Interior, SD
Bareback - 12
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
Rowdy Cranston - Moorcroft, WY
2. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
3. Clancy Clifford - Porcupine, SOUTH DAKOTA
4. Jake McCoy - New Underwood, SD
5. Dylan Riggins - Kadoka, SD
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Cole Hewitt - Dunning, NE
2. George (garrett) Shadbolt - Merriman, NE
3. Joe Wilson - Martin, SD
4. Matthew Marriott - Mineiola, IA
5. Jake Smith - Rapid City, SD
6. TY Richardson - Ainsworth, NE
7. Nick Schwedhelm - Sioux Falls, SD
Barrel Racing - 61
1S. Mon, July 3 2017 7:00PM
1.
Callie Robinson - Moorcroft, WY
2. Sydney Maher - Timber Lake, SD
3. Bobbi Fisher - Scenic, SD
4. Taylor Bothwell - Pierre, SD
5. Jessica Hollenbeck - Lefor, ND
6. Brooke Diedrichs - Kennebec, SD
7. Becky Barry - Belle Fourche, SD
8. Shelby Schramm - Spearfish, SD
9. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
10. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
11. Jeryn Robinson - Martin, SD
12. Lainee Sampson - Interior, SD
13. Heather Bosse - Cogswell, ND
14. Cassy Woodward - Dupree, SD
15. Beth Eliason - Gregory, SD
16. Jenny Belkham - Blunt, SD
17. Emilee Pauley - Wall, SD
18. Jodie O'Brian - Belvidere, SD
19. Anna Rorison - Gillette, WY
20. Josey Aasby - Highmore, SD
21. Shannon Porch-Reinert - Wanblee, SD
22. Libby Diedrichs - Kennebec, SD
23. Taylor Barry - Carter, SD
24. Charmane Macomber - Whitman, NE
25. Kaylee Williams - Faith, SD
26. Shania Macomber - Whitman, NE
27. Ally Zeherer - Aurora, SD
28. Karlie Kirkpatrick - Winner, SD
29. Riley Willard - Rapid City, SD
30. Jennifer Sasser - Carthage, SD
31. Faith Smith - Brookings, SD
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
Kelly Boomer - Kyle, SD
2. Kathleen Carlson - Kadoka, SD
3. Katie Fisher - Kyle, SD
4. Lann Shorb - Philip, SD
5. Jenna Humble - Mud Butte, SD
6. Wacey Brown - Piedmont, SD
7. D'Ann Gehlsen - Mission, SD
8. Shyanna Cahoy - Sheridan, WY
9. Katie Hostutler - Midland, SD
10. Kenna Balkenbush - Sheridan, WY
11. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
2. Kelsie Meeks - Interior, SD
3. Jill Moody - Pierre, SD
4. Jaymi Meeks - Scenic, SD
5. Deb Thompson - Gordon, NE
6. Amy Wilcox - Howes, SD
7. Dori Hollenbeck - Winner, SD
8. Deb Christy - Norton, KS
9. Tammy Watson - Garretson, SD
10. Shalee Lemmon - Chadron, NE
3SA. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Sadie Dale - Menoken, ND
2. Hallie Fulton - Miller, SD
3. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
4. Taylor Engesser - Spearfish, SD
5. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
6. Calby Pearman - Parade, SD
7. Rickie Engesser - Spearfish, SD
8. Cheyenne Brown - Ponca, NE
9. Haley Brown - Porcupine, SD
Bull Riding - 13
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
Josh Baretta - Wall, SD
2. Casey Sandquist - Moorcroft, WY
3. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
4. Justin Pabst - Sioux Falls, SD
5. Wacey Ferguson - Hermosa, SD
6. Riley Page - Colton, SD
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Dillon Micheel - Ainsworth, NE
2. Kyle Hapney - Harrold, SD
3. Lane Roettele - Aberdeen, SD
4. Peyton Call - Kearney, NE
5. Casey Heninger - Ft. Pierre, SD
6. Matt Boose - Wathina, KS
7. Clayton Miller - Ord, NE
Calf Roping - 20
1S. Mon, July 3 2017 7:00PM
1.
Logan Brown - Miles City, MT
2. Reed Johnson - Philip, SD
3. Kourt Starr - Dupree, SD
4. Gannon Gustafson - Brookings, SD
5. Rance Johnson - Philip, SD
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
Rich Marone - Chamberlin, SD
2. Winston Brown - Piedmont, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Jesse Clement - Rich View, SD
5. Jeremy Carmey - Piedmont, SD
6. Taylor Davidson - Douglas, WY
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Justin Schofield - Wessington Springs, SD
2. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD
3. Miles Garwood - Atkinson, NE
4. Thane Lockhart - Olerichs, SD
5. Troy Wilcox - Red Owl, SD
6. Sam Bolden - Oglala, SD
7. Chad Pelster - Belle Fourche, SD
8. Matt Peters - Hot Springs, SD
9. Brett Wilcox - Red Owl, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 69
1S. Mon, July 3 2017 7:00PM
1.
