Lemmon, SD
Bareback - 3
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Jake Smith - Rapid City, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Jim Bob Ellsworth - Ft. Thompson, SD
Barrel Racing - 81
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Brianna Williams - Buffalo, SD
2. Kacy Smith - Fort Ransom, ND
3. Hallie Kroeplin - Highmore, SD
4. Makayla Fox - Sturgis, SD
5. Emily Rymerson - Huron, SD
6. Meza Ham - Shadehill, SD
7. Krystal Dorsey - Isabel, SD
8. Kalli Scherbenske - Lehr, ND
9. Haley Huls - Lennox, SD
10. Kristi Alley - Isabell, SD
11. Rachel Dahl - Volin, SD
12. Kenley Day - Meadow, SD
13. Torrie Michels - Mitchell, SD
14. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
15. Katie Hostutler - Midland, SD
16. Callie Robinson - Moorcroft, WY
17. Wanda Brown - Edgemont, SD
2S. Sat, July 8 2017 1:00PM
1.
Sydney Maher - Timber Lake, SD
2. Quincy Sagelke - Gillette, WY
3. Cassy Woodward - Dupree, SD
4. Heather Bosse - Cogswell, ND
5. Lori Christensen - Gladstone, ND
6. Kellsie Collins - Newell, SD
7. Kyndra Elshere - Faith, SD
8. Anna Rorison - Gillette, WY
9. Lacey Juelfs - Prairie City, SD
10. Tracy Lee - Mobridge, SD
11. Kaylee Williams - Faith, SD
12. Morgan Janisch - Lake City, SD
13. Sidney Peterson - Minot, ND
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Stephanie Curtis - Fruitdale, SD
2. Tearnee Nelson - Faith, SD
3. Wacey Brown - Piedmont, SD
4. Taylor Bothwell - Pierre, SD
5. Macy Schiley - Meadow, SD
6. Kendra Hoovestol - Almont, ND
7. Sloan Anderson - White Horse, SD
8. Jessica Holmes - Buffalo, SD
9. Rickie Engesser - Spearfish, SD
10. Jenna Humble - Mud Butte, SD
11. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
12. Joey Williams - Buffalo, SD
13. Jakki Hunt - Dupree, SD
14. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
15. KY Longbrake - Dupree, SD
4S. Sun, July 9 2017 9:00AM
1.
Whitney Thurmond - Strasberg, CO
2. Becky Barry - Belle Fourche, SD
3. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
4. Jodie Obryan - Kodoka, SD
5. Tess Dolezol - Dickinson, ND
6. Summer Kosel - Glenham, SD
7. Carole Hollers - Sturgis, SD
8. Kaylee Gallino - Wasta, SD
9. Christy Nix - Dickinson, ND
10. Madison Huber - Mandan, ND
11. Taylor Barry - Carter, SD
12. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
13. Madison Rau - Mobridge, SD
14. Amy Newman - Stanley, ND
15. Kennedi Kautzman - Mandan, ND
16. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
17. Nikki Hansen - Dickinson, ND
18. Kelly Anders - Elm Springs, SD
19. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
20. Jaymi Meeks - Scenic, SD
21. Hallie Fulton - Miller, SD
22. Jenny Belkham - Blunt, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Shelby Schramm - Spearfish, SD
2. Amy Wilcox - Howes, SD
3. Melodi Christensen - Kennebec, SD
4. Lann Shorb - Philip, SD
5. Whitney Entzel - Killdeer, ND
6. Sydnee Kidd - Bowman, ND
7. Anna Jorgenson - Watford City, ND
8. Bridget Haugen - Weatherford, OK
9. Kassidy Boyd - Spearfish, SD
10. Jill Moody - Pierre, SD
11. Courtney Klever - Lamore, ND
12. Brandee Wardell - Buffalo, SD
13. Jessica Hollenbeck - Lefor, ND
14. Rudie Hepper - Mobridge, SD
Bull Riding - 12
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Jacob Schalesky - Bison, SD
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Kyle Hapney - Harrold, SD
2. Jett Peterson - Parade, SD
3. Lyle Dillion - Kyle, SD
4. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
5. Jade Nixon - Belle Fourche, SD
6. Jaren Beckman - Prairie City, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Josh Baretta - Wall, SD
2. Chris Fisher - Bison, SD
3. Justin Pabst - Sioux Falls, SD
4. Allen Auer - Whitewood, SD
5. Dillon Giacometto - Belle Fourche, SD
Calf Roping - 48
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Braeden Edleman - Huron, SD
2. Doug Lawrence - Timber Lake, SD
3. Lane Rossow - South Heart, ND
4. Billy Boldon - Oglala, SD
5. Jake Deveraux - Newcastle, WY
6. Kane Gjermundson - Marshall, ND
7. Boe Brown - Valentine, NE
2S. Sat, July 8 2017 1:00PM
1.
