Sioux Falls, SD
Bareback - 6
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Zach Faehnrich - Mobridge, SD
2. Melvin Cummins - Mobridge, SD
3. Jake Carmody - Mobridge, SD
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Dylan Pratt - Clarissa, MN
2. Brenlyn Howe - Pierre, SD
3. Hunter Big Eagle - Harold, SD
Barrel Racing - 60
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Katie Lukes - Parker, SD
2. Tricia Riemer - Trail City, SD
3. Kelley Haberer - Ashby, MN
4. Melissa Morris - Pierre, SD
5. Lexi Thyberg - Hartford, SD
6. Destri Devenport - Volin, SD
7. Rachel Hauser - Palisade, MN
8. Kassidy Peters - Adrian, MN
9. Stefany Benson - Saginaw, MINNESOTA
10. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
11. Alyssa Gabrieson - Perhem, MN
12. Talia Gabrieson - Perhem, MN
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Ally Zehrer - Dayton, MN
2. Jessica Bornstrager - Backus, MN
3. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
4. Dessie Taylor - Brookings, SD
5. Cindy Baltezore - Beresford, SD
6. Ali Zacharias - Hartford, SD
7. Stephanie Mackissock - Little Falls, MN
8. Taya Skiles - Inwood, IOWA
9. Jenny Belkham - Blunt, SD
10. Carisa Shearer - Kennebec, SD
11. Carli Maruska - Mitchell, SD
12. Kasey Varpness - Rochester, MN
13. Sarah Rose - Volga, SD
14. Stacey Bungard - Brookings, SD
15. Jana Groski - Rochester, MN
16. Cassie Mehlbrech - Canistota, SD
17. Denise Lecy - Rutherford, MN
18. Shayna Skiles - Inwood, IOWA
19. Callie Willie - Somerset, WI
20. Summer Kosel - Glenham, SD
21. Kris Lammers - Chancelor, SD
22. Morgan Kowitz - McGregor, MN
23. Shelly Christensen - Sturgis, SD
24. Brenda Deters - Colton, SD
25. Chyenne Mortenson - Larchwood, IA
26. Kim Ose - Echo, MN
27. Kennedy Ross - Aberdeen, SD
28. Kensey Roemen - Sioux Falls, SD
29. Kallie Carey - Huron, SD
30. Carole Hollers - Sturgis, SD
31. Taylor Heyer - Rock Rapids, IA
32. Chloe Herren - Crooks, SD
33. Libby Diedrichs - Kennebec, SD
34. Heidi Johnson - Flandreau, SD
35. Patty Jons - Bonesteel, SD
36. Mallory Gross - Little Falls, MN
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Brooke Klaphake - Upsala, MN
2. Jill Moody - Pierre, SD
3. Morgan Dalchow - Mayer, MN
4. Lindsey Zuehlke - Huron, SD
5. Ryen Sheppick - Pierre, SD
6. Brooke Rogelstad - Rapid City, SD
7. Lindsey Brewer - Wessington, SD
8. Keylee Zancanella - Aurora, SD
9. Megan Stegura - St. Joseph, MN
10. Kristen Zancanella - Aurora, SD
11. Kara Posch - Holdingford, MN
12. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
Bull Riding - 31
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Kenny Betts - New York Mills, MN
2. Seth Sperling - Canistota, SD
3. Reed Gray - Mobrige, SD
4. Tanner Sik - Ibanhoe, MN
5. Nathan Wieme - Tracy, MN
6. Riley Engbarth - Tracy, MN
7. Layne Johnson - Hermantown, MN
8. Garrett Wall - Akron, IOWA
9. Shorty Rankin - Lesterville, SD
10. Terry Pollard - Mt. Vernon, SD
11. Justin Hofer - Ipswich, SD
12. Kaler Kirkie - Chamberlain, SD
13. Zach Faehnrich - Mobridge, SD
14. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
15. Cody Moore - Del Rapids, SD
16. Charles Winters - Kyle, SD
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Dylan Kamtsen - Brooten, MN
2. Hunter Big Eagle - Harold, SD
3. Justin McCall - Colomn, SD
4. Brady Schmidt - Wessington Springs, SD
5. Tristen Janis - Kyle, SD
6. Dawson Petrik - Wagner, SD
7. Collin Gartnee - Sparta, WI
8. Mason Moody - Fletcher, SD
9. Thunder Boomer - Eagle Butte, SD
10. Thayne Davis - Rapid City, SD
11. Riley Page - Colton, SD
12. Kyle Friese - Wessington Springs, SD
13. Austin Friese - Wessington Springs, SD
14. TJ Schmidt - Belle Fourche, SD
15. Tyler Viers - Granite Falls, MN
Calf Roping - 23
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Evan Thyberg - Hartford, SD
2. Tim Schmieg - Howard Lake, MN
3. Chance Locken - Reedsburg, WI
4. Myles Kenzy - Iona, SD
5. Cody Ward - Mabel, MN
6. Judd Grover - Cresco, IA
7. Blase Steffen - Gregory, SD
8. Cooper Schmidt - Marietta, MN
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Cullan Hewitt - Kerkhoven, MN
2. Dillon Sackett - Alcester, SD
3. Preston Lecy - Rutherford, MN
