Britton, SD
Bareback - 5
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Andy Gingerich - Peever, SD
2. Trevor Norgren - Fairmount, NORTH DAKOTA
3. Nick Schwedhelm - Sioux Falls, SD
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Tucker Depew - Blackduck, MN
2. Colt Hokana - Columbia, SD
Barrel Racing - 42
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Mercedes Wessels - Crosslake, MN
2. Kaitlyn Cutler - Veblen, S.D.
3. McKayla Lucas - Jordan, MN
4. Cassy Woodward - Dupree, SD
5. Shasta Buss - Lake City, SOUTH DAKOTA
6. Harmony Mertens - Veblen, SD
7. Carly Kirkpatrick - Winner, SD
8. Tierney Hamlin - Highmore, SD
9. Jojo Wagner - Hillman, MN
10. Sterling Mertens - Veblen, SD
11. Tyra Leonhardt - Groton, SD
12. Cindy Loiseau - Egan, SD
13. Makayla Kroeplin - Highmore, SD
14. Kalli Scherbenske - Lehr, ND
15. Wanda Brown - Edgemont, SD
2S. Sat, June 24 2017 11:00AM
1.
Lauren Athmann - Independence, MN
2. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
3. Brooklyn Spencer - Ulen, MN
4. Lindsey Zuehlke - Britton, SD
5. Maria White - Morris, MN
6. Jill Sundell - Elk River, MN
7. Morgan Chappell - Boscobel, WI
8. Hannah Jorgensen - Andover, MN
9. Morgan Janisch - Lake City, SD
10. Jodi Theisen - Clear Lake, SD
11. Koryn Jones - Lake City, SD
12. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Samantha Fehr - Britton, SD
2. Sharon Munn - Monticello, MN
3. Kyla Macconnell - Britton, SD
4. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
5. Heather Bosse - Cogswell, ND
6. Jenny Belkham - Blunt, SD
7. Teegan Wyffels - Watkins, MN
8. Sherry Wyffels - Watkins, SD
9. Jasmine Macconnell - Britton, SD
10. Summer Kosel - Glenham, SD
11. Kallie Carey - Huron, SD
12. Ashley Craig - Monticello, MN
13. Ashley Coulter - Brookings, SD
14. Aneesa Sutton - Blackduck, MN
15. Carole Hollers - Sturgis, SD
Bull Riding - 19
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Kyle Blume - Redfiled, SD
2. Joshua Martinez - Britton, SD
3. Trae Murask - Cayuga, ND
4. Wasu Bertsch - Sisseton, SD
5. Lane Roettele - Aberdeen, SD
6. Chance Schott - McLaughlin, SD
7. Kaler Kirkie - Chamerlain, SD
8. Dustin Thompson - Mitchell, SD
9. Gavin Schultz - Tulare, SD
10. Levi Manikowski - Fairmont, ND
11. Dylan Schleske - Fergus Falls, MN
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Skylar Macconnell - Britton, SD
2. Tucker Depew - Blackduck, MN
3. Mitch Muelken - New Prague, MN
4. Delane German - Sissiton, SD
5. Derek Kiefer - Columbia, SD
6. Cody Cobberman - Benson, MN
7. Justin Schmitz - Benson, MN
8. Lane Macconnell - Britton, SD
Calf Roping - 17
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Cole Robinson - Moorcroft, WY
2. Matt Peters - Hot Springs, SD
3. Brent Woodward - Dupree, SD
4. Mikey Loiseau - Egan, SD
2S. Sat, June 24 2017 11:00AM
1.
Jeremy Carney - Rapid City, SD
2. Wyatt Treeby - Hecla, SD
3. Rance Johnson - Philip, SD
4. Rex Treeby - Hecla, SD
5. Reed Johnson - Philip, SD
6. Jami Wolf - Pierre, SD
7. Jamie Thompson - Brookings, SD
8. Ron Skovly - Aurora, SD
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Blake Eggl - Minot, ND
2. Braeden Edleman - Huron, SD
3. Brent Belkham - Blunt, SD
4. Colt Hokana - Columbia, SD
5. Matt Nelson - Colman, SD
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 40
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Syerra Christensen - Kennebec, SD
2. Kaycee Wilking - Hartford, SD
3. Jojo Wagner - Hillman, MN
4. Bailey Berg - Mandan, ND
5. Melissa Morris - Pierre, SD
6. Samantha Jorgenson - Watford City, ND
7. Katie Bell - Wabasso, MN
8. Kate Helmer - Andover, SD
9. Taryn Sippel - Pierpont, SD
10. Jennifer Gale - Humboldt, SD
11. Morgan Foss - Harwood, ND
12. Shelby Ling - Windom, MN
13. Tierney Hamlin - Highmore, SD
14. Tyra Leonhardt - Groton, SD
15. Kassie Kautzman - Walcott, ND
16. Cassy Woodward - Dupree, SD
2S. Sat, June 24 2017 11:00AM
1.
