McLaughlin, SD
Bareback - 3
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Rowdy Cranston - Gilette, WY
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Nick Schwedhelm - Ft. Calhoun, NE
2. Andrew Hall - Wagner, SD
Barrel Racing - 39
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Makenna Balkenbush - Sheridan, WY
2. Carisa Shearer - Kennebec, SD
3. Kristi Alley - Isabel, SD
4. Melodi Christensen - Pierre, SD
5. Kailee Webb - Isabel, SD
6. Alie Dorn - Saint Anthony, ND
7. Becky Barry - Belle Fourche, SD
8. Jill Moody - Pierre, SD
9. Megan Jangula - Hazelton, ND
10. Jackie Schau - Almont, ND
11. Krystal Dorsey - Isabel, SD
12. Tawny Maxon - Little Eagle, SD
13. Heather Bosse - Cogswell, ND
14. Kade Koltiska - Big Horn, WY
15. Emily Zimba - Isanti, MN
16. Sierra Ellingson - Saint Anthony, ND
17. Kelly Anders - Elm Springs, SD
18. Jonnie Anders - Elm Springs, SD
19. Shausta Blodgett - Amidon, ND
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Makayla Kroeplin - Highmore, SD
2. Amanda Lundquist - Golden Valley, ND
3. Keva Lindquist - Burke, SD
4. Summer Kosel - Glenham, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Sindi Jandreau - Kennebec, SD
7. Sierra Young - Oneida, SD
8. Jenny Belkham - Blunt, SD
9. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
10. Josey Aasby - Highmore, SD
11. Carey Rivinius - Carson, ND
12. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
13. Wregan Brown - Piedmont, SD
14. Lana Rau - Mobridge, SD
15. Rudie Hepper - Mobridge, SD
16. Wacey Brown - Piedmont, SD
17. Halle Kroeplin - Highmore, SD
18. Madison Rau - Mobridge, SD
19. Sydney Maher - Timber Lake, SD
20. Amy Wilcox - Red Owl, SD
Bull Riding - 8
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Chris Fisher - Faith, SD
2. Cedrick Wilkinson - Mandan, ND
3. Jaren Beckman - Prairie City, SD
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Chance Schott - McLaughlin, SD
2. Jett Peterson - Parade, SD
3. Justin Hofer - Ipswich, SD
4. Collin Hunt - Interior, SD
5. Justin McCall - Winner, SD
Calf Roping - 10
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Matt Peters - Oral, SD
2. Dillon Wickum - Minot, ND
3. Rich Marone - Pukwana, SD
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD
2. Trey Young - Dupree, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Blake Eggl - Minot, ND
5. Jason Lawrence - Washburn, ND
6. Doug Lawrence - White Horse, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 43
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Shausta Blodgett - Amidon, ND
2. Kelly Anders - Elm Springs, SD
3. Kaden Shulte - Hensler, ND
4. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
5. Mercedes Williams - Faith, SD
6. Kade Koltiska - Big Horn, WY
7. Megan Marone - Chamberlain, SD
8. Sidney Carey - Oral, SD
9. Kailee Webb - Isabel, SD
10. Lexy Williams - Piedmont, SD
11. Sierra Ellingson - Saint Anthony, ND
12. Kayla Fanning - Parkston, SD
13. Tierny Hamlin - Highmore, SD
14. Jackie Schau - Almont, ND
15. Tearnee Nelson - Faith, SD
16. Makenna Balkenbush - Sheridan, WY
17. Megan Steiger - Rapid City, SD
18. Brandi White - Hazen, ND
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Hanna Schmidt - Keldron, SD
2. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD
3. Shanna Miller - Faith, SD
4. Kristy Lawrence - Washburn, ND
5. Kari Jo Lawrence - White Horse, SD
6. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
7. Kelly Vetter - Flasher, ND
8. Courtney Peters - Hot Springs, SD
9. Josey Aasby - Highmore, SD
10. Kecia Miller - Newell, SD
11. Cassidy Smith - Trenton, ND
12. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
13. Sierra Young - Oneida, SD
14. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
15. Jenny Belkham - Blunt, SD
16. Patty Jo Burress - Isabel, SD
17. Tori Gear - Newell, SD
18. Kamira Miller - Newell, SD
19. Bailie Vandenburg - Flasher, ND
20. Codi Sebastian - Dickinson, ND
21. Jacque Peterson - Isabel, SD
22. Alex Christen - Union Center, SD
23. Tomie Peterson - Parade, SD
24. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
25. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
Mixed Team Roping - 11
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Tom Williams - Faith, SD & Mercedes Williams - Faith, SD
2. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
3. Lorna Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
4. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Jenny Belkham - Blunt, SD & Luis Lahoz - Blunt, SD
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Patty Jo Burress - Isabel, SD & Tyen Palmer - Ft. Yates, ND
4. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Kari Jo Lawrence - White Horse, SD
5. Syerra (cy) Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
6. Alex Christen - Union Center, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
Saddle Bronc - 6
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Chet Smith - Rapid City, SD
2. Paden Sexton - Bison, SD
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
John Thelen - Mitchell, SD
2. Cole Pateneaude - Halliday, ND
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. Cole Hindman - Bevidere, SD
Sr. Breakaway - 27
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Tom Williams - Faith, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. John Shields - Dodge, ND
4. Scott Reiners - Lennox, SD
5. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
6. Kelly Shoemaker - Faith, SD
7. Brenden Brinkman - Golden Valley, ND
8. Les Haugen - Alexander, ND
9. Dave Marone - Pukwana, SD
10. James Graven - Minot, ND
11. Kelly Eggl - Minot, ND
12. Shawn Carey - Highmore, SD
13. Lynn Williams - Faith, SD
14. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Barry Knippling - Chamberlain, SD
3. Larry Vetter - Flasher, ND
4. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
5. Harold Gerdes - Hecla, SD
6. Gary Simon - Timber Lake, SD
7. Jim Hale - White Owl, SD
8. Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
9. Kirk Ford - Sturgis, SD
10. John Hoven - McLaughlin, SD
11. Mark Schumacher - Wolsey, SD
12. Scott Lammers - Hermosa, SD
13. Gary Zilverberg - Holabird, SD
Steer Wrestling - 15
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Joe Nelson - Alexander, ND
2. Justin Dahl - Keene, ND
3. Colton Herbert - Watford City, ND
4. Del Pete Day - Morristown, SD
5. Rowdy Benson - Keldron, SD
6. Bryce Carmichael - Meadow, SD
7. Tyler Schau - Almont, ND
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD
2. Tristan Hall - Dunncenter, ND
3. Cody Woodward - Dupree, SD
4. Tee Hale - Union Center, SD
5. Tye Hale - Faith, SD
6. Cole Trainor - Faith, SD
7. JJ Hunt - Ridgeview, SD
8. Brett Wilcox - Red Owl, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 19
1. Sat, June 16 2018 6:00PM
1.
Rich Marone - Pukwana, SD & Dave Marone - Pukwana, SD
2. Brenden Brinkman - Golden Valley, ND & Jake Beard - Menoken, ND
3. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & James Graven - Minot, ND
4. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
5. Kelly Eggl - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
6. Levi Hapney - Quinn, SD & Ora Taton - Rapid City, SD
7. Nathan Horner - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
2. Sun, June 17 2018 6:00PM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD & Cody Woodward - Dupree, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Kelan Gesinger - Eagle Butte, SD & Doug Lawrence - White Horse, SD
4. Tristan Hall - Dunncenter, ND & Tommy Hall - Dunncenter, ND
5. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Lase Nelson - Almont, ND
6. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
7. Eli Lord - Sturgis, SD & Doug Kroeplin - Highmore, SD
8. Pearson Wientjes - Mound City, SD & Tracer Olson - White River, SD
9. Reece Wientjes - Mound City, SD & Ross Wientjes - Mound City, SD
10. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
11. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
12. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0