Burke, SD
Bareback - 14
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Jake Carmody - Mobridge, SD
2. Whitten Hoover - Ainsworth, NE
3. Jim Bob Ellsworth - Ft. Thompson, SD
4. Colt Hokana - Columbia, SD
5. Jake Choate - Lakeside, NE
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Andrew Hall - Wagner, SD
2. Logan Glendy - Oconto, NE
3. Jake Smith - Rapid City, SD
4. Cole Hewett - Dunning, NE
5. Nick Schwedhelm - Sioux Falls, SD
6. George Shadbolt - Merriman, NE
7. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
8. Dustin Eide - Valentine, NE
9. Dylan Riggins - Kadoka, SD
Barrel Racing - 72
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Haley Huls - Lennox, SD
2. Sloan Anderson - Belle Fourche, SD
3. Morgan Valandra - Ft. Thompson, SD
4. Tanya Price - Parkston, SD
5. Heather Bosse - Cogswell, ND
6. Emily Rymerson - Watertown, SD
7. Wacey Brown - Piedmont, SD
8. Karlie Kirkpatrick - Winner, SD
9. Kristi Alley - Isabel, SD
10. Krystal Dorsey - Isabel, SD
11. Taya Heisinger - Parkston, SD
12. Sheyanne Long - Valentine, NE
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Diane Axmann - Loup City, NE
2. Jill Eppert - Ashby, NE
3. Rose Ann Ewen - Sparks, NE
4. Taylor Lagaffe - Concordia, KS
5. Mika Drews - Thedford, NE
6. Alex Romero - Winner, SD
7. Taylor King - Lawton, IA
8. Rachel Dahl - Volin, SD
9. Deb Cox - Mullen, NE
10. Kesse Deal - Dupree, SD
11. Virginia Evans - Kearney, NE
12. Madison Rau - Mobridge, SD
13. Katie Hostutler - Philip, SD
14. Lana Rau - Mobridge, SD
15. Brooke Jamison - Ashby, NE
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Beth Eliason - Gregory, SD
2. Stacey Hansen - North Platte, NE
3. Jessica Wykert - Grant, NE
4. Cheryl Wallace - Broken Bow, NE
5. Haley Brown - Ponca, NE
6. Hope Blackmore - Chambers, NE
7. Taylor Barry - Carter, SD
8. Terri Faatz - Bonesteel, SD
9. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Kate Weborg - St. Charles, SD
11. Jamie Molesworth - Burwell, NE
12. Tammy Watson - Garretson, SD
13. Cheyenne Brown - Ponca, NE
4S. Sun, July 16 2017 9:00AM
1.
Becky Barry - Belle Fourche, SD
2. Hallie Fulton - Miller, SD
3. Alisha Dryden - Oelrichs, SD
4. Sierra Spratt - Gering, NE
5. Wanda Brown - Edgemont, SD
6. Sydney Maher - Timber Lake, SD
7. Haley Clark - Howard, SD
8. Tracy Paulsen - Primrose, NE
9. Korrina Hughes - Glenwood, IA
10. Jenna Humble - Mud Butte, SD
11. Coralee Spratt - Lysite, WY
12. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
13. Shelley Spratt - Gering, NE
14. Torrie Michels - Mitchell, SD
15. Tammie Swanson - Arthur, NE
16. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
17. KL Spratt - Gering, NE
18. Amy Wilcox - Howes, SD
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Sidni Jandreau - Kennebec, SD
2. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
3. Marci Bartlett - Gothenburg, NE
4. Dori Hollenbeck - Winner, SD
5. Summer Kosel - Glenham, SD
6. Gayle White - Dickens, NE
7. Jessica Schmuck - Sioux Falls, SD
8. Carrie Sutton - Ashby, NE
9. Melodi Christensen - Kennebec, SD
10. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
11. Kaylee Gallino - Wasta, SD
12. Rudie Hepper - Mobridge, SD
13. Rickie Engesser - Spearfish, SD
14. Jenny Belkham - Blunt, SD
Bull Riding - 29
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Dawson Heinert - Papillon, NE
2. Kaler Kirkie - Chamerlain, SD
3. Chasen Cole - Hermosa, SD
4. Miles Englebert - Burdoc, SD
