Bareback - 11
|
2. Sat, April 08 2017, 1:00 PM 1.
Wyatt Betony - Chinle, AZ
|
2.
J.R. Chino - Mescalero, NM
|
3.
Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
|
4.
Jayco Roper - Springfield, OK
|
5.
Clifford Williams - Winslow, AZ
|
4. Sun, April 09 2017, 1:00 PM 1.
Coby Johns - Okeechobee, FL
|
2.
Cam Bruised Head - Standoff, AB
|
3.
Brandon Yazzie - Snowflake, AZ
|
4.
Tyner Begay - Ganado, AZ
|
5.
Andric Johnson - Round Rock, AZ
|
6.
Jacob Etsitty - Chinle, AZ
|
|
Barrel Racing - 42
|
1S. Sat, April 08 2017, 8:00 AM 1.
Geneva Tsouhlarkis - Crownpoint, NM
|
2.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
3.
Charmayne Gene - Chinle, AZ
|
4.
Patrice Yazzie - Flagstaff, AZ
|
5.
Lanaya Cook - Ganado, AZ
|
6.
Brandee Brugh - New Town, ND
|
7.
Kc Shine Herrera - Scottsdale, AZ
|
8.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
9.
Katrina Wells - Mount Currie, BC
|
10.
Rhonda Padilla - Farmington, NM
|
11.
Kaelah Benally - Kirtland, NM
|
12.
Constance Benally - Indian Wells, AZ
|
13.
Jareth Hale - Ganado, AZ
|
14.
Jannon Hale - Ganado, AZ
|
15.
Fawn Swan - Okanogen, WA
|
16.
Charmayne Billie - Winslow, AZ
|
17.
Rosita Singer - Winslow, AZ
|
18.
Destinee Dale - Farmington, NM
|
19.
Sharaya Edgewater - Ganado, AZ
|
20.
Mariah Begay - Page, AZ
|
21.
Rhonda Alex - Gilbert, AZ
|
22.
Shelby Roan Horse - Buckeye, AZ
|
2. Sat, April 08 2017, 1:00 PM 1.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
2.
Dana Blacksheep - Peoria, AZ
|
3.
Ginger Cohea - Skiatook, OK
|
4.
Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
|
5.
Sallye Williams - Skiatook, OK
|
6.
Deven Sells - Chinle, AZ
|
7.
Kelsey Anderson - Sperry, OK
|
8.
Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
|
9.
Sheila Sells - Kayenta, AZ
|
10.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
4. Sun, April 09 2017, 1:00 PM 1.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
2.
Kendra Paul - Tohatchi, NM
|
3.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
4.
Kash Pablo - Crown Point, NY
|
5.
Jc Hawk - Scottsdale, AZ
|
6.
Charmaine Kindelay - Peridot, AZ
|
7.
Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
|
8.
Raynell Holgate - Page, AZ
|
9.
Ruby Holgate - Flagstaff, AZ
|
10.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
|
Bull Riding - 13
|
2. Sat, April 08 2017, 1:00 PM 1.
Wesley Pablo - Kirtland, NM
|
2.
Lyle Clark - Kayenta, AZ
|
3.
KY Farland - Tonalea, AZ
|
4.
Marshall Jim - Tonalea, AZ
|
5.
Wyatt Betony - Chinle, AZ
|
6.
Julius Y. Begay - Shiprock, NM
|
7.
Ty Toadlena - Jamestown, NM
|
4. Sun, April 09 2017, 1:00 PM 1.
Andrew Manygoats - Snowflake, AZ
|
2.
Tyner Begay - Ganado, AZ
|
3.
Brennan Tsosie - Kirtland, NM
|
4.
Cain Thomas - Window Rock, AZ
|
5.
Melson Casamero - Crownpoint, NM
|
6.
Levi Irving - Navajo, NM
|
|
Calf Roping - 24
|
2. Sat, April 08 2017, 1:00 PM 1.
Ty Miller - Tahleqoeh, OK
|
2.
Sheldon Jones - Rock Point, AZ
|
3.
Hiyo Yazzie - Brimhall, NM
|
4.
Roessel Jackson - Many Farms, AZ
|
5.
Aj Haven - Window Rock, AZ
|
6.
Jerome Ben - Tsaile, AZ
|
7.
Donovan Yazzie - Brimhall, NM
|
8.
Roy Begay - Window Rock, AZ
|
9.
Malachi Pablo - Bloomfield, NM
|
3S. Sun, April 09 2017, 8:00 AM 1.
