Timber Lake, SD
Bareback - 2
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Colt Hokana - Columbia, SD
2. Jake Carmody - Mobridge, SD
Barrel Racing - 46
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Meza Ham - Shadehill, SD
2. Lauren Kraft - Timber Lake, SD
3. Phannette Gray - Ridgeview, SD
4. Tatum Ward - Whitehorse, SD
5. Macy Schiley - Meadow, SD
6. Josey Aasby - Highmore, SD
7. Jenna Humble - Mud Butte, SD
8. Channing Wientjes - Mound City, SD
9. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
10. Heather Bosse - Cogswell, ND
11. Madison Rau - Mobridge, SD
12. Christy Willert - Kadoka, SD
13. Laura O'Leary - Timber Lake, SD
14. Bree Roberts - Ridgeview, SD
15. Kalli Scherbenske - Lehr, ND
16. Bailey Berg - Mandan, ND
2S. Sun, July 30 2017 8:00AM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Brandee Wardell - Buffalo, SD
3. Carole Hollers - Sturgis, SD
4. Hallie Fulton - Miller, SD
5. Tearnee Nelson - Faith, SD
6. Annie Fulton - Miller, SD
7. Becky Barry - Belle Fourche, SD
8. Sydney Gray - Ridgeview, SD
9. Jodi Nelson - Hartford, SD
10. Jacey Thompson - Yoder, WY
11. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
12. Amy Wilcox - Red Owl, SD
13. Haiden Thompson - Yoder, WY
14. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
15. Tyra Leonhardt - Groton, SD
16. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Jenny Belkham - Blunt, SD
2. Summer Kosel - Glenham, SD
3. Kaylee Williams - Faith, SD
4. Calby Pearman - Parade, SD
5. Krystal Dorsey - Isabel, SD
6. Shanna Gebhart - Timber Lake, SD
7. Wacey Brown - Piedmont, SD
8. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
9. Taylor Barry - Carter, SD
10. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
11. KY Longbrake - Dupree, SD
12. Jakki Hunt - Dupree, SD
13. Sydney Maher - Timber Lake, SD
14. Linda Evridge - Lemmon, SD
Bull Riding - 25
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
2. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
3. Reed Gray - Lower Brule, SD
4. Michael Marler - Rapid City, SD
5. Wyatt Perry - Bancroft, SD
6. Chris Kessler - Eagle Butte, SD
7. Kyle Hapney - Harrold, SD
8. Nolan Hall - Bismarck, ND
9. Adonis Ruml - Howard, SD
10. Jacob Schalesky - Faith, SD
11. Kevin Vocu - Spearfish, SD
12. Dillon Giacometto - Faith, SD
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Lyle Dillion - Martin, SD
2. Browdie Rodd - Mandan, ND
3. Brady Schmidt - Huron, SD
4. Kyle Friese - Wessington Springs, SD
5. Delane German - Peever, SD
6. Josh Baretta - Wall, SD
7. Zach Faenrich - Mobridge, SD
8. Chance Schott - McLaughlin, SD
9. Wasu Burch - Peever, SD
10. Kyle Blume - Redfiled, SD
11. Teigan Gray - Gettysburg, SD
12. Chris Fisher - Faith, SD
13. Lane Roettele - Aberdeen, SD
Calf Roping - 28
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Jason Lawrence - Washburn, ND
2. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
3. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
4. Braeden Edleman - Huron, SD
2S. Sun, July 30 2017 8:00AM
1.
Prestyn Novak - Newell, SD
2. Justin Schofield - Wessington Springs, SD
3. Brett Wilcox - Red Owl, SD
4. Matt Peters - Hot Springs, SD
5. Cole Robinson - Moorcroft, WY
6. Trey Young - Dupree, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD
8. Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
9. Samuel Boldon - Oglala, SD
10. Cole Fulton - Miller, SD
11. Sterling Lee - Rhame, ND
12. Chase Lako - Arthur, ND
13. Blake Eggl - Minot, ND
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Rance Johnson - Philip, SD
2. Jess Woodward - Dupree, SD
3. Wyatt Treeby - Hecla, SD
4. Rex Treeby - Hecla, SD
5. Jesse Clement - Ridgeview, SD
6. Billy Boldon - Oglala, SD
7. Winston Brown - Piedmont, SD
8. Jami Wolf - Pierre, SD
9. Kourt Starr - Dupree, SD
10. Brent Belkham - Blunt, SD
11. Brent Woodward - Dupree, SD
Goat Tying - 27
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
2S. Sun, July 30 2017 8:00AM
1.
