White Shield, ND
Bareback - 4
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
2. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Orville Memnook - Spedden, AB
2. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
Barrel Racing - 39
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Jakki Hunt - Dupree, SD
2. Maelee Heart - Parshall, ND
3. Hailey Vigen - Mandaree, ND
4. Megan Danks - Mandaree, ND
5. Kesse Deal - Dupree, SD
6. Kassidy Dennison - St. Francis, SD
7. Tomi Bradford - Selby, SD
8. Tatum Ward - Whitehorse, SD
9. Phannette Gray - Ridgeview, SD
10. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
2S. Sat, July 14 2018 8:00AM
1.
Jacie Schrempp - Eagle Butte, SD
2. Kaycee Werdel - Chadron, NE
3. Tessie Lamere - Box Elder, MT
4. Talyssa Horn - Harlem, MT
5. Karlee Meyers - Box Elder, MT
6. Mary Mitzel - Sundance, WY
7. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
8. Jada Swires - Litchfiels Park, AZ
9. Brandee Brugh - New Town, ND
10. Sloan Anderson - White Horse, SD
11. Amber Crowley - Poplar, MT
12. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
13. Susan Kolb - Buffalo Gap, SD
14. Jareth Hale - Ganado, AZ
15. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
16. Sydney Gray - Ridgeview, SD
17. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
18. Brittany Bird - Cut Bank, MT
19. Duaneah Wheeler - White Swan, WA
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
2. Katie Fisher - Kyle, SD
3. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
4. Leslie Maker - Tahlequah, OK
5. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
6. Ginger Cohea - Skiatook, OK
7. Sydney Kukla - Killdeer, ND
8. Sallye Williams - Skiatook, OK
9. KY Longbrake - Dupree, SD
10. Kynder Starr - Catoosa, OK
Bull Riding - 8
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Nolan Hall - Mandaree, ND
2. Chance Thomas - Window Rock, AZ
3. Cain Thomas - Window Rock, AZ
4. Cole Brewer - Dupree, SD
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Donnie Whirlwind Horse - Kyle, SD
2. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
3. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
4. Cat Clifford - Porcupine, SD
Calf Roping - 26
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Keene Bends - Ashland, MT
2. Cole Brewer - Dupree, SD
3. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
4. Daylon Danks - Mandaree, ND
5. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
6. Michael Bates - Tohatchi, NM
7. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
8. Jason Lawrence - Washburn, ND
2S. Sat, July 14 2018 8:00AM
1.
JC Lawrence - Ashland, MT
2. Jesse Chase - Mandaree, ND
3. Eric C. Watson - Box Elder, MT
4. Jesse Clement - Ridgeview, SD
5. Preston Watson - Box Elder, MT
6. Justin Tsosie Jr. - Tsaile, AZ
7. Eric Paul Watson - Box Elder, MT
8. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
9. Kourt Starr - Dupree, SD
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Sterling Small - Busby, MT
2. Steve Brickey - Tahlequah, OK
3. Ryan Cody Nez - Shiprock, NM
4. Britt Givens - Riverton, WY
5. Norman Mitchell - Hulbert, OK
6. Terry Fischer - Fort Yates, ND
7. Roy Begay - Window Rock, AZ
8. Levi Jackson - Eufaula, OK
9. Brent Belkham - Blunt, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 40
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Kelci Bends - Cherry Creek, SD
2. Shantell Brewer - Dupree, SD
3. Megan Danks - Mandaree, ND
4. Jakki Hunt - Dupree, SD
5. Kassidy Dennison - St. Francis, SD
6. Phannette Gray - Ridgeview, SD
7. Tatum Ward - Whitehorse, SD
8. Tomie Peterson - Parade, SD
9. Kesse Deal - Dupree, SD
10. Hailey Vigen - Mandaree, ND
11. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
2S. Sat, July 14 2018 8:00AM
1.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
2. Courtney Small - Pryor, MT
3. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
4. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
