
9. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
10. Cati Thompson - Gordon, NE
11. Makenzie Wilson - Arthur, NE
12. Sydney Graff - Long Pine, NE
13. Taylor Lagasse - Concordia, KS
14. Hallie Fulton - Miller, SD
15. Macy Fuller - Wittmann, AZ
16. Emily Knust - Burwell, NE
17. Carole Hollers - Sturgis, SD
18. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
19. Scout Hebbert - Mullen, NE
20. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
21. Amber Coleman - Orchard, NE
22. Annie Fulton - Miller, SD
Mixed Team Roping - 30
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Randall Fuhrer - Irene, SD & Lindzie Vaith - Lesterville, SD
2S. Sat, July 20 2019 9:00 AM
1.
Jenika Arens - Ponca, NE & Rod Brown - Ponca, NE
2. Courtney Peters - Hot Springs, SD & Tucker Chytka - Spearfish, SD
3. Kristi Steffes - Vale, SD & Levi Tyan - Wallace, NE
4. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
5. Dana Markham - Vinita, OK & Cale Markham - Vinita, OK
6. Keanna Ward - Fruitdale, SD & Keith Hodson - Martin, SD
7. Haley Brown - Ponca, NE & Clint Whipple - St Francis, SD
8. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
2. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
3. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
4. Tim Nelson - Midland, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
6. Tanielle Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
7. Denise Nelson - Midland, SD & Jade Nelson - Midland, SD
8. Brenda White - Oelrichs, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
2. Jared Lynch - Valley Springs, SD & Dana Judge - Emmet, NE
3. Tanya Goad - Reydon, OK & Travis Goad - Reydon, OK
4. Shawnee Sherwood - Hillside, AZ & Cole Sherwood - Hillside, AZ
5. Macy Fuller - Wittmann, AZ & Tucker White - Hershey, NE
6. Sydney Graff - Long Pine, NE & Kolton Good - Cheyanne, XX
7. Taylor Lagasse - Concordia, KS & Justin Vogel - Norfolk, NE
8. Amber Coleman - Orchard, NE & Matt Kasner - Cody, NE
9. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
10. Leigh Sherwood - Hillside, AZ & Steve Sherwood - Grace, ID
11. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
12. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Mitchell, SD
13. Cati Thompson - Gordon, NE & Cash Hetzel - Lemmon, SD
Saddle Bronc - 8
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Kolton Salonen - Gregory, SD
2. John Thelen - Mitchell, SD
3. Rowdy Thompson - New Underwood, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Triston Eklund - Valentin, NE
2. Josh Neuharth - Menno, SD
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Trey Gates - Wolsey, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Seth York - White Lake, SD
Sr. Breakaway - 25
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Billy Gallino - Wasta, SD
2. Greg (gregory) Swim - Springview, NE
2S. Sat, July 20 2019 9:00 AM
1.
Chuck Donnelly - Elk Point, SD
2. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
3. John Hoven - McLaughlin, SD
4. Chuck Hamlin - Highmore, SD
5. Dave Marone - Pukwana, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Tim Nelson - Midland, SD
2. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Terry Trower - Dell Rapids, SD
6. Bart Ness - Kennebec, SD
7. Glen Hostutler - Midland, SD
8. Kirk Ford - Sturgis, SD
9. Bogie Webb - Volin, SD
10. Daryl Hammerstrom - Davis, SD
11. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Barry Knippling - Chamberlain, SD
4. Scott Lammers - Hermosa, SD
5. Shawn Carey - Highmore, SD
6. Steve Sherwood - Grace, ID
7. Scott Hollenbeck - Winner, SD
Steer Wrestling - 25
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Cameron Fanning - Olivet, SD
2. Sawyer Strand - Sioux Falls, SD
2S. Sat, July 20 2019 9:00 AM
1.