Brooklyn Spencer - Ulen, MN
2. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
3. Morgan Chappell - Boscobel, WI
4. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
5. Morgan Janisch - Lake City, SD
6. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
7. Lauren Steuxness - Dawson, MN
8. Alyssa Gabrielson - Perham, MN
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Carole Hollers - Sturgis, SD
2. Kayla Otto - Marshall, MN
3. Jenny Belkham - Blunt, SD
4. Sidney Carey - Huron, SD
5. Tatum Lauing - Oral, SD
6. Kallie Carey - Huron, SD
7. Megan Steiger - Rapid City, SD
8. Cora Borman - Backus, MN
9. Kayla Scott - Jamestown, ND
10. Courtney Peters - Hot Springs, SD
11. Brittany Cudworth - Warwick, ND
12. Sharon Munn - Monticello, MN
13. Calby Hanson - Jamestown, ND
14. Lisa Hanson - Jamestown, ND
15. Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
16. Brooke Nelson - Philip, SD
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 7
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Brady Hill - Onida, SD
2. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
3. Daniel Shepherd - West Fargo, ND
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Nick Coulter - Brookings, SD
2. Whyley Ruhnke - Miller, SD
3. Cole Pateneaude - Halliday, ND
4. John Thelen - Mitchell, SD
Sr. Breakaway - 21
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Gary Simon - Timber Lake, SD
2. Chuck Hamlin - Highmore, SD
3. Len Hofer - Piedmont, SD
4. Steve Klein - Sioux Falls, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD
6. Dan Bishoff - Cogswell, ND
7. Kirk Ford - Sturgis, SD
8. Bob Burke - Sundance, WY
2S. Sat, June 24 2017 11:00AM
1.
Scott Lammers - Hermosa, SD
2. Gary Zilverberg - Holabird, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD
4. Jim Hale - White Owl, SD
5. Dave Taysom - Arcadia, WISCONSIN
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Mark Schumacher - Wolsey, SD
2. John Hoven - McLaughlin, SD
3. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND
4. Mark Fulton - Miller, SD
5. Kelly Eggl - Minot, ND
6. Harold Gerdes - Hecla, SD
7. Linus Kalenze - Berthold, ND
8. Mike Nelson - Philip, SD
Steer Wrestling - 14
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Sawyer Strand - Harrisburg, SD
2. Cameron Fanning - Olivt, SD
3. Dylan Peper - Centuria, WI
4. Brent Woodward - Dupree, SD
5. Blayne Meier - Russell, MN
2S. Sat, June 24 2017 11:00AM
1.
Brandon Spencer - Pierre, SD
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
4. TY Ollerich - Hartford, SD
5. Austin Bown - Arcadia, WI
6. Justin Boll - Hartford, SD
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Cody Coulter - Lamperton, MN
2. Jace Christiansen - Flandreau, SD
3. Mike Kuka - Maple Plain, MN
Team Penning - 0
Team Roping - 25
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Nathan Tempel - Wilmot, SD & Travis Johnson - Sisseton, SD
2. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
3. Luke Nordquist - Lake City, SD & Luke Ronshaugen - Langford, SD
4. Cody Hilzendeger - Highmore, SD & Doug Kroeplin - Highmore, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Kate Helmer - Andover, SD & Loren Helmer - Andover, SD
7. Cole Carlson - Aberdeen, SD & Trevor Peterson - Sisseton, SD
8. Jojo Wagner - Hillman, MN & Dylan Peper - Centuria, WI
9. Ryan Carlson - Britton, SD & Dustin Schaefer - South Shore, SD
10. Eric Nelson - Wabasso, MN & Mikey Loiseau - Egan, SD
2S. Sat, June 24 2017 11:00AM
1.
Darin Zuehlke - Britton, SD & Clint Nelson - Philip, SD
2. TY Ollerich - Hartford, SD & Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
3. Darren Lammers - Chancellor, SD & Blair Lammers - Hartford, SD
4. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
5. Dave Taysom - Arcadia, WISCONSIN & Austin Bown - Arcadia, WI
6. Rex Treeby - Hecla, SD & Wyatt Treeby - Hecla, SD
7. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jeff Carmey - Ppiedmont, SD
8. Braden Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
3. Sat, June 24 2017 7:00PM
1.
Kole Latham - Flandreau, SD & Matt Nelson - Colman, SD
2. Mark Fulton - Miller, SD & Phil Gerard - Miller, SD
3. Nick Coulter - Brookings, SD & Cody Coulter - Lamperton, MN
4. Kelly Eggl - Minot, ND & Linus Kalenze - Berthold, ND
5. Bill Vanlith - Big Stone City, SD & Perry Dykstra - Sisseton, SD
6. Wroper Kosel - Glenham, SD & Jesse Dale - Timber Lake, SD
7. Jeff Schaefer - Des Lacs, ND & Jordyn Schaefer - Des Lacs, ND
Over 40 CR - 7
1. Fri, June 23 2017 7:00PM
1.
Todd Rose - Volga, SD
2. Dan Bishoff - Cogswell, ND
3. Travis Johnson - Sisseton, SD
4. Dave Ling - Windom, MN
2S. Sat, June 24 2017 11:00AM
1.
Jamie Thompson - Brookings, SD
2. Ron Skovly - Aurora, SD
3. Emmett Davis - Estelline, SD
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0