Geddes, SD
Bareback - 1
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Andrew Hall - Wagner, SD
Barrel Racing - 33
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Rachel Dahl - Volin, SD
2. Taylor Barry - Carter, SD
3. Lindsey Brewer - Wessington, SD
4. Tammy Watson - Garretson, SD
5. Jo Lynn Grieves - Winner, SD
6. Alex Romero - Winner, SD
7. Josey Aasby - Highmore, SD
8. Jenny Belkham - Blunt, SD
9. Rickie Engesser - Spearfish, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Karlie Kirkpatrick - Winner, SD
2. Shelley Spratt - Gering, NE
3. Sloan Anderson - Belle Fourche, SD
4. Jamie Molesworth - Burwell, NE
5. Jena Garwood - Atkinson, NE
6. Sierra Spratt - Gering, NE
7. Cheyenne Brown - Ponca, NE
8. Emily Rymerson - Watertown, SD
9. Tammie Swanson - Arthur, NE
10. Katie Tibbs - Ft. Pierre, SD
11. Heather Bosse - Cogswell, ND
12. Dori Hollenbeck - Winner, SD
13. Haley Brown - Ponca, NE
14. Sadie Dale - Menoken, ND
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Melodi Christensen - Kennebec, SD
2. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
3. Becky Barry - Belle Fourche, SD
4. Jenna Humble - Mud Butte, SD
5. Amy Wilcox - Howes, SD
6. Haley Clark - Howard, SD
7. Sidni Jandreau - Kennebec, SD
8. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
9. Sydney Maher - Timber Lake, SD
10. Katie Hostutler - Philip, SD
Bull Riding - 10
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Riley Page - Colton, SD
2. Jade Nixon - Belle Fourche, SD
3. Allen Auer - Whitewood, SD
4. Seth Anderson - Salem, SD
5. Lane Roettele - Aberdeen, SD
6. Jacob Schalesky - Bison, SD
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Garrett Stricklin - Hastings, NE
2. Terry Pollard - Mt. Vernon, SD
3. Justin Cleveland - Armour, SD
4. Zane Whitney - Iona, SD
Calf Roping - 34
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Trey Young - Dupree, SD
2. Billy Bolden - Oglala, SD
3. Jess Woodward - Dupree, SD
4. Brent Belkham - Blunt, SD
5. Cole Fulton - Miller, SD
6. Rich Marone - Chamberlain, SD
7. Justin Schofield - Wessington Springs, SD
8. Blake Eggl - Minot, ND
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Patrick Martin - Callaway, NE
2. Cody Huber - Albia, IA
3. Matt Elliot - Sparks, NE
4. Jeremy Carmey - Piedmont, SD
5. Wyatt Treeby - Hecla, SD
6. Braeden Edleman - Huron, SD
7. Cody Rieker - Lexington, NE
8. Travis Lymber - Broken Bow, NE
9. Nathan Sandoz - St Paul, NE
10. Terry Graff - Long Pine, NE
11. Luke Madsen - Marshalltown, IA
12. Miles Garwood - Atkinson, NE
13. Chase Lako - Arthur, ND
14. Zane Young - Larrabee, IA
15. Preston Novak - Newell, SD
16. Rex Treeby - Hecla, SD
17. Tyler Fagerhaug - Wessington Springs, SD
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Owen Fagerhaug - Plankinton, SD
2. Troy Wilcox - Red Owl, SD
3. TY Milleson - Dunning, NE
4. Thane Lockhart - Oelrichs, SD
5. Samuel Boldon - Oglala, SD
6. Rance Johnson - Philip, SD
7. Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Wiley Heath - Colome, SD
9. Kourt Starr - Dupree, SD
Goat Tying - 20
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Tarin Hupp - Huron, SD
2. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
3. Jacey Hupp - Huron, SD
4. Jessica Applegarth - Purdum, NE
5. Rickie Engesser - Spearfish, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Cedar Jandreau - Kennebec, SD
2. Brandi Cwach - Newell, SD
3. Jordan Tierney - Oral, SD
4. Chelsey Kelly - Dupree, SD
