White River, SD
Bareback - 3
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Joe Wilson - Martin, SD
2. Whitten Hoover - Ainsworth, NE
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Logan Glendy - Oconto, NE
Barrel Racing - 48
1S. Fri, Aug 18 2017 12:00PM
1.
Haiden Thompson - Yoder, WY
2. Ally Zehrer - Aurora, SD
3. Jacey Thompson - Yoder, WY
4. Kayla Fanning - Martin, SD
5. Taylor Bothwell - Pierre, SD
6. Becky Barry - Belle Fourche, SD
7. Deb Thompson - Yoder, WY
8. Jenny Belkham - Blunt, SD
9. Rudie Hepper - Mobridge, SD
10. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
11. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
12. Haley Brown - Ponca, NE
13. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE
14. Summer Kosel - Glenham, SD
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Carrie Dieters - Larchwood, SD
2. Carter Waddell - Ft. Dodge, IA
3. Rachel Tiedeman - Rapid City, SD
4. Kaylee Gallino - Wasta, SD
5. Krystal Dorsey - Isabel, SD
6. Diane Axmann - Loup City, NE
7. Tiara Bartlett - Sargent Bluff, IA
8. Tashina Red Hawk - Mission, SD
9. Tearnee Nelson - Faith, SD
10. Jodi Nelson - Hartford, SD
11. Rachel Dahl - Volin, SD
12. Alex Romero-Frederick - Winner, SD
13. Hallie Fulton - Miller, SD
14. Tayle Brink - Buffalo, SD
15. Brandee Wardell - Buffalo, SD
16. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
17. Jill Moody - Pierre, SD
18. Tawny Gropper - Long Valley, SD
19. Jamie Molesworth - Burwell, NE
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Tammy Watson - Garretson, SD
2. Jenna Humble - Mud Butte, SD
3. Taylor Barry - Carter, SD
4. Dessie Taylor - Brookings, SD
5. Hope Blackmore - Chambers, NE
6. Rickie Engesser - Spearfish, SD
7. Tracy Paulsen - Primrose, NE
8. Christy Willert - Kadoka, SD
9. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
11. Deb Cox - Mullen, NE
12. Kaylea Littau - Winner, SD
13. Sarah Christensen - Beresford, SD
14. Dori Hollenbeck - Winner, SD
15. Kailee Webb - Isabel, SD
Bull Riding - 17
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Chris Fischer - Faith, SD
2. John Jacobs - Alexandria, SD
3. Bryan Runge - Tea, SD
4. Terry Pollard - Mt. Vernon, SD
5. Olathe Schmidt - White River, SD
6. Dalton Lessert - Martin, SD
7. Lyle Dillon - Martin, SD
8. Dillon Giacometto - Broadus, MN
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Josh Baretta - Wall, SD
2. Clayton Miller - Ord, NE
3. Pete Copping - Lewellen, NE
4. Neil Muscat - Wall, SD
5. Sam Elliott - Prineville, OR
6. Lane Gambill - Johnstown, NE
7. Nate Bausch - Waterberry, NE
8. Hunter Baker - Cattaraugus, NY
9. Wyatt Smith - Broken Bow, NE
Calf Roping - 32
1S. Fri, Aug 18 2017 12:00PM
1.
Miles Garwood - Atkinson, NE
2. Marty McPherson - Piedmont, SD
3. Sawyer Strand - Harrisburg, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Tyus Olson - Mud Butte, SD
6. Tanner McInerney - Alzada, MT
7. Trey Young - Dupree, SD
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Cole Fulton - Miller, SD
3. Blake Eggl - Minot, ND
4. Rex Treeby - Hecla, SD
5. Tarin Arneson - Enning, SD
6. Brad Hollenbeck - Thedford, NE
7. Sterling Lee - Rhame, ND
8. Kade Kinghorn - Buffalo, WY
9. Justin Scofield - Wessington Springs, SD
10. Billy Boldon - Oglala, SD
11. Kourt Starr - Dupree, SD
12. Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
13. Chase Lako - Arthur, ND
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Clete Scheer - Elsmere, NE
2. Paul David Tierney - Oklahoma City, OK
3. Matt Elliot - Sparks, NE
4. Terry Graff - Long Pine, NE
5. Kyle Belew - La Junta, CO
6. Rance Johnson - Philip, SD
7. Cody Rieker - Lexington, NE
8. Dallas Louden - Martin, SD
9. Chip Wilson - Arthur, NE
10. Patrick Martin - Callaway, NE
11. Dawson Reedy - Phillip, SD
12. Samuel Boldon - Oglala, SD
Goat Tying - 15
1S. Fri, Aug 18 2017 12:00PM
1.
