Flandreau, SD 6/7
Bareback - 4
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
Travis Faegn - Scared Heart, MN
2. Colt Hokana - Columbia, SD
3. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
4. Dylan Pratt - Clarissa, MN
Barrel Racing - 56
1S. Fri, June 7 2019 11:00AM
1.
Kim Johnson - Sherman, SD
2. Kassidy Peters - Adrian, MN
3. Gabryelle Wieme - Lake Benton, MN
4. Nikki James - Becker, MN
5. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
6. Mallory Gross - Little Falls, MN
7. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
8. Patty Jons - Bonesteel, SD
9. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
10. Bristol Benson - Saginaw, MN
11. Kathy Stoker - Tomah, WI
12. Chelsie Cunningham - Mitchell, SD
13. Jojo Wagner - Hillman, MN
14. Sarah Rose - Volga, SD
15. Madi McKinney - Hillman, MN
16. Molly Riermann - Somerset, WI
17. Denise Lecy - Rushford, MN
18. Jill Sundell - Elk River, MN
19. Shaw Nelson - Hartford, SD
20. Talia Gabrielson - Perham, MN
21. Bailey Rathbun - White, SD
22. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
23. Allison Burgau - Black River Falls, WI
24. Hallie Fulton - Wessington Springs, SD
25. Courtney Otto - Marshall, MN
26. Sydney Cunningham - Mitchell, SD
27. Jill Moody - Pierre, SD
28. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
29. Kris Lammers - Chancellor, SD
30. Sindy Jandreau - Kennebec, SD
31. Cindy Loiseau - Egan, SD
32. Cindy Baltezore - Beresford, SD
33. Jenny Belkham - Blunt, SD
34. Morgan Dalchow - Mayer, MN
35. Carly Buchholz - Mondovi, WI
36. Carole Hollers - Sturgis, SD
37. Haley Huls - Lennox, SD
38. Courtney Loiseau - Egan, SD
39. Brianna Melby - Backus, MN
40. Melodi Christensen - Kennebec, SD
41. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
42. Ally Zehrer - Dayton, MN
43. Chloe Herren - Crooks, SD
44. Paige Storlie - Holmen, WI
45. Lindsey Brewer - Wessinton, SD
46. Heidi Johnson - Flandrau, SD
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
Anna Rather - Stevens Point, WI
2. Staci Bungard - Volga, SD
3. Jodi Nelson - Hartford, SD
4. Brenda Deters - Colton, SD
5. Lacey Huben - Sauk Rapids, MN
6. Megan Marone - Pukwana, SD
7. Stefany Benson - Saginaw, MN
8. Lexi Thyberg - Hartford, SD
9. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
10. Sharndra Schomer - Harrold, SD
Bull Riding - 3
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
Collin Gartner - Sparta, WI
2. Shorty Rankin - Lesterville, SD
3. Thayne Davis - Mound City, SD
Calf Roping - 21
1S. Fri, June 7 2019 11:00AM
1.
Myles Kenzy - Iona, SD
2. Corey Braskamp - Wentworth, SD
3. Rex Treeby - Hecla, SD
4. Matt Nelson - Colman, SD
5. Wyatt Treeby - Hecla, SD
6. Preston Lecy - Rushford, MN
7. Todd Rose - Volga, SD
8. Brody Jones - Brookings, SD
9. Brock Belkham - Flandreau, SD
10. Kolten Weber - Watertown, SD
11. Matt Peters - Smithwick, SD
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
Chance Locken - Reedsburg, WI
2. Dakota Locken - Elroy, WI
3. Emmett Davis - Estelline, SD
4. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
5. Jody Green - Shakopee, MN
6. Evan Thyberg - Hartford, SD
7. Cooper Schmidt - Marietta, MN
8. Josh Laursen - Comstock, WI
9. Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
10. Clayton Nelson - Zimmerman, MN
Goat Tying - 5
1S. Fri, June 7 2019 11:00AM
1.
Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
2. Chloe Herren - Crooks, SD
3. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
Jazz McGirr - Huron, SD
2. Josie Mousel - Colman, SD
Ladies Breakaway - 38
1S. Fri, June 7 2019 11:00AM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
2. Allison Moore - Toronto, SD
3. Morgan Dalchow - Mayer, MN
4. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
5. Sidney Peters - Smithwick, SD
6. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
7. Morgan Chappell - Boscobel, WI
8. Kassidy Peters - Adrian, MN
9. Chloe Herren - Crooks, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
11. Ally Zehrer - Dayton, MN
12. Hallie Fulton - Wessington Springs, SD
13. Molly Riermann - Somerset, WI
14. Taryn Sippel - Pierpont, SD
15. Jojo Wagner - Hillman, MN
16. Alicia Mengelkoch - Litchfield, MN
17. Sara Steiner - Harrisburg, SD
18. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
19. Abby Jo Treeby - Hecla, SD
20. Carm Schneider - Tomah, WI
21. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
22. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
23. Kaycee Wilking - Hartford, SD
24. Courtney Teubert - White, SD
25. Carole Hollers - Sturgis, SD
26. Courtney Otto - Marshall, MN
27. Tierny Hamlin - Highmore, SD
28. Jenny Belkham - Blunt, SD
29. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
30. Courtney Peters - Hot Springs, SD
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
Ricki Konze - Sparta, WI
2. Braelee Aus - Granite Falls, MN
3. Josey Poppens - Larchwood, IA
4. Callie Shepherd - Dawson, MN
5. Jazz McGirr - Huron, SD
6. Jennifer Gale - Humbolt, SD
7. Kallie Tepoel - Lindstrom, MN
8. Anna Rather - Stevens Point, WI
Mixed Team Roping - 11
1S. Fri, June 7 2019 11:00AM
1.
Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Lucas Falconer - Marshall, MN
4. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
5. Jojo Wagner - Hillman, MN & Matt Nelson - Colman, SD
6. Ashley Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
7. Ally Zehrer - Dayton, MN & Lance Knuston - Mitchell, SD
8. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
9. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
10. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
11. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
Saddle Bronc - 5
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
John Thelen - Mitchell, SD
2. Dylan Suhr - Canton, SD
3. Cole Owens - Truman, MN
4. Grady Gjefle - Pollack, SD
5. Kolton Salonen - Gregory, SD
Sr. Breakaway - 16
1S. Fri, June 7 2019 11:00AM
1.
Scott Reiners - Lennox, SD
2. Tony Schneider - Tomah, WI
3. JB Lord - Sturgis, SD
4. Mark Lecy - Rushford, MN
5. Chuck Hamlin - Highmore, SD
6. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
2. Mark Schumacher - Wolsey, SD
3. Fay Jandreau - Highmore, SD
4. Dave Marone - Pukwana, SD
5. Tucker Ashley - Pukwana, SD
6. Terry McCutcheon - Brookings, SD
7. Darren Lammers - Chancellor, SD
8. Terry Trower - Dell Rapids, SD
9. Steve Klein - Sioux Falls, SD
10. Shawn Carey - Highmore, SD
Steer Wrestling - 8
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
TY Talsma - Niobrara, NE
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Kaiden White Bear - Chamberlain, SD
4. Sutton Adams - Dell Rapids, SD
5. Dylan Peper - Centuria, WI
6. Jace Christinsen - Flandreau, SD
7. Cameron Fanning - Olivet, SD
8. Sawyer Strand - Harrisburg, SD
Team Penning - 13
2TP. Fri, June 7 2019 5:00PM
1.
Wally Bakke - Irene, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & James Kuiper -
2. Doni Zeller - Reliance, SD & Taryn Guinn - Reliance, SD & Kordel Kiehn -
3. Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Travis Freiheit -
4. David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn -
5. Rodney Hammerstrom - Davis, SD & Barbara Hammerstrom - Davis, SD & Daryl Hammerstrom -
6. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD & Jo Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael -
7. Tom Jones - Viborg, SD & Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein -
8. Mick Varilek - Geddes, SD & Gary Garbe - Alpena, SD & Clinton Olinger -
9. Bryan Runge - Tea, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson -
10. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower -
11. Lennie Steffen - Colome, SD & Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Kristi Hoggarth -
12. Lindsay Borgmann - Mount Vernon, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann -
13. Eric Sandbolt - Rock Valley, IA & Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer -
Team Roping - 24
1S. Fri, June 7 2019 11:00AM
1.
Kolten Weber - Watertown, SD & Tucker Rozell - Mansfield, SD
2. Carm Schneider - Tomah, WI & Tony Schneider - Tomah, WI
3. Eli Lord - Sturgis, SD & Matt Kasner - Cody, NE
4. Tate Oftedahl - Pemberton, MN & Hunter Reed - Pemberton, MN
5. Lane Goebel - Marshall, MN & Lucas Falconer - Marshall, MN
6. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
7. Mikey Loiseau - Egan, SD & Jarad Deters - Colton, SD
8. Brody Jones - Brookings, SD & Matt Nelson - Colman, SD
9. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
10. JB Lord - Sturgis, SD & Jake Beard - Bismarck, ND
11. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Ty Talsma - Niobrara, NE
12. Jake Heidebrink - Royalton, MN & Randy Melby - Backus, MN
13. Preston Lecy - Rushford, MN & Mark Lecy - Rushford, MN
14. Isaac Tilstra - Valley Springs, SD & Lance Knuston - Mitchell, SD
3. Fri, June 7 2019 6:30PM
1.
Rowdy Ludemann - Saginaw, MN & Shane Ludemann - Saginaw, MN
2. Dalton Stang - Lonsdale, MN & Ty Jurgenson - Dawson, MN
3. Kole Latham - Flandreau, SD & Dylan Hart - Flandreau, SD
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Sutton Adams - Dell Rapids, SD & Sawyer Strand - Harrisburg, SD
6. Brad Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Brett Price - Faith, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
8. Ashley Trudeau - Nunda, SD & Mark Schmall - Auroa, SD
9. Rusty Toupal - Hurron, SD & Brad Oland - Britton, SD
10. Nicholas Bjork - Mankato, MN & Cooper Schmidt - Marietta, MN
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0