Poplar, MT
Bareback - 5
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
J.R. Chino - Mescalero, NM
2. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
3. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Cheyenne Autumn - Covelo, CA
2. Brad Crawford - Browning, MT
Barrel Racing - 22
1S. Sat, Sept 1 2018 9:00AM
1.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
2. Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
3. Sloan Anderson - White Horse, SD
4. Tessie Lamere - Box Elder, MT
5. Brandee Brugh - New Town, ND
6. Greta Gustafson - Browning, MT
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
2. Amber Crowley - Poplar, MT
3. Sonya Dodging Horse - Calgary, AB
4. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
5. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
6. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
7. Mashaya Alden - Fort Smith, MT
8. Jareth Hale - Ganado, AZ
9. Sallye Williams - Skiatook, OK
10. Sydney Gray - Ridgeview, SD
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Karlee Meyers - Box Elder, MT
2. Keira Simonson - Loring, MT
3. Jakki Hunt - Dupree, SD
4. Talyssa Horn - Harlem, MT
5. Ginger Cohea - Skiatook, OK
6. Emily Kallenberger - Havre, MT
Bull Riding - 21
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Zac Osborne - Fort Washakie, WY
2. T'Jay Allen - Harlem, MT
3. Cleve Spang - Billings, MT
4. Landon Parrish - Brimhall, NM
5. Cj Mount - Hays, MT
6. Cole Elshere - Faith, SD
7. Ty Toadlena - Jamestown, NM
8. Cain Thomas - Window Rock, AZ
9. Tustin Daye - Lupton, AZ
10. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
11. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Donnie Whirlwind Horse - Kyle, SD
2. Travis Maguire - Siksika, AB
3. Levi Irving - Navajo, NM
4. Dugan Black - Lukachukai, AZ
5. Leo Johnson - Box Elder, MT
6. Presley Crawford - Browning, MT
7. Slick Phelps - Porcupine, SD
8. Lyle Dillon - Martin, SD
9. Guytin Tsosie - Farmington, NM
10. Adam Young - Kayenta, AZ
Calf Roping - 24
1S. Sat, Sept 1 2018 9:00AM
1.
Allen Charley - Window Rock, AZ
2. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
3. Andre Lafrance - Wyola, MT
4. Terry Fischer - Fort Yates, ND
5. Britt Givens - Riverton, WY
6. Preston Watson - Box Elder, MT
7. J.C. Crowley - Poplar, MT
8. Nolan Conway - Cut Bank, MT
9. Kenny Glasses - Chinle, AZ
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
2. Benson Charley - Crown Point, NM
3. Quinton Inman - Ketchum, OK
4. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
5. Sterling Small - Busby, MT
6. Collin Johnson - Browning, MT
7. Tyrel Richardson - Page, AZ
8. Eric C. Watson - Box Elder, MT
9. Keene Bends - Ashland, MT
10. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Jesse Chase - Mandaree, ND
2. Neil Tatsey - Valier, MT
3. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
4. Casey Stone - Sallisaw, OK
5. Walt White - Owasso, OK
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 26
1S. Sat, Sept 1 2018 9:00AM
1.
Lita Crawler - Morley, AB
2. Lizzie Boyd - Blackfoot, ID
3. Courtney Small - Pryor, MT
4. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
5. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
6. Tessie Lamere - Box Elder, MT
7. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
8. Erin Jones - Chinle, AZ
9. Katelin Conway - Cut Bank, MT
10. Kelsey Pepion - Browning, MT
11. Arianna Jones - Chinle, AZ
12. Sloan Anderson - White Horse, SD
13. Kaycee Werdel - Chadron, NE
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Arena Plenty - Garryowen, MT
2. Brittany Bird - Cut Bank, MT
3. Sallye Williams - Skiatook, OK
4. Sunni Dixon - Wyola, MT
5. Callie Dixon - Morley, AB
6. Amber Crowley - Poplar, MT
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
9. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
10. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Tomie Peterson - Parade, SD
2. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
3. Jakki Hunt - Dupree, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 13
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Soshane Kee - Many Farms, AZ
2. Cole Pateneaude - Halliday, ND
3. Cole Elshere - Faith, SD
4. Jeremy Means - Eagle Butte, SD
5. Seth Longbrake - Milesville, SD
6. Creighton Curley - Window Rock, AZ
7. Cory Fox - Standoff, AB
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Jesse Wilson - Martin, SD
2. Marty Young Bear - Halliday, ND
3. Jake Running Crow - Billing, MT
4. Robert Burbank - Rock Point, AZ
5. Kane Kee - Keams Canyon, AZ
6. Hamley Real Bird - Garryowen, MT
Sr. Breakaway - 23
1S. Sat, Sept 1 2018 9:00AM
1.
