Pine Ridge, SD
Bareback - 11
2. Fri, Aug 4 2017 7:00PM
1.
Levi Waln - Rosebud, SD
2. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
3. Steven Dewolfe - Buffalo Gap, SD
4. Evan Betony - Tonalea, AZ
5. Jacob Etsitty - Chinle, AZ
6. Joe Wilson - Martin, SD
4. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
2. Cole Puckett - Kyle, SD
3. Clancy Clifford - Porcupine, SD
4. Delvecchio Kaye - Round Rock, AZ
5. Jacoby Johns - Okeechobee, FL
Barrel Racing - 47
1S. Fri, Aug 4 2017 10:00AM
1.
Sydney Gray - Ridgeview, SD
2. Shantell Brewer - Dupree, SD
3. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
4. Renee Ecoffey - Wounded Knee, SD
5. Kelsey Pepion - Browning, MT
6. Shannon Porch - Wanblee, SD
7. Kesse Deal - Dupree, SD
8. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
9. Laura O'Leary - Timber Lake, SD
10. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
11. Brandee Brugh - New Town, ND
12. Josey Johnson - Porcupine, SD
13. Ashley Whatley - Foster, OK
14. Kash Pablo - Crown Point, NY
15. Calby Pearman - Parade, SD
16. Keira Simonson - Loring, MT
17. Courtney Not Afraid - Lodge Grass, MT
18. Carrera Gopher - Okeechobee, FL
19. Tomi Bradford - Selby, SD
20. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
21. Cindy Jacobs - Pine Ridge, SD
22. Sierra Farland - Tonalea, AZ
23. Megan Danks - Mandaree, ND
24. Brittany Bird - Cut Bank, MT
25. Kelly Boomer - Kyle, SD
26. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
27. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
28. Greta Gustafson - Browning, MT
2. Fri, Aug 4 2017 7:00PM
1.
Ginger Cohea - Skiatook, OK
2. Alex Romero-Frederick - Winner, SD
3. Phannette Gray - Ridgeview, SD
4. Sydney Kukla - Killdeer, ND
5. Jacey Harlan - Vinita, OK
6. KY Longbrake - Dupree, SD
7. Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
8. Katie Fisher - Kyle, SD
9. Kaycee Werdel - Chadron, NE
4. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Peggy Fredericks - Busby, MT
2. Tiffany Matthews - Vinita, OK
3. Kevey Broncho - Blackfoot, ID
4. Talyssa Horn - Harlem, MT
5. Baylie Bowzer - Vinita, OK
6. Sallye Williams - Skiatook, OK
7. Jakki Hunt - Dupree, SD
8. Geneva Tsouhlarkis - Crownpoint, NM
9. T J Fox - Lawrence, KS
10. Deven Sells - Chinle, AZ
Bull Riding - 19
2. Fri, Aug 4 2017 7:00PM
1.
Jayde Murphy - Cut Bank, MT
2. Brent Becenti - Rock Point, AZ
3. Cole Reddy - Pine Ridge, SD
4. Cleve Spang - Billings, MT
5. Wyatt Betony - Tonalea, AZ
6. Tyson Tsinnijinnie - Lukachukai, AZ
7. Slick Phelps - Porcupine, SD
8. Cauy Begay - Kayenta, AZ
9. Kdawg Smedley - Okeechobee, FL
10. Preston Louis - Browning, MT
4. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Dugan Black - Lukachukai, AZ
2. Cat Clifford - Porcupine, SD
3. Lyle Dillon - Martin, SD
4. Casey Fredericks - Busby, MT
5. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
6. Kevin Vocu - Spearfish, SD
7. Chris Kessler - Eagle Butte, SD
8. Cole Brewer - Dupree, SD
9. Donnie Whirlwind Horse - Kyle, SD
Calf Roping - 37
1S. Fri, Aug 4 2017 10:00AM
1.
Corbin Fisher - Ashland, MT
2. TY Miller - Tahleqoeh, OK
3. Mark Cuny - Porcupine, SD
4. Clint Harry - Porterville, CA
5. JC Lawrence - Ashland, MT
6. Marty Not Afraid - Lodge Grass, MT
7. Malachi Pablo - Bloomfield, NM
8. Blaine Mitchell - Chinle, AZ
9. Keene Bends - Ashland, MT
10. ED Cuny - Joliet, MT
11. Britt Givens - Riverton, WY
12. Quinton Inman - Ketchum, OK
13. Daylon Danks - Mandaree, ND
14. Jesse Chase - Mandaree, ND
15. Roy Begay - Window Rock, AZ
16. Scott Rogers - Boulder, WY
17. Gerald Daye - Gallup, NM
2. Fri, Aug 4 2017 7:00PM
1.
