Siksika, AB
Bareback - 5
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Justin Randle - Fort Vermilion, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Chad Randle - Fort Vermillion, AB
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Jacoby Johns - Okeechobee, FL
2. Orville Memnook - Spedden, AB
3. Cam Bruised Head - Standoff, AB
Barrel Racing - 39
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Ticwtkwa Nelson - Mount Currie, BC
2. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
3. Blanche Burnstick - Morinville, AB
4. Kaley Conway - Browning, MT
5. Julie Lenoir - Cut Bank, MT
6. Coral Crowchild - Calgary, AB
7. Destiny Stevens - Strathmore, AB
8. Jeanette Many Guns - Gleichen, AB
9. Buffy Little Light - Calgary, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Chase Creighton - Standoff, AB
2. Tracey Duck Chief - Siksika, AB
3. Priscilla Cardinal - Cardston, AB
4. Lisa Creighton - Standoff, AB
5. Jackie Oka - Cardston, AB
6. Cammie Fox - Cardston, AB
7. Anessa Big Snake - Siksika, AB
8. Sonya Dodging Horse - Calgary, AB
9. Emily Kallenberger - Havre, MT
10. Brae Big Snake - Siksika, AB
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Tess Potts - Vernon, BC
2. Misty Tatsey - Box Elder, MT
3. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
4. Sharlee Scout - Cardston, AB
5. Brittany Bird - Cut Bank, MT
6. Fallyn Creighton - Cardston, AB
7. Paige Shade - Cardston, AB
8. Lita Crawler - Morley, AB
9. Sallye Williams - Skiatook, OK
10. Jocee Louis - Browning, MT
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Raven Shade - Cardston, AB
2. PJ Fox - Cardston, AB
3. Greta Gustafson - Browning, MT
4. Brandi Onespot - Calgary, AB
5. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
6. Dawn Potts - Brocket, AB
7. Kayla Ward - Maskwacis, AB
8. Sheryl Manychief - Calgary, AB
9. Ginger Cohea - Skiatook, OK
10. Cheyenne Black Water - Cardston, AB
Bull Riding - 11
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Carlin Sleigh - Siksika, AB
2. Dugan Black - Lukachukai, AZ
3. Chance Thomas - Window Rock, AZ
4. Taylor Wells - Standoff, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Noah Wolf - Calgary, AB
2. Quincy Running Rabbit - Siksika, AB
3. Tryce Chief Moon - Cardston, AB
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Coy Doore - Siksika, AB
2. Travis Maguire - Siksika, AB
3. Lucky David - Brocket, AB
4. Cam Bruised Head - Standoff, AB
Calf Roping - 29
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Ty Levi Black Water - Standoff, AB
2. Andy Many Fingers - Cardston, AB
3. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
4. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Sterling Small - Busby, MT
2. John Pickens - Babb, MT
3. Tristin Dixon - Morley, AB
4. Keene Bends - Ashland, MT
5. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
6. Lane Little Bear - Standoff, AB
7. Dax Eagle Bear - Standoff, AB
8. Lyndon Many Guns - Siksika, AB
9. Joe Yellow Old Woman - Cardston, AB
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Rick Fox - Cardston, AB
2. Collin Johnson - Browning, MT
3. Jake Fox - Cardston, AB
4. Slim Creighton - Standoff, AB
5. Nolan Conway - Cut Bank, MT
6. Allan Bruised Head - Calgary, AB
7. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Preston Watson - Box Elder, MT
2. Frank Scout - Cardston, AB
3. Mike White Quills - Cardston, AB
4. Kale Day Chief - Cardston, AB
5. Jake Crawler - Morley, AB
6. Bo Wells - Cardston, AB
7. Wright Bruised Head - Calgary, AB
8. Jay Crawler - Morley, AB
9. Owen Gustafson - Browning, MT
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 37
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Jeanette Many Guns - Gleichen, AB
2. Aimee Rose Dixon - Morley, AB
3. Kristie Ward - Maskwacis, AB
4. Ticwtkwa Nelson - Mount Currie, BC
5. Destiny Stevens - Strathmore, AB
6. Callie Dixon - Morley, AB
7. Cee Little Light - Calgary, AB