Ty Melvin - Hyannis, NE
2. Joe Ross - Millboro, SD
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Bryce Dibbern - Interior, SD
5. Layne Dobler - McLaughlin, SD
6. Tyler Byrne - Martin, SD
7. Tucker Chytka - Spearfish, SD
8. Mike Stephen - Springview, NE
9. Jake Fulton - Valentin, NE
10. Gabe Taylor - Valentine, NE
11. Russel Hipke - Stuart, NE
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Ty Talsma - Verdigre, NE
2. Carson Good - Long Valley, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Logan Lemmel - Whitewood, SD
5. Beau Dean - Platte, SD
6. Lane Day - Bartlett, NE
7. Austin Hurlburt - Norfolk, NE
8. Jason Hapney - Harrold, SD
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Taylor Dawls - Oneill, NE
2. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
3. Chaysn Ystaas - Dickinson, ND
4. Jace Christiansen - Flandreau, SD
Team Penning - 15
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
James Kuiper - Canton, SD & Wally Bakke - Irene, SD & Charles Walters -
2. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristee Hoggarth - Ft. Pierre, SD & Lennie Steffen -
3. Gary Garbe - Alpena, SD & Clinton Olinger - Plankinton, SD & Mick Varilek -
4. Larry Fossum - Hartford, SD & Mike Austin - Centerville, SD & Scott Vandenberg -
5. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Anna Braunschmidt -
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Robert Devitt - Harrisburg, SD & Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower -
2. Kerry Horn - Tripp, SD & David Horn - Piedmont, SD & Lisa Horn -
3. Tom Jones - Viborg, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Varilek -
4. JO Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael - Yankton, SD & Todd Steever -
5. Collin Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann - Mt. Vernon, SD & Paul Borgmann -
6. Tara Thompson - Sioux Falls, SD & Dale Thompson - Harrisburg, SD & Dana Steever -
7. Taryn Guinn - Reliance, SD & Kordel Kiehn - Chamberlain, SD & Doni Zeller -
8. Randall Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
9. Barbara Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Rodney Hammerstrom -
10. Tyler Steever - Lennox, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Mead -
Team Roping - 45
1. Fri, July 19 2019 7:00 PM
1.
Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
2. Billy Gallino - Wasta, SD & Cass Lytle - Quinn, SD
3. Dillon Sackett - Alcester, SD & Dillon Evenson - Akrom, IA
4. Jentry Vanderpol - Geddes, SD & Weston Vanderpol - Geddes, SD
2S. Sat, July 20 2019 9:00 AM
1.
Jason Held - Atkinson, NE & Ty Sierks - Atkinson, NE
2. Cale Markham - Vinita, OK & Brye Crites - Welch, OK
3. Alfred Hansen - Dickinson, ND & Levi Tyan - Wallace, NE
4. Clint Whipple - St Francis, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
5. Scott White - Oelrichs, SD & Riley Wakefield - O'Neill, NE
6. Marty McPherson - Piedmont, SD & Blair Lammers - Hermosa, SD
7. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
8. Myles Kenzy - Iona, SD & Peter Haukaas - Winner, SD
9. Travis Lymber - Broken Bow, NE & Dalton Pelster - Burwell, NE
10. Braden Pirrung - Hartford, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
11. Tyler Byrne - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
12. Matt Vandreil - Yankton, SD & Joey Koupal - Dante, SD
3. Sat, July 20 2019 7:00 PM
1.
Ross Varilek - Geddes, SD & Chase Varilek - Geddes, SD
2. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Ty Talsma - Verdigre, NE
3. Wade Monnens - Hulett, WY & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Rex Treeby - Hecla, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
6. Cameron Irwin - Edgemont, SD & Rory Brown - Edgemont, SD
7. Isaac Tilstra - Valley Springs, SD & Lance Knuston - Mitchell, SD
8. Matt Dean - Platte, SD & Beau Dean - Platte, SD
9. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD & Jade Nelson - Midland, SD
11. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
12. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Luke Morast - Halliday, ND
13. Bart Ness - Kennebec, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
14. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Daycen Hunt - Ridgeview, SD
4. Sun, July 21 2019 7:00 PM
1.
Kade Smith - Post, TX & Cash Hetzel - Lemmon, SD
2. Reece Weber - Valentine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
3. Tucker Dale - Halliday, ND & Chad Ystaas - Dickinson, ND
4. TY Chasek - Mitchell, NE & Clayton Symons - Mitchell, NE
5. Kole Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Mitchell, SD
6. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
7. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Jared Bilby - Bridgeport, NE
8. Dusty Forre - Newman Grove, NE & Justin Vogel - Norfolk, NE
9. Cole Sherwood - Hillside, AZ & Steve Sherwood - Grace, ID
10. Taylor Dawls - Oneill, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
11. Jared Lynch - Valley Springs, SD & Jared Odens - Pierre, SD
12. Kolton Good - Cheyanne, XX & Travis Goad - Reydon, OK
13. Kade Starr - Geddes, SD & Duke Starr - Geddes, SD
14. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
15. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Trae Smith - Belle Fourche, SD
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0