Flandreau, SD 6/8
Bareback - 4
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Travis Faegn - Scared Heart, MN
3. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
4. Dylan Pratt - Clarissa, MN
Barrel Racing - 57
1S. Sat, June 8 2019 11:00AM
1.
Jorry Lammers - Tyndall, SD
2. Molly Riermann - Somerset, WI
3. Kris Lammers - Chancellor, SD
4. Cora Borman - Backus, MN
5. Heidi Johnson - Flandrau, SD
6. Lexi Thyberg - Hartford, SD
7. Hallie Fulton - Wessington Springs, SD
8. Bristol Benson - Saginaw, MN
9. Staci Bungard - Volga, SD
10. Kensey Roemen - Sioux Falls, SD
11. Kathy Stoker - Tomah, WI
12. Morgan Dalchow - Mayer, MN
13. Cindy Baltezore - Beresford, SD
14. Madi McKinney - Hillman, MN
15. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
16. Jenna Clark - Brookings, SD
17. Brenda Deters - Colton, SD
18. Jill Sundell - Elk River, MN
19. Dessie Taylor - Brookings, SD
20. Sindy Jandreau - Kennebec, SD
21. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
22. Gabryelle Wieme - Lake Benton, MN
23. Nikki James - Becker, MN
24. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
25. Courtney Loiseau - Egan, SD
26. Shelby Inman - Harrisburg, SD
27. Jodi Nelson - Hartford, SD
28. Courtney Otto - Marshall, MN
29. Kassidy Peters - Adrian, MN
30. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
31. Emily Larson - Ulen, MN
32. Mallory Gross - Little Falls, MN
33. Melodi Christensen - Kennebec, SD
34. Jill Moody - Pierre, SD
35. Anna Rather - Stevens Point, WI
36. Cindy Loiseau - Egan, SD
37. Jojo Wagner - Hillman, MN
38. Denise Lecy - Rushford, MN
39. Sarah Rose - Volga, SD
40. Bailey Rathbun - White, SD
41. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
42. Carole Hollers - Sturgis, SD
43. Brianna Melby - Backus, MN
44. Allie Simons - Brookings, SD
45. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
46. Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Katie Lukes - Parker, SD
2. Amanda Haugen - Colome, SD
3. Patricia Riemer - Trail City, SD
4. Kim Johnson - Sherman, SD
5. Megan Marone - Pukwana, SD
6. Rebekah Tschanz - Beldenville, WI
7. Tabitha Tschanz - Beldenville, WI
8. Stefany Benson - Saginaw, MN
9. Ally Zehrer - Dayton, MN
10. Carli Maruska - Mitchell, SD
11. Kelley Haberer - Ashby, MN
Bull Riding - 13
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Colton Provost - Dante, SD
2. Dawson Petrik - Wagner, SD
3. Kenny Betts - New York Mills, MN
4. Justin McCall - Colome, SD
5. Shorty Rankin - Lesterville, SD
6. Nathan Wieme - Tracy, MN
7. Layne Johnson - Hermantown, MN
8. Cody Moore - Dell Rapids, SD
9. Peo Orozco - Dante, SD
10. Thayne Davis - Mound City, SD
11. Collin Gartner - Sparta, WI
12. Dawson Peterak - Wagner, SD
13. Ethan Jensen - Brookings, SD
Calf Roping - 25
1S. Sat, June 8 2019 11:00AM
1.
Wyatt Treeby - Hecla, SD
2. Chance Oftedahl - Pemberton, MN
3. Jody Green - Shakopee, MN
4. Rex Treeby - Hecla, SD
5. Dakota Locken - Elroy, WI
6. Evan Thyberg - Hartford, SD
7. Chance Locken - Reedsburg, WI
8. Emmett Davis - Estelline, SD
9. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
10. Preston Lecy - Rushford, MN
11. Jamie Thompson - Brookings, SD
12. Todd Rose - Volga, SD
13. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
14. Josh Laursen - Comstock, WI
15. Corey Braskamp - Wentworth, SD
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Brock Belkham - Flandreau, SD
2. Clayton Nelson - Zimmerman, MN
3. Myles Kenzy - Iona, SD
4. Nathan Tschanz - Beldenville, WI
5. Cooper Schmidt - Marietta, MN
6. Kolten Weber - Watertown, SD
7. Brody Jones - Brookings, SD
8. Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
9. Matt Peters - Smithwick, SD
10. Matt Nelson - Colman, SD
Goat Tying - 5
1S. Sat, June 8 2019 11:00AM
1.
Cora Borman - Backus, MN
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Jazz McGirr - Huron, SD
2. Josie Mousel - Colman, SD
Ladies Breakaway - 37
1S. Sat, June 8 2019 11:00AM
1.