5. Dillon Micheel - Ainsworth, NE
6. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
7. Cody Moore - Hartford, SD
8. Tyler Wreidt - Norfolk, NE
9. Cordale Martin - Chadron, NE
10. Henry Jackson - Chadron, NE
11. Dalton Sweley - Loop City, NE
12. Gentry Fredrick - Loop City, NE
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Pete Copping - Rolle Point, AUS
2. Jacob Schalesky - Bison, SD
3. Ryan Walter - Tyndall, SD
4. Allen Auer - Whitewood, SD
5. Cody Allen - Stewart, NE
6. Lyle Dillon - Martin, SD
7. Robert Layton - Paige, NE
8. Slick Phelps - Porcupine, SD
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Peyton Call - Karney, NE
2. Josh Baretta - Wall, SD
3. Jade Nixon - Belle Fourche, SD
4. Garrett Stricklin - Hastings, NE
5. Riley Page - Colton, SD
6. Seth Anderson - Salem, SD
7. Lane Gambill - Johnstown, NE
8. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
9. Zane Whitney - Iona, SD
Calf Roping - 52
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Zane Young - Larrabee, IA
2. Rex Treeby - Hecla, SD
3. Boe Brown - Valentine, NE
4. Blaze Stephan - Gregory, SD
5. Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
6. Dexter Davis - Bloomfield, IA
7. Winston Brown - Piedmont, SD
8. Lane Watson - Bloomfield, IA
9. Jaxson Davis - Bloomfield, IA
10. Wyatt Treeby - Hecla, SD
11. Braeden Edleman - Huron, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Jess Woodward - Dupree, SD
2. Blake Eggl - Minot, ND
3. Trey Young - Dupree, SD
4. Rance Johnson - Philip, SD
5. Riley Wakefield - O'Neil, NE
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
JT Adamson - Cody, NE
2. Billy Bolden - Oglala, SD
3. Nathan Sandoz - St Paul, NE
4. Jeremy Carmey - Piedmont, SD
5. Tyler Fagerhaug - Wessington Springs, SD
4S. Sun, July 16 2017 9:00AM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Cody Rieker - Lexington, NE
3. Chip Wilson - Arthur, NE
4. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD
6. Miles Garwood - Atkinson, NE
7. Casey Redman - Burwell, NE
8. Travis Lymber - Broken Bow, NE
9. Clayton Collmorgen - Gering, NE
10. Luke Madsen - Marshalltown, IA
11. Patrick Martin - Callaway, NE
12. Paul David Tierney - Oklahoma City, OK
13. Preston Novak - Newell, SD
14. Chase Lako - Arthur, ND
15. Cody Huber - Albia, IA
16. Wylie Current - Sutherland, NE
17. Mitch McAdow - Hyannis, NE
18. Tyler Kimmel - Stoneham, CO
19. Justin Schofield - Wessington Springs, SD
20. Kourt Starr - Dupree, SD
21. Brady Graff - Ainsworth, NE
22. Cole Fulton - Miller, SD
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Matt Elliot - Sparks, NE
2. Clete Scheer - Elsmere, NE
3. Dallas Louden - Martin, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Tanner Stec - Bassett, NE
6. Terry Graff - Long Pine, NE
7. Rich Marone - Chamberlain, SD
8. TY Milleson - Dunning, NE
9. Samuel Boldon - Oglala, SD
Goat Tying - 28
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Carsyn Krause - Wessington, SD
2. Mataya Eklund - Valentine, NE
3. Sara Steiner - Harrisburg, SD
4. Alli Masters - Leon, IA
5. Sierra Smith - Winterset, IA
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Jessica Applegarth - Purdum, NE
2. Jacey Hupp - Huron, SD
3. Emily Knust - Verdigre, NE
4. Tarin Hupp - Huron, SD
5. Lacey Tech - Fairfax, SD
6. Milan Hunter - Manhattan, KS
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Jordan Tierney - Oral, SD
2. Amy Tierney - Oral, SD
4S. Sun, July 16 2017 9:00AM
1.