Owen Gustafson - Browning, MT
2. Kourt Starr - Dupree, SD
3. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
4. Casey Stone - Sallisaw, OK
5. Jesse Clement - Ridgeview, SD
6. Brent Belkham - Blunt, SD
7. Levi Jackson - Eufaula, OK
8. Dustin Bassett - Vinita, OK
9. Doug Lawrence - Timber Lake, SD
10. Cole Brewer - Dupree, SD
4. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Shane Day Chief - Standoff, AB
2. Jesse Tierney - Hermosa, SD
3. Terry Fischer - Fort Yates, ND
4. Allen Fisher - Ashland, MT
5. Roessel Jackson - Many Farms, AZ
6. Todd Flinn - Newman Grove, NE
7. Zane Not Afraid - Lodge Grass, MT
8. Kenny Glasses - Chinle, AZ
9. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
10. Kordale Secody - Page, AZ
Goat Tying - 0
Ladies Breakaway - 52
1S. Fri, Aug 4 2017 10:00AM
1.
Kylie Gilbert - Kirtland, NM
2. Tomie Peterson - Parade, SD
3. Toni Romero - Belvidere, SD
4. Sierra Farland - Tonalea, AZ
5. Kelci Bends - Cherry Creek, SD
6. Mindy Fish - Harrah, OK
7. April Pablo - Crown Point, NM
8. Amber Crowley - Poplar, MT
9. Lavina Willie - Gallup, NM
10. Kelsey Pepion - Browning, MT
11. Shea Herrera - Claremore, OK
12. Greta Gustafson - Browning, MT
13. Justine Doka - Ft. Mcdowell, AZ
14. Cedar Jandreau - Kennebec, SD
15. Erin Jones - Chinle, AZ
16. Taniah Nez - Ganado, AZ
17. Megan Danks - Mandaree, ND
18. Kana Tucker - Garryowen, MT
19. Mercedes Williams - Faith, SD
20. Josey Johnson - Porcupine, SD
21. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
22. Calby Pearman - Parade, SD
23. Brittany Bird - Cut Bank, MT
24. Kesse Deal - Dupree, SD
25. Danielle Lowman - Gilbert, AZ
26. Shantell Brewer - Dupree, SD
27. Sharon Small - Ashland, MT
28. Shaina Clifford - Porcupine, SD
29. Summer Boomer - Interior, SD
30. Fallon Doka - Fountain Hills, AZ
31. Sammy Jo Bird - Cut Bank, MT
32. Amy Eagleton - Sallisaw, OK
33. Jacquelyn Peterson - Isabel, SD
2. Fri, Aug 4 2017 7:00PM
1.
Phannette Gray - Ridgeview, SD
2. Kari Jo Lawrence - Timber Lake, SD
3. Jacey Harlan - Vinita, OK
4. Heidi Cuny - Buffalo Gap, SD
5. Sydney Kukla - Killdeer, ND
6. Kaycee Werdel - Chadron, NE
7. Tamara Mann - Sheridan, WY
8. Katie Fisher - Kyle, SD
9. Katie Jo Morgan - Valentine, NE
4. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Arielle Clifford - Porcupine, SD
2. Tiffany Matthews - Vinita, OK
3. Whitney O'Rourke - Interior, SD
4. Jakki Hunt - Dupree, SD
5. Sallye Williams - Skiatook, OK
6. Jessica Cuny - Buffalo Gap, SD
7. Sierra Fisher - Scenic, SD
8. Jewel Bettelyoun - Eagle Butte, SD
9. Tamara Smith - Wynona, OK
10. Cooweesta Williams - Skiatook, OK
Mixed Team Roping - 0
Saddle Bronc - 23
2. Fri, Aug 4 2017 7:00PM
1.
Brett Doore - Browning, MT
2. Seth Longbrake - Milesville, SD
3. Shane Bird Rattler - Browning, MT
4. Tate Longbrake - Dupree, SD
5. Brent Becenti - Rock Point, AZ
6. Kaden Deal - Dupree, SD
7. Jeremy Meeks - Scenic, SD
8. Weston Mann - Sheridan, WY
9. Jesse Wilson - Martin, SD
10. Jeremy Means - Eagle Butte, SD
11. Robert Burbank - Gallup, NM
4. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Kane Kee - Keams Canyon, AZ
2. T.O Yazzie - Aneth, UT
3. Robert Wagner - Browning, MT
4. Wyatt Madplume - Browning, MT
5. Creighton Curley - Window Rock, AZ
6. Ace Long - Ganado, AZ
7. Jay Longbrake - Dupree, SD
8. Phillip Whiteman - Lame Deer, MT
9. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
10. Kash Deal - Dupree, SD
11. Marty Young Bear - Halliday, ND
12. Jamore Maryboy - Ganado, AZ
Sr. Breakaway - 27
3S. Sat, Aug 5 2017 10:00AM
1.
