Eagle Butte, SD
Bareback - 11
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Jacob Etsitty - Chinle, AZ
2. Lante' Swallow - Batesland, SD
3. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
4. Jayco Roper - Oktaha, OK
5. J.R. Chino - Mescalero, NM
6. Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Jacoby Johns - Okeechobee, FL
2. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
3. Jhett Knight - Porcupine, SD
4. Cheyenne Autumn - Covelo, CA
5. Melvin Cummings - Eagle Butte, SD
Barrel Racing - 32
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
2. Sallye Williams - Skiatook, OK
3. Tessie Lamere - Box Elder, MT
4. Jacie Schrempp - Eagle Butte, SD
5. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
6. Shantell Brewer - Dupree, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
8. Sloan Anderson - White Horse, SD
9. Summer Boomer - Interior, SD
10. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Phannette Gray - Ridgeview, SD
3. Sydney Kukla - Killdeer, ND
4. Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
5. Katie Fisher - Kyle, SD
6. Kesse Deal - Dupree, SD
7. Sonya Dodging Horse - Calgary, AB
8. Wanda Belgarde - Fort Yates, ND
9. Greta Gustafson - Browning, MT
10. Maelee Heart - Parshall, ND
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Jareth Hale - Ganado, AZ
2. Megan Danks - Mandaree, ND
3. Jakki Hunt - Dupree, SD
4. Amber Crowley - Poplar, MT
5. Talyssa Horn - Harlem, MT
6. Tatum Ward - Whitehorse, SD
7. Ginger Cohea - Skiatook, OK
8. Gaberielle Bird Horse - McLaughlin, SD
9. KY Longbrake - Dupree, SD
10. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
11. Jennifer Turner - Vinita, OK
12. Susan Kolb - Buffalo Gap, SD
Bull Riding - 23
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Zac Osborne - Fort Washakie, WY
2. Lante' Swallow - Batesland, SD
3. Hernald John - Lukachukai, AZ
4. Tustin Daye - Lupton, AZ
5. Landon Parrish - Brimhall, NM
6. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
7. Ivan S Yazzie - Tohatchi, NM
8. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
9. Cole Brewer - Dupree, SD
10. Lyle Clark - Kayenta, AZ
11. Cleve Spang - Billings, MT
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Slick Phelps - Porcupine, SD
2. Dugan Black - Lukachukai, AZ
3. Cole Elshere - Faith, SD
4. Donnie Whirlwind Horse - Kyle, SD
5. Ty Toadlena - Jamestown, NM
6. Lyle Dillon - Martin, SD
7. Levi Irving - Navajo, NM
8. Travis Maguire - Siksika, AB
9. Cain Thomas - Window Rock, AZ
10. Guytin Tsosie - Farmington, NM
11. Adam Young - Kayenta, AZ
12. Preston Louis - Browning, MT
Calf Roping - 34
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Benson Charley - Crown Point, NM
2. Doug Lawrence - Whitehorse, SD
3. Kenny Glasses - Chinle, AZ
4. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
5. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM
6. Britt Givens - Riverton, WY
7. Daylon Danks - Mandaree, ND
8. Terry Fischer - Fort Yates, ND
9. Allen Charley - Window Rock, AZ
10. Jesse Clement - Ridgeview, SD
11. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
12. Nolan Conway - Cut Bank, MT
13. Kourt Starr - Dupree, SD
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Cole Brewer - Dupree, SD
2. Zalin Edwards - Pawnuska, OK
3. Tyrel Richardson - Page, AZ
4. Gavaro Harrison - Chinle, AZ
5. Andre Lafrance - Wyola, MT
6. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
7. Jason Lawrence - Washburn, ND
8. Collin Johnson - Browning, MT
9. Brent Belkham - Blunt, SD
10. Sterling Small - Busby, MT
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Ty Allen Fischer - Ashland, MT
2. Eric C. Watson - Box Elder, MT
3. Shadow Jensen - Martin, SD
4. Preston Watson - Box Elder, MT
5. Casey Stone - Sallisaw, OK
6. Steve Brickey - Tahlequah, OK
7. Keene Bends - Ashland, MT
8. Roy Begay - Window Rock, AZ
9. Walt White - Owasso, OK
10. J.C. Crowley - Poplar, MT
11. Quinton Inman - Ketchum, OK
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 49
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Kelci Bends - Cherry Creek, SD
2. Lita Crawler - Morley, AB
3. Lizzie Boyd - Blackfoot, ID
4. Courtney Small - Pryor, MT
5. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
6. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
7. Twila Jones - Tohatchi, NM
8. April Pablo - Crown Point, NM
9. Sloan Anderson - White Horse, SD