8. Sheridan Many Grey Horses - Standoff, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Shannon Soop - Cardston, AB
2. Sara Little Bear - Standoff, AB
3. Sherris McArthur - Maskwacis, AB
4. Chase Creighton - Standoff, AB
5. Cammie Fox - Cardston, AB
6. Dovelyn Bruised Head - Standoff, AB
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Katelin Conway - Cut Bank, MT
2. Lita Crawler - Morley, AB
3. Latrice Tatsey - Browning, MT
4. Tammy Dodging Horse - Calgary, AB
5. Sydney Not Afraid - Lodge Grass, MT
6. Sadie Harwood - East Glacier, MT
7. Rose Carlson - Browning, MT
8. Lexie Rabbit - Standoff, AB
9. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
10. Brittany Bird - Cut Bank, MT
11. Jocee Louis - Browning, MT
12. Kelsey Pepion - Browning, MT
13. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Colleen Crawler - Morley, AB
2. Sallye Williams - Skiatook, OK
3. Brandi Onespot - Calgary, AB
4. PJ Fox - Cardston, AB
5. Lacey Bish - Calgary, AB
6. Dawn Potts - Brocket, AB
7. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
8. Raven Shade - Cardston, AB
9. Rayne Bruised Head - Standoff, AB
10. Gracie Crawler - Morley, AB
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 8
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Shane Bird Rattler - Browning, MT
2. Byron Bruised Head - Standoff, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Jason McArthur - Maskwacis, AB
2. Cory Fox - Standoff, AB
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Lionel Shade - Cardston, AB
2. Doug Fitzgerald - Babb, MT
3. Chet Thunder Chief - Standoff, AB
4. Marty Young Bear - Halliday, ND
Sr. Breakaway - 39
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Darryl McDonald - Siksika, AB
2. Darrell Crow Child - Calgary, AB
3. Evans Day Chief - Standoff, AB
4. Kelvin Fox - Cardston, AB
5. Marlin Poucette - Morley, AB
6. Dwayne Big Old Man - Gleichen, AB
7. Hank Shade - Cardston, AB
8. Marvin Big Stony - Morley, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Murray Yellow Horn - Brocket, AB
2. Keith Johnson - Maskwacis, AB
3. Ray Augare - Browning, MT
4. Gil Black Water - Fort Macleod, AB
5. Robert Wells - Cardston, AB
6. Snyder Fox - Cardston, AB
7. Ken Augare - Browning, MT
8. Gus Vaile - Babb, MT
9. Eugene Creighton - Standoff, AB
10. Gordon McDougall - Brocket, AB
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Ralph Williams - Skiatook, OK
2. Allan Bruised Head - Calgary, AB
3. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
4. Terry Tatsey - Browning, MT
5. Rudy McLean - Morley, AB
6. Darcy Dixon - Morley, AB
7. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB
8. Frid England - Cut Bank, MT
9. Pat Fox - Cardston, AB
10. Hoss Pepion - Browning, MT
11. Keith Lefthand - Eden Valley, AB
12. Keith Tatsey - Heart Butte, MT
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Lawrence Crawler - Morley, AB
2. Terry Rider - Morley, AB
3. Sallye Williams - Skiatook, OK
4. Carver Salter - Morley, AB
5. Ollie Benjamin - Morley, AB
6. Jeff Fox - Cardston, AB
7. Art Wildman - Morley, AB
8. Troy Crawler - Morley, AB
9. Spider Ramone - Hays, MT
Steer Wrestling - 31
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Hayze Stevens - Strathmore, AB
2. Virgil Jacobs - Calgary, AB
3. JR Weasel Fat - Cardston, AB
4. Bart Holloway - Siksika, AB
5. Rian Conway - Browning, MT
6. Stan Wells - Standoff, AB
7. Kyle Jacobs - Calgary, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Tristin Dixon - Morley, AB
2. Coy Black Water - Lethbridge, AB
3. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
4. Richie Big Plume - Calgary, AB
5. Lane Little Bear - Standoff, AB
6. Sterling Small - Busby, MT
7. Walker Small - Ashland, MT
8. Rowdy Many Grey Horses - Standoff, AB
9. Armond Duck Chief - Siksika, AB
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Brent Dodging Horse - Calgary, AB
2. Toby Dixon - Morley, AB
3. Nolan Conway - Cut Bank, MT
4. Collin Johnson - Browning, MT
5. Tuck Johnson - Browning, MT