Lee Sivertsen - Ree Heights, SD
2. Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
3. Jason Schaffer - Broadus, MN
4. Haven Meged - Miles City, MN
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Winston Brown - Piedmont, SD
2. Sam Huffman - Belle Fourche, SD
3. Trevor Olson - Mud Butte, SD
4. Trevor Hupp - Tulare, SD
5. Matt Nelson - Colman, SD
6. Logan Brown - Miles City, MT
7. Chase Lako - Faith, SD
8. Jesse Clement - Ridgeview, SD
4S. Sun, July 9 2017 9:00AM
1.
Wyatt Treeby - Hecla, SD
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
3. Jeremy Carmey - Piedmont, SD
4. Rance Johnson - Philip, SD
5. Cole Fulton - Miller, SD
6. Reed Johnson - Philip, SD
7. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
8. Samuel Boldon - Oglala, SD
9. Jami Wolf - Pierre, SD
10. Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
11. Justin Schofield - Wessington Springs, SD
12. Seth Anderson - Hurley, SD
13. Brent Belkham - Blunt, SD
14. Cole Robinson - Moorcroft, WY
15. Rex Treeby - Hecla, SD
16. Trey Young - Dupree, SD
17. Jess Woodward - Dupree, SD
18. Kourt Starr - Dupree, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Preston Novak - Newell, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD
3. Dustin Entzel - Killdeer, ND
4. Brett Wilcox - Red Owl, SD
5. Miles Garwood - Atkinson, NE
6. Chad Pelster - Belle Fourche, SD
7. Blake Eggl - Minot, ND
8. Sterling Lee - Rhame, ND
9. Matt Peters - Oral, SD
10. Garrett Dockter - Denhoff, ND
11. Tyler Scheebel - Oral, SD
Goat Tying - 27
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Brianna Williams - Buffalo, SD
2. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Makayla Fox - Sturgis, SD
4. Mataya Eklund - Valentine, NE
5. Sierra Jo Keith - Stanfield, AZ
2S. Sat, July 8 2017 1:00PM
1.
Karlee Peterson - Sturgis, SD
2. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
3. Chelsey Kelly - Dupree, SD
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Tarin Hupp - Huron, SD
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Natilie Leisinger - Highmore, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Savana Johnston - Elm Springs, SD
6. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
7. Tearnee Nelson - Faith, SD
8. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
4S. Sun, July 9 2017 9:00AM
1.
