Sanders, AZ
Bareback - 9
1. Fri, Aug 17 2018 10:00AM
1.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
2. Earl Tsosie Jr. - Window Rock, AZ
3. Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
4. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
3. Sat, Aug 18 2018 1:00PM
1.
Gary Largo, Jr. - Church Rock, NM
2. Jayco Roper - Oktaha, OK
3. Jacob Etsitty - Chinle, AZ
4. J.R. Chino - Mescalero, NM
5. Clifford Williams - Winslow, AZ
Barrel Racing - 28
1. Fri, Aug 17 2018 10:00AM
1.
Deven Sells - Chinle, AZ
2. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
3. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
4. Mia Wilson - Shiprock, NM
5. Chalon Lefebre - Bloomfield, NM
6. Cara Lefebre - Bloomfield, NM
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Constance Benally - Indian Wells, AZ
2. Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
3. Jannon Hale - Ganado, AZ
4. Destinee Dale - Farmington, NM
5. Jc Hawk - Scottsdale, AZ
6. Alexandra Begay - Indian Wells, AZ
7. Tammy Daswood - Churchrock, NM
8. Karlee Tsosie - Shiprock, NM
9. Summer Tracy - Churchrock, NM
10. Chaise Teehee - Muskogee, OK
11. Jareth Hale - Ganado, AZ
12. Kaley Conway - Browning, MT
13. Raynell Holgate - Page, AZ
3. Sat, Aug 18 2018 1:00PM
1.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
2. Kc Shine Herrera - Scottsdale, AZ
3. Hayeden Duboise - Ramah, NM
4. Tara Seaton - Queen Creek, AZ
5. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
6. Taniah Nez - Ganado, AZ
7. Kendra Paul - Shiprock, NM
8. Leslie Maker - Tahlequah, OK
9. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
Bull Riding - 21
1. Fri, Aug 17 2018 10:00AM
1.
Guytin Tsosie - Farmington, NM
2. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
3. Lane Granger - Tuba City, AZ
4. Andy Sells - Chinle, AZ
5. Tyson Tsinnijinnie - Lukachukai, AZ
6. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
7. Adam Young - Kayenta, AZ
8. Olin Bryant - Rock Point, AZ
9. Marshall Jim - Tonalea, AZ
10. Tustin Daye - Lupton, AZ
3. Sat, Aug 18 2018 1:00PM
1.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
2. Dugan Black - Lukachukai, AZ
3. Julius Y. Begay - Shiprock, NM
4. Hershel Gilmore John - Weleetka, OK
5. Melson Casamero - Crownpoint, NM
6. Hernald John - Lukachukai, AZ
7. Lyle Clark - Kayenta, AZ
8. Dustin Reidhead - Whiteriver, AZ
9. Cauy Begay - Kayenta, AZ
10. Latrell Long - Winslow, AZ
11. Ty Toadlena - Jamestown, NM
Calf Roping - 29
1. Fri, Aug 17 2018 10:00AM
1.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
2. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
3. Tyrine Alcott - Winslow, AZ
4. Kenny Glasses - Chinle, AZ
5. Tyrel Richardson - Page, AZ
6. Roessel Jackson - Many Farms, AZ
7. Casey Stone - Sallisaw, OK
8. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
9. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
10. Roy Begay - Window Rock, AZ
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Allen Hartness - Locust Grove, OK
2. Benson Charley - Crown Point, NM
3. Kordale Secody - Page, AZ
4. Jared Todacheenie - Holbrook, AZ
5. Beau Grant - Wingate, NM
6. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
7. Steve Brickey - Tahlequah, OK
8. Allen Charley - Window Rock, AZ
9. Gerald Daye - Gallup, NM
3. Sat, Aug 18 2018 1:00PM
1.
Jeremiah Jodie - Mulholland Well, NM
2. Levi Jackson - Eufaula, OK
3. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
4. Walt White - Owasso, OK
5. Tom Young - Sells, AZ
6. Kee Etsitty - Many Farms, AZ
7. Dakotah Bitsui - Flora Vista, NM
8. Michael Bates - Tohatchi, NM
9. Blaine Mitchell - Chinle, AZ
10. Sheldon Jones - Rock Point, AZ
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 41
1. Fri, Aug 17 2018 10:00AM
1.
Michele Morris - Tohatchi, NM
2. Chalon Lefebre - Bloomfield, NM
3. Cara Lefebre - Bloomfield, NM
4. Devyn Dennison - Tohatchi, NM
5. Mia Wilson - Shiprock, NM
6. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
7. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
8. Keleigh Lee - Fruitland, NM
9. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
10. Shawna Begay - Window Rock, AZ
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Jc Hawk - Scottsdale, AZ
2. Rikki Velasquez - White River, AZ
3. Arianna Jones - Chinle, AZ
4. Shawndeana Smith - Crownpoint, NM
5. Erin Jones - Chinle, AZ
6. Shawntaya Murphy - Tohatchi, NM
7. Alyssa L Jones - Kayenta, AZ
8. Bobbie Riggs - Bapchule, AZ
9. Denell Granger - Tuba City, AZ
10. April Pablo - Crown Point, NM
11. Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
12. Serena Dahozy - Window Rock, AZ
13. Bailey Bates - Tohatchi, NM
14. Tonya Tolino - Gallup, NM
15. Twila Jones - Tohatchi, NM
16. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
17. Jessica Todacheenie - Holbrrok, AZ
18. Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
19. Martina Monroe - Maricopa, AZ
20. Jolynn Martinez - Gallup, NM
21. Raquel Sells - Kayenta, AZ
3. Sat, Aug 18 2018 1:00PM
1.