Jacey Thompson - Yoder, WY
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Lacey Tech - Fairfax, SD
4. Haiden Thompson - Yoder, WY
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Tiara Bartlett - Sargent Bluff, IA
2. Tearnee Nelson - Faith, SD
3. Tayle Brink - Buffalo, SD
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
5. Chelsey Kelly - Dupree, SD
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Melissa Morris - Pierre, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Rickie Engesser - Spearfish, SD
4. Amy Tierney - Oral, SD
5. Tawny Barry - Carter, SD
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD
Ladies Breakaway - 68
1S. Fri, Aug 18 2017 12:00PM
1.
Carole Hollers - Sturgis, SD
2. Bailey Brown - North Platte, NE
3. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
4. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
5. Sidney Carey - Oral, SD
6. Kelly Kohle - Stuart, NE
7. Ginalee Tierney - Broken Bow, NE
8. Cheyenne Brown - Ponca, NE
9. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
10. Amber Coleman - Orchard, NE
11. Bailey Peterson - Parade, SD
12. Kadi McFadden - Sturgis, SD
13. Jan Brown - North Platte, NE
14. Taylor Bothwell - Pierre, SD
15. Kayla Fanning - Martin, SD
16. Coralee Spratt - Lysite, WY
17. Cati Stanko - Gordon, NE
18. Haley Brown - Ponca, NE
19. Emily Knust - Verdigre, NE
20. Dana Judge - Emmet, NE
21. Jenny Belkham - Blunt, SD
22. Laura Hunt - Ridgeview, SD
23. Rylee Jo Rutten - Colome, SD
24. Megan Steiger - Rapid City, SD
25. Jacey Thompson - Yoder, WY
26. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
27. Haiden Thompson - Yoder, WY
28. Katie Jo Morgan - Valentine, NE
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Rachel Tiedeman - Rapid City, SD
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Jamie Molesworth - Burwell, NE
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
5. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
6. Taryn Sippel - Pierpont, SD
7. Tearnee Nelson - Faith, SD
8. Jennifer Gale - Humboldt, SD
9. Hallie Fulton - Miller, SD
10. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
3S1. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Tierny Hamlin - Highmore, SD
2. Jacque Peterson - Isabel, SD
3. Alaina Stangle - Philip, SD
4. Torie Opela - Stapleton, NE
5. Chanda Schnoor - Chambers, NE
6. Tayle Brink - Buffalo, SD
7. Toni Romero - Belvidere, SD
8. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
9. Sierra Lee - Rhame, ND
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Savanna Glaus - Chamberlain, SD
2. Kaylea Littau - Winner, SD
3. Tawny Barry - Carter, SD
4. Tracy Paulsen - Primrose, NE
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD
7. Sydney Graff - Long Pine, NE
8. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
9. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
10. Amy Tierney - Oral, SD
11. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
4S1. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Jamie Frisch - Norton, KS
2. Alex Christen - Elwood, NE
3. Makenzie Wilson - Arthur, NE
4. Rylee Rich - Ponca, NE
5. Amanda Lymber - Broken Bow, NE
6. Dara Belew - La Junta, CO
7. Kirby Eppert - Hyannis, NE
8. Brittni McCully - Mullen, NE
9. Lori Tierney - Broken Bow, NE
10. Lexy Williams - Hettinger, ND
Mixed Team Roping - 43
1S. Fri, Aug 18 2017 12:00PM
1.
Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
2. Kelly Kohle - Stuart, NE & Matt Kasner - Cody, NE
3. Coralee Spratt - Lysite, WY & Jared Bilby - Bridgeport, NE
4. Lorna Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
5. Cati Stanko - Gordon, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
6. Arwin Mikkelsen - Battle Creek, NE & Laura Mikkelson - Battle Creek, NE
7. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Rod Brown - Ponca, NE
8. Emily Knust - Verdigre, NE & Brian Knust - Verdigre, NE
9. Haley Brown - Ponca, NE & Reece Weber - Valentine, NE
10. Haiden Thompson - Yoder, WY & Link Thompson - Yoder, WY
11. Ginalee Tierney - Broken Bow, NE & Mark Swanson - Arthur, NE
12. Amber Coleman - Orchard, NE & Dustin Chohon - O'Neill, NE
13. Samantha Vonheeder - Ainsworth, NE & Jeff Johnston - Thedford, NE
14. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
15. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
16. Katie Jo Morgan - Valentine, NE & Josh Whipple - St. Francis, SD
17. Jacey Thompson - Yoder, WY & Thorpe Thompson - Yoder, WY
18. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Jade Nelson - Midland, SD
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Jennifer Gale - Humboldt, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Jd Gerard - Kennebec, SD
3. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
4. Taryn Sippel - Pierpont, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
5. Cassidy Dennison - St Francsis, SD & Clint Whipple - St Francsis, SD
6. Jamie Molesworth - Burwell, NE & Jason Schnoor - Chambers, NE
7. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
8. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
9. Kelly Eggl - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
2. Teil Glaus - Chamberlain, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
3. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
4. Katie Nelson - Alta, IA & Jw Nelson - Alta, IA
5. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
7. Lorita Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
8. Trey Schomp - Homer, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
9. Kim Hofer - Rozet, WY & Tee Hale - Union Center, SD
10. Sydney Graff - Long Pine, NE & Levi Tyan - Wallace, NE
11. Tracy Paulsen - Primrose, NE & Matt Paulsen - Primrose, NE
12. Amy Tierney - Oral, SD & Paul David Tierney - Oklahoma City, OK
13. Andy Miller - Wellfleet, NE & Jamie Frisch - Norton, KS
14. Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
15. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
Saddle Bronc - 16
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
John Thelen - Mitchell, SD
2. Cole Hindman - Kadoka, SD
3. Lane Paul - Winner, SD
4. Kolton Salonen - Gregory, SD
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Miles Kreeger - Lake Andes, SD
2. Cash Wilson - Wall, SD
3. Zane Smith - Broken Bow, NE
4. Callan Connelly - Ogallala, NE
5. Wyatt Schuelke - Opal, SD
6. Gatlin Moul - Ogallala, NE
7. Triston Eklund - Valentine, NE
8. Colby Apolius - Keystone, NE
9. Dylan Schofield - Phillip, SD
10. Dexter Robertson - Ogallala, NE
11. Rhett Fanning - Martin, SD
12. Jacob Kammerer - Phillip, SD
Sr. Breakaway - 29
1S. Fri, Aug 18 2017 12:00PM
1.
John Hoven - McLaughlin, SD
2. Jay Mattson - Sturgis, SD
3. Shawn Carey - Highmore, SD
4. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
5. Bart Ness - Kennebec, SD
6. Ken White - Fountain Hills, AZ
7. Tim Nelson - Midland, SD
8. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Lyle Wilcox - Red Owl, SD
2. Scott Reiners - Lennox, SD
3. Brad Hollenbeck - Thedford, NE
4. Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD
6. Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Darren Lammers - Chancellor, SD
8. Kelly Eggl - Minot, ND
9. Chuck Hamlin - Highmore, SD
10. John Dean - Platte, SD
11. Bogie Webb - Volin, SD
12. Mike Nelson - Philip, SD
13. Lynn McNenny - Sturgis, SD
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Barry Knippling - Chamberlain, SD
2. Kirk Ford - Piedmont, SD
3. Mark Schumacher - Wolsey, SD
4. Len Hofer - Piedmont, SD
5. Marty Jandreau - Kennebec, SD
6. Jim Hale - White Owl, SD
7. Scott Lammers - Hermosa, SD
8. Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
Steer Wrestling - 32
1S. Fri, Aug 18 2017 12:00PM
1.