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Jim Stevens - Strathmore, AB
2. Otys Little Mustache - Brocket, AB
3. Kyle Running Rabbit - Cluny, AB
4. Kyson Day Chief - Standoff, AB
5. Jon Wells - Lethbridge, AB
6. Keenan Crane - Cardston, AB
7. Kash Shade - Lethbridge, AB
8. Dakota Giesbrecht - Standoff, AB
9. Wright Bruised Head - Calgary, AB
10. TY Day Chief - Calgary, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 72
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Bart Holloway - Siksika, AB & Tawny Holloway - Strathmore, AB
2. Buddie Dixon - Morley, AB & Laren Dixon - Morley, AB
3. Darryl McDonald - Siksika, AB & Tawny Holloway - Strathmore, AB
4. Riley Dodging Horse - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
5. Hayze Stevens - Strathmore, AB & Bailey Bears Paw - Morley, AB
6. Bart Holloway - Siksika, AB & Darryl Mcdonald - Siksika, AB
7. Hayze Stevens - Strathmore, AB & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
8. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Bob Gottfriedson - Calgary, AB
9. Bowen Gottfriedson - Calgary, AB & Riley Dodging Horse - Calgary, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
2. Ted Hoyt - Browning, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
3. Jackson Louis - Vernon, BC & Tristin Dixon - Morley, AB
4. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Browning, MT
5. Cisco Russell - Cardston, AB & Shane Little Bear - Standoff, AB
6. David Shade - Cardston, AB & Dax Eagle Bear - Standoff, AB
7. Ken Augare - Browning, MT & Levi Bearspaw - Morley, AB
8. Dax Eagle Bear - Standoff, AB & Lambert Eagle Tail Feathers - Ft. Macleod, AB
9. Sam Bird - Cut Bank, MT & Dustin Bird - Cut Bank, MT
10. Jackson Louis - Vernon, BC & Elliot Benjamin - Morley, AB
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Sallye Williams - Skiatook, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
2. Rudy McLean - Morley, AB & Lonny Labelle - Morley, AB
3. Jaylen McLean - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
4. Jesse Star Light - Calgary, AB & Kevin Star Light - Calgary, AB
5. Aaron Henry - Box Elder, MT & Polite Pepion - Browning, MT
6. Cameron Billy - Box Elder, MT & Katelin Conway - Cut Bank, MT
7. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Shawn Bird - Cut Bank, MT
8. Bryan Labelle - Morley, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
9. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Spider Ramone - Hays, MT
10. Jace Loring - Cut Bank, MT & Alonzo Skunkcap - Browning, MT
11. Jaylen McLean - Morley, AB & Lonny Labelle - Morley, AB
12. Cameron Billy - Box Elder, MT & Alonzo Skunkcap - Browning, MT
13. Bryan Labelle - Morley, AB & Garrett B Benjamin - Morley, AB
14. Aaron Henry - Box Elder, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
15. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
16. Garcia Bearspaw - Morley, AB & Terry Tatsey - Browning, MT
17. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
18. Dustin Bears Paw - Morley, AB & David Bears Paw - Morley, AB
19. Cody Healy - Calgary, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
20. Garcia Bearspaw - Morley, AB & Bailey Bears Paw - Morley, AB
21. Frid England - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
22. Jay Louis - Vernon, BC & David Bears Paw - Morley, AB
23. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Colten Lefthand - Eden Valley, AB
24. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
25. Hoss Pepion - Browning, MT & Polite Pepion - Browning, MT
26. Collin Johnson - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
27. Jace Loring - Cut Bank, MT & Katelin Conway - Cut Bank, MT
28. Dakota Louis - Browning, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
29. Cody Healy - Calgary, AB & Kevin Star Light - Calgary, AB
30. Darcy Dixon - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
31. Peter Tatsey - Heart Butte, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