Taniah Nez - Ganado, AZ
2. Renee Tolino - Gallup, NM
3. Rawlinda Ben - Peridot, AZ
4. Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
5. Joni Begay - Chinle, AZ
6. Latasha Long - Crownpoint, NM
7. Laci K. Begay - Window Rock, AZ
8. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
9. Lynelle Etsitty - Fruitland, NM
10. Joncelita Tso - Chinle, AZ
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 11
1. Fri, Aug 17 2018 10:00AM
1.
Kane Kee - Keams Canyon, AZ
2. Vince Tsosie - Fruitland, NM
3. Llewellyn Paul - Shiprock, NM
4. Leander Thomas - Window Rock, AZ
5. Soshane Kee - Many Farms, AZ
3. Sat, Aug 18 2018 1:00PM
1.
Harry Johnson, Jr. - Shiprock, NM
2. Creighton Curley - Window Rock, AZ
3. Robert Burbank - Rock Point, AZ
4. Brent Becenti - Rock Point, AZ
5. T.O Yazzie - Aneth, UT
6. Antonio Yazzie - Aneth, UT
Sr. Breakaway - 20
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Karl Dennison - Tohatchi, NM
2. Shea Enos - Scottsdale, AZ
3. Ray Smith - Shiprock, NM
4. Art Sells - Chinle, AZ
5. Leon Walker - Ft. Apache, AZ
6. Allen Hartness - Locust Grove, OK
7. Tia Bruised Head - Scottsdale, AZ
8. Dave Peshlakai - Naschitti, NM
9. Johnson Stevenson - Kirtland, NM
10. Leon Monroe - Phoenix, AZ
11. Alvin Smith - Crownpoint, NM
12. Gil Richardson - Page, AZ
13. Gilbert Monroe - Winslow, AZ
14. Randy Little - Flagstaff, AZ
15. Norman Bates - Tohatchi, NM
16. Melvin Jackson - St Michaels, AZ
17. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
18. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
19. Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
20. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
Steer Wrestling - 15
1. Fri, Aug 17 2018 10:00AM
1.
Marshall Allen - Sheepsprings, NM
2. Donovan Yazzie - Brimhall, NM
3. Casey Stone - Sallisaw, OK
4. Kornell Begay - Chinle, AZ
5. Sheridan Jodie - Church Rock, NM
6. Matt Jodie - Churchrock, NM
7. Randy Claw - Chinle, AZ
3. Sat, Aug 18 2018 1:00PM
1.
Samson Valentino - Farmington, NM
2. Jeremiah Jodie - Mulholland Well, NM
3. Byron Murphy - Crown Point, NM
4. Tyron Tsosie - Crownpoint, NM
5. Michael Bates - Tohatchi, NM
6. Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
7. Brandon Bates - Winslow, AZ
8. Kyle Smith - Crownpoint, NM
Team Penning - 0
Team Roping - 46
1. Fri, Aug 17 2018 10:00AM
1.
Dwight Sells - St. Michaels, AZ & Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ
2. Hiyo Yazzie - Brimhall, NM & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
3. Matt Jodie - Churchrock, NM & Shane Jodie - Mulholland Wells, NM
4. Colin Begay - Chinle, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
5. Jon Arviso - Gallup, NM & Denton Begay - Many Farms, AZ
6. Aaron Tsinigine - Tuba City, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
7. Edward Hawley - Surprise, AZ & Ty Romo - Whiteriver, AZ
8. John W. Bahe - Chinle, AZ & Destree Yazzie - Chinle, AZ
9. Colin Begay - Chinle, AZ & Henry Benally Iii - Chinle, AZ
10. Jon Arviso - Gallup, NM & Scooter Garcia - Churchrock, NM
11. Dwight Sells - St. Michaels, AZ & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Roderick Tso - Fort Defiance, AZ & O.J. Williams - Holbrook, AZ
2. Roderick Tso - Fort Defiance, AZ & Wasey Carviso - Ft. Wingate, NM
3. Darryl Monroe - Page, AZ & Kordale Secody - Page, AZ
4. Rance Nez - Rough Rock, AZ & Wilbert Nez - Chinle, AZ
5. Marco Sells - Rough Rock, AZ & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
6. Clifford Williams - Winslow, AZ & Cordell Williams - Taylor, AZ
7. Darryl Monroe - Page, AZ & Lloyd Pahi - Page, AZ
8. Wilbert Nez - Chinle, AZ & Vern Begay - Chinle, AZ
9. Clifford Williams - Winslow, AZ & Shane Jodie - Mulholland Wells, NM
10. Bryan Sells - Laplata, NM & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
11. Danielle Lowman - Gilbert, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
12. Mike Tsosie - Yahtahey, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
13. Bahe Henio - Pinehall, NM & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
14. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
15. Kordale Secody - Page, AZ & Lloyd Pahi - Page, AZ
16. Edward Hawley - Surprise, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
17. Gerald Daye - Gallup, NM & Tyson Charley - Crownpoint, NM
18. Mike Tsosie - Yahtahey, NM & Cordell Williams - Taylor, AZ
19. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
20. Rance Nez - Rough Rock, AZ & Vern Begay - Chinle, AZ
21. Bryan Sells - Laplata, NM & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
22. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Shawn Shirley - Snowflake, AZ
23. Gerald Daye - Gallup, NM & O.J. Williams - Holbrook, AZ
24. Kyle Little - Chinle, AZ & Jayson Jay Yazzie - Kirkland, NM
25. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Leonard Williams Jr - Winslow, AZ
3. Sat, Aug 18 2018 1:00PM
1.
Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & James Begay Jr. - Winslow, AZ
2. Monte Dan - Rock Point, AZ & Shawn Murphy Jr - Tohatchi, NM
3. Dennis Begay - Ft. Wingate, NM & James Begay Jr. - Winslow, AZ
4. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Shawn Shirley - Snowflake, AZ
5. Dennis Begay - Ft. Wingate, NM & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
6. AJ Ben - San Carlos, AZ & Rawley Ben - Peridot, AZ
7. Wes Dayzie - Tuba City, AZ & Scooter Garcia - Churchrock, NM
8. Wes Dayzie - Tuba City, AZ & Jeremy Alcott - Winslow, AZ
9. AJ Ben - San Carlos, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
10. Rawley Ben - Peridot, AZ & Brandon Ben - Peridot, AZ
Over 40 CR - 0
JRSteer - 3
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Kash Long - Winslow, AZ
2. O'Dey Tom - Lupton, AZ
3. Dylan Bradford - Selby, SD
Jr. Breakaway - 13
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Trail Yazzie - Chinle, AZ
2. Jaken Todacheenie - Holbrrok, AZ
3. Arena Ben - Peridot, AZ
4. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
5. James Arviso - Gallup, NM
6. Sierra Farland - Tonalea, AZ
7. Colben Kinlecheenie - Winslow, AZ
8. Brandon Ben - Peridot, AZ
9. Kash Long - Winslow, AZ
10. Mia Wilson - Shiprock, NM
11. Trey Nez - Chinle, AZ
12. Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
13. Tylon Tsosie - Crownpoint, NM
Jr. Barrel Racing - 16
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
2. Kaley Conway - Browning, MT
3. Sierra Farland - Tonalea, AZ
4. Mia Wilson - Shiprock, NM
5. K-Rae Chino - Mescalero, NM
6. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
7. Alexandra Begay - Indian Wells, AZ
8. Kamron Gilbert - Kirtland, NM
9. Arena Ben - Peridot, AZ
10. Jocelyn Co'Nei'Sen'Ney - Sacaton, AZ
11. Autumn Dale - Farmington, NM
12. Kenzi Fox - Hays, MT
13. Zayla Aguilar - Chinle, AZ
14. Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
15. Sweet Pea/kyndra Jensen - Flagstaff, AZ
16. Robyn Holgate - Page, AZ
SRTR - 22
2S. Sat, Aug 18 2018 9:00AM
1.
Johnathan Nez - Albuquerque, NM & Lexy Terry - Crownpoint, NM
2. Ray Smith - Shiprock, NM & Dave Peshlakai - Naschitti, NM
3. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Kurt Etsicitty - Vanderwagon, NM
4. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
5. Richard Lynch - Sanders, AZ & Ace Roan - Ganado, AZ
6. Gil Richardson - Page, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
7. Gil Richardson - Page, AZ & Dave Peshlakai - Naschitti, NM
8. Larry Willie - Winslow, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
9. Carl Begay - Leuoo, AZ & Victor Begay - Seba Dalkai, AZ
10. Melvin Jackson - St Michaels, AZ & Lexy Terry - Crownpoint, NM
11. Alvin Williams - Glendale, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ
12. Melvin Jackson - St Michaels, AZ & Art Sells - Chinle, AZ
13. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Gilbert Monroe - Winslow, AZ
14. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Bennie Bitsui - Indian Wells, AZ
15. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Kurt Etsicitty - Vanderwagon, NM
16. Carl Begay - Leuoo, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
17. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Howard Begay - Chambers, AZ
18. Alvin Smith - Crownpoint, NM & Ace Roan - Ganado, AZ
19. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Bennie Bitsui - Indian Wells, AZ
20. Johnathan Nez - Albuquerque, NM & Wesley Joe - Sacaton, AZ
21. John Boyd Jr. - Window Rock, AZ & Howard Begay - Chambers, AZ
22. Shea Enos - Scottsdale, AZ & Leon Monroe - Phoenix, AZ