Brandi Cwach - Newell, SD
2. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. KL Spratt - Gering, NE
4. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
5. Tearnee Nelson - Faith, SD
6. Lexy Williams - Hettinger, ND
7. Tawny Barry - Carter, SD
8. Sierra Spratt - Gering, NE
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Maysa Davidson - Parkston, SD
2. Rickie Engesser - Spearfish, SD
3. Savana Johnston - Elm Springs, SD
4. Chelsey Kelly - Dupree, SD
5. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
6. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
Ladies Breakaway - 112
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Sara Steiner - Harrisburg, SD
2. Vanzi Knippling - Chamberlain, SD
3. Sydney Cowan - Harrold, SD
4. Mataya Eklund - Valentine, NE
5. Sadie Waldron - Winterset, IA
6. Haley Huls - Lennox, SD
7. Alli Masters - Leon, IA
8. Ashley Odenbach - Taylor, NE
9. Misti Brown - Valentine, NE
10. Shannon Fagerhaug - Plankinton, SD
11. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
12. Sloan Anderson - Belle Fourche, SD
13. Sierra Smith - Winterset, IA
14. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Brooke Jamison - Ashby, NE
2. Jamie Frisch - Norton, KS
3. Jace Hurllburt - Acadia, NE
4. Tarin Hupp - Huron, SD
5. Jacey Hupp - Huron, SD
6. Emily Knust - Verdigre, NE
7. Taryn Sippel - Pierpont, SD
8. Kadi McFadden - Sturgis, SD
9. Bailey Dexter - Valentine, NE
10. Dana Judge - Emmet, NE
11. Emma Lutter - Zell, SD
12. Jennifer Gale - Humboldt, SD
13. Tomie Peterson - Parade, SD
14. Gentri Hurllburt - Acadia, NE
15. Kirby Eppert - Hyannis, NE
16. Kaycee Wilking - Hartford, SD
17. Jan Brown - North Platte, NE
18. Whitney Knippling - Spearfish, SD
19. Sydney Dexter - Valentine, NE
20. Scout Hebbert - Mullen, NE
21. Peggy Garman - Sundance, WY
22. Charlie Sierks - Stapleton, NE
23. Torie Opela - Stapleton, NE
24. Bailey Brown - North Platte, NE
25. Hanna Hostutler - Midland, SD
26. Kelly Kohle - Stuart, NE
27. Teisha Coffield - Yuma, CO
28. Rayel Livermont - Martin, SD
29. Chanda Schnoor - Chambers, NE
30. Taylor Lagaffe - Concordia, KS
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Jordan Tierney - Oral, SD
2. Summer Henry - Interior, SD
3. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
4. Haley Brown - Ponca, NE
5. Cheyenne Brown - Ponca, NE
6. Amy Tierney - Oral, SD
7. Jana Jasper - Morrill, NE
8. Megan Steiger - Rapid City, SD
9. Syerra Christensen - Kennebec, SD
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Carole Hollers - Sturgis, SD
12. Alaina Stangle - Philip, SD
13. Reann Crane - Whitewood, SD
14. Lindsay Adamson - Cody, NE
15. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
4S. Sun, July 16 2017 9:00AM
1.
Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
2. Makenzie Wilson - Arthur, NE
3. Cati Stanko - Gordon, NE
4. Sadie Stec - Basset, NE
5. Kassie Kautzman - Walcott, ND
6. KL Spratt - Gering, NE
7. Stannis Hoffman - Dunlap, IA
8. Coralee Spratt - Lysite, WY
9. Brandi Cwach - Newell, SD
10. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
11. Amber Coleman - Orchard, NE
12. Alex Christen - Elwood, NE
13. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
14. Tanya Goad - Reydon, OK
15. Sierra Spratt - Gering, NE
16. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
17. Lori Tierney - Broken Bow, NE
18. Heidi Snyder - Spring View, NE
19. Nikki Opatrny - Cochranton, PA
20. Brooke Nelson - Philip, SD
21. Brandy Schaack - Hyannis, NE
22. Tawny Barry - Carter, SD
23. Carrie Coates - Hastings, NE
24. Amanda Lymber - Broken Bow, NE
25. Tracy Paulsen - Primrose, NE
26. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
27. Hallie Fulton - Miller, SD
28. Hanna Schmitz - Ainsworth, NE
29. Ginalee Tierney - Broken Bow, NE
30. Kallie Carey - Huron, SD
31. Shelby Hinkle - Wallace, NE
32. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
33. Sidney Carey - Oral, SD
34. Tearnee Nelson - Faith, SD
35. Kayla Fanning - Olivet, SD
36. Rylee Rich - Ponca, NE
37. Lexy Williams - Hettinger, ND
38. Jacque Peterson - Isabel, SD
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD
2. Rieley Maier - Bowdle, SD
3. Tyann Steckelberg - Oacoma, SD
4. Jenny Belkham - Blunt, SD
5. Jaylynn Ravenscroft - Nenzel, NE
6. Josey Aasby - Highmore, SD
7. Karlie Robertson - New Underwood, SD
8. Sydney Graff - Long Pine, NE
9. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
10. Carlee Johnston - Elm Springs, SD
11. Rylee Jo Rutten - Colome, SD
12. Maysa Davidson - Parkston, SD
13. Savana Johnston - Elm Springs, SD
14. Jaydn Hollenbeck - Valentine, NE
15. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
Mixed Team Roping - 66
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD & Marty Jandreau - Kennebec, SD
2. Ashley Odenbach - Taylor, NE & Chet Odenbach - Taylor, NE
3. Sloan Anderson - Belle Fourche, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
4. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
5. Katie Nelson - Alta, IA & Jw Nelson - Alta, IA
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Kelly Kohle - Stuart, NE & Taylor Davis - Ericson, NE
2. Jace Hurllburt - Acadia, NE & Monty Hurllburt - Arcadia, NE
3. Jamie Frisch - Norton, KS & Andy Miller - Wellfleet, NE
4. Emily Knust - Verdigre, NE & Brian Knust - Verdigre, NE
5. Shaley Davis - O'Neill, NE & Jason Schnoor - Chambers, NE
6. Lacey Tech - Fairfax, SD & Mark Fulton - Miller, SD
7. Jennifer Gale - Humboldt, SD & Darren Lammers - Chancellor, SD
8. Gentri Hurllburt - Acadia, NE & Tyler Burkey - Seward, NE
9. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
10. Taylor Lagaffe - Concordia, KS & Riley Wakefield - O'Neil, NE
11. Teisha Coffield - Yuma, CO & Ty Spickelmier - Mitchell, SD
12. Charlie Sierks - Stapleton, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
13. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
14. Chanda Schnoor - Chambers, NE & Dallas Carson - Lynch, NE
15. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
16. Allison Reigle - Norfolk, NE & Ryan Reigle - Norfolk, NE
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
2. Jana Jasper - Morrill, NE & Tee Hale - White Owl, SD
3. Lindsay Adamson - Cody, NE & Jt Adamson - Cody, NE
4. Haley Brown - Ponca, NE & Reece Weber - Valentine, NE
5. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Rod Brown - Ponca, NE
6. Jordan Tierney - Oral, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
7. Amy Tierney - Oral, SD & Jeff Carmey - Piedmont, SD
8. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
9. Teil Glaus - Chamberlain, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
11. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
12. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
4S. Sun, July 16 2017 9:00AM
1.