Steve Pourier - Kyle, SD
2. Marty Not Afraid - Lodge Grass, MT
3. Ralph Williams - Skiatook, OK
4. Kakes Tibbits - Pine Ridge, SD
5. Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
6. Spike Guardipee - St. Francis, SD
7. Marty Jandreau - Kennebec, SD
8. Bart Ness - Kellenbec, SD
9. Tim Lessert - Martin, SD
10. Luann Werdel - Chadron, NE
11. Tom Knight - Eagle Butte, SD
12. Robie Inman - Ketchum, OK
13. Del Brewer - Hermosa, SD
14. Galen Means - Eagle Butte, SD
15. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ
16. Jake Longbrake - Dupree, SD
17. Lynn Williams - Faith, SD
18. Allen Fisher - Ashland, MT
19. Howard Edmundson - Henryetta, OK
20. Clayton Danks - Mandaree, ND
21. Mark Cuny - Porcupine, SD
22. Britt Givens - Riverton, WY
23. Victor Begay - Winslow, AZ
24. Dusty Lebeaux - Porcupine, SD
25. Scott Weston - Porcupine, SD
26. Ivan Small - Lodge Grass, MT
27. Blair Matheson - Mandan, ND
Steer Wrestling - 27
1S. Fri, Aug 4 2017 10:00AM
1.
Jeremiah Jodie - Crownpoint, NM
2. Jade Small - Busby, MT
3. Rowdy Benson - Morristown, SD
4. Howard Edmundson - Henryetta, OK
5. Britt Givens - Riverton, WY
6. TJ Heinert - Mission, SD
7. Joe Wilson - Martin, SD
8. Derek Azure - Missoula, MT
2. Fri, Aug 4 2017 7:00PM
1.
Jesse Wilson - Martin, SD
2. Cole Brewer - Dupree, SD
3. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
4. Arlan Minue - Warner, AB
5. Brent Belkham - Blunt, SD
6. Casey Stone - Sallisaw, OK
7. JJ Hunt - Ridgeview, SD
8. Colton Martinez - Sacaton, AZ
9. Jesse Colliflower - Rocky Boy, MT
4. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Quinton Inman - Ketchum, OK
2. Walker Small - Ashland, MT
3. Roshon Jones - Boley, OK
4. Lyman Colliflower - Eagle Butte, SD
5. Shane Day Chief - Standoff, AB
6. Bryton Edmundson - Henrietta, OK
7. Roderick Woodfork - Prague, OK
8. Herbie O'Daniel - Kodoka, SD
9. Ty Day Chief - Priddis, AB
10. Ty Allen Fischer - Ashland, MT
Team Penning - 0
Team Roping - 64
1S. Fri, Aug 4 2017 10:00AM
1.
Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Denton Begay - Many Farms, AZ
2. Quinton Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
3. Josh Whipple - St. Francis, SD & Spike Guardipee - St. Francis, SD
4. Katie Jo Morgan - Valentine, NE & Josh Whipple - St. Francis, SD
5. Howard Edmundson - Henryetta, OK & Quinton Inman - Ketchum, OK
6. Nelson Long - Gallup, NM & Denton Begay - Many Farms, AZ
7. Blaine Jim Redhorse - Chinle, AZ & Nelson Long - Gallup, NM
8. Dalton Lessert - Martin, SD & Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD
9. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Rope Three Irons - Lodge Grass, MT
10. Bryan Sells - Laplata, NM & Scooter Garcia - Albuquerque, NM
11. Bryan Sells - Laplata, NM & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
12. Dalton Lessert - Martin, SD & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
13. Colby Weston - Porcupine, SD & Kermit Spang - Lame Deer, MT
14. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Jesse Chase - Mandaree, ND
15. Kyle Little - Chinle, AZ & Terrance Claw - Chinle, AZ
16. Shane Jodie - Crownpoint, NM & Scooter Garcia - Albuquerque, NM
17. Wyatt Stevens - Lodge Grass, MT & Destree Yazzie - Chinle, AZ
18. Brooks Dahozy - Warm Springs, OR & Clay Gun Shows - Lodge Grass, MT
19. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