5. Amber Crowley - Poplar, MT
6. Laci K. Begay - Window Rock, AZ
7. Bailey Bates - Tohatchi, NM
8. Kaycee Werdel - Chadron, NE
9. Josey Johnson - Porcupine, SD
10. Mercedes Williams - Faith, SD
11. Tessie Lamere - Box Elder, MT
12. Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
13. Brittany Bird - Cut Bank, MT
14. Shaina Clifford - Porcupine, SD
15. Sharon Small - Ashland, MT
16. Arena Plenty - Garryowen, MT
17. Sloan Anderson - White Horse, SD
18. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
19. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Sydney Kukla - Killdeer, ND
2. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
3. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
4. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Keleigh Lee - Fruitland, NM
7. Sallye Williams - Skiatook, OK
8. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
9. Michelle Walking Bear - Fort Smith, MT
10. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 12
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Santee Real Bird - Crow Agency, MT
2. Creighton Curley - Window Rock, AZ
3. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
4. Shad Agard - McLaughlin, SD
5. Marty Young Bear - Halliday, ND
6. Jeremy Meeks - Scenic, SD
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Jeremy Means - Eagle Butte, SD
2. Byron Bruised Head - Standoff, AB
3. Jesse Wilson - Martin, SD
4. Kyle Reddy - Pine Ridge, SD
5. Hamley Real Bird - Garryowen, MT
6. Kash Deal - Dupree, SD
Sr. Breakaway - 23
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Tom Knight - Eagle Butte, SD
2. Scott Weston - Porcupine, SD
3. Spike Guardipee - St. Francis, SD
4. Clayton Danks - Mandaree, ND
5. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
6. Norman Bates - Tohatchi, NM
2S. Sat, July 14 2018 8:00AM
1.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
2. Darryl Crowley - Poplar, MT
3. Allen Fisher - Ashland, MT
4. Eric C. Watson - Box Elder, MT
5. Sam Bird - Cut Bank, MT
6. Lynn Williams - Faith, SD
7. Billy Lamere - Box Elder, MT
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Ivan Small - Lodge Grass, MT
2. Jake Longbrake - Dupree, SD
3. Marty Jandreau - Kennebec, SD
4. Tommy Jr. Nez - Shiprock, NM
5. Britt Givens - Riverton, WY
6. Galen Means - Eagle Butte, SD
7. Darcy Dixon - Morley, AB
8. Ralph Williams - Skiatook, OK
9. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
10. Sallye Williams - Skiatook, OK
Steer Wrestling - 18
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Joe Ross - Rosebud, SD
3. Cole Brewer - Dupree, SD
4. Shane Day Chief - Standoff, AB
5. Tristan J. Hall - Mandaree, ND
6. TY Day Chief - Calgary, AB
7. Michael Bates - Tohatchi, NM
8. Kash Shade - Lethbridge, AB
9. Jason Lawrence - Washburn, ND
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Walker Small - Ashland, MT
2. Sterling Small - Busby, MT
3. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Britt Givens - Riverton, WY
5. Casey Stone - Sallisaw, OK
6. Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
7. Byron Bruised Head - Standoff, AB
8. Steve Brickey - Tahlequah, OK
9. Tj Heinert - Mission, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 34
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Marty Hebb - Cherry Creek, SD & Keene Bends - Ashland, MT
2. Hailey Vigen - Mandaree, ND & Jessee Vigen - Mandaree, ND
3. Colby Weston - Porcupine, SD & Scott Weston - Porcupine, SD
4. Clint Whipple - St. Francis, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
5. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Royce Heart - Parshall, ND
6. Maelee Heart - Parshall, ND & Royce Heart - Parshall, ND
7. Clint Whipple - St. Francis, SD & Spike Guardipee - St. Francis, SD
8. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
9. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Maelee Heart - Parshall, ND
10. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
2S. Sat, July 14 2018 8:00AM
1.