Lexy Williams - Hettinger, ND
2. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
3. Lauren Bane - Strasberg, CO
4. Tawny Barry - Carter, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Kaycee Monnens - Hulett, WY
2. Amy Tierney - Oral, SD
3. Lacey Tech - Fairfax, SD
4. Shayna Miller - Faith, SD
5. Katy Miller - Faith, SD
6. Brandi Cwach - Newell, SD
7. Jordan Tierney - Oral, SD
Ladies Breakaway - 117
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Bailey Burch - Rozet, WY
2. Callie Robinson - Moorcroft, WY
3. Toree Gunn - Wasta, SD
4. Hannah Hostutler - Midland, SD
5. Misty Brown - Valentine, NE
6. Kari Jo Lawrence - Timber Lake, SD
7. Sierra Jo Keith - Stanfield, AZ
8. Brooke Nelson - Philip, SD
9. Megan Steiger - Rapid City, SD
10. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
11. Mamie Kieson - Watford City, ND
12. Kacy Smith - Fort Ransom, ND
13. Justene Gjermundson - Marshall, ND
14. Haley Huls - Lennox, SD
15. Tierney Hamlin - Highmore, SD
16. Brenda White - Oelrichs, SD
17. Brianna Williams - Buffalo, SD
18. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
19. Brooklyn Hanson - Faith, SD
20. Mataya Eklund - Valentine, NE
21. Nikki Opatrny - Cochranton, PA
2S. Sat, July 8 2017 1:00PM
1.
Summer Henry - Interior, SD
2. Quincy Sagelke - Gillette, WY
3. Sidney Peterson - Minot, ND
4. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
5. Cassy Woodward - Dupree, SD
6. Peggy Garman - Sundance, WY
7. Karlee Peterson - Sturgis, SD
8. Shannon Fagerhaug - Plankinton, SD
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Brianna Sexton - Bison, SD
2. Joey Williams - Buffalo, SD
3. Patty Jo Burress - Isabel, SD
4. Jakki Hunt - Dupree, SD
5. Katie Lensegrav - Interior, SD
6. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
7. Jacey Hupp - Huron, SD
8. Tarin Hupp - Huron, SD
9. Kadi McFadden - Mud Butte, SD
10. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
11. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
12. Savana Johnston - Elm Springs, SD
13. Rickie Engesser - Spearfish, SD
14. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
15. Taylor Bothwell - Pierre, SD
16. Kayla Scott - Jamestown, ND
17. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
18. Tearnee Nelson - Faith, SD
19. Kassie Kautzman - Walcott, ND
20. Calby Hanson - Jamestown, ND
21. Jessica Holmes - Buffalo, SD
22. Sloan Anderson - White Horse, SD
4S. Sun, July 9 2017 9:00AM
1.
Madison Huber - Mandan, ND
2. Hallie Fulton - Miller, SD
3. Jenny Belkham - Blunt, SD
4. Kennedi Kautzman - Mandan, ND
5. Kaycee Wilking - Hartford, SD
6. Tomie Peterson - Parade, SD
7. Carole Hollers - Sturgis, SD
8. Shanna Gebhardt - Timber Lake, SD
9. Bailey Peterson - Parade, SD
10. Kallie Carey - Huron, SD
11. Jennifer Gale - Humboldt, SD
12. Laura Hunt - Ridgeview, SD
13. Kecia Miller - Newell, SD
14. Taryn Sippel - Pierpont, SD
15. Kelly Vetter - Flasher, ND
16. Chanci Kraft - Carson, ND
17. Bailie Vandenburg - Flasher, ND
18. Lexy Williams - Hettinger, ND
19. Rylee Jo Rutten - Colome, SD
20. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
21. Cedar Kraft - Carson, ND
22. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
23. Sidney Carey - Oral, SD
24. Mykelsi Schnose - Oelrichs, SD
25. Kamira Miller - Newell, SD
26. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
27. Jana Jasper - Morrill, NE
28. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
29. Laine Kalsinski - Tioga, ND
30. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
31. Amber Crowley - Poplar, MT
32. Jacque Peterson - Isabel, SD
33. Whitney Thurmond - Strasberg, CO
34. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
35. Tess Steedley - Sundance, WY
36. Josie Vandenburg - Flasher, ND
37. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
38. Teresa Hoven - McLaughlin, SD
39. Teddi Schwagler - Mandan, ND
40. Syerra Christensen - Kennebec, SD
41. Tawny Barry - Carter, SD
42. Lauren Bane - Strasberg, CO
43. Bailey Berg - Mandan, ND
44. Kristen Lawrence - Timber Lake, SD
45. Jordyn Johnson - Sturgis, SD
46. Laci Rodne - New Town, ND
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Anna Jorgenson - Watford City, ND
2. Tyann Steckelberg - Oacoma, SD
3. Kaycee Monnens - Hulett, WY
4. Shayna Miller - Faith, SD
5. Whitney Knippling - Spearfish, SD
6. Jordan Tierney - Oral, SD
7. Callie Shepherd - Camp Crook, SD
8. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
9. Kaycee Werdel - Chadron, NE
10. Sierra Lee - Rhame, ND
11. Reann Crane - Whitewood, SD
12. Hallie Kocer - Lemmon, SD
13. Katy Miller - Faith, SD