10. Callie Dixon - Morley, AB
11. Tessie Lamere - Box Elder, MT
12. Kristen Ferguson - Eagle Butte, SD
13. Sierra Fisher - Scenic, SD
14. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
15. Roxanne Not Afraid - Lodge Grass, MT
16. Kesse Deal - Dupree, SD
17. Erin Jones - Chinle, AZ
18. Katelin Conway - Cut Bank, MT
19. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
20. Sallye Williams - Skiatook, OK
21. Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
22. Kaycee Werdel - Chadron, NE
23. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
24. Arianna Jones - Chinle, AZ
25. Shantell Brewer - Dupree, SD
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
2. Phannette Gray - Ridgeview, SD
3. Katie Fisher - Kyle, SD
4. Maelee Heart - Parshall, ND
5. Arena Plenty - Garryowen, MT
6. Kelsey Pepion - Browning, MT
7. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
8. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
9. Sydney Kukla - Killdeer, ND
10. Sunni Dixon - Wyola, MT
11. Kari Jo Lawrence - Whitehorse, SD
12. Brittany Bird - Cut Bank, MT
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Amber Crowley - Poplar, MT
2. Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
3. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
4. KY Longbrake - Dupree, SD
5. Tomie Peterson - Parade, SD
6. Tamara Smith - Wynona, OK
7. Jakki Hunt - Dupree, SD
8. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
9. Megan Danks - Mandaree, ND
10. Tatum Ward - Whitehorse, SD
11. Mercedes Williams - Faith, SD
12. Randi Stanley - Wagoner, OK
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 18
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Seth Longbrake - Milesville, SD
2. Jeremy Means - Eagle Butte, SD
3. Cory Fox - Standoff, AB
4. Shad Agard - McLaughlin, SD
5. Cole Pateneaude - Halliday, ND
6. Creighton Curley - Window Rock, AZ
7. Soshane Kee - Many Farms, AZ
8. Jeremy Meeks - Scenic, SD
9. Alan Kole Gobert - Browning, MT
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Dawson Jandreau - Kennebec, SD
2. Kane Kee - Keams Canyon, AZ
3. Jake Running Crow - Billing, MT
4. Kaden Deal - Eagle Butte, SD
5. Jesse Wilson - Martin, SD
6. Shadow Jensen - Martin, SD
7. Cole Elshere - Faith, SD
8. Marty Young Bear - Halliday, ND
9. Robert Burbank - Rock Point, AZ
Sr. Breakaway - 31
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Troy Crawler - Morley, AB
2. Donald E Charging - Parshall, ND
3. Sallye Williams - Skiatook, OK
4. Clayton Danks - Mandaree, ND
5. Hubert Heart Sr. - New Town, ND
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
7. Steve Pourier - Kyle, SD
8. Jake Longbrake - Dupree, SD
9. Darcy Dixon - Morley, AB
10. Norman Bates - Tohatchi, NM
11. Billy Lamere - Box Elder, MT
12. Del Brewer - Hermosa, SD
13. Hoss Pepion - Browning, MT
14. Tom Williams - Faith, SD
15. Mervin Packineau - Parshall, ND
16. Marty Jandreau - Kennebec, SD
17. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
18. Terry Tatsey - Browning, MT
19. Ivan Small - Lodge Grass, MT
20. Allen Fisher - Ashland, MT
21. Robie Inman - Ketchum, OK
22. Britt Givens - Riverton, WY
23. Tom Knight - Eagle Butte, SD
24. Ralph Williams - Skiatook, OK
25. Lynn Williams - Faith, SD
26. Eric C. Watson - Box Elder, MT
27. Scott Weston - Porcupine, SD
28. Spider Ramone - Hays, MT
29. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
30. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM
31. Gilbert Janis - Pine Ridge, SD
Steer Wrestling - 26
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Rian Conway - Browning, MT
2. Nolan Conway - Cut Bank, MT
3. Britt Givens - Riverton, WY
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Kornell Begay - Chinle, AZ
2. Collin Johnson - Browning, MT
3. JJ Hunt - Ridgeview, SD
4. Jared Pino - Crownpoint, NM
5. Walker Small - Ashland, MT
6. Brent Dodging Horse - Calgary, AB
7. Randy Claw - Chinle, AZ
8. Sterling Small - Busby, MT
9. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
10. Tuck Johnson - Browning, MT
11. Brent Belkham - Blunt, SD
12. Cole Brewer - Dupree, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Jesse Wilson - Martin, SD
2. Quinton Inman - Ketchum, OK
3. TY Day Chief - Calgary, AB
4. Joe Wilson - Martin, SD
5. Joe Ross - Millboro, SD
6. Kash Shade - Lethbridge, AB
7. Tj Heinert - Mission, SD
8. Casey Stone - Sallisaw, OK
9. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
10. Shadow Jensen - Martin, SD
11. Shawn Buffalo - Maskwacis, AB
Team Penning - 0
Team Roping - 67
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Marty Hebb - Cherry Creek, SD & Colin White Wolf - Faith, SD
2. Dwight Sells - St. Michaels, AZ & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
3. Cameron Billy - Box Elder, MT & Katelin Conway - Cut Bank, MT
4. Troy Crawler - Morley, AB & Tobin Cummins - Lodge Grass, MT
5. Hoss Pepion - Browning, MT & Polite Pepion - Browning, MT
6. Arlen Armajo - Lander, WY & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
7. Marty Hebb - Cherry Creek, SD & Kelci Bends - Cherry Creek, SD
8. Reno Stoebner - Bastrop, TX & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
9. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
10. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
11. Travis Thom - Schurz, NV & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
12. Joedon McKenzie - Mandaree, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
13. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Colin White Wolf - Faith, SD
14. TY St. Goddard - Browning, MT & Dakota Louis - Browning, MT
15. Wroper Kosel - Parade, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
16. Josh Whipple - Saint Francis, SD & Shadow Jensen - Martin, SD
17. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
18. Elliot Gourneau - Ridgeview, SD & Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD
19. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Dakota Louis - Browning, MT
20. Jace Loring - Cut Bank, MT & Spider Ramone - Hays, MT
21. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Leonard Williams Jr - Winslow, AZ
22. Robie Inman - Ketchum, OK & Britt Givens - Riverton, WY
23. Jay Longbrake - Dupree, SD & Tate Longbrake - Dupree, SD
24. Nolan Conway - Cut Bank, MT & Spider Ramone - Hays, MT
25. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
26. Josh Whipple - Saint Francis, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
27. Cameron Billy - Box Elder, MT & Daniel Bird - Browning, MT
28. Braydon Boyd - Vander Wagon, NM & Rudy Yazzie - Window Rock, AZ
29. Jace Loring - Cut Bank, MT & Daniel Bird - Browning, MT
30. Tom Williams - Faith, SD & Lynn Williams - Faith, SD
31. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
32. Jesse Clement - Ridgeview, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
33. Allen Charley - Window Rock, AZ & Scooter Garcia - Churchrock, NM
34. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Leonard Williams Jr - Winslow, AZ
35. Wroper Kosel - Parade, SD & Doug Lawrence - Whitehorse, SD
36. TY St. Goddard - Browning, MT & Terry Fischer - Fort Yates, ND
37. Colby Weston - Porcupine, SD & Scott Weston - Porcupine, SD
38. Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD & Shadow Jensen - Martin, SD
39. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
40. Travis Thom - Schurz, NV & Dylan Johnson - Billings, MT
41. Jake Longbrake - Dupree, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
42. Elliot Gourneau - Ridgeview, SD & Clay Gun Shows - Lodge Grass, MT
43. Jesse Clement - Ridgeview, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Dugan Bad Warrior - Dupree, SD & Robert Smith - Lantry, SD
2. Dwight Sells - St. Michaels, AZ & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
3. Maelee Heart - Parshall, ND & Rich Wilson - Casa Grande, AZ
4. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
5. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Dylan Johnson - Billings, MT
6. Reno Stoebner - Bastrop, TX & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
7. Bryan Sells - Laplata, NM & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
8. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
9. Collin Johnson - Browning, MT & Tuck Johnson - Browning, MT
10. Bryan Sells - Laplata, NM & Scooter Garcia - Churchrock, NM
11. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Kevin Yazzie - Chinle, AZ
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Dalton Lessert - Martin, SD & Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Rich Wilson - Casa Grande, AZ
3. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
4. Maelee Heart - Parshall, ND & Peyton Yazzie - Parshall, ND
5. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Royce Heart - Parshall, ND
6. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Destree Yazzie - Chinle, AZ
7. Justin Turner - Vinita, OK & Clay Gun Shows - Lodge Grass, MT
8. Peyton Yazzie - Parshall, ND & Royce Heart - Parshall, ND
9. Dalton Lessert - Martin, SD & Jesse Chase - Mandaree, ND
10. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Casey Stone - Sallisaw, OK
11. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
12. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Eric C. Watson - Box Elder, MT
13. Justin Turner - Vinita, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
Over 40 CR - 0
JRSteer - 3
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Wilson Kennedy - Kisbey, SK
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Dylan Bradford - Selby, SD
2. Kasen Johnson - Mandaree, ND
Jr. Breakaway - 20
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Callie Dixon - Morley, AB
2. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
3. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT
4. Clayton C Three Irons - Crow Agency, MT
5. Colton Zubach - Billings, MT
6. Jacoby Heathershaw - Martin, SD
7. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
8. Shannoah Danks - Mandaree, ND
9. Bradi Fisher - Scenic, SD
10. Paden Belkham - Blunt, SD
11. Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
12. Rilee Fisher - Ashland, MT
13. Lane B Bitsilly - Tsaile, AZ
14. Hance Indian Three Irons - Crow Agency, MT
15. Shantell Brewer - Dupree, SD
16. Bailey Chase - Mandaree, ND
17. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
18. Trail Yazzie - Chinle, AZ
19. Daylon Danks - Mandaree, ND
20. Gunner Plenty - Garryowen, MT
Jr. Barrel Racing - 23
2. Sun, Sept 2 2018 6:30PM
1.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
2. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
3. Shantell Brewer - Dupree, SD
4. Shay Campbell - Valier, MT
5. Bobbi Fisher - Scenic, SD
6. Annie Quinn Barney - Klamath Falls, OR
7. Bailey Chase - Mandaree, ND
8. Cayda Dodging Horse - Calgary, AB
9. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
10. Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
11. Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
3. Mon, Sept 3 2018 1:00PM
1.
Shannoah Danks - Mandaree, ND
2. Alex Whipple - Parmalee, SD
3. Kali Young - Dupree, SD
4. Kayclynn Young - Dupree, SD
5. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
6. Rayna Grimes - Kyle, SD
7. Tae Heathershaw - Martin, SD
8. Ginger Cohea - Skiatook, OK
9. Kadie Bends - Ashland, MT
10. Tayla Ward - Whitehorse, SD
11. Jazmyn Longbrake - Dupree, SD
12. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
SRTR - 24
1S. Sun, Sept 2 2018 9:00AM
1.
Troy Crawler - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
2. Arlen Armajo - Lander, WY & Alfred Armajo Jr - Lodge Grass, MT
3. Hubert Heart Sr. - New Town, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
4. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Lynn Williams - Faith, SD
5. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
6. Tom Williams - Faith, SD & Lynn Williams - Faith, SD
7. Clayton Danks - Mandaree, ND & Robert Smith - Lantry, SD
8. Darcy Dixon - Morley, AB & Terry Tatsey - Browning, MT
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Terry Tatsey - Browning, MT
10. Darcy Dixon - Morley, AB & Marcel Saulteaux - Maskwacis, AB
11. Allen Fisher - Ashland, MT & Ralph Williams - Skiatook, OK
12. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Eric C. Watson - Box Elder, MT
13. Robie Inman - Ketchum, OK & Galen Means - Eagle Butte, SD
14. Britt Givens - Riverton, WY & Spider Ramone - Hays, MT
15. Mervin Packineau - Parshall, ND & Donald E Charging - Parshall, ND
16. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
17. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Del Brewer - Hermosa, SD
18. Mervin Packineau - Parshall, ND & Don Mckenzie - Mandaree, ND
19. Jake Longbrake - Dupree, SD & Eric C. Watson - Box Elder, MT
20. Clayton Danks - Mandaree, ND & Del Brewer - Hermosa, SD
21. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
22. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Robert Smith - Lantry, SD
23. Darryl Boyd - Vanderwagon, NM & Norman Bates - Tohatchi, NM
24. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Spider Ramone - Hays, MT