32. Dakota Louis - Browning, MT & Ty St. Goddard - Browning, MT
33. Brent Dodging Horse - Calgary, AB & Lane Wolfe - Maskwacis, AB
34. Allan Bruised Head - Calgary, AB & Tammy Dodging Horse - Calgary, AB
35. TY St. Goddard - Browning, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
36. Shawn Bird - Cut Bank, MT & Spider Ramone - Hays, MT
37. Billy Potts - Brocket, AB & Tristin Dixon - Morley, AB
38. Colin Begay - Chinle, AZ & Levi Bearspaw - Morley, AB
39. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
40. Brent Dodging Horse - Calgary, AB & Mason Dodging Horse - Calgary, AB
41. Jake Fox - Cardston, AB & Rick Fox - Cardston, AB
42. Boyd Wesley - Morley, AB & Garrett B Benjamin - Morley, AB
43. Dustin Bears Paw - Morley, AB & Ollie Benjamin - Morley, AB
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Troy Crawler - Morley, AB & Jay Crawler - Morley, AB
2. Keenan Crane - Cardston, AB & Elliot Benjamin - Morley, AB
3. Troy Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Morley, AB
4. Keenan Crane - Cardston, AB & Bailee Benjamin - Cardston, AB
5. Kale Day Chief - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
6. Wright Bruised Head - Calgary, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
7. Bailee Benjamin - Cardston, AB & Ollie Benjamin - Morley, AB
8. Jay Crawler - Morley, AB & Jake Crawler - Morley, AB
9. Wright Bruised Head - Calgary, AB & Marty Wildman - Morley, AB
10. Kale Day Chief - Cardston, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
Over 40 CR - 0
JRSteer - 13
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Kasen Johnson - Mandaree, ND
2. Chance Thomas - Window Rock, AZ
3. Brendyn Whiteman - Browning, MT
4. Wilson Kennedy - Kisbey, SK
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Max Big Throat - Standoff, AB
2. Shooter Good Striker - Fort Macleod, AB
3. Jayden Leather - Siksika, AB
4. Wynn Wells - Browning, MT
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Tahj Wells - Browning, MT
2. Seth Saulteaux - Maskwacis, AB
3. Rocky Baptiste - Morley, AB
4. Markus Dixon - Morley, AB
5. Trace Crow Chief - Lethbridge, AB
Jr. Breakaway - 17
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Shaylee Heavy Runner - Cardston, AB
2. Callie Dixon - Morley, AB
3. Zelkwa Nelson - Mount Currie, BC
4. Kaley Conway - Browning, MT
5. Kash Weasel Fat - Cardston, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Dory Stabs Down - Black Diamond, AB
2. Cole Soop - Cardston, AB
3. Cody Carlson - Browning, MT
4. Rodie Owen Pickens - Standoff, AB
5. Adam Soop - Cardston, AB
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Kale Day Chief - Cardston, AB
2. Kermit Clary - Ronan, MT
3. Devyn Campbell - Valier, MT
4. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
5. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT
6. Elizah Bearspaw - Morley, AB
7. TY Vaile - Babb, MT
Jr. Barrel Racing - 25
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Zelkwa Nelson - Mount Currie, BC
2. Shaina Black Water - Standoff, AB
3. Kenzi Fox - Hays, MT
4. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
5. Callie Dixon - Morley, AB
6. Shaylee Heavy Runner - Cardston, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Zunika Dixon - Morley, AB
2. Jada Wells - Cardston, AB
3. Kadie Bends - Ashland, MT
4. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
5. Jozee Wells - Cardston, AB
6. Kenzie Kallenberger - Havre, MT
7. Janae Heavy Runner - Cardston, AB
8. Cassie Deroche - Browning, MT
9. Dekoa Black Water - Fort Macleod, AB
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Kelsey Gillin - Ronan, MT
2. Maddey Clary - Ronan, MT
3. Carly Day Chief - Standoff, AB
4. Jaycine Crawler - Morley, AB
5. Ginger Cohea - Skiatook, OK
6. Tyressa Labelle - Morley, AB
7. Makeisha Day Chief - Cardston, AB
8. Caylyn Plain Eagle - Brocket, AB
9. Kianda Tatsey - Heart Butte, MT
10. Shay Campbell - Valier, MT
SRTR - 38
1. Fri, Aug 10 2018 5:00PM
1.