Peyton Yazzie - Parshall, ND & Colin White Wolf - Faith, SD
2. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT & Cody Carlson - Browning, MT
3. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
4. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
5. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
6. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Marty Watson - Box Elder, MT
8. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Dwight Sells - St. Michaels, AZ
9. TY St. Goddard - Browning, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
10. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Myles John - Indian Wells, AZ
11. TY St. Goddard - Browning, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
12. Tom Williams - Faith, SD & Lynn Williams - Faith, SD
13. Eric Paul Watson - Box Elder, MT & Marty Watson - Box Elder, MT
14. Dwight Sells - St. Michaels, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Bryan Sells - Laplata, NM & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
2. Britt Givens - Riverton, WY & Ralph Williams - Skiatook, OK
3. Jake Longbrake - Dupree, SD & Ralph Williams - Skiatook, OK
4. Wroper Kosel - Parade, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
5. Wroper Kosel - Parade, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
6. Danielle Lowman - Gilbert, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
7. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
8. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Leonard Williams Jr - Winslow, AZ
9. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Jesse Chase - Mandaree, ND
10. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
Over 40 CR - 0
JRSteer - 5
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
2. Dylan Bradford - Selby, SD
3. Kasen Johnson - Mandaree, ND
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Wiley Bearcomesout - Ashland, MT
2. Boots Coyote Runs Ii - Crow Agency, MT
Jr. Breakaway - 16
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Jacoby Heathershaw - Martin, SD
2. Shantell Brewer - Dupree, SD
3. Daylon Danks - Mandaree, ND
4. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Jessee Vigen - Mandaree, ND
2S. Sat, July 14 2018 8:00AM
1.
Gunner Plenty - Garryowen, MT
2. Shannoah Danks - Mandaree, ND
3. Bailey Chase - Mandaree, ND
4. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT
5. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
6. Cody Carlson - Browning, MT
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Spur White Clay - Fort Smith, MT
2. Rilee Fisher - Ashland, MT
3. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
4. Paden Belkham - Blunt, SD
5. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
Jr. Barrel Racing - 24
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Kayclynn Young - Dupree, SD
2. Kali Young - Dupree, SD
3. Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
4. Alex Whipple - Parmalee, SD
5. Jessee Vigen - Mandaree, ND
6. Carly Day Chief - Standoff, AB
7. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Tayla Ward - Whitehorse, SD
9. Shantell Brewer - Dupree, SD
2S. Sat, July 14 2018 8:00AM
1.
Maklain Kleemann - Killdeer, ND
2. Bailey Chase - Mandaree, ND
3. Ashley Lawrence - Ashland, MT
4. Shannoah Danks - Mandaree, ND
5. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
6. Hatten Kleemann - Killdeer, ND
7. Kadie Bends - Ashland, MT
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
2. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
3. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
4. Ginger Cohea - Skiatook, OK
5. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
6. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
7. Susanna White Clay - Fort Smith, MT
8. Rayna Grimes - Kyle, SD
SRTR - 19
1. Fri, July 13 2018 4:00PM
1.
Tom Knight - Eagle Butte, SD & Robert Smith - Lantry, SD
2. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Clayton Danks - Mandaree, ND
3. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
4. Clayton Danks - Mandaree, ND & Robert Smith - Lantry, SD
2S. Sat, July 14 2018 8:00AM
1.
Sam Bird - Cut Bank, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
2. Tom Williams - Faith, SD & Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
3. Allen Fisher - Ashland, MT & Darryl Crowley - Poplar, MT
4. Tom Williams - Faith, SD & Lynn Williams - Faith, SD
5. Sam Bird - Cut Bank, MT & Frank Whitecalfe - Garrison, ND
6. Eric C. Watson - Box Elder, MT & Billy Lamere - Box Elder, MT
3. Sat, July 14 2018 1:00PM
1.
Britt Givens - Riverton, WY & Ralph Williams - Skiatook, OK
2. Darcy Dixon - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
3. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
4. Darcy Dixon - Morley, AB & Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
5. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Jake Longbrake - Dupree, SD & Ralph Williams - Skiatook, OK
7. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
8. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
9. Jake Longbrake - Dupree, SD & Spike Guardipee - St. Francis, SD