Brandi Cwach - Newell, SD & Preston Novak - Newell, SD
2. Trey Schomp - Homer, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
3. Kaycee Nelson - Buffalo, SD & Tye Talsma - Wessington Springs, SD
4. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
5. Lindsey O'Keefe - Torrington, WY & Levi O'Keefe - Torrington, WY
6. Arwin Mikkelsen - Battle Creek, NE & Laura Mikkelson - Battle Creek, NE
7. Samantha Vonheeder - Ainsworth, NE & Jeff Johnston - Thedford, NE
8. Amber Coleman - Orchard, NE & Dustin Chohon - O'Neill, NE
9. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
10. Tanya Goad - Reydon, OK & Travis Goad - Reydon, OK
11. Hanna Schmitz - Ainsworth, NE & Travis Schmitz - Ainsworth, NE
12. Shelby Hinkle - Wallace, NE & Cody Merritt - Wellfleet, NE
13. Sherry Ellis - Lusk, WY & Scott White - Oelrichs, SD
14. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Jade Nelson - Midland, SD
15. Ginalee Tierney - Broken Bow, NE & Mark Swanson - Arthur, NE
16. Nikki Opatrny - Cochranton, PA & Clint Nelson - Philip, SD
17. Coralee Spratt - Lysite, WY & Jared Bilby - Bridgeport, NE
18. Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
19. Lorita Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
20. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
21. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
22. Kassie Kautzman - Walcott, ND & Chase Lako - Arthur, ND
23. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
24. Cati Stanko - Gordon, NE & Matt Kasner - Cody, NE
25. Sidney Carey - Oral, SD & Scott O'Bryan - Belvidere, SD
26. Lanell Graham - Valentine, NE & Zeb Graham - Valentine, NE
27. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
28. Tracy Paulsen - Primrose, NE & Matt Paulsen - Primrose, NE
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Rickie Engesser - Spearfish, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
2. Maysa Davidson - Parkston, SD & Ty Ollerich - Hartford, SD
3. Molly Winckler - Brandon, SD & Jared Lynch - Valley Springs, SD
4. Sydney Graff - Long Pine, NE & Terry Graff - Long Pine, NE
5. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Grady Egly - Oelrichs, SD
Saddle Bronc - 35
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Trevor Knippling - Chamberlain, SD
3. Miles Englebert - Burdoc, SD
4. Colt Spidle - Leon, IA
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Paden Sexton - Bison, SD
2. Dexter Robertson - Ogallala, NE
3. Cole Pateneaude - Halliday, ND
4. Callan Connelly - Ogallala, NE
5. Gatlin Moul - Ogallala, NE
6. Colby Apolius - Keystone, NE
7. Kolton Salonen - Gregory, SD
8. Jeremy Meeks - Scenic, SD
9. Dawson Jandreau - Kennebec, SD
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Jace Blackwell - Hermosa, SD
2. Lane Hall - Winter, SD
3. Lane Sterling - Buffalo, SD
4. Kash Deal - Dupree, SD
5. Cole Hindman - Kadoka, SD
6. Preston Kafka - Wagner, SD
7. Dalton Davis - Holcomb, KS
8. John Thelen - Mitchell, SD
9. Triston Eklund - Valentine, NE
10. Whyley Ruhnke - Miller, SD
11. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
12. Taylor Tupper - St Johns, SD
13. Gray Kerstiens - Eagle Butte, SD
14. JD Anderson - Camp Crook, SD
15. Chase Miller - Yukon, OK
16. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
17. Kaden Deal - Dupree, SD
18. Zane Smith - Callaway, NE
19. Jeremy Means - Eagle Butte, SD
20. Travis Schroth - Buffalo Gap, SD
21. Seth Longbrake - Milesville, SD
22. Jacob Lewis - St. Onge, SD
Sr. Breakaway - 32
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
John Dean - Platte, SD
2. Marty Jandreau - Kennebec, SD
3. Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
4. Tim Nelson - Midland, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Darren Lammers - Chancellor, SD
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Bogie Webb - Volin, SD
4. Mark Fulton - Miller, SD
5. Scott Reiners - Lennox, SD
6. Kelly Eggl - Minot, ND
7. Glen Hostutler - Midland, SD
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Harold Gerdes - Hecla, SD
4. Mark Schumacher - Wolsey, SD
5. Dan Pirrung - Hartford, SD
4S. Sun, July 16 2017 9:00AM
1.