Riley Willard - Rapid City, SD
2. Ally Zeherer - Aurora, SD
3. Cassy Woodward - Dupree, SD
4. Callie Robinson - Moorcroft, WY
5. Emilee Pauley - Wall, SD
6. Bailey Burch - Rozet, WY
7. Karlie Robertson - New Underwood, SD
8. Keanna Ward - Belle Fourche, SD
9. Rylee Jo Rutten - Colome, SD
10. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
11. Kallie Carey - Huron, SD
12. Taylor Bothwell - Pierre, SD
13. Peggy Garman - Sundance, WY
14. Tawny Barry - Carter, SD
15. Quincy Segelke - Gillette, WY
16. Sierra Fisher - Scenic, SD
17. Jenny Belkham - Blunt, SD
18. Josey Aasby - Highmore, SD
19. Summer Henry - Interior, SD
20. Trin Robertson - Box Elder, SD
21. Charmane Macomber - Whitman, NE
22. Sidney Carey - Oral, SD
23. Shania Macomber - Whitman, NE
24. Toree Gunn - Wasta, SD
25. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
Kassie Kautzman - Walcott, ND
2. Carole Hollers - Sturgis, SD
3. Calby Hanson - Spiritwood, ND
4. Hanna Hostutler - Midland, SD
5. Katie Fisher - Kyle, SD
6. Shyanna Cahoy - Sheridan, WY
7. Megan Steiger - Rapid City, SD
8. Katie Lensegrav - Interior, SD
9. Kenna Balkenbush - Sheridan, WY
10. Kelsey Lensegrav - Interior, SD
11. Kayla Scott - Jamestown, ND
12. Sierra Lee - Rhame, ND
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Melissa Morris - Pierre, SD
2. Whitney Knippling - Spearfish, SD
3. Laura Hunt - Ridgeview, SD
4. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Tyann Steckelberg - Oacoma, SD
6. Syerra Christensen - Kennebec, SD
7. Brooke Nelson - Philip, SD
8. Whitney Thurmond - Strasburg, CO
9. Nikki Opatrny - Phillip, SD
10. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
3SA. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Sadie Dale - Menoken, ND
2. Rayel Livermont - Martin, SD
3. Hallie Fulton - Miller, SD
4. Rickie Engesser - Spearfish, SD
5. Taylor Engesser - Spearfish, SD
6. Katie Miller - Faith, SD
7. Brooke Howell - Belle Fourche, SD
8. Shayna Miller - Faith, SD
9. Kaycee Werdel - Chadron, NE
10. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
11. Calby Pearman - Parade, SD
12. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
13. Lexy Williams - Hettinger, ND
14. Brittany Jo Cudworth - Warwick, ND
15. Haley Brown - Porcupine, SD
16. Cheyenne Brown - Ponca, NE
17. Shayla Howell - Belle Fourche, SD
18. Kadi McFadden - Sturgis, SD
19. Lauren Bane - Strasburg, CO
20. Tessa Menzel - Quinn, SD
21. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
22. Trista Berry - Piedmont, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 30
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
Trampus Thompson - Sturgis, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Jeremy Meeks - Scenic, SD
4. Cole Pateneaude - Halliday, ND
5. Cole Hindman - Kadoka, SD
6. Jesse Wilson - Martin, SD
7. Rowdy Hughson - Hot Springs, SD
8. Jordan Hunt - Faith, SD
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Lane Schuelke - Newell, SD
2. Dawson Jandreau - Kennabec, SD
3. Lane Stirling - Buffalo, SD
4. Tate Thybo - Belle Fourche, SD
5. JD Anderson - Camp Crook, SD
6. Kyle Hapney - Harrold, SD
7. Dalton Davis - Holcomb, KS
8. Chet Smith - Caputa, SD
9. Quint Stroh - Dickinson, ND
10. Zane Smith - Callaway, NE
11. Seth Longbrake - Milesville, SD
12. John Thelen - Mitchell, SD
13. Rhett Fanning - Martin, SD
14. Carter Elsher - Elm Springs, SD
15. Chase Miller - Yukon, OK
16. Talon Neilson - Beach, ND
17. Whyley Ruhnke - Miller, SD
18. Jake Foster - Meadow, SD
19. Derek Kenner - Wood Lake, NE
20. Kash Deal - Dupree, SD
21. Jace Blackwell - Interior, SD
22. Jade Blackwell - Rapid City, SD
Sr. Breakaway - 29
1S. Mon, July 3 2017 7:00PM
1.