14. Jalyne Schuster(roberts-Schuster) - Wolf Point, MT
15. Kayla Spickelmier - Buffalo, SD
16. Whitney Entzel - Killdeer, ND
17. Vanzi Knippling - Chamberlain, SD
18. Brandi Cwach - Newell, SD
19. Kim Hofer - Rozet, WY
20. Amy Tierney - Oral, SD
Mixed Team Roping - 47
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Callie Robinson - Moorcroft, WY & Brent Mcinerny - Alzada, MT
2. Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
3. Doug Lawrence - Timber Lake, SD & Kari Jo Lawrence - Timber Lake, SD
4. Brenda White - Oelrichs, SD & Grady Grifford - Red Owl, SD
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Grady Egly - Oelrichs, SD
6. Hannah Hostutler - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
2S. Sat, July 8 2017 1:00PM
1.
Tracy Lee - Mobridge, SD & Ty Knodel - Mobridge, SD
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Tearnee Nelson - Faith, SD & Wade Nelson - Faith, SD
2. Shayla Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
3. Brooke Howell - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
4. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
5. Tarin Hupp - Huron, SD & Levi Blow - Fort Pierre, SD
6. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - White Owl, SD
7. Jacey Hupp - Huron, SD & Trevor Hupp - Tulare, SD
8. Kallie Carey - Huron, SD & Colby Hetzel - Lemmon, SD
9. Sloan Anderson - White Horse, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
10. Carlee Johnston - Elm Springs, SD & Matt Nelson - Colman, SD
11. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
12. Jessica Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
13. Joey Williams - Buffalo, SD & Taylor Williams - Buffalo, SD
4S. Sun, July 9 2017 9:00AM
1.
Savanna Glaus - Chamberlain, SD & Ethan Parr - Mitchell, SD
2. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Sidney Carey - Oral, SD & Scott Obryan - Kodoka, SD
4. Amber Crowley - Poplar, MT & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
5. Jennifer Gale - Humboldt, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
6. Laura Hunt - Ridgeview, SD & Jj Hunt - Ridgeview, SD
7. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
8. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
9. Anna Jorgenson - Watford City, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
10. Jana Jasper - Morrill, NE & Mike Wiedman - Morrill, NE
11. Samantha Jorgenson - Watford City, ND & Jd Gerard - Kennebec, SD
12. Lorita Nelson - Phillip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
13. Lorna Shoemaker - Faith, SD & Kelly Shoemaker - Faith, SD
14. Kelsey McDaniel - Phillip, SD & Jade Schmidt - Box Elder, SD
15. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Jade Nelson - Midland, SD
16. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
17. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
18. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Kaycee Werdel - Chadron, NE & Clint Harry - Eagle Butte, SD
2. Melissa Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
4. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
5. Hallie Kocer - Lemmon, SD & Eric Arneson - Meadow, SD
6. Brandi Cwach - Newell, SD & Preston Novak - Newell, SD
7. Jordan Tierney - Oral, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
8. Kim Hofer - Rozet, WY & Levi Hapney - Quinn, SD
9. Amy Tierney - Oral, SD & Jeff Carmey - Piedmont, SD
Saddle Bronc - 22
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
JD Anderson - Camp Crook, SD
2. Wyatt Schuelke - Faith, SD
3. Paden Sexton - Bison, SD
4. Whyley Ruhnke - Miller, SD
5. Jesse Wilson - Swett, SD
6. Seth Jacobs - Morristown, SD
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Jake Foster - Meadow, SD
2. Tate Longbrake - Dupree, SD
3. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
4. Kyle Hapney - Harrold, SD
5. Seth Longbrake - Milesville, SD
6. Tate Clark - Meadow, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
John Thelen - Mitchell, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Cole Hindman - Kodaka, SD
4. Travis Koenig - Baker, MT
5. Cole Pateneaude - Halliday, ND
6. Jordan Hunt - Faith, SD
7. Brady Gjefle - Polluck, SD
8. Lane Stirling - Buffalo, SD
9. Trampus Thompson - Sturgis, SD
10. Trevor Knippling - Chamberlain, SD
Sr. Breakaway - 46
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Jimmy Anderson - Belfield, ND
2. Mike Nelson - Philip, SD
3. Gerald McInerney - Sundance, WY
4. Chuck Hamlin - Highmore, SD
5. Bogie Webb - Volin, SD
6. Harold Gerdes - Hecla, SD
7. Mike McInerney - Sundance, WY
8. Bart Ness - Kennebec, SD
9. Glen Hostutler - Midland, SD
2S. Sat, July 8 2017 1:00PM
1.