Vernon Small - Lame Deer, MT
2. Troy Crawler - Morley, AB
3. Robie Inman - Ketchum, OK
4. Ralph Williams - Skiatook, OK
5. Billy Lamere - Box Elder, MT
6. Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
7. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
8. Hoss Pepion - Browning, MT
9. Norman Bates - Tohatchi, NM
10. Spider Ramone - Hays, MT
11. Terry Tatsey - Browning, MT
12. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
13. Darcy Dixon - Morley, AB
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Sallye Williams - Skiatook, OK
2. Ivan Small - Lodge Grass, MT
3. Allen Fisher - Ashland, MT
4. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
5. Darryl Crowley - Poplar, MT
6. O.T. Thompson - Lame Deer, MT
7. Jake Longbrake - Dupree, SD
8. Eric C. Watson - Box Elder, MT
9. Britt Givens - Riverton, WY
10. Marty Jandreau - Kennebec, SD
Steer Wrestling - 19
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Collin Johnson - Browning, MT
2. Kornell Begay - Chinle, AZ
3. Tuck Johnson - Browning, MT
4. Randy Claw - Chinle, AZ
5. Britt Givens - Riverton, WY
6. Walker Small - Ashland, MT
7. Brent Dodging Horse - Calgary, AB
8. Nolan Conway - Cut Bank, MT
9. Rian Conway - Browning, MT
10. Sterling Small - Busby, MT
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Otys Little Mustache - Brocket, AB
2. Casey Stone - Sallisaw, OK
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Quinton Inman - Ketchum, OK
5. Joe Ross - Millboro, SD
6. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
7. Kash Shade - Lethbridge, AB
8. Jesse Wilson - Martin, SD
9. TY Day Chief - Calgary, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 49
1S. Sat, Sept 1 2018 9:00AM
1.
Jake Longbrake - Dupree, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
2. Dwight Sells - St. Michaels, AZ & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
3. Britt Givens - Riverton, WY & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
4. Hoss Pepion - Browning, MT & Polite Pepion - Browning, MT
5. Travis Thom - Schurz, NV & Dylan Johnson - Billings, MT
6. Reno Stoebner - Bastrop, TX & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
7. Reno Stoebner - Bastrop, TX & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dakota Louis - Browning, MT
9. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
10. Robie Inman - Ketchum, OK & Britt Givens - Riverton, WY
11. TY St. Goddard - Browning, MT & Terry Fischer - Fort Yates, ND
12. Cameron Billy - Box Elder, MT & Clay Gun Shows - Lodge Grass, MT
13. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Spider Ramone - Hays, MT
14. Sam Bird - Cut Bank, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
15. TY St. Goddard - Browning, MT & Dakota Louis - Browning, MT
16. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
17. Sam Bird - Cut Bank, MT & Vernon Small - Lame Deer, MT
18. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
19. Jace Loring - Cut Bank, MT & Rope Three Irons - Lodge Grass, MT
20. Dwight Sells - St. Michaels, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
21. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Leonard Williams Jr - Winslow, AZ
22. Jace Loring - Cut Bank, MT & Daniel Bird - Browning, MT
23. Travis Thom - Schurz, NV & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
24. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
25. Bryan Sells - Laplata, NM & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
26. Cameron Billy - Box Elder, MT & Daniel Bird - Browning, MT
27. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Leonard Williams Jr - Winslow, AZ
28. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
29. Allen Charley - Window Rock, AZ & Scooter Garcia - Churchrock, NM
30. Billy Lamere - Box Elder, MT & Preston Watson - Box Elder, MT
31. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
32. Neil Tatsey - Valier, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Quinton Inman - Ketchum, OK & Corbin Fisher - Ashland, MT
2. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