Jim Hale - White Owl, SD
2. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
3. Chuck Nelson - Hartford, SD
4. Jay Mattson - Sturgis, SD
5. Mike Nelson - Philip, SD
6. Scott Lammers - Hermosa, SD
7. Lynn McNenny - Sturgis, SD
8. Joe Kimmel - Stoneham, CO
9. Shawn Carey - Highmore, SD
10. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Scott Hollenbeck - Winner, SD
2. Dave Marone - Pukwana, SD
3. Rocky Knippling - Chamberlain, SD
4. Barry Knippling - Chamberlain, SD
5. Bart Ness - Kennebec, SD
6. Chuck Hamlin - Highmore, SD
Steer Wrestling - 52
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Beau Dean - Platte, SD
2. Kade Kinsella - Pierre, SD
3. Tyler Wreidt - Norfolk, NE
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Derek Volker - Lindsay, NE
2. Taylor Davis - Ericson, NE
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Logan Parr - Mitchell, SD
2. Billy Bolden - Oglala, SD
3. Todd Suhn - Hermosa, SD
4. Reed Krager - Avoca, NE
5. TY Melvin - Hyannis, NE
6. Tee Hale - White Owl, SD
7. Teil Glaus - Chamberlain, SD
8. Tye Hale - Faith, SD
9. Mike Stephen - Springview, NE
4S. Sun, July 16 2017 9:00AM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Weston Winkers - Nelson, NE
3. Sawyer Strand - Harrisburg, SD
4. Collin Chytka - Broken Bow, NE
5. Jeff Richardson - Kearney, NE
6. Brett Wilcox - Red Owl, SD
7. Denver Berry - Council Bluffs, OK
8. Chad Vancampen - McCook, NE
9. Seth Buoy - Valentine, NE
10. Cameron Fanning - Olivet, SD
11. McLane Arballo - Wittmann, AZ
12. Eli Lord - Sturgis, SD
13. Kyle Sanderson - O'Neill, NE
14. Travis Kester - Clearwater, NE
15. Trevor Haake - Grand Island, NE
16. Tyler Kester - York, NE
17. Dan Barner - Hershey, NE
18. Cole Fulton - Miller, SD
19. Richard Coates - Hastings, NE
20. Gabe Taylor - Valentine, NE
21. Clint Nelson - Philip, SD
22. Jeff Johnston - Thedford, NE
23. Jarrett Rasmussen - Broken Bow, NE
24. Tucker Chytka - Belle Fourche, SD
25. Ben Robinson - Hastings, NE
26. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
27. Jake Fulton - Rosebud, SD
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Russell Hipke - Stuart, NE
2. TY Ollerich - Hartford, SD
3. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Brandon Spencer - Pierre, SD
6. Grady Egly - Oelrichs, SD
7. Justin Boll - Hartford, SD
8. Kristoffer Rasmussen - Riverdale, NE
9. Tyler Murray - McCook, NE
10. Jace Christensen - Flandreau, SD
11. Wyatt Schaack - Quinn, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 79
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Wiley Heath - Colomn, SD & Beau Dean - Platte, SD
2. Nate Honer - Dawson, ND & Jesse Dale - Timber Lake, SD
3. Rex Treeby - Hecla, SD & Jw Nelson - Alta, IA
4. Matt Vandriel - Yankton, SD & Joey Koupal - Dante, SD
5. Winston Brown - Piedmont, SD & Nolan Smith - Rapid City, SD
6. Blaze Stephan - Gregory, SD & Peter Haukaas - Winter, SD
7. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
8. Lucas Kessler - Pierre, SD & Jd Kirwan - Spearfish, SD
9. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Jason Schnoor - Chambers, NE & Dallas Carson - Lynch, NE
2. Andy Miller - Wellfleet, NE & Chandler Comfort - Elwood, NE
3. Dennis Walter - Wray, CO & Monte Jamison - Ashby, NE
4. Tyler Brockman - Norcatur, KS & Cody Ware - Logan, KS
5. Monty Hurllburt - Arcadia, NE & Tyler Burkey - Seward, NE
6. Clint Whipple - St Francsis, SD & Riley Wakefield - O'Neil, NE
7. Kaleb Hinkle - Wallace, NE & Ty Spickelmier - Mitchell, SD
8. Dusty Forre - Newman Grove, NE & Justin Vogel - Norfolk, NE
9. Jeremy Wagner - Ewing, NE & Heath Barlow - Ewing, NE
10. John Opela - Stapleton, NE & Quincy Opela - Stapleton, NE
11. Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
12. Travis Hermelbracht - Bancroft, NE & Tad Judge - Atkinson, NE
13. Ryan Reigle - Norfolk, NE & Ryan Axeford - Battle Creek, NE
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Dan Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2. Reece Weber - Valentine, NE & Lane Kennedy - Orleans, NE
3. Pearson Wientjes - Mound City, SD & Razen Merrill - Piedmont, SD
4. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - White Owl, SD
5. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jeff Carmey - Piedmont, SD
6. Jeremy Carmey - Piedmont, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
7. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
8. Tucker Dale - Bismark, ND & Tommy Crane - Whitewood, SD
9. Teil Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
4S. Sun, July 16 2017 9:00AM
1.