5. Amy Tierney - Oral, SD
6. Melissa Scheneseld - Dallas, SD
7. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
8. Tearnee Nelson - Faith, SD
9. Sierra Spratt - Gering, NE
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Tawny Barry - Carter, SD
2. Milan Hunter - Buffalo Creek, CO
3. Lexy Williams - Hettinger, ND
4. Maysa Davidson - Parkston, SD
5. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
6. Lacey Tech - Fairfax, SD
Ladies Breakaway - 64
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Tarin Hupp - Huron, SD
2. Peggy Garman - Sundance, WY
3. Josey Aasby - Highmore, SD
4. Savanna Glaus - Chamberlain, SD
5. Jenny Belkham - Blunt, SD
6. Jaycee Devries - Inwood, IA
7. Taryn Sippel - Pierpont, SD
8. Chenoa Vandestouwe - Inwood, IA
9. Whitney Knippling - Spearfish, SD
10. Jacey Hupp - Huron, SD
11. Rickie Engesser - Spearfish, SD
12. Kaycee Wilking - Hartford, SD
13. Moriah Glaus - Chamberlain, SD
14. Jennifer Gale - Humboldt, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Cati Stanko - Gordon, NE
2. Reann Crane - Whitewood, SD
3. Jaylynn Ravenscroft - Nenzel, NE
4. Carole Hollers - Sturgis, SD
5. Rieley Maier - Bowdle, SD
6. Sloan Anderson - Belle Fourche, SD
7. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD
8. Ginalee Tierney - Broken Bow, NE
9. Megan Steiger - Rapid City, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
11. Jaydn Hollenbeck - Valentine, NE
12. Kassie Kautzman - Walcott, ND
13. Vanzi Knippling - Chamberlain, SD
14. Tanya Goad - Reydon, OK
15. Bodelle Mueller - Sutherland, NE
16. Haley Brown - Ponca, NE
17. Cheyenne Brown - Ponca, NE
18. Syerra Christensen - Kennebec, SD
19. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD
20. Brandi Cwach - Newell, SD
21. Sydney Graff - Long Pine, NE
22. Amanda Lymber - Broken Bow, NE
23. Amy Tierney - Oral, SD
24. Sadie Dale - Menoken, ND
25. Kayla Fanning - Olivet, SD
26. Summer Henry - Interior, SD
27. Dylan Lemmon - Eagle Butte, SD
28. Jana Jasper - Morrill, NE
29. Sidney Carey - Oral, SD
30. Sierra Spratt - Gering, NE
31. Abby Jo Eckstaine - Kennebec, SD
32. Rylee Jo Rutten - Colome, SD
33. Kallie Carey - Huron, SD
34. Tearnee Nelson - Faith, SD
35. Tracy Paulsen - Primrose, NE
36. Jordan Tierney - Oral, SD
37. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Jacque Peterson - Isabel, SD
2. Aluxyn Hollenbeck - Valentine, NE
3. Lexy Williams - Hettinger, ND
4. Maysa Davidson - Parkston, SD
5. Tawny Barry - Carter, SD
6. Nikki Opatrny - Cochranton, PA
7. Amber Coleman - Orchard, NE
8. Alyssa Lockhart - Oelrichs, SD
9. Bailey Brown - North Platte, NE
10. Jan Brown - North Platte, NE
11. Hanna Hostutler - Midland, SD
12. Courtney Dahlgren - Timber Lake, SD
13. Brooke Nelson - Philip, SD
Mixed Team Roping - 46
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Josey Poppens - Larchwood, IA & Brian Koedam - Larchwood, IA
2. Darin Koedam - Hartford, SD & Jaycee Devries - Inwood, IA
3. Whitney Knippling - Spearfish, SD & Allen Auer - Whitewood, SD
4. Teil Glaus - Chamberlain, SD & Savanna Glaus - Chamberlain, SD
5. Kaycee Wilking - Hartford, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD
6. Moriah Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Cati Stanko - Gordon, NE & Tucker White - Hershey, NE
2. Reann Crane - Whitewood, SD & Tommy Crane - Whitewood, SD
3. Tanya Goad - Reydon, OK & Travis Goad - Reydon, OK
4. Haley Brown - Ponca, NE & Reece Weber - Valentine, NE