Hank Shade - Cardston, AB & Kelvin Fox - Cardston, AB
2. Marvin Big Stony - Morley, AB & Marlin Poucette - Morley, AB
3. Marvin Big Stony - Morley, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
4. Hank Shade - Cardston, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
2. Sat, Aug 11 2018 12:00PM
1.
Ken Augare - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
2. Murray Yellow Horn - Brocket, AB & Gordon Mcdougall - Brocket, AB
3. Chee-Chee Whiteman - Browning, MT & Snyder Fox - Cardston, AB
4. Eugene Creighton - Standoff, AB & John Pickens - Babb, MT
5. Ken Augare - Browning, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
6. Sam Bird - Cut Bank, MT & Keith Johnson - Maskwacis, AB
7. David Shade - Cardston, AB & Gus Vaile - Babb, MT
8. Sam Bird - Cut Bank, MT & Ted Hoyt - Browning, MT
9. Eugene Creighton - Standoff, AB & Gil Black Water - Fort Macleod, AB
10. Hoss Pepion - Browning, MT & Ray Augare - Browning, MT
3S. Sun, Aug 12 2018 9:00AM
1.
Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Jesse Star Light - Calgary, AB
2. Sallye Williams - Skiatook, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
3. Darcy Dixon - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
4. Darcy Dixon - Morley, AB & John Pickens - Babb, MT
5. Marvin Yellow Horn - Calgary, AB & Marvin Yellow Bird - Maskwacis, AB
6. Rudy McLean - Morley, AB & Marlin Poucette - Morley, AB
7. Pat Fox - Cardston, AB & Snyder Fox - Cardston, AB
8. Jesse Star Light - Calgary, AB & Gil Black Water - Fort Macleod, AB
9. Frid England - Cut Bank, MT & Terry Tatsey - Browning, MT
10. Rudy McLean - Morley, AB & Keith Lefthand - Eden Valley, AB
11. Frid England - Cut Bank, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
12. Allan Bruised Head - Calgary, AB & Wright Bruised Head - Calgary, AB
13. Hoss Pepion - Browning, MT & Keith Tatsey - Heart Butte, MT
14. Ted Hoyt - Browning, MT & Spider Ramone - Hays, MT
4. Sun, Aug 12 2018 2:00PM
1.
Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Keith Johnson - Maskwacis, AB
2. Troy Crawler - Morley, AB & Art Wildman - Morley, AB
3. Merle Yellow Bird - Maskwacis, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
4. Spider Ramone - Hays, MT & David Shade - Cardston, AB
5. Wright Bruised Head - Calgary, AB & Evans Day Chief - Standoff, AB
6. Jim Potts - Brocket, AB & Ollie Benjamin - Morley, AB
7. Carver Salter - Morley, AB & Van Poucette - Cochrane, AB
8. Traci Vaile - Babb, MT & Gus Vaile - Babb, MT
9. Troy Crawler - Morley, AB & Ollie Benjamin - Morley, AB
10. Jim Potts - Brocket, AB & James Plain Eagle - Brocket, AB