Hallie Fulton - Wessington Springs, SD
2. Ricki Konze - Sparta, WI
3. Allie Simons - Brookings, SD
4. Tierny Hamlin - Highmore, SD
5. Laura Hamilton - Backus, MN
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD
7. Molly Riermann - Somerset, WI
8. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
9. Jenna Clark - Brookings, SD
10. Cora Borman - Backus, MN
11. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
12. Carole Hollers - Sturgis, SD
13. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
14. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
15. Anna Rather - Stevens Point, WI
16. Morgan Dalchow - Mayer, MN
17. Courtney Otto - Marshall, MN
18. Kallie Tepoel - Lindstrom, MN
19. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
20. Jojo Wagner - Hillman, MN
21. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
22. Syerra Christensen - Kennebec, SD
23. Kassidy Peters - Adrian, MN
24. Carm Schneider - Tomah, WI
25. Allison Moore - Toronto, SD
26. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
27. Kaycee Wilking - Hartford, SD
28. Morgan Chappell - Boscobel, WI
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Braelee Aus - Granite Falls, MN
2. Tabitha Tschanz - Beldenville, WI
3. Callie Shepherd - Dawson, MN
4. Jazz McGirr - Huron, SD
5. Amanda Haugen - Colome, SD
6. Courtney Peters - Hot Springs, SD
7. Ally Zehrer - Dayton, MN
8. Kaden Borman - Backus, MN
9. Sidney Peters - Smithwick, SD
Mixed Team Roping - 11
1S. Sat, June 8 2019 11:00AM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
2. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
3. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Lucas Falconer - Marshall, MN
5. Ally Zehrer - Dayton, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
6. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
7. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
8. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
9. Cora Borman - Backus, MN & Cory Borman - Backus, MN
10. Jojo Wagner - Hillman, MN & Matt Nelson - Colman, SD
11. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
Saddle Bronc - 3
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
John Thelen - Mitchell, SD
2. Grady Gjefle - Pollack, SD
3. Dylan Suhr - Canton, SD
Sr. Breakaway - 16
1S. Sat, June 8 2019 11:00AM
1.
Bill Murphy - Highmore, SD
2. Mark Lecy - Rushford, MN
3. Chuck Hamlin - Highmore, SD
4. Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Fay Jandreau - Highmore, SD
6. Tony Schneider - Tomah, WI
7. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Scott Reiners - Lennox, SD
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. Shawn Carey - Highmore, SD
6. Dave Marone - Pukwana, SD
7. Terry Trower - Dell Rapids, SD
8. Terry McCutcheon - Brookings, SD
9. Tucker Ashley - Pukwana, SD
Steer Wrestling - 6
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Cameron Fanning - Olivet, SD
3. Dylan Peper - Centuria, WI
4. Sawyer Strand - Harrisburg, SD
5. Sutton Adams - Dell Rapids, SD
6. Jace Christinsen - Flandreau, SD
Team Penning - 11
2TP. Sat, June 8 2019 5:00PM
1.
Barbara Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Rodney Hammerstrom -
2. Mick Varilek - Geddes, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Clinton Olinger -
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Viborg, SD & Tom Varilek -
4. Travis Olson - Harrisburg, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
5. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower -
6. Harold Fischer - Vermillion, SD & Teresa Mead - Jefferson, SD & Eric Sandbolt -
7. Kordel Kiehn - Pukwana, SD & Doni Zeller - Reliance, SD & Taryn Guinn -
8. Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn -
9. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Krisi Hoggarth -
10. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
11. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Jo Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael -
Team Roping - 26
1S. Sat, June 8 2019 11:00AM
1.
Jake Heidebrink - Royalton, MN & Randy Melby - Backus, MN
2. Lane Goebel - Marshall, MN & Lucas Falconer - Marshall, MN
3. Ashley Trudeau - Nunda, SD & Mark Schmall - Auroa, SD
4. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
5. Chance Oftedahl - Pemberton, MN & Cole Stevens - Hammond, WI
6. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Rusty Toupal - Hurron, SD & Brad Oland - Britton, SD
8. Preston Lecy - Rushford, MN & Mark Lecy - Rushford, MN
9. Joshua Bungard - Volga, SD & Chance Parr - Brookings, SD
10. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Ty Talsma - Niobrara, NE
11. Brett Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
12. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
13. Mikey Loiseau - Egan, SD & Jarad Deters - Colton, SD
14. Anna Rather - Stevens Point, WI & Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
15. Cora Borman - Backus, MN & Cory Borman - Backus, MN
16. Jim Loiseau - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
3. Sat, June 8 2019 6:30PM
1.
Dalton Stang - Lonsdale, MN & Ty Jurgenson - Dawson, MN
2. Myles Kenzy - Iona, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Matt Nelson - Colman, SD & Gannon Gustafson - Granite Falls, MN
4. Rowdy Ludemann - Saginaw, MN & Shane Ludemann - Saginaw, MN
5. Kole Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
6. Brock Belkham - Flandreau, SD & Nick Otto - Flandreau, SD
7. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Sawyer Strand - Harrisburg, SD
8. Kolten Weber - Watertown, SD & Tucker Rozell - Mansfield, SD
9. Bruce Gustufson - Hanley Falls, MN & Brevin Gustufson - Hanley Falls, MN
10. Nicholas Bjork - Mankato, MN & Cooper Schmidt - Marietta, MN
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0