Ed Harry - Wadsworth, NV
|
2.
Gerald Daye - Gallup, NM
|
3.
Ryan Nez - Shiprock, NM
|
4.
Beau Grant - Wingate, NM
|
5.
Steve Brickey - Tahlequah, OK
|
4. Sun, April 09 2017, 1:00 PM 1.
Gavaro Harrison - Chinle, AZ
|
2.
Justin Tsosie Jr. - Farmington, NM
|
3.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
4.
Ty Pablo - Crownpoint, NM
|
5.
Casey Stone - Sallisaw, OK
|
6.
Clint Harry - Porterville, CA
|
7.
Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
|
8.
Benson Charley - Crown Point, NM
|
9.
Leroy Etsitty - Kayenta, AZ
|
10.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
|
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 39
|
2. Sat, April 08 2017, 1:00 PM 1.
Charmayne Daniels - Tonopah, AZ
|
2.
Kelsey Anderson - Sperry, OK
|
3.
Gaby Whitethorn - Scottsdale, AZ
|
4.
Rawlinda Ben - Peridot, AZ
|
5.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
6.
Faith Holyan - Coyote Canyon, NM
|
7.
Recinda Yazzie - Flagstaff, AZ
|
8.
Kaycee Werdel - Chadron, NE
|
9.
Sheila Sells - Kayenta, AZ
|
10.
Taniah Nez - Ganado, AZ
|
3S. Sun, April 09 2017, 8:00 AM 1.
Mindy Fish - Harrah, OK
|
2.
Kaitlyn Haven - Window Rock, AZ
|
3.
Laci K. Begay - Window Rock, AZ
|
4.
Yolanda Nez - Fountain Hills, AZ
|
5.
Raquel Sells - Kayenta, AZ
|
6.
Renee Tolino - Gallup, NM
|
7.
Chantel Tsinigine - Gilbert, AZ
|
8.
Danielle Lowman - Gilbert, AZ
|
9.
Michele Morris - Tohatchi, NM
|
10.
Erin Jones - Chinle, AZ
|
11.
Fawn Swan - Okanogen, WA
|
12.
Mariah Begay - Page, AZ
|
13.
Lavina Willie - Gallup, NM
|
14.
Amy Eagleton - Sallisaw, OK
|
15.
Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
|
16.
April Pablo - Crown Point, NM
|
17.
Bobbie Riggs - Bapchule, AZ
|
18.
Arianna Jones - Chinle, AZ
|
19.
Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
|
4. Sun, April 09 2017, 1:00 PM 1.
Sallye Williams - Skiatook, OK
|
2.
Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
|
3.
Devyn Dennison - Tohatchi, NM
|
4.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
5.
Brittany Bird - Cut Bank, MT
|
6.
Shea Herrera - Claremore, OK
|
7.
Jc Hawk - Scottsdale, AZ
|
8.
Raynell Holgate - Page, AZ
|
9.
Shawndeana Smith - Crownpoint, NM
|
10.
Cooweesta Williams - Skiatook, OK
|
|
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 13
|
2. Sat, April 08 2017, 1:00 PM 1.
Vince Tsosie - Fruitland, NM
|
2.
Leander Thomas - Window Rock, AZ
|
3.
Robert Burbank - Gallup, NM
|
4.
Ace Long - Ganado, AZ
|
5.
James Hunt Jr - Shiprock, NM
|
6.
Creighton Curley - Window Rock, AZ
|
4. Sun, April 09 2017, 1:00 PM 1.
Kane Kee - Keams Canyon, AZ
|
2.
Jamore Maryboy - Ganado, AZ
|
3.
Llewellyn Paul - Tohatchi, NM
|
4.
Mike Curley - Sanoitee, NM
|
5.
T.O Yazzie - Aneth, UT
|
6.
Sisto Hernandez - Fort Apache, AZ
|
7.
Alan Kole Gobert - Browning, MT
|
|
Sr. Breakaway - 19
|
1S. Sat, April 08 2017, 8:00 AM 1.
John Boyd Jr. - Window Rock, AZ
|
2.
Jacob Antone - Crown Point, NM
|
3.
Garry Harrison - Chinle, AZ
|
4.
Joel Maker - Tahlequah, OK
|
5.
Ralph Williams - Skiatook, OK
|
6.
Robie Inman - Ketchum, OK
|
7.
Tia Bruised Head - Scottsdale, AZ
|
8.
Victor Begay - Winslow, AZ
|
9.
Karl Dennison - Tohatchi, NM
|
10.