5. Trey Schomp - Homer, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
6. Arwin Mikkelsen - Battle Creek, NE & Laura Mikkelson - Battle Creek, NE
7. Sydney Graff - Long Pine, NE & Terry Graff - Long Pine, NE
8. Amy Tierney - Oral, SD & Jeff Carmey - Piedmont, SD
9. Tracy Paulsen - Primrose, NE & Matt Paulsen - Primrose, NE
10. Lorita Nelson - Philip, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
11. Kaitlyn Latham - Flandreau, SD & Jade Nelson - Midland, SD
12. Tanegai Zilverberg - Holabird, SD & Gary Zilverberg - Holabird, SD
13. Bailey Tibbs - Ft. Pierre, SD & Grady Egly - Oelrichs, SD
14. Cheyenne Brown - Ponca, NE & Rod Brown - Ponca, NE
15. Pam Hollenbeck - Long Pine, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
16. Lindsey O'Keefe - Torrington, WY & Levi O'Keefe - Torrington, WY
17. Kelsey McDaniel - Midland, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
18. Samantha Vonheeder - Ainsworth, NE & Jeff Johnston - Thedford, NE
19. Bodelle Mueller - Sutherland, NE & Marvin Mueller - Sutherland, NE
20. Katie Nelson - Alta, IA & Jw Nelson - Alta, IA
21. Tearnee Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
22. Jana Jasper - Morrill, NE & Tee Hale - White Owl, SD
23. Syerra Christensen - Kennebec, SD & Carson Musick - Pierre, SD
24. Melissa Morris - Pierre, SD & Colton Musick - Pierre, SD
25. Ginalee Tierney - Broken Bow, NE & Mark Swanson - Arthur, NE
26. Sidney Carey - Oral, SD & Scott O'Bryan - Belvidere, SD
27. Sloan Anderson - Belle Fourche, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
28. Kassie Kautzman - Walcott, ND & Chase Lako - Arthur, ND
29. Jordan Tierney - Oral, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
30. Brandi Cwach - Newell, SD & Preston Novak - Newell, SD
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Sherry Ellis - Lusk, WY & Scott White - Oelrichs, SD
2. Mike Nelson - Philip, SD & Brooke Nelson - Philip, SD
3. Amber Coleman - Orchard, NE & Dustin Chohon - O'Neill, NE
4. Maysa Davidson - Parkston, SD & Ty Ollerich - Hartford, SD
5. Lacey Tech - Fairfax, SD & Mark Fulton - Miller, SD
6. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
7. Denise Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
8. Trina Arneson - Enning, SD & Melvin Arneson - Enning, SD
9. Nikki Opatrny - Cochranton, PA & Clint Nelson - Philip, SD
10. Hanna Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
Saddle Bronc - 8
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Paden Sexton - Bison, SD
2. Kolton Salonen - Gregory, SD
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Whyley Ruhnke - Miller, SD
2. John Thelen - Mitchell, SD
3. Miles Kreeger - Lake Andes, SD
4. JD Anderson - Camp Crook, SD
5. Cole Hindman - Kadoka, SD
6. Seth Longbrake - Milesville, SD
Sr. Breakaway - 31
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Kelly Eggl - Minot, ND
2. Steve Klein - Sioux Falls, SD
3. Dan Pirrung - Hartford, SD
4. Chuck Hamlin - Highmore, SD
5. Bogie Webb - Volin, SD
6. Dave Marone - Pukwana, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Roy Lemmon - Eagle Butte, SD
2. Harold Gerdes - Hecla, SD
3. Lennis Fagerhaug - Wessington Springs, SD
4. Lynn McNenny - Sturgis, SD
5. Barry Knippling - Chamberlain, SD
6. Bart Ness - Kennebec, SD
7. Mark Schumacher - Wolsey, SD
8. Gary Zilverberg - Holabird, SD
9. Scott Lammers - Hermosa, SD
10. Shawn Carey - Highmore, SD
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Jay Mattson - Sturgis, SD
2. Mark Fulton - Miller, SD