Emilee Pauley - Wall, SD
2. Tearnee Nelson - Faith, SD
3. Jacey Hupp - Huron, SD
4. Jazz McGirr - Huron, SD
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Devin Hunter - Huron, SD
7. Tarin Hupp - Huron, SD
8. Katy Miller - Faith, SD
9. Megan Turek - St Paul, NE
10. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
11. Lacey Tech - Fairfax, SD
12. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
13. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
14. Brianna Williams - Buffalo, SD
15. Jacey Thompson - Yoder, WY
16. Kaycee Monnens - Hulett, WY
17. Lexy Williams - Hettinger, ND
18. Tawny Barry - Carter, SD
19. Haiden Thompson - Yoder, WY
20. Brandi Cwach - Newell, SD
21. Jada Maher - McLaughlin, SD
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Chelsey Kelly - Dupree, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
4. Savana Johnston - Elm Springs, SD
5. Kaylee Williams - Faith, SD
Ladies Breakaway - 70
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Kristy Lawrence - Washburn, ND
2. Syerra Christensen - Kennebec, SD
3. Josey Aasby - Highmore, SD
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
5. Bailey Berg - Mandan, ND
6. Anna Jorgenson - Watford City, ND
7. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
8. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
9. Alaina Stangle - Philip, SD
10. Tatum Ward - Whitehorse, SD
11. Laura Hunt - Ridgeview, SD
12. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
13. Bailey Peterson - Parade, SD
2S. Sun, July 30 2017 8:00AM
1.
Rieley Maier - Bowdle, SD
2. Kecia Miller - Newell, SD
3. Jaydn Hollenbeck - Valentine, NE
4. Rylee Jo Rutten - Colome, SD
5. Tearnee Nelson - Faith, SD
6. Courtney Peters - Hot Springs, SD
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
8. Hallie Fulton - Miller, SD
9. Kadi McFadden - Mud Butte, SD
10. Carole Hollers - Sturgis, SD
11. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
12. Kamira Miller - Newell, SD
13. Brooke Nelson - Philip, SD
14. Haiden Thompson - Yoder, WY
15. Annie Fulton - Miller, SD
16. Jacey Hupp - Huron, SD
17. Kallie Carey - Huron, SD
18. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
19. Sidney Carey - Oral, SD
20. Tarin Hupp - Huron, SD
21. Jacey Thompson - Yoder, WY
22. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
23. Nikki Opatrny - Cochranton, PA
24. Emilee Pauley - Wall, SD
25. Lexy Williams - Hettinger, ND
26. Taryn Sippel - Pierpont, SD
27. Rickie Engesser - Spearfish, SD
28. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
29. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
30. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
31. Tawny Barry - Carter, SD
32. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD
33. Reann Crane - Whitewood, SD
34. Jada Maher - McLaughlin, SD
35. Quincy Segelke - Gillette, WY
36. Megan Steiger - Rapid City, SD
37. Katy Miller - Faith, SD
38. Peggy Garman - Sundance, WY
39. Tyra Leonhardt - Groton, SD
40. Brooklyn Hanson - Faith, SD
41. Brandi Cwach - Newell, SD
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Patty Jo Burress - Isabel, SD
2. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Jenny Belkham - Blunt, SD
5. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
6. Savana Johnston - Elm Springs, SD
7. Jakki Hunt - Dupree, SD
8. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
9. Whitney Knippling - Spearfish, SD
10. Shanna Gebhart - Timber Lake, SD
11. Hannah Hostutler - Midland, SD
12. Tomie Peterson - Parade, SD
13. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
14. Jacque Peterson - Isabel, SD
15. Calby Pearman - Parade, SD
16. Taylor Barry - Carter, SD
Mixed Team Roping - 25
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
2. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
3. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
4. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
5. Deanna Steele - Sundance, WY & Larry Steele - Sundance, WY
2S. Sun, July 30 2017 8:00AM
1.
Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
2. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
3. Lacey Tech - Fairfax, SD & Phil Gerard - St Lawrence, SD
4. Taylor Hanson - Belle Fourche, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
5. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Jon Peterson - Belle Fourche, SD
6. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
7. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
8. Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
9. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
10. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Brandi Cwach - Newell, SD & Prestyn Novak - Newell, SD
12. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
13. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
14. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
15. Sidney Carey - Oral, SD & Shawn Carey - Highmore, SD
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Patty Jo Burress - Isabel, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
2. Layna Tibbs - Ft. Pierre, SD & Zane Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Grady Egly - Oelrichs, SD
4. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Hannah Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
Saddle Bronc - 21
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Cole Pateneaude - Halliday, ND
2. Cash Wilson - Wall, SD
3. John Thelen - Mitchell, SD
4. Whyley Ruhnke - Miller, SD
5. Brady Gjefle - Polluck, SD
6. Kyle Hapney - Harrold, SD
7. Paden Sexton - Bison, SD
8. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
9. Dillon Ducheneaux - Promise, SD
10. Dylan Schofield - Phillip, SD
11. Dexter Netterville - Mobridge, SD
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Seth Jacobs - Morristown, SD
2. Lane Stirling - Buffalo, SD
3. Tate Longbrake - Dupree, SD
4. Jay Longbrake - Dupree, SD
5. Trampus Thompson - Sturgis, SD
6. Carter Elshere - Elm Springs, SD
7. Lane Schuelke - Newell, SD
8. Wyatt Schuelke - Opal, SD
9. Jake Foster - Meadow, SD
10. Cole Hindman - Kadoka, SD
Sr. Breakaway - 30
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Harold Gerdes - Hecla, SD
2. Mike McInerney - Sundance, WY
3. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
4. Chuck Hamlin - Highmore, SD
5. Rich Enright - Timber Lake, SD
6. Gerald McInerney - Sundance, WY
7. Bart Ness - Kennebec, SD
8. Scott Reiners - Lennox, SD
2S. Sun, July 30 2017 8:00AM
1.