Art Sells - Chinle, AZ
|
11.
Larson Largo - Chinle, AZ
|
12.
Norman Bates - Tohatchi, NM
|
13.
Alvin Smith - Crownpoint, NM
|
14.
Victor Upshaw Sr - San Carlos, AZ
|
15.
Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
|
16.
Ralph Romo - Fort Mcdowell, AZ
|
17.
Ed Harry - Wadsworth, NV
|
18.
Woody Smith Jr. - Tonopah, AZ
|
19.
Leon Monroe - Phoenix, AZ
|
|
Steer Wrestling - 15
|
2. Sat, April 08 2017, 1:00 PM 1.
William Fish - Wellston, OK
|
2.
Leander Real Bird - Gilbert, AZ
|
3.
R.J. First Rider - Standoff, AB
|
4.
Jon Wells - Lethbridge, AB
|
5.
Jacob Antone - Crown Point, NM
|
6.
Donovan Yazzie - Brimhall, NM
|
7.
Jeremiah Martin - Crownpoint, NM
|
4. Sun, April 09 2017, 1:00 PM 1.
Kyle Smith - Crown Point, NM
|
2.
Marshall Allen - Sheepsprings, NM
|
3.
Casey Stone - Sallisaw, OK
|
4.
Quinton Inman - Ketchum, OK
|
5.
Brandon Bates - Winslow, AZ
|
6.
Michael Bates - Tohatchi, NM
|
7.
Kyle Dean Dennison - Tohatchi, NM
|
8.
Jimmie Stone - Sallisaw, OK
|
|
Team Penning - 0
Team Roping - 51
Over 40 CR - 0
JR Bulls - 3
|
1S. Sat, April 08 2017, 8:00 AM 1.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
|
2.
Latrell Long - Winslow, AZ
|
3.
Chance Thomas - Window Rock, AZ
|
|
Jr. Breakaway - 17
|
1S. Sat, April 08 2017, 8:00 AM 1.
Jaylan Wagner - Crownpoint, NM
|
2.
Noah Haven - Window Rock, AZ
|
3.
Trey Nez - Rough Rock, AZ
|
4.
Lucas Edgewater - Ganado, AZ
|
5.
Jacauy Hale - Ganado, AZ
|
6.
Brent Becenti - Rock Point, AZ
|
7.
Destinee Bigman - Phoenix, AZ
|
8.
James Arviso - Gallup, NM
|
9.
Brandon Ben - Peridot, AZ
|
10.
Colben Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
11.
Trail Yazzie - Chinle, AZ
|
12.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
13.
Kash Long - Winslow, AZ
|
14.
Dean Holyan - Coyote Canyon, NM
|
15.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
16.
Byron Nez - Ganado, AZ
|
17.
Sonnaya Upshaw - San Carlos, AZ
|
|
Jr. Barrel Racing - 27
|
1S. Sat, April 08 2017, 8:00 AM 1.
Kaelah Benally - Kirtland, NM
|
2.
Arena Ben - Peridot, AZ
|
3.
Julia Begay - Indian Wells, AZ
|
4.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
|
5.
Kamron Gilbert - Kirtland, NM
|
6.
Adessa Kinlecheenie - Winslow, AZ
|
7.
Destinee Bigman - Phoenix, AZ
|
8.
Jayanna White - Ganado, AZ
|
9.
Alexandra Begay - Indian Wells, AZ
|
10.
Alyssa Yazzie - Buckeye, AZ
|
11.
Sierra Farland - Tonalea, AZ
|
12.
Stolei Fredericks - Perkins - Casa Grande, AZ
|
13.
Amber Snow - Mt. Currie, BC
|
14.
Sonnaya Upshaw - San Carlos, AZ
|
15.
Charlize Little Light - Mount Currie, BC
|
16.
K-Rae Chino - Mescalero, NM
|
17.
Robyn Holgate - Page, AZ
|
18.
Taliyah Crook - Peach Springs, AZ
|
19.
Ginger Cohea - Skiatook, OK
|
20.
Sweet Pea Jensen - Flagstaff, AZ
|
21.
Adoncia James - Ganado, AZ
|
22.
Kiara Begay - Tucson, AZ
|
23.
Savannah Fish - Harrah, OK
|
24.
Audrey Fish - Wellston, OK
|
25.
Savannah Joe - Sacaton, AZ
|
26.
Jeynelle Dedman - Nazlini, AZ
|
27.
Callie Edgewater - Ganado, AZ
|
|
SRTR - 13
Steer Roping - 0
|