3. Scott Reiners - Lennox, SD
4. Mike Nelson - Philip, SD
5. Chuck Nelson - Hartford, SD
6. Scott Hollenbeck - Winner, SD
7. John Dean - Platte, SD
8. Jim Hale - White Owl, SD
9. Darrell Barry - Belle Fourche, SD
10. Lyle Wilcox - Red Owl, SD
11. Tucker Ashley - Pukwanna, SD
12. Scott Vandenberg - Sioux Falls, SD
13. Darren Lammers - Chancellor, SD
14. Glen Hostutler - Midland, SD
15. Tim Nelson - Midland, SD
Steer Wrestling - 32
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Jason Hapney - Harrold, SD
2. Logan Parr - Mitchell, SD
3. Todd Suhn - Hermosa, SD
4. Cole Fulton - Miller, SD
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Teil Glaus - Chamberlain, SD
7. Billy Bolden - Oglala, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Trevor Haake - Grand Island, NE
2. Tee Hale - White Owl, SD
3. Eli Lord - Sturgis, SD
4. Travis Kester - Clearwater, NE
5. Jeff Richardson - Kearney, NE
6. Grady Egly - Oelrichs, SD
7. Jeff Johnston - Thedford, NE
8. Sawyer Strand - Harrisburg, SD
9. Tyler Kester - York, NE
10. Miles Spickelmier - Buffalo, SD
11. McLane Arballo - Wittmann, AZ
12. Weston Winkers - Nelson, NE
13. Reed Krager - Avoca, NE
14. Tye Hale - Faith, SD
15. Cameron Fanning - Olivet, SD
16. Wyatt Schaack - Quinn, SD
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Brett Wilcox - Red Owl, SD
2. Clint Nelson - Philip, SD
3. Bryce Baker - Ft. Pierre, SD
4. Beau Dean - Platte, SD
5. Justin Boll - Hartford, SD
6. Brandon Spencer - Pierre, SD
7. TY Ollerich - Hartford, SD
8. Kade Kinsella - Pierre, SD
9. Jace Christensen - Flandreau, SD
Team Penning - 16
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Wally Bakke - Irene, SD & Darin Koedam - Hartford, SD & Randall Fuhrer -
2. Matt Dean - Platte, SD & Duke Star - Geddes, SD & Bob Schelte -
3. Tom Jones - Viborg, SD & Steve Klein - Sioux Falls, SD & Tom Varilek -
4. Daryl Hammerstrom - Davis, SD & Joe Skibinski - Sioux Falls, SD & Jeff Searles -
5. Kerry Horn - Tripp, SD & Lisa Horn - Piedmont, SD & David Horn -
6. Mary Pat Fawcett - Ree Heights, SD & McKenzie Fawcett - Huron, SD & Lennie Steffen -
7. Eric Sandbulte - Doon, IA & Rachel Dahl - Volin, SD & Bogie Webb -
8. Morgan Tebay - Alpena, SD & Clint Olinger - Plankiton, SD & Gary Garbe -
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Robert Devitt - Harrisburg, SD & Jim Dunkelberger - Hartford, SD & Terry Trower -
2. Tucker Ashley - Pukwanna, SD & Bart Blum - Reliance, SD & Scott Vandenberg -
3. Scott Reiners - Lennox, SD & Charlie Walters - Souix Falls, SD & Emily Gallmeier -
4. Teresa Mead - Jefferson, SD & Harold Fischer - Vermillion, SD & Jay Reurink -
5. John Dean - Platte, SD & Chuck Nelson - Hartford, SD & Mick Varilek -
6. Katie Anderson - Plankinton, SD & Randall Olson - Harrisburg, SD & Bryan Runge -
7. James Kuiper - Canton, SD & Larry Fossum - Hartford, SD & Doni Zeller -
8. Collin Borgmann - White Lake, SD & Paul Borgmann - White Lake, SD & Lindsay Borgmann -
Team Roping - 50
1. Fri, July 14 2017 7:00PM
1.
Luke Heninger - Ft. Pierre, SD & Jason Hapney - Harrold, SD
2. Teil Glaus - Chamberlain, SD & Logan Parr - Mitchell, SD
3. Darin Koedam - Hartford, SD & Brian Koedam - Larchwood, IA
4. Matt Dean - Platte, SD & Duke Star - Geddes, SD
5. Dave Marone - Pukwana, SD & Rich Marone - Chamberlain, SD
6. Nathan Pedersen - Platte, SD & Brian Jaeger - Geddes, SD
7. Dan Pirrung - Hartford, SD & Payton Pirrung - Hartford, SD
2S. Sat, July 15 2017 9:00AM
1.