20. Bart Ness - Kellenbec, SD & Terry Fischer - Fort Yates, ND
21. Bart Ness - Kellenbec, SD & Spike Guardipee - St. Francis, SD
22. Daylon Danks - Mandaree, ND & Tj Heinert - Mission, SD
23. Don Bettelyoun - Eagle Butte, SD & Clint Harry - Porterville, CA
24. Brooks Dahozy - Warm Springs, OR & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
25. Gerald Daye - Gallup, NM & Cameron Tsinigine - Gilbert, AZ
26. Wroper Kosel - Parade, SD & Cal Peterson - Parade, SD
27. Elliot Gourneau - Ridgeview, SD & Clint Harry - Porterville, CA
28. Marty Hebb - Cherry Creek, SD & Keene Bends - Ashland, MT
29. Michael Not Afraid - Lodge Grass, MT & Jesse Chase - Mandaree, ND
30. Gerald Daye - Gallup, NM & Vern Begay - Chinle, AZ
31. Kyle Little - Chinle, AZ & Blaine Mitchell - Chinle, AZ
32. Colby Weston - Porcupine, SD & Scott Weston - Porcupine, SD
33. Jake Longbrake - Dupree, SD & Britt Givens - Riverton, WY
34. Joe Wilson - Martin, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
35. Kermit Spang - Lame Deer, MT & Scott Weston - Porcupine, SD
36. Howard Edmundson - Henryetta, OK & Jim Cole - Harlem, MT
37. Britt Givens - Riverton, WY & Roddy Not Afraid - Lodge Grass, MT
38. Scott Rogers - Boulder, WY & Corbin Fisher - Ashland, MT
39. Kesley Phillips - Chinle, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
40. Randy Not Afraid - Lodge Grass, MT & Wyatt Stevens - Lodge Grass, MT
41. Elliot Gourneau - Ridgeview, SD & Clay Gun Shows - Lodge Grass, MT
42. Wroper Kosel - Parade, SD & Jeremy Ferguson - Eagle Butte, SD
43. Jake Longbrake - Dupree, SD & Lynn Williams - Faith, SD
44. Blaine Mitchell - Chinle, AZ & Terrance Claw - Chinle, AZ
2. Fri, Aug 4 2017 7:00PM
1.
Kourt Starr - Dupree, SD & Cal Peterson - Parade, SD
2. Daycen Hunt - Eagle Butte, SD & Kaden Deal - Dupree, SD
3. Doug Lawrence - Timber Lake, SD & Kari Jo Lawrence - Timber Lake, SD
4. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Kaden Deal - Dupree, SD
5. JJ Hunt - Ridgeview, SD & Daycen Hunt - Eagle Butte, SD
6. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT & Casey Cummins - Lodge Grass, MT
7. Joe Wilson - Martin, SD & Jesse Wilson - Martin, SD
8. Kourt Starr - Dupree, SD & Colt Peterson - Isabel, SD
9. Doug Lawrence - Timber Lake, SD & Casey Stone - Sallisaw, OK
10. Weston Mann - Sheridan, WY & Tamara Mann - Sheridan, WY
4. Sat, Aug 5 2017 7:00PM
1.
Kordale Secody - Page, AZ & Lloyd Pahi - Page, AZ
2. Allen Fisher - Ashland, MT & Corbin Fisher - Ashland, MT
3. Dwight Sells - Chinle, AZ & Terry Doka - Fountain Hills, AZ
4. AJ Ben - San Carlos, AZ & Wilbert Nez - Chinle, AZ
5. Lamor Joe - Kaibeto, AZ & Lloyd Pahi - Page, AZ
6. AJ Ben - San Carlos, AZ & Terry Fischer - Fort Yates, ND
7. Rance Nez - Rough Rock, AZ & Wilbert Nez - Chinle, AZ
8. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Lynn Williams - Faith, SD
9. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Destree Yazzie - Chinle, AZ
10. Rance Nez - Rough Rock, AZ & Vern Begay - Chinle, AZ
Over 40 CR - 0
JRSteer - 6
3S. Sat, Aug 5 2017 10:00AM
1.
Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
2. Dylan Bradford - Selby, SD
3. Brent Becenti - Rock Point, AZ
4. Kasen Johnson - Mandaree, ND
5. Jp Prettyboy - Rock Point, AZ
6. Joseph Phillips - Window Rock, AZ
Jr. Breakaway - 32
3S. Sat, Aug 5 2017 10:00AM
1.