3. Arlen Armajo - Lander, WY & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
4. Arlen Armajo - Lander, WY & Tamara Mann - Sheridan, WY
5. George Cummins - Lodge Grass, MT & Dylan Johnson - Billings, MT
6. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Clay Gun Shows - Lodge Grass, MT
7. Bryan Sells - Laplata, NM & Scooter Garcia - Churchrock, NM
8. Collin Johnson - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
9. George Cummins - Lodge Grass, MT & Tobin Cummins - Lodge Grass, MT
10. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Casey Stone - Sallisaw, OK
2. Dalton Lessert - Martin, SD & Jesse Chase - Mandaree, ND
3. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
4. Neil Tatsey - Valier, MT & Mike Limberhand - Worden, MT
5. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
6. Dalton Lessert - Martin, SD & Quinton Inman - Ketchum, OK
7. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Destree Yazzie - Chinle, AZ
Over 40 CR - 0
JRSteer - 6
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Dylan Bradford - Selby, SD
2. Kasen Johnson - Mandaree, ND
3. Wilson Kennedy - Kisbey, SK
4. Wynn Wells - Browning, MT
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Ethan Marceau - Browning, MT
2. Tahj Wells - Browning, MT
Jr. Breakaway - 15
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Trail Yazzie - Chinle, AZ
2. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
3. Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
4. Callie Dixon - Morley, AB
5. Gunner Plenty - Garryowen, MT
6. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
7. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
8. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT
9. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
10. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
11. Colton Zubach - Billings, MT
12. Rilee Fisher - Ashland, MT
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Kermit Clary - Ronan, MT
2. Bailey Chase - Mandaree, ND
3. Ethan Marceau - Browning, MT
Jr. Barrel Racing - 16
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
2. Kadie Bends - Ashland, MT
3. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
4. Savaya Alden - Fort Smith, MT
5. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
6. Shay Campbell - Valier, MT
7. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
8. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
9. Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
Kayclynn Young - Dupree, SD
2. Kali Young - Dupree, SD
3. Maddey Clary - Ronan, MT
4. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
5. Ginger Cohea - Skiatook, OK
6. Kinahlei Armajo - Lodge Grass, MT
7. Bailey Chase - Mandaree, ND
SRTR - 19
1S. Sat, Sept 1 2018 9:00AM
1.
Troy Crawler - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
2. Darcy Dixon - Morley, AB & Terry Tatsey - Browning, MT
3. Darcy Dixon - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
4. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
5. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT
6. Sam Bird - Cut Bank, MT & Vernon Small - Lame Deer, MT
7. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Norman Bates - Tohatchi, NM
8. Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Terry Tatsey - Browning, MT
2. Sat, Sept 1 2018 3:00PM
1.
Allen Fisher - Ashland, MT & Darryl Crowley - Poplar, MT
2. Arlen Armajo - Lander, WY & O.T. Thompson - Lame Deer, MT
3. Arlen Armajo - Lander, WY & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
4. Sam Bird - Cut Bank, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
5. Allen Fisher - Ashland, MT & Ralph Williams - Skiatook, OK
6. George Cummins - Lodge Grass, MT & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
7. Jake Longbrake - Dupree, SD & Eric C. Watson - Box Elder, MT
8. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
9. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
3. Sun, Sept 2 2018 1:00PM
1.
George Cummins - Lodge Grass, MT & Vernon Small - Lame Deer, MT