Cooper White - Hershey, NE & Tucker White - Hershey, NE
2. Eli Lord - Sturgis, SD & Paul Greimsman - Piedmont, SD
3. Colton Musick - Pierre, SD & Carson Musick - Pierre, SD
4. Matt Vandriel - Yankton, SD & Joey Koupal - Dante, SD
5. Jeff Johnston - Thedford, NE & Todd Hollenbeck - Long Pine, NE
6. Bart Ness - Kennebec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
7. Pearson Wientjes - Mound City, SD & Razen Merrill - Piedmont, SD
8. Jon Pudwill - Scotia, NE & Troy Hermelbracht - Homer, NE
9. Dalton Sheridan - Faith, SD & Cody Trainor - Red Owl, SD
10. Jason Thorstenson - Rapid City, SD & Jeff Carmey - Piedmont, SD
11. Terry Graff - Long Pine, NE & Matt Elliot - Sparks, NE
12. Marvin Mueller - Sutherland, NE & Rod Buckley - Winner, SD
13. Tucker McDaniel - Midland, SD & Jeff Nelson - Philip, SD
14. Conner McNenny - Sturgis, SD & Daine Mcnenny - Sturgis, SD
15. Justin Collins - Belle Fourche, SD & Preston Novak - Newell, SD
16. Jeremy Carmey - Piedmont, SD & Billy Myers - St. Onge, SD
17. Grady Egly - Oelrichs, SD & Wyatt Schaack - Quinn, SD
18. Levi O'Keefe - Torrington, WY & Jade Nelson - Midland, SD
19. Jade Schmidt - Box Elder, SD & Jd Gerard - Kennebec, SD
20. Rex Treeby - Hecla, SD & Jw Nelson - Alta, IA
21. Braden Pirrung - Hartford, SD & Tyus Olson - Mud Butte, SD
22. Reece Weber - Valentine, NE & Lane Kennedy - Orleans, NE
23. Jerry Buckles - Burwell, NE & Mark Swanson - Arthur, NE
24. Tye Hale - Faith, SD & Tee Hale - White Owl, SD
25. Tucker Dale - Bismark, ND & Tommy Crane - Whitewood, SD
26. Wade Nelson - Faith, SD & Wylee Nelson - Faith, SD
27. Arwin Mikkelsen - Battle Creek, NE & Matt Paulsen - Primrose, NE
28. Colby Hetzel - Lemmon, SD & Sam Huffman - Belle Fourche, SD
29. Andy Knott - Thedford, NE & Travis Goad - Reydon, OK
3. Sat, July 15 2017 7:00PM
1.
Glen Hostutler - Midland, SD & Jesse Hostutler - Midland, SD
2. Wiley Heath - Colomn, SD & Beau Dean - Platte, SD
3. Jason Held - Atkinson, NE & Dustin Chohon - O'Neill, NE
4. Ashly Price - Faith, SD & Clint Cobb - Red Owl, SD
5. Isaac Tilstra - Hills, MN & Mitchell Bliek - Rock Valley, IA
6. Jay Mattson - Sturgis, SD & Bodie Mattson - Sturgis, SD
7. Troy Wilcox - Red Owl, SD & Brett Wilcox - Red Owl, SD
8. Scott White - Oelrichs, SD & Jordan Olson - Flandreau, SD
9. Jace Christensen - Flandreau, SD & Ty Ollerich - Hartford, SD
10. Layne Carson - Grassy Butte, ND & Elliot Gourneau - Kennebec, SD
11. Dusty Forre - Newman Grove, NE & Justin Vogel - Norfolk, NE
12. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Parade, SD
13. Melvin Arneson - Enning, SD & Tarin Arneson - Enning, SD
14. Tim Nelson - Midland, SD & Jake Nelson - Creighton, SD
Over 40 CR - 0
JRSteer - 0
Jr. Breakaway - 0
Jr. Barrel Racing - 0
SRTR - 0