4. Matt Nelson - Colman, SD
5. Mikey Loiseau - Egan, SD
6. TY Moser - Volga, SD
7. Nolan Richie - Bristol, SD
8. Brett Hewitt - Rice Lake, WI
9. Nick Rettinger - Mitchell, SD
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Rex Treeby - Hecla, SD
2. Wyatt Treeby - Hecla, SD
3. Cole Stevens - Hammond, WI
4. Scott Halverson - Fairview, SD
5. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
6. Clay Nelson - Zimmerman, MN
Goat Tying - 6
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Chloe Herren - Crooks, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Taya Skiles - Inwood, IOWA
4. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
5. Josie Mousel - Coleman, SD
6. Callie Aamot - Desmet, SD
Ladies Breakaway - 34
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Janelle Raflik - Wisconsin Rapids, WI
2. Courtney Peters - Hot Springs, SD
3. Kassidy Peters - Adrian, MN
4. Whitney Locken - Reedsburg, WI
5. Syerra Christensen - Kennebec, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Tomie Peterson - Parade, SD
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Ally Zehrer - Dayton, MN
2. Jenny Belkham - Blunt, SD
3. Holly Oftedahl - Hanley Falls, MN
4. Kallie Carey - Huron, SD
5. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA
6. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
7. Katie Bell - Wabasso, MN
8. Carole Hollers - Sturgis, SD
9. Sami McGuire - St Onge, SD
10. Caitlin Pott - Lake Elmo, MN
11. Sara Steiner - Harrisburg, SD
12. Rylee Rich - Tonka, NE
13. Chloe Herren - Crooks, SD
14. Tamie Jo Martin - Wood Lake, MN
15. Amy Doehling - Arlington, MN
16. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
17. Taya Skiles - Inwood, IOWA
18. Kaycee Wilking - Hartford, SD
19. Anna Rathe - Stevens Point, WI
20. Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Danielle Aus-Fiene - Granite Falls, MN
2. Morgan Dalchow - Mayer, MN
3. Jolene Loiseau - Flandreau, SD
4. Brooke Nelson - Philip, SD
5. Josie Poppens - Inwood, IA
6. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
7. Braelee Aus - Granite Falls, MN
Mixed Team Roping - 13
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Kaiden White Bear - Sturgis, SD
2. Jolene Loiseau - Flandreau, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
3. Cheyenne Vandestouwe - Inwood, IA & Dillon Sackett - Alcester, SD
4. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Tamie Jo Martin - Wood Lake, MN & Mikey Loiseau - Egan, SD
6. Caitlin Pott - Lake Elmo, MN & Amy Doehling - Arlington, MN
7. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
8. Holly Oftedahl - Hanley Falls, MN & Tony Goeble - Cottonwood, MN
9. Ally Zehrer - Dayton, MN & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
10. Chloe Herren - Crooks, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
11. Kirk Kookier - Adrian, MN & Amanda Kookier - Adrian, MN
12. Rylee Rich - Tonka, NE & Matt Nelson - Colman, SD
13. TY Moser - Volga, SD & Kaysee Christensen - Beersford, SD
Saddle Bronc - 7
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Blayne Meier - Ortonville, MN
2. Dylan Suhr - Canton, SD
3. Brady Gjefle - Polluck, SD
4. Kyle Hapney - Ft. Pierre, SD
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Tanner Williamson - Rapid City, SD
2. John Swartzendruber - Staples, MN
3. Kaden Laubach - Canton, SD
Sr. Breakaway - 13
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Jim Selchert - New Underwood, SD
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Darren Lammers - Chancellor, SD
3. Scott Vandenberg - Orange City, IA
4. Paul Parr - Mitchell, SD
5. Tim Christopher - Decorah, IA
6. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Scott Reiners - Lennox, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Bart Ness - Kennebec, SD
5. Raymond Tibbs - Ft. Pierre, SD
6. Marty Jandreau - Kennebec, SD
Steer Wrestling - 10
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Beau Dean - Platte, SD
2. Dylan Peper - Centuria, WI
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Kaiden White Bear - Sturgis, SD
2. Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
3. Ethan Parr - Mitchell, SD