Tim Bernstein - Faith, SD
2. JD Williams - Faith, SD
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Lynn Williams - Faith, SD
2. Joe Painter - Buffalo, SD
3. John Hoven - McLaughlin, SD
4. Tom Williams - Faith, SD
5. Gary Zilverberg - Holabird, SD
6. Jake Longbrake - Dupree, SD
4S. Sun, July 9 2017 9:00AM
1.
Arlyn Lawrence - Mobridge, SD
2. Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Jim Hale - White Owl, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
6. Mark Schumacher - Wolsey, SD
7. Lynn McNenny - Sturgis, SD
8. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
9. Scott Lammers - Hermosa, SD
10. John Dean - Platte, SD
11. Gary Simon - Timber Lake, SD
12. Scott Reiners - Lennox, SD
13. Chuck Nelson - Hartford, SD
14. Tim Nelson - Midland, SD
15. Darren Lammers - Chancellor, SD
16. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
17. Les Haugen - Alexander, ND
18. Shawn Carey - Highmore, SD
19. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Len Hofer - Piedmont, SD
2. Kirk Ford - Sturgis, SD
3. Phil Haugen - Weatherford, OK
4. Mark Fulton - Miller, SD
5. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
6. Billy Gallino - Wasta, SD
7. Mac Ladue - Trenton, ND
8. Rich Steedley - Sundance, WY
9. Bob Burke - Sundance, WY
10. Kelly Eggl - Minot, ND
Steer Wrestling - 39
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Lane Rossow - South Heart, ND
2. Wyatt Schaak - Wall, SD
3. Wyatt Schuelke - Faith, SD
4. Jesse Wilson - Swett, SD
5. Joe Wilson - Martin, SD
6. Cyler Dowling - Newell, SD
7. Grady Egly - Oelrichs, SD
8. Clint Nelson - Philip, SD
9. Billy Boldon - Oglala, SD
10. Del Pete Day - Morristown, SD
11. Cole Trainor - Faith, SD
12. Rowdy Benson - Morristown, SD
2S. Sat, July 8 2017 1:00PM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD
2. Brandon Spencer - Pierre, SD
3. Justin Boll - Hartford, SD
4. Jace Christensen - Flandreau, SD
5. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
6. TY Ollerich - Hartford, SD
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Bryce Dibbern - Amherst, NE
4S. Sun, July 9 2017 9:00AM
1.
Carson Johnston - Elm Springs, SD
2. JJ Hunt - Ridgeview, SD
3. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Mike Wiedman - Morrill, NE
5. Cameron Morman - Glen Ullin, ND
6. Calder Johnston - Elm Springs, SD
7. Michael Bates - Tohatchi, NM
8. Cole Fulton - Miller, SD
9. Jace Melvin - Ft. Pierre, SD
10. Kody Woodward - Dupree, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Tye Hale - Faith, SD
2. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
3. Tee Hale - Union Center, SD
4. Trig Olson - Prairie City, SD
5. Kaiden White Bear - Wolf Point, MT
6. Sterling Lee - Rhame, ND
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Jeremy Stadheim - Reeder, ND
9. Austin Maier - Elgin, ND
Team Penning - 0
Team Roping - 57
1. Fri, July 7 2017 6:30PM
1.