Luke Heninger - Ft. Pierre, SD & Jason Hapney - Harrold, SD
2. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Parade, SD
3. Jon Pudwill - Scotia, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
4. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
5. Justin Collins - Belle Fourche, SD & Preston Novak - Newell, SD
6. Andy Knott - Thedford, NE & Travis Goad - Reydon, OK
7. Levi O'Keefe - Torrington, WY & Jade Nelson - Midland, SD
8. Monte Painter - Spring View, NE & Cordell Nilson - Spring View, NE
9. Andrew Ward - Edmond, OK & Reagan Ward - Edmond, OK
10. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
11. Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
12. Logan Olson - Flandreau, SD & Matt Kasner - Cody, NE
13. Beau Austin - Meadow Grove, NE & Cole Austin - Meadow Grove, NE
14. Jerry Buckles - Burwell, NE & Mark Swanson - Arthur, NE
15. Scott White - Oelrichs, SD & Jordan Olson - Flandreau, SD
16. Paul David Tierney - Oklahoma City, OK & Levi Tyan - Wallace, NE
17. Marvin Mueller - Sutherland, NE & Rod Buckley - Winner, SD
18. Spencer Jobman - Torrington, WY & Cotey Hanson - Chadron, NE
19. Blaine Finney - Ainsworth, NE & Brady Graff - Ainsworth, NE
20. Carl Nilson - Springview, NE & Corey Nilson - Springview, NE
21. JB Lord - Sturgis, SD & Levi Lord - Sturgis, SD
22. Cole Retchless - Bridgeport, NE & Jared Bilby - Bridgeport, NE
23. Braden Pirrung - Hartford, SD & Tyus Olson - Mud Butte, SD
24. Jason Held - Atkinson, NE & Dustin Chohon - O'Neill, NE
25. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
26. Cooper Brott - Gothenburg, NE & Dustin Harris - Oneill, NE
27. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
28. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Clint Harry - Eagle Butte, SD
29. Eli Lord - Sturgis, SD & Paul Greimsman - Piedmont, SD
30. Jeff Johnston - Thedford, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
31. Tyrell Moody - Edgemont, SD & Tye Talsma - Wessington Springs, SD
32. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
33. CJ Pankonin - Grant, NE & Cody Merritt - Wellfleet, NE
34. Devin McGrath - Belle Fourche, SD & Parker Murnion - Bowman, ND
35. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
36. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
37. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
38. Arwin Mikkelsen - Battle Creek, NE & Matt Paulsen - Primrose, NE
39. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
5. Sun, July 16 2017 7:00PM
1.
Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Elliot - Sparks, NE
2. Dave Marone - Pukwana, SD & Rich Marone - Chamberlain, SD
3. Brady Allison - Gordon, NE & Bill Longcor - Mission, SD
4. Dalton Sheridan - Faith, SD & Cody Trainor - Red Owl, SD
5. Nathan Pedersen - Platte, SD & Brian Jaeger - Geddes, SD
6. Grady Egly - Oelrichs, SD & Wyatt Schaack - Quinn, SD
7. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
8. Matt Dean - Platte, SD & Duke Star - Geddes, SD
9. Jace Christensen - Flandreau, SD & Ty Ollerich - Hartford, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0