Tim Nelson - Midland, SD
2. Mike Nelson - Philip, SD
3. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
4. Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
5. Mark Fulton - Miller, SD
6. Jay Mattson - Sturgis, SD
7. Mark Schumacher - Wolsey, SD
8. Kelly Eggl - Minot, ND
9. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
10. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
11. Scott Lammers - Hermosa, SD
12. Steve Klein - Sioux Falls, SD
13. Shawn Carey - Highmore, SD
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Gary Simon - Timber Lake, SD
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Len Hofer - Piedmont, SD
4. JD Williams - Faith, SD
5. Kirk Ford - Piedmont, SD
6. Barry Knippling - Chamberlain, SD
7. Glen Hostutler - Midland, SD
8. Gale Evridge - Lemmon, SD
9. Arlyn Lawerence - Mobridge, SD
Steer Wrestling - 23
2S. Sun, July 30 2017 8:00AM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Tye Hale - Faith, SD
3. Clint Nelson - Philip, SD
4. Cole Fulton - Miller, SD
5. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
6. Sterling Lee - Rhame, ND
7. Jason Hapney - Harrold, SD
8. Casey Olson - Prairie City, SD
9. Trig Olson - Prairie City, SD
10. Tee Hale - Union Center, SD
11. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Justin Boll - Hartford, SD
2. Billy Boldon - Oglala, SD
3. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
4. Grady Egly - Oelrichs, SD
5. Eli Lord - Sturgis, SD
6. Cass Lytle - Quinn, SD
7. Wyatt Schaack - Quinn, SD
8. Brandon Spencer - Pierre, SD
9. Brent Belkham - Blunt, SD
10. Ty Ollerich - Hartford, SD
11. JJ Hunt - Ridgeview, SD
12. Brent Woodward - Dupree, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 37
1. Sat, July 29 2017 6:00PM
1.
Jace Booth - Timber Lake, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Neal Engesser - Spearfish, SD & Jaren Konstant - Spearfish, SD
4. JD Enright - Timber Lake, SD & Rich Enright - Timber Lake, SD
5. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Clint Harry - Eagle Butte, SD
6. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Cal Peterson - Parade, SD
7. Larry Steele - Sundance, WY & Jace Engesser - Spearfish, SD
8. Reece Wientjes - Mound City, SD & Ross Wientjes - Mound City, SD
9. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Ft. Yates, ND
2S. Sun, July 30 2017 8:00AM
1.
Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
2. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
3. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
4. Luke Heninger - Ft. Pierre, SD & Jason Hapney - Harrold, SD
5. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Tyus Olson - Mud Butte, SD
6. Mark Fulton - Miller, SD & Phil Gerard - St Lawrence, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Justin Collins - Belle Fourche, SD & Prestyn Novak - Newell, SD
9. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
11. Pearson Wientjes - Mound City, SD & Razen Merrill - Piedmont, SD
12. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
13. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
14. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
15. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Ridgeview, SD
16. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
3. Sun, July 30 2017 6:00PM
1.
Tyen Palmer - Fort Yates, ND & Allen Olsen - Fort Yates, ND
2. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
3. Wyatt Treeby - Hecla, SD & Dustin Schaefer - South Shore, SD
4. TY Ollerich - Hartford, SD & Justin Boll - Hartford, SD
5. Rex Treeby - Hecla, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
6. Eli Lord - Sturgis, SD & Levi Lord - Sturgis, SD
7. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
8. Dalton Lessert - Martin, SD & Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD
9. Rusty Gebhart - Timber Lake, SD & Mitch Enright - Timber Lake, SD
10. Wroper Kosal - Parade, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
11. Grady Egly - Oelrichs, SD & Wyatt Schaack - Quinn, SD
12. Dalton Sheridan - Faith, SD & Cody Trainor - Red Owl, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0