Corbin Fisher - Ashland, MT
2. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
3. Dalton Porch - Kadoka, SD
4. Talan Cummins - Lodge Grass, MT
5. Rope Three Irons - Lodge Grass, MT
6. Shantell Brewer - Dupree, SD
7. Jacoby Heathershaw - Martin, SD
8. Tayla Thorstenson - Eagle Butte, SD
9. Shannoah Danks - Mandaree, ND
10. Bradi Fisher - Scenic, SD
11. Sierra Farland - Tonalea, AZ
12. Summer Romero - Winner, SD
13. Gunner Plenty - Garryowen, MT
14. Tobin Cummins - Lodge Grass, MT
15. Byron Nez - Ganado, AZ
16. Bo Tyler Vocu - Ashland, MT
17. Treg Thorstenson - Eagle Butte, SD
18. Bobby Brewer - Dupree, SD
19. Hance Three Irons - Crow Agency, MT
20. Daylon Danks - Mandaree, ND
21. Terrel Alden - Fort Smith, MT
22. Justin Three Irons - Hardin, MT
23. Maci Jo Broncho - Blackfoot, ID
24. Mia Wilson - Shiprock, NM
25. Rilee Fisher - Ashland, MT
26. Paden Belkham - Blunt, SD
27. Logan Vocu - Ashland, MT
28. Rance Nez - Rough Rock, AZ
29. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
30. Karson Campbell - Lame Deer, MT
31. Trey Nez - Rough Rock, AZ
32. Kevey Broncho - Blackfoot, ID
Jr. Barrel Racing - 34
3S. Sat, Aug 5 2017 10:00AM
1.
Bailey Chase - Mandaree, ND
2. Dayle Bad Warrior - Dupree, SD
3. Kali Young - Dupree, SD
4. Alex Whipple - Parmalee, SD
5. Echo Ecoffey - Rushville, NE
6. Tommie Kay Martin - Hayes, SD
7. Kayclynn Young - Dupree, SD
8. Tristin Small - Ashland, MT
9. Maci Jo Broncho - Blackfoot, ID
10. Ginger Cohea - Skiatook, OK
11. Bobbi Fisher - Scenic, SD
12. Kassidy Heathershaw - Martin, SD
13. Kadie Bends - Ashland, MT
14. Savannah Fish - Harrah, OK
15. Jazmyn Peterson - Dupree, SD
16. Tae Heathershaw - Martin, SD
17. Kashlin Bettelyoun - Eagle Butte, SD
18. Jo Jo Fischer - Fort Yates, ND
19. Mackenzie Longbrake - Dupree, SD
20. Shawnee Lawrence - Cherry Creek, SD
21. Sierra Farland - Tonalea, AZ
22. Fallon Real Bird - Garryowen, MT
23. Shannoah Danks - Mandaree, ND
24. Talyssa Horn - Harlem, MT
25. Mia Wilson - Shiprock, NM
26. Ashley Lawrence - Ashland, MO
27. Shantell Brewer - Dupree, SD
28. Nyis Colliflower - Rocky Boy, MT
29. Rayna Grimes - Kyle, SD
30. Delaney Rose Fisher - Ashland, MT
31. Carly Day Chief - Standoff, AB
32. Kamron Gilbert - Kirtland, NM
33. Kaylee Lessert - Porcupine, SD
34. Kylie Gilbert - Kirtland, NM
SRTR - 20
3S. Sat, Aug 5 2017 10:00AM
1.
Tim Lessert - Martin, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
2. Howard Edmundson - Henryetta, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK
3. Jake Longbrake - Dupree, SD & Lexy Terry - Crownpoint, NM
4. Britt Givens - Riverton, WY & Aaron Begay - Higley, AZ
5. Robie Inman - Ketchum, OK & Jim Qualls - Claremore, OK
6. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Lynn Williams - Faith, SD
7. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Aaron Begay - Higley, AZ
8. Tim Lessert - Martin, SD & Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
9. Britt Givens - Riverton, WY & Lexy Terry - Crownpoint, NM
10. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Del Brewer - Hermosa, SD
11. Leonard Williams Sr. - Leupp, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
12. Tom Knight - Eagle Butte, SD & Clayton Danks - Mandaree, ND
13. Howard Edmundson - Henryetta, OK & Jim Qualls - Claremore, OK
14. Marty Jandreau - Kennebec, SD & Galen Means - Eagle Butte, SD
15. Bart Ness - Kellenbec, SD & Spike Guardipee - St. Francis, SD
16. Jake Longbrake - Dupree, SD & Lynn Williams - Faith, SD
17. Clayton Danks - Mandaree, ND & Del Brewer - Hermosa, SD
18. Luann Werdel - Chadron, NE & Allen Cuny - Buffalo Gap, SD
19. Reggie Sells - Kayenta, AZ & Victor Begay - Winslow, AZ
20. Robie Inman - Ketchum, OK & Ralph Williams - Skiatook, OK