Sawyer Strand - Harrisburg, SD
2. Jj Hunt - Ridgeview, SD
3. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Gabe Taylor - Valentine, NE
5. Cameron Fanning - Olivt, SD
6. Jason Hapney - Harrold, SD
7. Russell Hipke - Stuart, NE
8. Jeff Johnston - Thedford, NE
9. Tanner McInerney - Alzada, MT
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Reed Kraeger - Avoca, NE
3. Billy Boldon - Oglala, SD
4. Sterling Lee - Rhame, ND
5. Joe Ross - Millboro, SD
6. Clint Nelson - Philip, SD
7. Joe Wilson - Martin, SD
8. Jeff Richardson - Kearney, NE
9. Travis Kester - Clearwater, NE
10. Cole Fulton - Miller, SD
11. Weston Winkers - Nelson, NE
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Wyatt Schaack - Quinn, SD
2. Jarrett Rasmussen - Broken Bow, NE
3. Eli Lord - Sturgis, SD
4. Jace Christensen - Flandreau, SD
5. Danny Manning - Hemingford, NE
6. Teil Glaus - Chamberlain, SD
7. Trayer Schmidt - White River, SD
8. Grady Egly - Oelrichs, SD
9. Tye Hale - Faith, SD
10. Tee Hale - Union Center, SD
11. Justin Boll - Hartford, SD
12. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
Team Penning - 13
2TP. Sat, Aug 19 2017 6:00PM
1.
Kerry Horn - Tripp, SD & David Horn - Piedmont, SD & Lisa Horn -
2. Paul Borgmann - White Lake, SD & Collin Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
3. Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Jeff Searles -
4. Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Jay Reurink -
5. Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge - Tea, SD & Katie Anderson -
6. Tom Jones - Viborg, SD & Tom Varilek - Geddes, SD & Steve Klein -
7. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & Lennie Steffen - Colome, SD & Lane Fawcett -
8. Larry Fossum - Hartford, SD & Clinton Olinger - Plankinton, SD & Shelby Strand -
9. John Dean - Platte, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Mick Varilek -
10. Rick Tebay - Alpena, SD & Morgan Tebay - Alpena, SD & Gary Garbe -
11. Robert Devitt - Harrisburg, SD & Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower -
12. Bogie Webb - Volin, SD & Rachel Dahl - Volin, SD & Doni Zeller -
13. Brittany Dieters - Harrisburg, SD & Carrie Dieters - Larchwood, SD & Glen Dieters -
Team Roping - 40
1S. Fri, Aug 18 2017 12:00PM
1.
Blaine Finney - Ainsworth, NE & Brady Graff - Ainsworth, NE
2. Andy Knott - Thedford, NE & Monte Jamison - Ashby, NE
3. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
4. Josh Whipple - St. Francis, SD & Ken White - Fountain Hills, AZ
5. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
6. Justin Collins - Belle Fourche, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
7. Jeff Johnston - Thedford, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
8. Marty McPherson - Piedmont, SD & Tyus Olson - Mud Butte, SD
9. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Cal Peterson - Parade, SD
10. Chris Cover - Ashby, NE & Jared Bilby - Bridgeport, NE
11. Reece Weber - Valentine, NE & Matt Kasner - Cody, NE
12. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Ft. Yates, ND
13. Arwin Mikkelsen - Battle Creek, NE & Dustin Chohon - O'Neill, NE
14. Jerry Buckles - Burwell, NE & Mark Swanson - Arthur, NE
15. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
16. Brent McInerney - Alzada, MT & Tanner Mcinerney - Alzada, MT
3. Sat, Aug 19 2017 7:00PM
1.
Kelly Eggl - Minot, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
2. Chuck Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
4. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
5. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Jd Gerard - Kennebec, SD
6. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
7. Rex Treeby - Hecla, SD & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
8. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
9. Jason Schnoor - Chambers, NE & Dallas Carson - Lynch, NE
10. Dalton Lessert - Martin, SD & Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD
11. Clint Whipple - St Francsis, SD & Bill Longcor - Mission, SD
4. Sun, Aug 20 2017 2:00PM
1.
Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
2. Eli Lord - Sturgis, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
3. Paul David Tierney - Oklahoma City, OK & Levi Tyan - Wallace, NE
4. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
5. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Dustin Harris - O'Neill, NE
6. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
7. Andy Miller - Wellfleet, NE & Brandon Sears - Ainsworth, NE
8. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
9. Dusty Forre - Newman Grove, NE & Jw Nelson - Alta, IA
10. Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Elliot - Sparks, NE
11. Beau Austin - Meadow Grove, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
12. Marvin Mueller - Sutherland, NE & Rod Buckley - Winner, SD
13. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0