Clint Nelson - Philip, SD & Brent Mcinerny - Alzada, MT
2. Cooper Deveraux - Newcastle, WY & Jake Deveraux - Newcastle, WY
3. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Ft. Yates, ND
4. Grady Egly - Oelrichs, SD & Wyatt Schaak - Wall, SD
2S. Sat, July 8 2017 1:00PM
1.
Eli Lord - Sturgis, SD & Paul Griemsman - Piedmont, SD
2. TY Ollerich - Hartford, SD & Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
3. Reece Wientjes - Mound City, SD & Ross Wientjes - Mound City, SD
4. Wyatt O'Neill - Glendive, MT & Hayes Messerly - Glendive, MT
5. Jason Schaffer - Broadus, MN & Haven Meged - Miles City, MN
3. Sat, July 8 2017 7:00PM
1.
Braden Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Guy Howell - Belle Fourche, SD & Bobby Harris - Highmore, SD
3. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
4. Pearson Wientjes - Mound City, SD & Razen Merrill - Piedmont, SD
5. Cash Hetzel - Lemmon, SD & Jhett Williams - Iron Thunder, SD
6. Casey Holmes - Buffalo, SD & Taylor Williams - Buffalo, SD
7. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Tyus Olson - Mud Butte, SD
8. Jeff Belkham - Ft. Pierre, SD & Kole Latham - Flandreau, SD
9. Dalton Lessert - Martin, SD & Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD
10. Jessica Holmes - Buffalo, SD & Joe Painter - Buffalo, SD
11. Trace Steele - Sundance, WY & Logan Brown - Miles City, MT
12. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
13. Wade Nelson - Faith, SD & Clint Cobb - White Owl, SD
14. Jake Longbrake - Dupree, SD & Lynn Williams - Faith, SD
4S. Sun, July 9 2017 9:00AM
1.
Ethan Parr - Mitchell, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD & Rhett Wilson - Giddings, TX
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
4. Levi O'Keefe - Torrington, WY & Jade Nelson - Midland, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Cal Peterson - Parade, SD
6. Chuck Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
7. Jeremy Carmey - Piedmont, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
8. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jeff Carmey - Piedmont, SD
9. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
10. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
11. Clint Gorrell - Beach, ND & Tim Franzen - Sidney, MT
12. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
13. Wroper Kosel - Glenham, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
14. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
15. Trevor Scantling - Buffalo, WY & Trey Sheets - Cheyenne, WY
16. Cole Robinson - Moorcroft, WY & Seth Anderson - Hurley, SD
17. Devin McGrath - Belle Fourche, SD & Parker Murnion - Bowman, ND
18. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
19. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
20. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
21. Rusty Gebhardt - Timber Lake, SD & Lafe Nelson - Almont, ND
22. Alfred Hanson - Dickinson, ND & Luke Morast - Halliday, ND
23. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
24. Rex Treeby - Hecla, SD & Wyatt Treeby - Hecla, SD
5. Sun, July 9 2017 1:00PM
1.
Chris Arnold - Denhoff, ND & Patrick Monson - Bottineau, ND
2. Phil Haugen - Weatherford, OK & Wade Haugen - Weatherford, OK
3. Billy Gallino - Wasta, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
4. Dalton Sheridan - Faith, SD & Cody Trainor - Red Owl, SD
5. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
6. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Clint Harry - Eagle Butte, SD
7. Justin Collins - Belle Fourche, SD & Preston Novak - Newell, SD
8. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
9. Mark Fulton - Miller, SD & Phil Gerard - Miller, SD
10. Kenny Kocer - Meadow, SD & Eric Arneson - Meadow, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0