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD
2. Dean Moncur - Sturgis, SD
3. Wyatt Tibbitts - Hot Springs, SD
4. Teil Glaus - Chamberlain, SD
5. Dylan Suhr - Canton, SD
Team Penning - 15
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Scott Reiners - Lennox, SD & Jay Reurink - Colton, SD & Reed Stofer -
2. Taryn Guinn - Reliance, SD & Kordell Keihn - Chamberlian, SD & Doni Zeller -
3. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Mark Braunschmidt - Garreston, SD & Ken Krebsbach -
4. Scott Vandenberg - Orange City, IA & Leon Baier - Mitchell, SD & Brad Nesome -
5. Todd Steever - Parker, SD & Joann Syrovatka - Utica, SD & Dennis Michael -
6. Brian Backstrom - Nowthen, MN & Eric Sandbulte - Rock Valley, IA & Brandon Kruger -
7. David Horn - Piedmont, SD & Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn -
8. Charlie Walters - Sioux Falls, SD & Jim Kuiper - Canton, SD & Wally Bakke -
9. Carrie Dieters - Larchwood, IA & Larry Fossum - Hartford, SD & Glen Dieters -
10. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Rodney Hammerstrom - Davis, SD & Barbara Hammerstrom -
11. Randall Olson - Harrisburg, SD & Travis Olson - Harrisburg, SD & Brian Runge -
12. Darren Lammers - Chancellor, SD & Sam Kruger - Beaver Creek, MN & Jarad Deters -
13. Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Jones - Viborg, SD & Tom Varilek -
14. Gary Garbe - Alpena, SD & Clinton Olinger - Plankinton, SD & Mick Varilek -
15. Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Tyler Sivers -
Team Roping - 37
1. Sat, Mar 16 2019 6:00PM
1.
Blayne Meier - Ortonville, MN & Cody Mcmahon - Ortonville, MN
2. Beau Patterson - Wagner, SD & Gracie Craig - Wagner, SD
3. Jim Selchert - New Underwood, SD & Ben Delay - Beresford, SD
4. Rusty Toupal - Huron, SD & Brad Oland - Britton, SD
5. Rowdy Ludemann - Saginaw, MN & Shane Ludemann - Fort Pierre, SD
6. Randall Fuhrer - Irene, SD & Kail Vaith - Lesterville, SD
7. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
8. Brady Petrik - Avon, SD & Cauy Oien - Baltic, SD
9. Kolten Weber - Watson, MN & Tucker Rozell - Watertown, SD
10. Blase Steffen - Gregory, SD & Beau Dean - Platte, SD
11. Nick Bjork - Mankato, MN & Cooper Schmidt - Marietta, MN
12. Judd Grover - Cresco, IA & Cody Ward - Mabel, MN
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Rio Nutter - Rapid City, SD & Blair Lammers - Hartford, SD
2. Anna Rathe - Stevens Point, WI & Gabrielle Carmichael - Hudson, WI
3. Matt McCormick - Salem, SD & Jarad Deters - Colton, SD
4. Eric Nelson - Wabasso, MN & Tony Goeble - Cottonwood, MN
5. Mikey Loiseau - Egan, SD & Matt Nelson - Colman, SD
6. Paul Parr - Mitchell, SD & Nolan Richie - Bristol, SD
7. Chloe Herren - Crooks, SD & Conner Herren - Crooks, SD
8. Preston Lecy - Rutherford, MN & Mark Lecy - Rutherford, MN
9. Dalton Moore - Lower Brule, SD & Donnie Moore - Lower Brule, SD
10. Kirk Kookier - Adrian, MN & Darren Lammers - Chancellor, SD
11. Josh Bungard - Brookings, SD & Mark Schmall - Brookings, SD
12. Caitlin Pott - Lake Elmo, MN & Sam Doehling - Arlington, MN
13. Ethan Parr - Mitchell, SD & Lance Knutson - Elk Point, SD
3. Sun, Mar 17 2019 1:00PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
2. Chris Herren - Crooks, SD & Cody Inman - Sioux Falls, SD
3. Marty McPherson - Piedmont, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
4. Butch Levell - Omaha, NE & Cole Stevens - Hammond, WI
5. Mitchell Blieck - Rock Valley, IA & Levi Mouw - Edgerson, MN
6. Rex Treeby - Hecla, SD & Troy Donnelly - Elk Point, SD
7. Clint Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
8. Shaw Loiseau - Flandreau, SD & Dustin Harris - O'Neil, NE
9. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Dustin Schaefer - Sisseton, SD
10. Bart Ness - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
11. Jared Odens - Pierre, SD & Matt Zancanella - Aurora, SD
12. Isaac Tilstra - Valley Springs, SD & Jd Kirwan - Bonesteel, SD
Over 40 CR - 4
2S. Sun, Mar 17 2019 9:00AM
1.
Tim Christopher - Decorah, IA
2. Todd Rose - Volga, SD
3. Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. Greg Hewitt - Shell Lake, WI
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0