Chuck Nelson - Hartford, SD
2. Scott Reiners - Lennox, SD
3. Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Shawn Carey - Highmore, SD
5. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
6. JD Williams - Faith, SD
7. Gary Zilverberg - Holabird, SD
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
Mike McInerney - Sundance, WY
2. Gerald McInerney - Sundance, WY
3. Glen Hostutler - Midland, SD
4. Lynn Williams - Faith, SD
5. R.E. Lamle - Cody, NE
6. Dave Marone - Pukwana, SD
7. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
8. Mark Schumacher - Wolsey, SD
9. Jim Hale - White Owl, SD
10. John Dean - Platte, SD
11. Jay Mattson - Sturgis, SD
12. Tim Nelson - Midland, SD
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Mark Fulton - Miller, SD
2. Billy Gallino - Wasta, SD
3. Bart Ness - Kennebec, SD
4. Shawn Ruland - Wall, SD
5. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
6. Scott Hollenbeck - Winner, SD
7. Marty Jandreau - Kennebec, SD
8. Scott Lammers - Hermosa, SD
9. Mike Nelson - Philip, SD
10. Kirk Ford - Piedmont, SD
Steer Wrestling - 25
1S. Mon, July 3 2017 7:00PM
1.
Tyler Burn - Martin, SD
2. Jason Hapney - Harrold, SD
3. Tucker Chytka - Belle Fouche, SD
4. Tate Eisenbraun - Wall, SD
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
Sawyer Strand - Harrisburg, SD
2. Kade Kinfella - Pierre, SD
3. Sterling Lee - Rhame, ND
4. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
5. Brandon Spencer - Pierre, SD
6. Trig Olson - Prairie City, SD
7. TY Ollerich - Hartford, SD
8. Cameron Fanning - Olivt, SD
9. Justin Boll - Hartford, SD
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Tee Hale - Union Center, SD
3. Kyle Stoddard - Ft. Pierre, SD
4. Cole Trainor - Faith, SD
5. Eli Lord - Sturgis, SD
6. Tye Hale - Faith, SD
7. Cass Lytle - Quinn, SD
8. Kole (herbie) O'Daniel - Kadoka, SD
9. Jj Hunt - Ridgeview, SD
10. Joe Wilson - Martin, SD
11. Cyler Dowling - Newell, SD
12. Clint Nelson - Philip, SD
Team Penning - 0
Team Roping - 45
1S. Mon, July 3 2017 7:00PM
1.
Lane Fawcett - Ree Heights, SD & Brett Gartner - Interior, SD
2. Bruce Gustafson - Hanley Falls, MN & Brevin Gustafson - Hanley Falls, MN
3. Chuck Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
4. Wade Monnens - Hulett, WY & Sam Huffman - Belle Fouche, SD
5. Cameron Richter - Quinn, SD & Dalton Richter - Wall, SD
6. Braden Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
7. Tate Oftedahl - Pemberton, MN & Gannon Gustafson - Brookings, SD
8. Trace Steele - Sundance, WY & Logan Brown - Miles City, MT
9. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
10. Tyler Burn - Martin, SD & Keith Hodson - Martin, SD
2. Tues, July 4 2017 7:00PM
1.
TY Ollerich - Hartford, SD & Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
2. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
3. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
4. Dave Marone - Pukwana, SD & Rich Marone - Chamberlin, SD
5. Hanna Hostutler - Midland, SD & Glen Hostutler - Midland, SD
6. Winston Brown - Piedmont, SD & Kade Kinfella - Pierre, SD
7. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
8. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jeff Carmey - Ppiedmont, SD
9. Grady Brunch - Interior, SD & Guy Fransua - Martin, SD
10. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
3. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Tucker Dale - Menoken, ND & Shawn Ruland - Wall, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
3. Eli Lord - Sturgis, SD & Jace Engesser - Spearfish, SD
4. Luke Heninger - Ft. Pierre, SD & Kyle Stoddard - Ft. Pierre, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Cal Peterson - Parade, SD
6. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
7. Billy Gallino - Wasta, SD & Levi Hapney - Quinn, SD
8. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - Union Center, SD
9. Joe Wilson - Martin, SD & Ty Kennedy - Phillip, SD
10. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Ft. Yates, ND
3SA. Wed, July 5 2017 7:00PM
1.
Dalton Sheridan - Faith, SD & Cody Trainor - Red Owl, SD
2. Peyton Holiday - Dodge City, KS & Kingston Chang - Wright, KS
3. Dalton Lessert - Martin, SD & Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD
4. Cayne Reinhard - Ft. Pierre, SD & Seth Norman - Ft. Pierre, SD
5. Jeff Belkham - Ft. Pierre, SD & Kole Latham - Flandreau, SD
6. Jon Peterson - Belle Fourche, SD & Guy Howell - Belle Fourche, SD
7. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Clint Harry - Eagle Butte, SD
8. Reece Weber - Valentine, NE & Troy Donnelly - Elk Point, SD
9. Neal Engesser - Spearfish, SD & Jaren Konstant - Spearfish, SD
10. Wroper Kosel - Glenham, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
11. Brady Allison - Gordon, NE & Bill Longcore - St. Francis, SD
12. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
13. Tyler Thiel - Belle Fourche, SD & Rhett Wilson - Geddings, TX
14. Grady Egly - Oelrichs, SD & Colby Hetzel - Lemmon, SD
15. Trevor Olson - Mud Butte, SD & Riley Ruland - Wall, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0